Skocz do zawartości
BorAdamus

182l - Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam na imię Adam i mieszkał niedaleko Olsztyna w woj. Warmińsko Mazurskim. To mój pierwszy zbiornik morski, mam jeszcze 372l słodkiej wody z roślinnością cieniolubną. Wybór padł na zbiornik 90x45x45cm co daje 182l brutto, szkło optiwhite grubość 8mm. Zbiornik nie będzie posiadał sumpa tylko filtr zewnętrzny. Docelowo JBL 901 lub Tetra 800 plus. Aktualnie będzie pracował mały HW-603b. W środku są - skała Macro Roks - 20kg plus 4kg Scenery Stone. Piasek suchy 10kg. Sól jaką wybrałem to Crystal Sea (rekomendacja sprzedawcy). Odpieniacz hydro slim 250 oraz dwa falowniki Jecod RW-4. Dziś zalewam solankę.

1.thumb.jpg.0536704a433d214c536c05ec874505a4.jpg

3.thumb.jpg.d4c62e0965b32df13ad008c4cfb2641a.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja wyszła super . Jedna uwaga - zdejmij te małe kawałki skałki z piasku . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie starczy sam odpieniacz, a kubełek bym odpuścił. Tło będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za piasek, nie spotkałem się z takim odcieniem suchego. Filtr do filtracji mechanicznej bym zostawił,  odpieniacz wszystkiego nie wyłapie a syfu zbiera się całkiem sporo i nie zdołasz wszystkiego odmulić przy podmianach wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, szybki59 napisał:
Konstrukcja wyszła super . Jedna uwaga - zdejmij te małe kawałki skałki z piasku . Pozdrawiam

Miło to słyszeć. Kamyki posprzątane.
 

22 godziny temu, jedikk1 napisał:
Cześć,
powodzenia!
Jaką masz lampę?

Lampę dopiero mam zamiar zrobić w tym tygodniu zamówię ledy a potem kilka godzin lutowania i będzie gotowe. Planuje około 60W w diodach 1W.

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, volf napisał:

Co to za piasek, nie spotkałem się z takim odcieniem suchego. Filtr do filtracji mechanicznej bym zostawił,  odpieniacz wszystkiego nie wyłapie a syfu zbiera się całkiem sporo i nie zdołasz wszystkiego odmulić przy podmianach wody.

Szczerze nie mam pojęcia co to za piasek kupiłem go na wagę w sklepie z kamieniami i solą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, BorAdamus napisał:

Szczerze nie mam pojęcia co to za piasek kupiłem go na wagę w sklepie z kamieniami i solą.

Kurde żeby ten piasek problemów nie stwarzal.  Nie wiadomo co w nim siedzi,  radził bym  kupić dedykowany do morskiego lub zrezygnować z podłoża.  Wszystko zależy od gustu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2018 o 11:13, natan2012 napisał:
Kurde żeby ten piasek problemów nie stwarzal.  Nie wiadomo co w nim siedzi,  radził bym  kupić dedykowany do morskiego lub zrezygnować z podłoża.  Wszystko zależy od gustu.  

To był piasek morski tylko nie było na nim nazwy. Więc wszystko powinno być ok.

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, BorAdamus napisał:

To był piasek morski tylko nie było na nim nazwy. Więc wszystko powinno być ok.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Morski bo z Bałtyku??? Może ktoś się jeszcze wypowie ale ja bym nie ryzykowal.  Zwłaszcza, że akwarium morskie to nie mała inwestycja 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to mnie kolor tego piasku też jakoś podpadł. Upewnij się jeszcze, co do jego pochodzenia. I obawiam się, że 60W w LED-ach na baniak 182l to ciut za mało, tak ze 2 razy. U mnie przy identycznych wymiarach (akwa tylko 5 cm niższe) wisi 200W Zetlight Qmaven 6600 i w szczytowym momencie pracuje  na mocy 140-160W. Oczywiście zależy, co chcesz tam trzymać, ale ja bym radził dać więcej światła. Poza tym napisz coś więcej o LED-ach, których chcesz użyć - firma, konfiguracja barwowa, zasilanie, chłodzenie, sterowanie, itp. Może ktoś Ci też coś sensownego podsunie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja wygląda lux , tylko wysoka i blisko do tafli wody  . Będzie problem coś tam "posadzić " . Druga sprawa będzie spora różnica w pokryciu światłem , jak na dole będzie oki to u góry palnik . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.01.2018 o 23:27, BorAdamus napisał:

 

Lampę dopiero mam zamiar zrobić w tym tygodniu zamówię ledy a potem kilka godzin lutowania i będzie gotowe. Planuje około 60W w diodach 1W.

Lampa będzie on/off czy sterowalna? Jak on/off to ja bym zrobił coś około 80-100W, a jak sterowalna to trochę więcej i zawsze wtedy można zwiększyć lub zmniejszyć moc w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, natan2012 napisał:

Morski bo z Bałtyku??? Może ktoś się jeszcze wypowie ale ja bym nie ryzykowal.  Zwłaszcza, że akwarium morskie to nie mała inwestycja 

Postaram się wyczerpać tematykę piasku. Został on kupiony w sklepie który zawodowo zajmuje się sprzedażą i aranżacją akwariów morskich. Jego cena to 10zł/kg Jest on sprowadzany jako piasek oceaniczny na wagę. Pan który mnie obsługiwał sam go używa do aranżacji zakładanych zbiorników zapewniając mnie, że jest dobry. Ja też nie zamierzałem ryzykować dlatego zdałem się rekomendację sprzedawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, BorAdamus napisał:

Postaram się wyczerpać tematykę piasku. Został on kupiony w sklepie który zawodowo zajmuje się sprzedażą i aranżacją akwariów morskich. Jego cena to 10zł/kg Jest on sprowadzany jako piasek oceaniczny na wagę. Pan który mnie obsługiwał sam go używa do aranżacji zakładanych zbiorników zapewniając mnie, że jest dobry. Ja też nie zamierzałem ryzykować dlatego zdałem się rekomendację sprzedawcy.

No i elegancko,  życzę samych sukcesów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, gryadam napisał:

I obawiam się, że 60W w LED-ach na baniak 182l to ciut za mało, tak ze 2 razy. U mnie przy identycznych wymiarach (akwa tylko 5 cm niższe) wisi 200W Zetlight Qmaven 6600 i w szczytowym momencie pracuje  na mocy 140-160W. Oczywiście zależy, co chcesz tam trzymać, ale ja bym radził dać więcej światła. Poza tym napisz coś więcej o LED-ach, których chcesz użyć - firma, konfiguracja barwowa, zasilanie, chłodzenie, sterowanie, itp. Może ktoś Ci też coś sensownego podsunie.

Planuję zakupić taki oto zestaw. I po przeczytaniu waszych wskazówek zmodyfikowałem projekt belki led. Finalna wersja to 51 ledów po 3w co daje około 150w sterowanych 4 kanałami.

1 kanał pasmo głównie 12000-20000K

2 kanał pasmo kolorowe

3 kanał pasmo 420 nm Aktynika

4 kanał pasmo niebieskie

Z budową belki raczej sobie poradzę, bo rok temu montowałem podobna belkę dla swojego słodkowodnego baniaka. Dla ciekawości tam wisi 132W ustawione na 65% nad zbiornikiem 375l i uważam że jest ok. Chętnie przyjmę wszelkie sugestie.

ledy 3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem, że porywasz się z motyką na Księżyc, ale widzę, że wygląda to sensownie. Ja bym jedynie rozważył układ kanałów (biały, kolorowy, niebieski, UV - tak mam w Qmavenie i moim zdaniem to sensowne rozwiązanie). I koniecznie zastanów się nad montażem wentylatorów do radiatora, bo jednak 150W w LED-ach trochę ciepła oddaje, więc możesz mieć kaloryfer. Poza tym ze wzrostem temperatury pracy LED-ów spada ich sprawność. Co do sterownika się nie wypowiem, bo nie znam.

Życzę powodzenia w budowie belki, bo sam chciałem budować DIY, ale wywiesiłem białą flagę. Tylko LED-y mi się jeszcze gdzieś walają z resztkami kleju...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Belka skończona. 153w ze sterowaniem 4 kanałami.

Co do uwag to chyba za dużo białego. Przydałoby się więcej niebieskiego na starcie. To wszystko sobie poustawiam jak przyjdą korale. Super efekt jest teraz jak piszę tego posta pięknie świeci niebieskie pasmo i poświata różowo fioletowa. Normalnie bajka. Belka aktualnie jest ustawiona max 50% i jest chłodna. Tła ciagle brak. Jutro chyba zapodam kostkę mrożonek aby zainicjować cykl azotowy.

 

 

 

 

 

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć świetnie ze sa ludzie co potrafia sobie coś zrobic samemu,gratulacje.

Fiolet masz bo jest za dużo bialego jak napisałeś,a po zatym świetna skała, tylko wydaje mi się że masz za dużo wody;-) coś  pujdzie nie tak i go przeleje w moment,ale to tak tylko czysto informacje.Może mi się wydaje:-)

Będzie piękne akwarium;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Super ułożona skała i super się prezentuje akwarium. Życzę powodzenia i zero plag na starcie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś do zbiornika trafiły trzy kawałki żywej skały, łącznie 2kg. Oraz 1/4 kostki mrożonki. Bakterie dodane. Liczę na domknięcie cyklu azotowego do końca lutego. Woda pomału się oczyszcza. Czekam. Za tydzień planuje zrobić pierwsze testy.b43737901514f79ed27d5020359dace4.jpg4ebd658aa78da5c0a94b5b966237ede1.jpg358d372103e643ca2bf7283482e25d9f.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, BorAdamus napisał:

 Za tydzień planuje zrobić pierwsze testy.

 

Myślę że stanowczo za prędko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza plaga, dino lub okrzemki, szczerze nie wiem. Brązowy osad pojawia się wszędzie. Skała, piasek oraz szyby. Leje bakterie i czekam co dalej. Dodanie żywej skały bardzo pomogło w starcie baniaka. Trzy może cztery dni po dodaniu żywej skały zaobserwowałem pierwsze brązowe kropeczki na skale. Teraz jest ich sporo.23829d40c5cd5f872b948c23c736cc2e.jpg3510934d8ee0026a24e2320c4563310c.jpg3314a2436e50958096415e15600b934f.jpgc4090a9de36ebca66a79e79b14cf465e.jpg

13.02.2018 - dodano do filtra phosguard około 120g oraz purigen 100g. Pierwsza plaga to na 99% dino. Widać pęcherzyki powietrza.

18.02.2018 - brązowy nalot ustąpił miejsce szaremu. Pojawiły się ogniska z zielonym glonem (takie miłe zielone plamki na szarym tle).

CDN ... za tydzień planuje zaszczepić pierwsze korale miękkie i kilka ślimaków turbo.

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nikt nie pisze :( wiec pociągnę dalej swój watek.

Akwarium przeszło już atak dino, szarych glonów, a potem zielonych.

Aktualnie doszło trochę życia. Z korali : Pseudogorgonia, sarcophyton green, sinularia fluo, ukwiał entacmaea. Z ryb doszły dwa błazenki, babka kopiąca i krab

 

111.jpg

222.jpg

333.jpg

444.jpg

Edytowane przez BorAdamus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ułożenie skały bardzo ładne. Co dałeś do kubełka? Ogólnie ten typ filtra nie zaleca się przy morskim. Ważne czym go wypełniłeś i częste czyszczenie. W słodkim, jak zapewne wiesz i robisz raz na 4 lub więcej miechy się nie zagląda. Daj na wlot wody gąbkę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.