Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Leszku:-) tylko pytanie czemu zrobiłeś spływ do sumpa tak krótki? Lubisz jak wodę słychać?po za tym nabiera to wszystko ciekawego projektu są efekty:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Paragon napisał:

skalę kupowałem żywą ale z umierąjacych zbiorników, pisałem o tym szukałem ciekawej skały, a ta była tylko niestety jakość biologiczna była jej średnia stąd taka a nie inna decyzja

 

Możesz rozwinąć myśl "umierających"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
10 minut temu, Nalesnick napisał:

o membranach aż poczytam

polecam, w szczególności ze zrozumieniem

12 minut temu, Nalesnick napisał:

co do skały, to jednak bałbym się ją wkładać do akwa - wiesz ile tam żyjątek zamordowałeś - tak szybko ich nie usuniesz - a ile ona chloru wchłonęła

jak dla mnie to Twój wątek to jakby popisy młodzika - akwarium w ścianie, czemu nie w suficie?

ale już się nie czepiam

co do skały też poczytaj za wielką woda to nie straszny zabieg, stosowany jest o tym nawet fajny filmik na YT, skała po takich zabiegach jest super, co do akwarium nie rozumiem twojego podniecenia w ścianie nie jest niczym nowym, na sufit się nie porwę

13 minut temu, Nalesnick napisał:

życzę powodzenia i wytrwałości bo jeśli całe akwa będziesz robił z takim "rozmachem" to albo to będzie totalny odlot albo niestety totalny kicz

życze odlotu i super przyjemnosci z tego hobby

aż będę śledził Twoje pomysły  ;) 

a dziękuję bardzo i zapraszam często coś wrzucam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w żywej skale żyje mnóstwo organizmów

susząc ją, zabijamy je i potem uzywając suchej skały te obumarłe organizmy "wyłażą" do wody a efektem tego jest "burzliwe" dojrzewanie

Ty wybiłeś je chlorem więc one tam są obumarłe a w dodatku sporo tego chloru wchłonęła skała

moim zdaniem to troche taka tykająca bomba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
18 minut temu, @Beti napisał:

Leszku:-) tylko pytanie czemu zrobiłeś spływ do sumpa tak krótki? Lubisz jak wodę słychać?po za tym nabiera to wszystko ciekawego projektu są efekty:D

o która część pytasz chodzi o spadek już do sumpa?

 

11 minut temu, Pawel_Q napisał:

Możesz rozwinąć myśl "umierających"?

tzn skała wyglądała jakby od pół roku leżała w akwarium bez światła, zero oznak życia, zero glonów wapiennych itd., poza tym ze zdjeć od poprzedniego właściciela wyglądało jakby zarzucił akwarium już jakiś czas temu po prostu zaniedbana, bałem się startu na takiej skale, za to spodobał mi się jej kształt tu masz filmik potwierdzony testami ze taki zabieg jest jak najbardziej ok, nie ma żadnych żywych organizmow bo wszystko zostaje rozpuszczone po tygodniowej kąpieli, tutaj ładnie pokazują jak się zachowuje skała po chlorowaniu i po kwasie (bo tego też uzywają), chlorze wyniki są najlepsze:

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Paragon napisał:

o która część pytasz chodzi o spadek już do sumpa

No tak dokladnie,bynajmniej tak na filmiku widać:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, @Beti napisał:

No tak dokladnie,bynajmniej tak na filmiku widać:)

wiesz są dwa aspekty tej sprawy :), to jeszcze nie skończone hehe w tym miejscu bedą skarpety, są krótkie żeby było łatwiej wyciągać skarpetownię do czyszczenia, ale nie wykluczone że będą dłuższe dzisiaj robiłem test czy to wszystko działa i nie cieknie jak sito :ph34r:, druga sprawa że to jest w kotłowni w sypialni nie słychać nic kompletnie obok huczy piec jest głośniejszy od szumu wody,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z unicestwieniem życia na skale chlorem moim skromnym zdaniem to porażka, radzę poczytać o glonach, czym się żywią, jak wygląda i ile zajmuje proces odgazowania tak potraktowanej skały. Popełniłeś błąd, zapomniałeś, że za wielką wodą wkładają też sztuczne korale i wpuszczają wtedy tylko ryby. 
Pomijam fakt, że za wielką wodą czyszczą skałę CHLORKIEM LANTANU a nie CHLOREM a to diametralna różnica. 
Chlorek lantanu (III) wiąże fosforany z wapniem, a chlor zabija, niczego nie niweluje a w dodatku wnika w skałę. 

Zabijając w ten sposób to co tam było zrobiłeś bardzo dobrą bombę z azotanami i fosforanami co jest pożywką dla wszelkich plag.

Uzbrój się w bardzo silną cyrkulację, mocny odpieniacz i sporo węgla aktywowanego lub absorberów na fosforany. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

wiesz są dwa aspekty tej sprawy :), to jeszcze nie skończone hehe w tym miejscu bedą skarpety, są krótkie żeby było łatwiej wyciągać skarpetownię do czyszczenia, ale nie wykluczone że będą dłuższe dzisiaj robiłem test czy to wszystko działa i nie cieknie jak sito :ph34r:, druga sprawa że to jest w kotłowni w sypialni nie słychać nic kompletnie obok huczy piec jest głośniejszy od szumu wody,

Zgoda,ale np mogło być choć 5cm zanurzone i nie chlapie nie slychac i skarpete też wymienisz,no ale kazdy robi jak chce,nie bierz tego:-) po prostu tylko pytam,bo się nie spotkałam z czymś takim. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, Warszawiak napisał:

Pomysł z unicestwieniem życia na skale chlorem moim skromnym zdaniem to porażka, radzę poczytać o glonach, czym się żywią, jak wygląda i ile zajmuje proces odgazowania tak potraktowanej skały. Popełniłeś błąd, zapomniałeś, że za wielką wodą wkładają też sztuczne korale i wpuszczają wtedy tylko ryby. 
Pomijam fakt, że za wielką wodą czyszczą skałę CHLORKIEM LANTANU a nie CHLOREM a to diametralna różnica. 
Chlorek lantanu (III) wiąże fosforany z wapniem, a chlor zabija, niczego nie niweluje a w dodatku wnika w skałę. 

Zabijając w ten sposób to co tam było zrobiłeś bardzo dobrą bombę z azotanami i fosforanami co jest pożywką dla wszelkich plag.

Uzbrój się w bardzo silną cyrkulację, mocny odpieniacz i sporo węgla aktywowanego lub absorberów na fosforany.

wiesz tu się nie zgodzę zobacz sobie filmik powyżej mowa o zwykłym wybielaczu, ja wiem życie ze skały swięte nie wolno go ruszać, każdy kto to zrobi naraża się na gniew prawilnych, sorki ja traktuję ją teraz jako suchą martwa skałę, startowałem kiedyś na zywej teraz chcę sprobować na takiej, zobaczymy jak będzie powiedzmy że będę testował zobaczymy co z tego wyjdzie dzięki za radę z węgla pewnie skorzystam, skała płukała się też z neutralizatorem chloru, testy na chlor zero, zapach ok, czy jest coś w skale co będzie oddawać to o czym wspomnialeś pokażą pierwsze tygodnie i testy

 

7 minut temu, @Beti napisał:

Zgoda,ale np mogło być choć 5cm zanurzone i nie chlapie nie slychac i skarpete też wymienisz,no ale kazdy robi jak chce,nie bierz tego:-) po prostu tylko pytam,bo się nie spotkałam z czymś takim. 

nie no spoko fajnie ze się interesujesz dzięki :), wiesz jak jest zanurzona to skarpetę trzeba przeciągać pod rurką, a tak się wysuwa ze stelaża i juz moja, nie wiem być może powinienem zanurzyć po prostu tak szczeze nie zastanawialem się nad tym bo mi ten szum nie przeszkadza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Paragon napisał:

ja wiem życie ze skały swięte nie wolno go ruszać, każdy kto to zrobi naraża się na gniew prawilnych

Coś wspominałeś o umiejętnym korzystaniu z sarkazmów, wobec tego polecam zastosować się do swoich instrukcji ;)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Warszawiak napisał:

Coś wspominałeś o umiejętnym korzystaniu z sarkazmów, wobec tego polecam zastosować się do swoich instrukcji ;)

żebyś mnie nie zrozumiał dziękuję za rady, wszystkie na prawdę cenię, zero sarkazmu więc spokojnie, ale wiem że pewne rzeczy są mocno krytykowane a i tak sporo ludzi to robi co najwyzej głosno się nie przyznaje, a ja wybrałem pewną drogę i nie ma co się za bardzo nad tym rozwodzić, twoją podpowiedz z węglem na pewno wykorzystam to dobry pomysł, zawsze wyłapie jak coś będzie wychodzić ze skały, ale wątpię żeby miało to miejsce

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, potraktujmy to trochę jako test. Może Leszek ma rację, może nie. Chce tak spróbować, kibicujmy i obserwujmy.

A że mnie osobiście lekko mierzi ten przerost formy nad treścią to powinienem to pewnie zostawić dla siebie.

Oby rzeczywiście cały chlor został wypłukany. Jeśli obumarłe życie tam zostanie to nie będzie to nic innego jak start na suchej skale, które też bywają różnej jakości i z wlasnego doświadczenia wiem, że dojrzewanie potem się dłuży i dłuży i dłuży ...  i nie nadążam glonów usuwać.

Sam też teraz startuję, ale na sztucznej Marco Rock i też mimo, że to dopiero 6 dzień, to nie rozumiem już swojego systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 godzin temu, Nalesnick napisał:

Panowie, potraktujmy to trochę jako test. Może Leszek ma rację, może nie. Chce tak spróbować, kibicujmy i obserwujmy.

A że mnie osobiście lekko mierzi ten przerost formy nad treścią to powinienem to pewnie zostawić dla siebie.

Oby rzeczywiście cały chlor został wypłukany. Jeśli obumarłe życie tam zostanie to nie będzie to nic innego jak start na suchej skale, które też bywają różnej jakości i z wlasnego doświadczenia wiem, że dojrzewanie potem się dłuży i dłuży i dłuży ...  i nie nadążam glonów usuwać.

Dzięki :), zobaczymy dla mnie to też coś nowego mam nadzieję, że będzie ok ja pierwsze akwarium startowałem na żywej skale miałem przez pół roku jako główna atrakcję glony na 30cm  wyrastające z każdego zakamarka skały, dopiero jak rozłożyło się wszystko co w niej padło zaczęła wyglądać fajnie, jak wybielacz nie zabił i rozpuścił wszystkiego to będę miał masakryczne dojrzewanie zbiornika trudno

8 godzin temu, Nalesnick napisał:

Sam też teraz startuję, ale na sztucznej Marco Rock i też mimo, że to dopiero 6 dzień, to nie rozumiem już swojego systemu.

ja dzisiaj zebrałem siły z druga połówka, skała ułożona nauczony doświadczeniem tym razem pokleiłem skałę co bym nie miał niespodzianek w przyszłości jak to miało miejsce ostatnio że skała się sama osunęła mimo że wyglądała na stabilnie ułożona, dam weekend na wyschnięcie kleju po niedzieli będę myślał co dalej robić :)

hrwyvc.jpg2d8qmph.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad tymi bocznymi płytami - trochę szpecą efekt przyszły 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, Kapsel1981 napisał:

Zastanów się nad tymi bocznymi płytami - trochę szpecą efekt przyszły 

Hej jeżeli chodzi Ci o OSB po bokach to, po zalaniu woda robi się efekt lustra możesz sobie zobaczyć na każdym akwarium jak patrzysz przez przednią szybę na boczna :), zastanawiałem się czy bocznych nie malować na czarno tak samo jak tylnej, ale szkoda mi było bo to OW, a może kiedyś zamarzy mi się znowu otwarte :) 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzisiaj dotarły szkiełka na półkę pod odpieniacz, tak aby był zanurzony na 250mm, szkiełka OW 8mm

302z4av.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra to zalewają tą tykającą bombę i zobaczymy czy będzie pierdut czy tylko puk :huh:

Ciekawy projekt, jedna rzecz jak zalejesz wodą to półki ciut zmienią kąty, jeżeli wiesz o co mi chodzi to mam nadzieję że wzioles to po uwagę ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, Moljzesz napisał:

No dobra to zalewają tą tykającą bombę i zobaczymy czy będzie pierdut czy tylko puk :huh:

Ciekawy projekt, jedna rzecz jak zalejesz wodą to półki ciut zmienią kąty, jeżeli wiesz o co mi chodzi to mam nadzieję że wzioles to po uwagę ;)

Liczę na pierdut :)

eee z półkami to rozjaśnij trochę bo jednak nie rozumiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dzisiaj dołożony odpieniacz mojej produkcji :), zmieścił się nawet zostało trochę luzu, 5cm od góry, półka którą wkleiłem podnosi odpieniacz o 8cm, czyli aktualnie jest/będzie zanurzony na 25cm, wysokość całego odpieniacza od podstawy 630mm, dodatkowo podłączyłem zasilanie powietrza z zewnątrz dla stabilniejszego ph wyszlo tak..

2mm7bb4.jpg  zspisl.jpg

1r3di8.jpgeap4w4.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipy nie ma ;)

Zobaczymy, jak się będzie sprawować.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow cały wydrukowałeś, fajnie, z jakiego materiału z ABS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
35 minut temu, katani napisał:

Lipy nie ma ;)

Zobaczymy, jak się będzie sprawować.

hehe dzięki nom w realu robi jeszcze lepsze wrażenie :)

27 minut temu, Ura napisał:

wow cały wydrukowałeś, fajnie, z jakiego materiału z ABS?

w stopce masz materiał z fotorelacji i jest też temat od początku jak go budowałem :), wydruk w calości wszystkie elementy od A do Z, projekt i wydruk mój :), materiał PETG według mnie jedyny właściwy, jedynie rury są z akrylu Fi 200, body i Fi 100 kubek wnetrze

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz napisać ile cie wyszło wydrukowanie tego odpieniacza ?? i jak się to ma do modelu na którym bazowałeś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
51 minut temu, sky napisał:

możesz napisać ile cie wyszło wydrukowanie tego odpieniacza ?? i jak się to ma do modelu na którym bazowałeś ?

hmm poszło jakieś 2.5kg filamentu, ale ja też testowałem wydruki więc były straty, ale teraz na gotowych plikach sądzę że można zamknąć w 2 kg spokojnie, filament ma różne ceny ja kupowałem transparentny po jakieś 90zl za kilogram, rury musiałem kupić 110zł dałem za Fi 200 i Fi 100 ale tą już miałem, filament gumowy jakieś 50gram kupiłem 200 g za 29zł, nom i najważniejsze pompa tutaj też miałem DC-3000 ze sterownikiem, ale można pakować śmiało 4000 wszystko pasuje i prawdopodobnie 6000, ale to już trzeba było by sprawdzić :)

Co do bazowania brałem pod uwagę odpieniacze przeznaczone do akwariów od 900-1500L

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.