Skocz do zawartości

Marek Gr

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    153
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    śląsk

Ostatnie wizyty

1 590 wyświetleń profilu
  1. Miałem akwarium 80 cm i 4x24 T5. Uważam, że to minimalna ilość światła do takiego akwarium. Boki będą niedoświetlone ale przy 80 nie ma innego wyjścia z T5. W mojej chińskiej lampie świetlówki były rozmieszczone niesymetrycznie co niwelowało trochę problem. Ale Blau ma chyba 60cm tak, że świetlówki w jednej linii.
  2. Marek Gr

    jaki zamiennik balinga do 49L

    Kiedy miałem morskie stosowałem zamiast ballinga Tropic Marin All-For-Reef i super to działało.
  3. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Nie. Dlatego, że w żywej skale z morza nie ma zmagazynowanego fosforanu wapnia. Jest to niemożliwe.
  4. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Środowisko kwaśne nie dotyczy słupa wody w akwarium, bo to byłoby bez sensu, tylko miejsca na styku ryzoid - skała. Takie sztuczki potrafią robić glony rozpuszczając skałę i uwalniając z niej fosforany , do tej pory zdeponowane w postaci fosforanu wapnia. Mają przez to nieograniczony dostęp do jednego z głównych składników pokarmowych.
  5. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Głównym problemem jest to, że każda skała wapienna ma tendencję do wchłaniania i magazynowania różnych depozytów. W tym przypadku głównym problemem jest fosforan wapnia. W paroletnim akwarium w skale i podłożu może być go zmagazynowana pokaźna ilość. W niekorzystnych warunkach, a zwłaszcza przy starcie i dojrzewaniu, gdy jeszcze nic nie jest w pełni ustabilizowane może dochodzić do spadków pH i w efekcie do uwalniania fosforu do słupa wody. Mało tego, wiele glonów a szczególnie tych najgorszych, jeśli z jakiejś przyczyny rozwiną się w naszym akwarium, potrafią pod swoimi ryzoidami wytworzyć środowisko kwaśne i rozpuszczać fosforan wapnia. I dlatego mają nieograniczony dostęp do fosforu, bez względu na zawartość fosforanów w akwarium. Dlatego walka z np. debresią lub briopsis może nie przynosić efektów mimo starań. Skała z morza gdzie żyją koralowce nigdy nie zawiera depozytów fosforanowych bo to tam produkt deficytowy. Oczywiście można się tym nie przejmować i liczyć na to, że nic się nie stanie, no ale jak dopadać nas będą plagi glonów warto wziąć to pod uwagę.
  6. Marek Gr

    "Zmęczenie" skały

    Nie powinno się stosować skały, która była parę lat w innym działającym akwarium. Kiedyś tu o tym pisałem i to nie przez moje domysły, ale na podstawie magazynu " Koral".
  7. Raczej kłopoty sprawi utrzymanie jej przy życiu. A gdyby się to udało i wyrósłby jakiś piękny okaz to byłby cenniejszy od tubki. Ale to raczej marzenia. Niemniej jednego i drugiego trzeba karmić, karmić i jeszcze raz karmić.
  8. A tak na przyszłość to korale nie tworzą żadnych zarodników i poza rozmnażaniem wegetatywnym przez podział, rozmnażają się płciowo wydalając do wody komórki jajowe i plemniki. Z tego powstaje larwa(planula), która sobie pływa tak samo jak larwy krewetek, ryb i innych stworzeń, tworząc zooplankton unoszony prądami i w ten sposób kolonizuje nowe obszary.
  9. Zostaw je w spokoju. Albo zaskoczą i będzie dobrze, albo co bardziej prawdopodobne pomału zanikną. A za rok, dwa kiedy już całkiem o nich zapomnisz zaczną się odradzać jak feniks z popiołów. Wtedy można dokupować nowe i będą pięknie rosły a część polipów będzie otwarta nawet nocą. A dlaczego tak jest - a kto to wie? Ze swej strony mogę polecić Koral nutrition. Ale czy to pomogło to nie wiem.
  10. Jeżeli masz możliwość wyłowienia tej ryby (w co nie wierzę) to chyba najlepiej będzie kupić jakieś małe np. 20 l akwarium, napowietrzacz i przeprowadzić normalne leczenie preparatami miedziowymi. To chyba wyjdzie taniej niż jakaś herbtana a efekt pewny.
  11. Marek Gr

    Piasek

    Największą zaletą żywego piasku jest nie to, że jest żywy ale to, że jest od samego pobrania przechowywany w wodzie.
  12. Cześć Marek,

    czytałem Twoje odpowiedzi u kolegi który pytał o światło do 80x35x40...też mam zamiar kupić opti 80x35x40 i co byś mi poradził za światło_świetlówki czy ledy? albo co byś Ty kupił teraz za oświetlenie tak do 2500zł....czy dla takiego małego akwa nie warto inwestować w takie drogie swiatło? Taką kaskade chcę dać Tidal 75,odpieniacz jeszcze czytam jaki,2 razy  Jebao RW-8 falownik 8000l/h z kontrolerem....pozdrawiam....Tomek

     

  13. Marek Gr

    Słodki projekt 225l

    W wodach słodkich występuje wiele gatunków skorupiaków bardzo podobnych do artemii. Np. w Polsce dziwnogłówka wiosenna, skrzelopławka bagienna. To dobry pokarm dla wszystkich choć nie występuje ani w morzu ani w zbiornikach słodkowodnych.
  14. Nie wiem jak z tą ledową actinicą ale jeżeli to typowa superactinica to mało wnosi dla korali, tak samo jak świetlówka purple. Gdyby to ode mnie zależało i zostałbym przy trzech świetlówkach to zamiast purple dałbym coral plus. Świeciłbym na jednym kanale samą coral plus a na drugim niebieskim i actinicą. Jeżeli podoba ci się purple to zdecydowanie dodałbym 4 świetlówkę białą żeby było więcej światła energetycznego dla korali. ale dla mnie najlepszy układ dla 4 świetlówek to 2x coral plus i 2x niebieska, no ale nie wiem jak jest z tymi ledami bo nigdy nie miałem. Taka lampa nie popali ci korali.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.