Jump to content

fresh

Klubowicz
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  OSW

Recent Profile Visitors

226 profile views
 1. Ładnie się rozkręca. Czy modyfikowałeś czas/ilość światła podczas walki z glonem? U mnie po 72h zaciemnieniu trochę pomogło ale nadal widać ogniska w pewnych miejscach. Odpieniacz się uspokoił ale jeżeli nie będzie poprawy to też spróbuję wyłączyć. Pokaż zdjęcia sumpa. Pozdrawiam i kibicuję.
 2. Czas na aktualizacje. System powoli zaczyna ruszać do przodu. Minął ponad miesiąc od zalania. Do tej pory na skałach prze parę dni wyskoczyły delikatnie okrzemki, które jak szybko się pojawiły, tak szybko zniknęły. Kolejnym krokiem było dołożenie paru garści piachu z trzech rożnych działających systemów (większość do sumpa, reszta do głównego), porcji glonów (chyba caulerpa prolifera), kilku kawałków skały z tych zbiorników a wraz z nim wszelakiej maści biologii. Następnie wprowadziliśmy kilka ryb oraz korali po tym jak no2 i nh3/nh4 spadło do zera. Po tych zabiegach glony ruszyły, nawet parę odmian na raz. Wszystko co zielone zajadają nocą ślimaki. Brązowe i bordowe staramy się przedmuchiwać i lądują na wymienianej co jakiś czas wacie w przegrodzie sumpa. Od początku nie bylo podmian i narazie nie zamierzam tego robić. Skończyły się bakterie prodibio, obecnie leję stability co drugi dzień. Jak dokończę butelkę mam zamiar lać już tylko np pro + pro bio s. Od dzisiaj próba zaciemnienia na 72h celem ograniczenia inwazji dino/cyjano. Oprócz bakterii, przedmuchiwania i ograniczenia światła nic innego nie przewiduję na ten moment, poczekamy może w miarę szybko ustąpi. Nad sumpem zawisła roboczo zwykła lampka z żarówką grow led z allegro, po tygodniu zauważyłem że glon wypuszcza nowe jasne pędy więc chyba w miarę działa. Zastanawiam się cały czas nad zagospodarowaniem środkowej przegrody oraz docelowej lampie dla glonów. W przyszłości mam zamiar zmieścić tam reaktor wapnia więc już nie zostaje za bardzo miejsca na nic innego. Kawałki skały powędrują wtedy chyba do komory z odpieniaczem a na glon trzeba będzie znaleźć jakiś reaktor... Odpieniacz ustawiony na minimalną "suchą" pianę od paru dni podnosi aż wieczko w kubku, pieni inaczej, jakby bardziej intensywnie niż przed plagą glonów. Gdybym ustawił na "mokro" kubek byłby przelany po paru godzinach. Kolejna sprawa to obsada rybna. Na razie jest para błazenków, hexataenia oraz babeczka Amblyeleotris guttata. Docelowo na pewno chcemy jeszcze 2 wargacze oraz jedną babkę która będzie kopać. Następnie pojawia się problem bo dużo ryb nam się podoba w szczególności ustniczki. Myślimy jakby tutaj dobrać coś z mniejszych gatunków z rodzaju Pomacanthus + Pygoplites +Centropyge. Do tego choć jedna zebrasoma + chelmon + kilka anthiasów. Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych jak byście widzieli taki układ? Wiem że raczej nie uda mi się dostać obecnie wszystkiego w rozmiarze S tak jakbym chciał. W ogóle ciężko z dostępnością ryb. Dokładanie pewnych gatunków w późniejszym czasie też może być problematyczne. Zobaczymy na razie szukamy, przeglądamy stocklisty Parametry: Temp: 26* Zasolenie: 1.024 Ph: 8.0 nh3: 0 no2: 0 no3: 3 po4: 0 KH: 6,4 Ca: 420 Mg: 1460 Kilka zdjęć z postępu glonów. Oraz obecny stan:
 3. Rzeczywiście skała nie wygląda najlepiej w tym ułożeniu na szczęście jest to tylko wstępna koncepcja, którą układałem jak woda była jeszcze mleczna. Na dodatek mamy mały problem z dużym kawałkiem skały jak kolega w temacie : dlatego przyłożony jest na razie tym płaskim. Minęło już trochę czasu, mieliśmy nadzieję że w końcu nasiąknie porządnie wodą i przestanie lewitować Niestety chyba pójdzie pod młotek ponieważ nadal pływa. Zobaczymy co uda się z niego odzyskać. Ułożenie będzie zmienione, mamy zamiar pokleić parę kamieni po walce z "głazem"
 4. Witam serdecznie. Na wstępie dziękuję wszystkim użytkownikom za wiedzę jaką mogłem nabyć dzięki Waszym postom. Po latach prowadzenia zbiorników słodkowodnych, nareszcie udało się stworzyć warunki do postawienia akwarium morskiego. Chciałbym przedstawić Wam mój projekt, który ukierunkowany będzie w obsadę mieszaną z przewagą SPS. Mam nadzieję, że z Wasza pomocą oraz kilku znajomych hodowców uda mi się osiągnąć wymarzony efekt. Czekam na Wasze komentarze i uwagi. Pozdrawiam Akwarium 160x60x60 (12mm) -komin zewnętrzny na lewym boku (otwory 3x 32mm) -OW front i prawy bok - lacobel na lewym boku, folia czarna na tylnej szybie Stelaż Aluminiowy 160x80x60 -profil 40mm Sump 80x60x50 + zbiornik na dolewkę (120l) znajdujące się w pomieszczeniu za ścianą Wszystko wykonane w erybce bez zastrzeżeń. Sprzęt: Lampa Ati Sunpower 8x80 Pompa Maxspect Jump DC MJ-DC8K Pompa Hydor SELTZ L30 Falownik Maxspect MJ-GF4K Cyrkulator Sicce XStream SDC Cyrkulator Tunze Turbelle Nanostream 6020 Odpieniacz Deltec 1000i Filtr Przepływowy Twistman FP-400-100 Filtr RO+DI (5um-wegiel-1um-ro-di) + miernik tds dual Komputer akwarystyczny ITI Aqua-Trend Dozownik akwarystyczny Doser AT-2 Aqua-Trend Automatyczna dolewka ATO1 AT Series Sonda ph elektroda ph do AT1, ITI, PH BOT Grzałka Aquael Platinum Heater 300W +250W Refraktometr Miernik Zasolenia Wody lunetka +płyn Skała sucha naturalna ok 70kg. Piasek Prodibio Aragonite Premium 1-2mm ~15 kg Start nastąpił 14.04.2020 metodą probiotyczną AF Sól AF probiotic reef salt (została resztka z 25kg) zasolenie 1024 dzisiaj zalewam dolewkę i postaram się dosolić główny tą resztką do 1025 Bakterie na razie Prodibio co parę dni, dolałem także parę nakrętek Seachem stability. Ogólnie są też w soli, af life bio fill, w błotku life source które także dozuję, dlatego nie zwracam do końca uwagi na zalecane dawki. W sumpie odpieniacz delikatnie pracuje w filtrze przepływowym napędzanym hydor Seltz - zeomix, węgiel, Phosphate Minus od AF w siatce life bio fill AF oraz Sera silicate clear Wczoraj zrobiłem test na amoniak z zooleku który miałem ze słodkowodnego. Wyszło 2.0 W przyszłym tygodniu przyjdą testy na kh ca mg n02 no3 po4 Mam w planach podjechać do znajomego po trochę piachu z sumpa i kawałek skały co myślę przyspieszy znacznie cykl ale nie spieszy mi się. Obudowa stelaża już prawie skończona były jakieś problemy z koroną dlatego czekamy na nią nadal :/
 5. Witam, bardzo ładny projekt. U mnie następne też będzie widoczne z 3 stron ;P Widzę loc line - jak sądzisz, ogranicza coś te 10000 ?
 6. Dziękuje za uwagi, jednak projekt już jest w realizacji Wykonawca zasugerował jedynie obniżenie ostatniej przegrody o 1cm, reszta została bez zmian. Najbardziej martwiło mnie czy sump pomieści całą wodę. Teraz po zapewnieniach mam nadzieję że tak się stanie. Pozdrawiam
 7. Witam wszystkich. Potrzebuję opinii fachowców czy taki sump ma szansę obsłużyć zbiornik 160x60x60? Odpieniacz,grzałka/filtry przepływowe/powrót,czujnik dolewki Hydraulika będzie szła przez ścianę oraz wzdłuż niej na ok 2,5m. Mam lekkie obawy czy zmieści się cała woda po zaniku zasilania. Piszecie też, że aby woda przelewała się bezgłośnie, różnica wysokości przegród to max 2cm, u mnie jest 3cm. Jak myślicie czy będzie miało to duży wpływ na chlupanie wody?
 8. Akwarium pierwsza klasa, można brać przykład Panie Radku temat przeglądałem wiele razy , nie znalazłem jednak informacji o tym, w jaki sposób reguluje Pan odciek z reaktora. Można znaleźć dużo opinii że pompa perystaltyczna jest niezbędna. Jestem ciekaw jak to wygląda u Pana. Pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.