Skocz do zawartości
mathom

Interpretacja wyników ICP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zrobiłem test w marinlabie, mam przekroczone niektóre pierwiastki, w tym mocno miedź. Aż dziw że coś żyje ... :/

Stosuje pełną gamę produktów AF:
- sól reef salt, podmiany 10% co tydzień, zasolenie na ~35ppm
- af energy, vitality i build co parę dni
- af phyto
- balling Af component 1+2+3 100 ml dziennie na 250l - leję równo wg zużycia kH.
- co tydzień/dwa łyżka af life source
- od tygodnia dawkuję stront i jod

Ca i Mg też dosyć wysoko, kropelkowe pokazują podobnie, odpowiednio 460/1400 - te poziomy zaczęły rosnąć po przejściu 2 miesiące temu na reef salt.

Czy tak duże poziomy Li, Ba, Mo, Ni, Mn i Zn mogą pochodzić z soli i ballinga ?

Sprzęt w wodzie to 3 falowniki RW4, Deltec 1356, grzałka tytanowa AM, pompa AM DC Runner  - nie słyszałem żeby tu coś oddawało miedź. Mam też sondę termometru DS18B20 (tą z metalową końcówką, ale jest "obudowana" 2 opaskami termokurczliwymi.

Czy moglibyście mi pomóc z interpretacją wyników ?

ps. Zamówiłem już cuprisorb.

icp.jpg

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wodę RO robiłeś? Może z tąd ta miedź.

Ja na dniach też będę wysyłał ale z RO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wzywać AF( @egon24 , @sewer) , ostatnio gdzieś był opisywany przypadek że coś oddawało do wody metale ciężkie i ekipa z AF pomogła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miedz łatwo zbić Cupri Sorbem - też to miałem, teraz niestety mi Cynę wywaliło a tego to nie mam pojęcia jak usuwać chyba węglem.


Edit : mieszałeś sam preparaty do Ballinga? może dałeś za dużo strongów, albo masz nieszczelne pojemniki i wyparowała woda i się zrobiło stężone, hmm w sumie to spora kumulacja tych mikro.

Co do czujnika to opaski chyba mogą puścić, jak każdy plastik.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno ale bardzo ważne pytanie.Czy coś złego dzieje się u Ciebie w zbiorniku,czy tylko zrobiłeś te badania aby sobie "poprawić" świadomość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jako ciekawsotkę napiszę - sprawdź wsystkie urządzonka wsadzane do wody. Ja miałem pensetę 50 cm. Z 5 lat, albo nawetlepiej ją używałem w słodkim, nierdzewna, dedykowana do akwarystyki. Po 3 tygodniach w morskim zardzewiała aż oczy bolą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Tak jako ciekawsotkę napiszę - sprawdź wsystkie urządzonka wsadzane do wody. Ja miałem pensetę 50 cm. Z 5 lat, albo nawetlepiej ją używałem w słodkim, nierdzewna, dedykowana do akwarystyki. Po 3 tygodniach w morskim zardzewiała aż oczy bolą.

Też mam pincetę z słodkiego, używam w morskim, ale rdza ją zjadła totalnie - chyba przestanę i poleci do kosza, bo przez nią mogę mieć problem z tą cyną, ciekawe czy do dają ją do stopów metali tego typu - pinceta dość tania była wiec pewnie i stop lipny, nożyczki mam i to samo zardzewiały a niby chirurgiczne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jedno ale bardzo ważne pytanie.Czy coś złego dzieje się u Ciebie w zbiorniku,czy tylko zrobiłeś te badania aby sobie "poprawić" świadomość?

Lpsy, miękkie, proste spsy (konto, Seri, stylo) rewelacja, ale problemy są z acrami. Część nie polipuje, głębinowka leci od dołu. Przyrosty są, zalewają podstawki. Kolory wyprane, szczególnie glebinowka która była ciemno zielona zrobiła się jasno zielona.

 

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

 

Tak jako ciekawsotkę napiszę - sprawdź wsystkie urządzonka wsadzane do wody. Ja miałem pensetę 50 cm. Z 5 lat, albo nawetlepiej ją używałem w słodkim, nierdzewna, dedykowana do akwarystyki. Po 3 tygodniach w morskim zardzewiała aż oczy bolą.

Staram się nic metalowego nie wkladac.

 

O ile z miedzia sobie pewnie poradzę to co zrobic z przekroczony micro? Czy w ogóle próbować zabijać i jeśli tak to jak (węgiel?). Dużych podmian się trochę boję bo mam obawę że sól ma te pierwiastki sporo przekroczone.

 

Cynk jeszcze mogę zrozumieć bo mam ocynkowane stelaż, może coś tam z niego leci.

 

PS. Nie napisałem jeszcze ze od początku leje nopox - podobno ma duże poziomy manganu. Poza tym special Blend i probiotyka af.

 

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, mathom napisał:

Lpsy, miękkie, proste spsy (konto, Seri, stylo) rewelacja, ale problemy są z acrami. Część nie polipuje, głębinowka leci od dołu. Przyrosty są, zalewają podstawki. Kolory wyprane, szczególnie glebinowka która była ciemno zielona zrobiła się jasno zielona.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka
 

Od kiedy masz ten problem.Tu masz stronę o wpływie jodu na acropory http://reefclub.pl/index.php?/topic/453-jod-i/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Ura napisał:

Edit : mieszałeś sam preparaty do Ballinga? może dałeś za dużo strongów, albo masz nieszczelne pojemniki i wyparowała woda i się zrobiło stężone, hmm w sumie to spora kumulacja tych mikro.

Co do czujnika to opaski chyba mogą puścić, jak każdy plastik.

Kupuje gotowe component 1+2+3, mam pojemniki od twistmana 3x3L, płyny stoją więc ok 30 dni. Raczej nic nie paruje, są tylko te mikro dziurki odpowietrzające. Raczej zastanawiałbym się czy w tych roztworach micro nie osiadaja na dnie i tam nie ma większego stężenia - nie mieszam roztworów.

Czujnik dzisiaj przejdzie operację sprawdzenia czy nie rdzewieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, mathom napisał:


- balling Af component 1+2+3 100 ml dziennie na 250l - leję równo wg zużycia kH.
 

Ca i Mg też dosyć wysoko, kropelkowe pokazują podobnie, odpowiednio 460/1400 - te poziomy zaczęły rosnąć po przejściu 2 miesiące temu na reef salt.

 

 
 

Jeśli kropelkowe wychodzą tak wysoko to lej mniej Componentów a uzupełniaj dodatkowo KH aby utrzymać je na stałym poziomie - np. po 80ml a KH dodawać te 20ml ekstra.

Sol Reef Salt przy takim zasoleniu Ca ma 440-460 i Mg 1360-1420.

Przykładowy wynik wyrywkowej partii Reef Salt:

10456475_Zrzutekranu2018-01-04o15.27.10.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora Fe jest więcej niż NSW ? dobrze czytam 53.3 mirkogramy na litr? czy przecinek pomyliłem.

Ja robie tak jak wspomniała @Debora nie nawiguje się na KH tylko np podaje Component 1 + 2 + 3 + po równo tak by uzyskać powiedzmy zadowalające mnie stężenie magnezu, niedobory KH uzupełniam na dodatkowej pompie w dozowniku lejąc po prostu sam KH buffer (bez mikro) dodatkowo jak mam spadek Ca - to leje go z ręki samo Ca bez mikro 

bo tak to nie potrzebnie przelewasz za dużo mirko, no i masz problem z utrzymaniem poziomów Ca i Mg na odpowiednim poziomie.

Z czasem się lubi to wszystko wyrównywać, i wtedy zwiększasz dawki na pompach z 1 + 2 + 3 +  i jednocześnie zmniejszasz o dokładnie taką samą ilość o jaką zwiększyłeś  te 3 pompy - zmniejszasz na kolejnej pompie preparat KH buffer , a co do Ca - jak miał bym dodatkowy kanał to bym podawał ale tak to zostaje mi podawać z ręki, doraźnie.

Kh Ca i Mg jest ściśle powiązane po prostu bez KH nie idzie konsumpcja Ca i Mg totalnie - to samo jak braknie Strontu.  Jak jest dużo Mg a mało Ca to konsumpcja Mg nie idzie i na odwrót :) trzeba dążyć do równowagi, to jak trzymanie trzech strok za ogon jedną ręką :) i złapanie wróbla (stront) @mathom dodaj trochę strontu i zmień sposób dozowania - szybko te nadwyżki Mg i Ca znikną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystko, łącznie z termometrem. Nic nie rdzewieje, kable są całe. Trochę w niektórych miejscach pojawia się ruda na stelażu - to może tłumaczyć cynk - i na zawiasach, ale te są z jakiegoś dziwnego miękkiego stopu (Blum) - na pewno nie ma tam miedzi. Poza tym nawet gdyby była to przecież nie przefrunie do wody..

Nie mam pomysłu skąd ta miedz. Może dolewam ja z suplementami (af Energy zdaje się ma sporo miedzi).

Miałem przez pierwsze 2-3 miesiące radiator w lampie w sumpie miedziany, ale to było 7 miesięcy temu. Może jakieś okruchy dostały się do obiegu.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Ja bym sprawdził ro di. 

 

5 godzin temu, mathom napisał:

Robiłem na RO są same zera.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dewoitine.roman napisał:

Woda po filtrze ro di = 0,0 Cu  tak ?

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak tak napiszę może poza tematem - koledzy czy Was przypadkiem nie ogarnęła jakaś psychoza z tymi testami ICP ??? - kiedyś ich nie było i wielu kolegów miało przepiękne akwaria a teraz jak coś jest nie tak robi się ICP i szuka się odpowiedzi... odnoszę wrażenie (i nie jest to tylko moja opinia) że testy ICP zamiast pomagać to psują i chyba zapominają wszyscy o jednym - zepsuć można w jeden dzień ale odbudowa to trwa czasem nawet rok
p.s.

Na ten Nowy Rok życzę więcej spokoju i cierpliwości :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a jak tak napiszę może poza tematem - koledzy czy Was przypadkiem nie ogarnęła jakaś psychoza z tymi testami ICP ??? - kiedyś ich nie było i wielu kolegów miało przepiękne akwaria a teraz jak coś jest nie tak robi się ICP i szuka się odpowiedzi... odnoszę wrażenie (i nie jest to tylko moja opinia) że testy ICP zamiast pomagać to psują i chyba zapominają wszyscy o jednym - zepsuć można w jeden dzień ale odbudowa to trwa czasem nawet rok
p.s.
Na ten Nowy Rok życzę więcej spokoju i cierpliwości [emoji4]
Coś przecież trzeba robić bo się akwa znudzi ;) dla mnie cała zabawa polega właśnie na samej robocie ;)

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, mathom napisał:

Coś przecież trzeba robić bo się akwa znudzi ;) dla mnie cała zabawa polega właśnie na samej robocie ;)

 

tylko gwałtowne ruchy to największy wróg
p.s.

Cuprisorb - jak polecał jeden z kolegów - jest tu rozwiązaniem i pamiętaj że On wyciąga nie tylko miedź ale wszystkie metale ciężkie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kroczek napisał:

tylko gwałtowne ruchy to największy wróg
p.s.

Cuprisorb - jak polecał jeden z kolegów - jest tu rozwiązaniem i pamiętaj że On wyciąga nie tylko miedź ale wszystkie metale ciężkie

 

To chyba nie do końca tak  -  mam worek Cuprisorb 100ml w panelu i nie mam juz Cu ale mam dalej Al - 2x przekroczona norma  Sn - 21x przekroczona norma. 

no chyba że się Cuprisorb zapchał :) i trzeba wymienić. ale przed podaniem Cuprisorbu miałem miedź ale nie miałem Sn 

ICP to narzędzie, każdy wykorzystuje je tak jak potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
a jak tak napiszę może poza tematem - koledzy czy Was przypadkiem nie ogarnęła jakaś psychoza z tymi testami ICP ??? - kiedyś ich nie było i wielu kolegów miało przepiękne akwaria a teraz jak coś jest nie tak robi się ICP i szuka się odpowiedzi... odnoszę wrażenie (i nie jest to tylko moja opinia) że testy ICP zamiast pomagać to psują i chyba zapominają wszyscy o jednym - zepsuć można w jeden dzień ale odbudowa to trwa czasem nawet rok
p.s.
Na ten Nowy Rok życzę więcej spokoju i cierpliwości [emoji4]
Podpisuję się pod tym ręcyma i nogyma ;) chyba że nie ma się wyjścia z problemu i pozostaje kompletny test żeby rozgryźć o co chodzi. Jak test pokazuje że jest wszystko w normie to kombinuje się z biologią zbiornika, światłem itd.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,pozwole sobie zacytować słowa @testera

"Testy kropelkowe jeszcze długo pozostaną podstawą badań w akwarystyce domowej. Ludzie tworzyli piekne akwaria na długo przed dostępnościa tanich badań ICP opierając się tylko na testach kropelkowych, które naprawdę daja wiarygodne wyniki... dopóki się nie zepsują. 

Jestem za :-) 

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.