Skocz do zawartości

waldek2

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    246
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez waldek2

  1. magu jak podłączyć czujniki XKC-Y25-V ? Rozumiem, że VCC to napięcie dodatnie, GND to masa, a do D3, D5, D6 co podłączyć??? OUD czy MODE czy jeszcze jakoś inaczej?
  2. waldek2

    Jak duża rośnie Sinularia?

    Moja obecnie ma wysokość około 50cm i szerokość ponad 60 cm. Jakiś czas temu ją przycinałem i to co poszło do kibla zajęło prawie całe 10l wiadro.
  3. waldek2

    Propagacja korali...

    Niestety u mnie zakończyło się tragedią. Przeciąłem w dwóch miejscach aby jakoś to wyjąć z akwarium. Woda mętna że aż strach. Na drugi dzień padło 5 ryb. Zostało jeszcze jakieś 50% korala do dalszych zabiegów ale nie wiem jak się zabrać za niego żeby znowu nie narozrabiać. Może wersja megu będzie dobra.
  4. waldek2

    Propagacja korali...

    Odkopie temat i prosiłbym odpowiedz od osób, które to próbowały zrobić. Czy można pod wodą ciąć korale miękkie bez obaw jeżeli chodzi o ryby. Mam olbrzymią sinularie i cięcie zakończy się mlekiem w akwarium. Czy to szkodzi rybą. Nadmienię że cała jest przyrośnięta do skał i nie da się jej wyjąć bez cięcia.
  5. U mnie sytuacja podobna. Arduino nie łączy się z komórką. Natomiast AQma przez bluetooth łączy się bezproblemowo. Jest jakiś magik na forum co by napisał jakiś działający sterownik do lampki na komórkę?
  6. waldek2

    Grzebień przelewowy

    Poziom wody w kominie regulujemy wyłącznie zaworem na spływie plus rewizja. Rozwiązanie mocowania grzebienia bardzo ciekawe. Natomiast gorzej już z projektem zębów. Standardowe grzebienie mają szerokość zęba i przerwy podobne. Ja zdecydowałem się samodzielnie robić grzebień. Przerwa ma 5mm, a szerokość zęba 3mm. Teraz spiętrzenie wody na grzebieniu opadło o prawie centymetr.
  7. Kolega Iicek ma komin zewnętrzny więc nie ma problemu. Ty zaś obrys stelaża masz dokładnie taki sam jak wymiar akwarium. Ciekawe czy masz też komin zewnętrzny czy wewnętrzny. Bo jeśli ten drugi to przeloty spływu zapewne się nie zmieszczą (wypadnie ich pewna część - nakrętka na stelażu)
  8. Nic nie kumam. Masz zasilacz 42W. Chcesz podłączyć 20 diod po ponad 3W każda i się pytasz czy miałeś farta. Moim zdaniem przy 1050mA i 40V można podłączyć tylko 10 diod.
  9. waldek2

    Odpieniacz diy

    Trochę teorii: http://www.procax.org.pl/pliki/Mechanik_35.pdf
  10. Ja bym napisał tak: jedna lampa zespolona to mniej kabli bo tylko jeden zasilający, Temperatura raczej chyba niższa bo radiator wewnątrz lepiej rozprowadza ciepło i wentylatory szybciej rozprowadzają ciepło. Ja mam odblaśniki podczepione pod główny radiator. Jeden sterownik arduino zarządza ledami, T5 i temperaturą. Może również sterować wentylatorami do chłodzenia. W moim przypadku na tyle lampy wmontowane są dwa gniazda 230v do falowników aby do karmienia mieć wszystko w jednym panelu, a kable były za akwarium. Wymiana T5 taka sama jak chyba w każdej lampie czyli 4 śrubki aby odkręcić klosz chroniący cały zespół oświetleniowy.
  11. RB masz ok. dwie nitki po 700mA=1400mA. Trzy nitki po 680mA=2040ma, a Ty masz driver na 680mA. Ja bym użył: a) driver na 680mA i wykorzystał bym tylko 3kolory po 2diody czyli razem tylko 6 diod łączonych szeregowo. Jak koniecznie chcesz mieć 3 kolory po 2 diody to trzy drivery na 680mA (takie po 7zł) i każdy obsługuje do 3 diod łączonych szeregowo.
  12. waldek2

    Nocą w akwarium...

    To chyba makro 100mm i robiona fotka przy iso 640
  13. waldek2

    Obudowa stelazu aluminiowego

    Magnesy można kupić również z taśmą klejącą. Do płyty meblowej dość porowatej kleiłem i odpadały, ale w łazience do glazury raz przyklejony trzyma latami. Sądzę, że dobrze oczyszczona powierzchnia aluminium lub odrobinę wypolerowana powinna dobrze trzymać klej z taśmy magnesu. Jeżeli grubość magnesu nie odpowiada bo płyta meblowa odstaje na przykład to kup wiertło piórowe. Ten wystający dzyndzel tak zeszlifuj aby nie robić dziury na wylot ale na tyle duży aby było prowadzenie. Nawiercasz takie pod frezowanie w płycie na grubość magnesu i po sprawie.
  14. waldek2

    Poziom zasolenia

    magu czyli jeżeli spławik mi pokazał 1,0225 to prawda, a myślałem, że taka ilość wody Ro to jednak spora tragedia. Co do artykułu Piotra i Bartka to przeczytałem je (jest ich kilka o zasoleniu) i właśnie one zasiały ziarno niezrozumienia. Wynika z nich że udział procentowy jonów inaczej przedstawia refraktometr i spławik. W związku z czym woda w akwarium powinna być mierzona bardziej refraktometrem czy spławikiem. Mój problem będzie jaśniejszy za miesiąc bo powinien dojść do mnie refraktometr i będę mógł bardziej dokładnie się pobawić z wodą. W dalszym ciągu czekam na informację czy ktoś miał taki problem, że dokonywał pomiary świeżej solanki i wody z działającego akwarium dwoma metodami i wyniki były skrajnie różne.
  15. waldek2

    Poziom zasolenia

    Nie będę zakładał nowego tematu, tym bardziej, że nie potrafię dokładnie zadać pytania. Wolę przedstawić problem z jakim się zetknąłem i nie do końca wiem co go powoduje. Akwarium netto 350 litrów (to po odliczeniu grubości szyb i faktyczny poziom wody w akwarium jak i sumpie). Korale miękkie. Gęstość od paru lat mierzę spławikiem aquamedic. W akwarium trzymam około 1,024. Parę dni temu jeden z kolegów brał ode mnie parę korali. W domu sprawdził zasolenie refraktometrem - wynik 1,028 Jeszcze wtedy się łudziłem , że może zła kalibracja albo coś innego. Po nie przespanej nocy 100 km wycieczka do sklepu. Próbka sprawdzona refraktometrem - wynik 1,028. No cóż: często czytam jak to spławiki przekłamują. Wystarczy odjąć 4 kreski i po problemie. Dzien wcześniej przygotowałem też nową solankę. Tym razem zgodnie z zaleceniami producenta (Aquaforest). Czyli 380 gram na 10 litrów wody. Sprawdziłem tym samym spławikiem i pokazuje 1,0225 (te 5 to po prostu połowa kreski). W sklepie refraktometr pokazuje 1,023. Czyli nowa solanka wg refraktometru i mojego spławika ma około 1,023, a woda z akwarium już różnica to całe 4 kreski. Ja wiem, że błąd danego urządzenia nie musi być liniowy ale bez przesady - między jednym stopniem gęstości tak dużo? Teraz pytania: Czy ktoś się zetknął z takim problemem, Czy może być taki dziwny błąd pomiarowy, Czy może woda z akwarium jest pozbawiona jakiś substancji lub ma ich za dużo (innych niż NaCl) wpływających na gęstość - nie zasolenie co oznacza,,,,,,,,,,,,,,,,,, że..... qurcze no własnie co? Czym mierzyć? refraktometrem, spławikiem? Co pokazuje faktyczne zasolenie? Dodam jeszcze, ze już kiedyś dolewka przelała mi wodę Ro. Do systemu (350l) wpadło około 20 litrów wody Ro. Spławik pokazywał spadek zasolenia o jakieś 1,5 kreski. Czy ktoś może policzyć mi teoretycznie o ile powinno spać zasolenie po dolaniu takiej ilości wody Ro z 1,024? Dodam dodatkowo, że mam miękkie, które rosną i to w zastraszającym tempie. Próbowałem kiedyś trochę z twardymi i tu nigdy nic ciekawego nie było. Parametry które czasami mierzę: kh 8 ale często mam wahnięcia do 5 wtedy zwiększam podmiany. ca 380- 400 Mg 1260 -1380
  16. waldek2

    [S] Sinularia

    nie ma chętnych? zapraszam
  17. waldek2

    [S] Sinularia

    Up! Nie wysyłam. Dla osób z trójmiasta - ewentualny odbiór w Gdańsku w tą sobotę.
  18. Witam, Mam do sprzedania 3 sztuki sinulari. Dwie sztuki to sinularia mollis - ta większa ma około 20cm wysokości, jest rozgałęziona, przyrośnięta do kawałka skały cena 50zł - ta mniejsza jw. ale ma 17cm wysokości cena 40zł. Jedna sztuka to sinularia dura o szerokości około 16cm cena 40zł. Odbiór osobisty w Kwidzynie. Jak ktoś weźmie wszystko znajdę gratisy. Coś z miękkich zawsze się znajdzie i można "uszczypnąć".
  19. Filtrów wewnętrznych (mechanicznych) praktycznie nie stosujemy. Zdecydowanie lepszy jest odpieniacz białek. Natomiast małe akwaria, które funkcjonują dzięki podmiana często wyposażone są w kaskady. Tam tez jest gąbka ale często koledzy przynajmniej jedną gąbkę podmieniają na inne środki filtracyjne: ceramika, adsorbenty. Woda opadająca na taflę wody poza jej falowaniem dodatkowo napowietrza wodę. Na siłę naturalnie można tak ustawić filtr wewnętrzny aby woda na powierzchni falowała. Teraz moc filtra. Kierujesz się tym co pisze producent odnośnie wielkości zbiornika- błąd. W kostkach aquael 30l kaskada NFZ-3 ma wydajność coś około 1200l/h. Choć ta wydajność jest znacznie zawyżona to nie zmienia faktu, że moim skromnym zdaniem musisz mieć filtr o wydajności około 1000l/h. Wtedy przy użyciu jakiś deszczowni masz szanse zapewnić ruch tafli wody.
  20. waldek2

    PRODIBIO CORAL VITS

    Wlałem to to do zbiornika w którym odpieniacz nigdy nie szalał i odrobinę mu odbiło ale i tak było wszystko ok. Natomiast w drugim zbiorniku, w którym inny typ odpieniacza ma prawie codziennie jakieś fochy natychmiast zaczął przelewać. Taka sytuacja trwała blisko dobę. Dla jasności podawanie jakichkolwiek innych witamin przy tym odpieniaczu zawsze kończyło się przelaniem.
  21. Jak to pisałeś to myślałeś? Chlor usuwa, niszczy wszystko wiec tym bardziej nic nie proszonego na takiej skale nie uświadczysz. Jeżeli są szczepki to znaczy, że te nasze bardzo delikatne zwierzęta maja się dobrze. No chyba, że będziesz odkrywcą nowej odmiany zwierząt żyjących w atmosferze chloru.
  22. Najlepszy wspomniany wybielacz. Kupujesz ACE lub inny dostępny, najtańszy wybielacz. Na wiadro (10litrów) wody wlewam szklankę wybielacza. Po 2-3dniach skała czyta i biała. Jeżeli syfu dużo można płukać i znowu do wybielacza. Potem kładę na balkonie na jakiś czas (tydzień). Resztki wybielacza (chlor) wyparuje. Potem moczenie w Ro. Kiedyś mierzyłem PO4 i NO3 w takiej wodzie po moczeniu i nic testy nie wykazały.
  23. Ustawiasz według swoich potrzeb. Jeżeli rodzina śpi do 10 rano, a wieczorem wszyscy siedzą do 24 to bez sensu rybą gasić światło o 20;00. To nocne to w 140 litrach to też chyba za dużo. Ja mam 0,000 coś tam Wata i jest jasno.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.