-
Liczba zawartości
1 564 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
4
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez Kośmid
-
Nic z tych rzeczy niestety. Faktycznie, zapomniałem linku wstawić ale sam dobrze wywnioskowałeś która to lampa: https://happet.eu/ogolna-lampa-led-do-akwarium-***-142-cm-happet,c1,p3641,o1,s1001,pl.html Próbowałem się z nimi skontaktować ale nie podjęli się tematu.
-
Cześć! Nie wchodząc w szczegóły do czego używam tej 38 watowej belki LED, chciałbym spytać jakiego użyć zasilacza bo fabryczny spalił się. Najpierw zaczął się nagrzewać, piszczeć, diody przygasały a finalnie zaczął kopcić. Elektryka nie jest moim konikiem więc wole spytać: jakiego zasilacza szukać? Niestety opis na diodach niewiele mi pomógł. Widnieje na nich oznaczenie 5730- 50C2B. Na zasilaczu jedynie: 38W, 230 V, 50Hz. Myślałem, że to 12 voltowe diody ale jednak nie. Czyżbym potrzebował regulatora/stabilizatora/ drivera ~40W?
-
Chyba za mocno zaakcentowałem pomysł. Nie chce zrobić mieczy świetlnych z tych ledów haha. Celowałbym aby raczej dno było oświetlone całe ALE, żeby był widoczny rozchodzący się snop światła ze źródła. Chyba nie pozostaje nic innego jak spróbować np.: z takimi ledami: http://allegro.pl/modul-1-led-soczewka-3w-zimny-ip67-12v-220lm-i7161139022.html
-
Cześć! Morskie akwarium to już historia a przyszłością jest nowe akwarium. Tym razem mam w planie odtworzyć zimnowodny biotop polskiego jeziora. Ok, tyle szczegółów a teraz pytanie: zastanawiam się nad wyborem oświetlenia. Zakładam, że akwarium będzie odkryte bo w planach nadwodne rośliny. Akwarium będzie w jasnym pomieszczeniu od północnej strony a więc trochę promieni słonecznych wpadnie. Zależy mi na jego oświetlaniu w godzinach popołudniowo- wieczornych. Oświetlenie będzie skromne a nawet chciałbym aby było efekciarskie. Myślę nad zastosowaniem kilku modułów LED o wąskim kącie strumienia światła. Według producenta taki kąt to około 38-45 stopni przy odległości 1 metra. Ewentualnie jeśli nie moduły to żarówki LED o podobnym kącie świecenia. Graficzna wizualizacja rodem z painta: Pytanie brzmi: czy coś stoi na przeszkodzie np.: tafla wody, która zadziała rozpraszająco? Czy uda się uzyskać takie słupy światła? Akwarium będzie miało wysokość 40- 50 cm.
-
Cześć! W poprzedniej lampie LED miałem sterownik z wyświetlaczem czyli problem z głowy a teraz zastanawiam się czy istnieje coś takiego jak programator czasowy razem ze ściemniaczem. Taki do kontaktu albo do podłączenia na kablu. Chodzi o ustawienie wschodów i zachodów diód nad planowanym zbiornikiem. Trochę szukałem ale z marnym skutkiem. Ktoś coś widział a może ktoś z Was samemu wytwarza takie bajery?
-
Oj Bombi Bombi... dużo teorii przed Tobą jeszcze. Czytaj, czytaj. Jeśli masz w planach 70 litrowy sump to dobrze. Dużo miejsca. Spokojnie zmieścisz tam 20 litrów glonów oświetlanych halogenem LED. Taki 15 czy 20 watowy to nieduży wydatek. Proste i funkcjonalne :-)
-
Refugium w filtrze przepływowym, co? Zbieraj swoją wodę po podmiankach. Trzymaj w ciemnym, napowietrzaj. Postaraj się możliwie mało wlać świeżej wody. Chcąc nie chcąc i tak będzie szok dla organizmów.
-
Nie wiem czy zauważyłeś ale... tutaj większość prezentowanych zbiorników to właśnie kostki szczególnie przy mniejszym litrażu. Zbiornik wyższy i szerszy niż "standardowy" pozwala na ciekawe ułożenie skały a co za tym idzie piętrowe ułożenie koralowców. Miękkie na dół, twarde wyżej tak w wielkim skrócie. Kumasz bazę? Strefy beztlenowe... ta... w Bałtyku są takie owszem. Dwie pompki i powrót z ewentualnego sumpa wypełnią te Twoje strefy. Dworuje troszkę sobie z Ciebie ale nim zaczniesz zasiedlać zbiornik załóż w odpowiednim dziale temat gdzie przedstawisz czym dysponujesz i co masz w planach. Pokażesz okazyjnie zakupiony komplet a reszta sama przyjdzie. Mam nadzieje, że w nowym akwarium będziesz miał sumpa.
-
A tam, frazesy. Swojego Tunze 9006 sprzedałem za 350 zł. Za połowę z tego tysiąca ogarniesz coś dobrego. Po drugie mam wrażenie, że brakuje Ci jeszcze wiedzy i obycia. Może spróbuj swoje obecne akwarium doprowadzić do perfekcji zamiast ładować się na głębszą wodą z pustą kieszenią. Lepszy zadbany Golf niż unieruchomione Maserati Nie przesadzaj. Skała nie jest remedium na bolączki akwarystyki morskiej. A wręcz przeciwnie, można trafić na minę. Organizmy odpowiedzialne za dojrzewanie , homeostazę zbiornika i cyklów azotowych znajdują się wszędzie w naszym akwarium, nie tylko na skale. Osobiście jestem zdania, że lepiej więcej wody niż więcej skały. Należy pamiętać, że finalnie chodzi o powierzchnię porowatą skały a nie objętość czy wagę. Sukces polega na holistycznym podejściu. Od A do Z. Od skały dobrej jakości, przez odpieniacz po refugium. To ostatnie wychodzi najtaniej chyba
-
Fortuny nie trzeba ale nawet low cost to nie byle kieszonkowe. Wiem bo zakładałem gdy też nie byłem jeszcze pełnoletni i na kartce budżet się zgadzał. Potem już mniej. Rzekłbym, że w morskim najpierw akwarium, potem rybki parafrazując przysłowie
-
Jeśli teraz już liczysz grosz do grosza to nie pakuj się w to. Morskie to drogie hobby i zawsze trzeba mieć zaskórniaki na awarię, leczenie czy inne takie.
-
Zrób podmianę większą ale bez przesady. 10% zbiornika i spróbuj zanurzyć odpieniacz niżej żeby pracował na mokro (wyrzucanie mokrej piany a nie suchej i zbitej). Garść węgla aktywnego na pare dni może zastosuj.
- 13 odpowiedzi
-
- odpieniacz
- tunze
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2018/03/dTcraBBATII03xiJ.mp4
-
A widzisz, technologia idzie do przodu. Horyzontalny filtr kubełkowy
-
No przecież pisze, że z szuflad zrobię drzwiczki i tam będzie kubełkowy Oj nie wiem skąd szafka ale opukam
-
Cześć! Morskie akwarium sprzedane, słodkowodne w planach. Nowe mieszkanie, baniak musi być. Mam fajną szafkę, wymiary odpowiednie na zbiornik 150 x 40 x 40/50 cm wysokości. Problem w tym, że ta szafka to... zwykła szafka z szufladami. Poprzednie akwarium 234 litry postawiłem na zwykłej szafce z firmy Black Red White (sic!) nawet nie odkształciła się. Pod jej spód jedynie jedną deskę wmontowałem dla wzmocnienia. 90 x 40 x 65 wys. stało 10 lat na niej. Pytanie brzmi- gdzie wzmocnić, na co zwrócić uwagę? Jasne, najprościej byłoby kupić nową szafkę łącznie ze stelażem. Jednak budżet ograniczony a szafka pasuje mi do wnętrza i mam znajomego stolarza. Za wprawienie kilku desek pewnie nie weźmie wielkich pieniędzy. Szuflady wyciągnę, wprawie zawiasy, fronty szuflad połączy się w drzwiczki. Kreatywna przemiana. Tak jak mówiłem, poprzednie akwarium miało wysokość 65 cm, planowane nowe będzie niższe więc nacisk na szafkę będzie mniejszy. W planach chce odtworzyć biotop polskiego jeziora a więc roślinki, korzenie, kilka rybek, małże. Filtr kubełkowy, kilka żarówek Led, low- tech. Małe nakłady i prosta opieka.
-
Hmmm... zamieniłbym miejscami refugium z siporaxem. Wata wszystkiego nie złapie Ci a w refugium reszta zawiesiny osiądzie na dnie. Łatwiej odessać niż w złożu siporaxu. Aha, no i kwestia waty. Nie lepiej skarpetę filtrującą na wlocie umieścić? Zauważyłem, że w morskiej akwarystyce rzadko stosuje się waty, gąbki etc. Generalnie odpieniacz ma wyłapywać detrytus ale wiadomo, że stu procentowej wydajności to nie gwarantuje.
-
Jak wysuszysz i potem wsadzisz do zbiornika to... no nie polecam
-
Błazenki małe, może prąd wody za bardzo nimi targa?
-
90 litrów, 3 błazenki i chcesz więcej? Litości.
-
Obciążenie zanieczyszczeniami zależy oczywiście od obsady. Zarówno ryby jak i koralowce wydalają odpady przemiany materii. Jak mówi osiedlowe przysłowie- nawet najlepsza dupeczka musi się wys**ć Zresztą wystarczy dać "bogatszą" żywą skałę żeby potem borykać się z glonami etc. Podobnie jak Damian K. Miałem 25 litrową komorę w sumpie. 10 cm DSB, pozostała objętość to refugium z halogenem LED 10 W. Do tego odpieniacz (żaden szczególny model) i nie martwiłem się o nic. W akwarium mnóstwo miękkich i kilka rybek. Serio, pomyśl nad sumpem. Nawet 50 litrów dodatkowej wody z osprzętem (skimmer, refugium) będzie lepsze niż jakaś kombinatoryka. Dzisiaj zlikwidowałem swoje akwarium i przy opróżnianiu sumpa stwierdziłem, że może zagmatwany system troche stworzyłem ale funkcjonował poprawnie :-) (na sprzedaż mam sumpa haha)
-
Sump sump sump a w sumpie odpieniacz i refugium. Nie ma co wywarzać otwartych drzwi. Pokombinuj z miejscem na zbiornik w szafce i po problemie. Jeśli sępisz na kilkunastu watach to możesz już likwidować akwarium. Morskie to zasobny portfel i dużo cierpliwości. Miałem 240 litrowe bez sumpa. Bardzo szybko pożałowałem.
-
100 litrów też szału nie robi aczkolwiek najważniejsza jest "dojrzałość" skały i drobnym zwierzątek ją zamieszkujących. Mój się przyjął w 240 litrów i gdzieś 25 kg skały. Artemie wcina :-)
-
Mandaryn w 30 litrach. No kur.... twoja mać
-
Kostecka 30x30x30 czyli moje słone 27l
Kośmid odpowiedział Matys82 → na temat → Pytania o sprzet do 60L
Użytkownik saas5 chciał trochę piasku, kilogram czy pół tora. Ty masz za dużo a jemu brakuje