Jump to content

Romek05

Klubowicz
 • Content Count

  85
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Romek05

 1. Około doby czyli całą noc i trochę. Zresztą potem reaktor chodziło z 1,5miesiąca zanim wymieniłem wkład więc miał czas aby się nasycić. Nie doszukiwałbym się czegoś w ustawieniach czy sprzęcie bo praktycznie po wymianie wkładu zrobiłem wszystko 1 do 1 i jak na ARMie miałem odciek 18-19 to na Knopie mam 45.
 2. Hanka ma zakres do 300stu czyli 300x0,056=16,8kH więc Hanka nie jest wstanie pokazać wyższych wartości kH. Ja reaktor miałem świeżo co zasypany więc nie za bardzo było co czyścić.
 3. 6,1 potem 6,0 tak samo jak teraz na Knopie
 4. Witam ostatnio odpaliłem mój pierwszy reaktor na wkładzie ARM extra coarse Caribsea. Od początku miałem problem z ustabilizowaniem KH w akwarium, tzn reaktor rozkręcony na pełna moc utrzymywał KH w akwarium na poziomie 5-6. Okazało się, że odciek z reaktora daje KH na poziomie 18-19. Po wyeliminowaniu aspektów technicznych typu pompa, sonda butla itp, kolega zasugerował wymianę wkładu. Po wymianie wkładu na Knopa KH w odcieku na poziomie 45. Czy ktoś miał już podobne problemy z tym wkładem?? Kolega sugerował, że kiedyś już była taka wadliwa partia tego wkładu. Ktoś może to potwierdzić?
 5. A co zrobić z Valonia w koralowcach? Kraby średnio tam wchodzą, Borsuk nie może się wcisnąć...... a Valonia się mnoży :(
 6. Klucz używam taki sam, no może szary Z wymianą oringów też próbowałem Tego silikonu nie próbowałem - mogę spróbować - chociaż myślę, że daje efekt podobny do wazeliny. A jakiej firmy macie prefiltry? Może mi się trafiła jakaś trefna partia.......
 7. Mam pytanie odnośnie wymiany wkładów w prefiltrach odwróconej osmozy. Jak to wygląda u Was w praktyce - bo ja dostaje białej gorączki aby odkręcić kubełek od nasady filtra. Są tak zakręcone, oczywiście przeze mnie, że nie mogę ich odkręcić. Przy odkręcaniu połamałem już uchwyt, wyrwałem kołki ze ściany wraz z uchwytem, grzeje opalarką i potrzebuje drugiego silnego chłopa i dużych kluczy aby kubełek odkręcić. Jak już odkręcę i wymienię filtry - zawsze coś cieknie - więc dokręcam - odkręcam i ponownie zakręcam, dokręcam na siłę - a potem jak napisałem wcześniej nie mogę odkręcić - no po prostu dramat. Droga przez mękę. Próbowałem np smarować uszczelki wazeliną ale nic nie jest lepiej. I tak się zastanawiam czy jest to może wina modelu kubełków jakie posiadam - podobno z dwoma uszczelkami lepiej się sprawdzają? Może jakiejś konkretnej firmy kubełki lepiej współpracują przy wymianie? Może macie jakieś praktyczne rady odnośnie samej wymiany?
 8. Witam coś takiego rośnie mi na kominie, na skale i nawet na koralu. Jakby w środku było coś żywego, bo wystają dwie czujki, które się chowają. Prośba o pomoc w identyfikacji.
 9. Jeśli dobrze widzę na zdjęciu to Twoja Seriatopora od góry polipuje a tylko w środku i pod spodem bieleje - taka sytuacja jest normalna - tam gdzie słabiej dochodzi światło tam Seriatopora bieleje i nic z tym nie zrobisz. Im większą będziesz miał Seriatopore tym więcej w środku i pod spodem będziesz miał białych miejsc. Ale oczywiście @Beti też ma rację, że PO4 masz zdecydowanie za wysokie dla SPSów.
 10. Renegaty, sprzęt itd. można ściągnąć bez problemu z zagranicy. Gorzej z życiem, bo wiele sklepów nawet z Niemiec nie wyśle Ci choćby ślimaków do Polski więc nawiązując współpracę z zagranicą trzeba by jeździć samemu po odbiór
 11. Pamiętaj, że teraz jest okres świąteczny więc pewnie odezwie się po świętach. Druga opcja jak mi teraz przyszła do głowy to Łukasz z Acropory. On chyba też jeździ do dejonga. Ale do wtorku i tak nic pewnie nie załatwisz.....
 12. Z tego co rozmawiałem z nim w piątek to na koniec przyszłego tygodnia organizuje dużą dostawę koralowców - nie wiem czy akurat z dejonga - ale może tak - więc warto abyś się z nim szybko skontaktował.
 13. A wracając do Twojego pytania to pogadaj z Markiem z Crazy Coral bo z tego co wiem to on jeździ do dejonga i kiedys sprowadzał mi ślimaki turbo mexicana.
 14. Cena ceną, no i z drugiej strony większość Anthiasów to bardzo delikatne rybki w porównaniu z Chromisami więc nie do każdego akwarium się nadają.
 15. Romek05

  Heliofungia

  To dość krótko. Prawdopodobnie od początku "nie przyjęła" się w Twoim akwarium. I nie wiem czy o tego dipa kolegom chodziło, bo zawsze wydawało mi się, że Coral RX jest głównie do spsów (chociaż na stronie producenta jest, że też do lpsów) i przeciw pasożytom.
 16. Romek05

  Heliofungia

  Faktycznie słabo to wygląda. Już musiała tracić tkankę od jakiegoś czasu a po prostu zauważyłeś to przy czyszczeniu. Jak długo masz tą Heliofungie? Jakiego konkretnie dipa użyłeś do kąpieli?
 17. Romek05

  Heliofungia

  Napisałeś że przy czyszczeniu urwałeś dwa polipy a to wygląda jabyś czyścikiem takim z żyletką zajechał po koralu. No chyba że traci tkankę od spodu i teraz przeszło na górę.
 18. Romek05

  Heliofungia

  Sprawdź jeszcze jak wygląda po spodem czy aby tam też nie traci tkanki.
 19. A ja bym zostawił - widać że zgodnie pływają i powinny dobrać się w parę. Szkoda przerzucać rybki w tą i z powrotem skoro niczego im nie brakuje a jak dla mnie to taka para nawet ciekawsza niż dwie identyczne rybki
 20. Romek05

  Heliofungia

  A mi się wydaje że to nie musi być jej koniec. Ja mam Heliofungie dwa lata i też zdarzyło mi sie urwać polipy i nie zauważyłem aby coś się z nią działo. Miałem też sytuację że podciągała tkankę od spodu a potem odbudowała. Moim zdaniem przestaw ją dalej od szyby i spokojnie poczekaj.
 21. Romek05

  Parametry wody.

  Mg powinieneś podbić bo masz strasznie niskie.
 22. Witam ja ze swojego korala wydłubałem coś takiego jak na zdjęciach. Ma ktoś może pojęcie co to może być??
 23. Romek05

  Pomiar KH

  Wzrost Kh może być spowodowany też tym, że po prostu spadła konsumpcja Kh przez korale. Masz zaciemnione akwarium, dodałeś mycosidol wszystko to spowodowało, że korale są podrażnione i mniej konsumują Kh.
 24. Czy brzydkie to już kwestia gustu. Mi się wydaje, że spinki wzdłużne są całkiem przydatne, zwłaszcza przy czyszczeniu szyb, bo jak podjeżdżasz czyścikiem tam gdzie nie masz spinki wzdłużnej to woda często "chlupie" i wylewa się na szyby. Po drugie jeśli poprowadzisz hydraulikę na drugą stronę komina tak aby woda była wypychana do komina to masz miejsce gdzie zamocować rurę. Ja bym tylko unikał wzmocnień poprzecznych na środku akwarium.
 25. To jeszcze z dobrych rad: zrób z 15nastki i zapomnij o wzmocnieniach poprzecznych na środku akwarium. I po drugie: nie rób komina tylko pudełko przelewowe. Grzebanie w wąskim kominie w tak wysokim akwarium to dramat, zwłaszcza jak komin obrośnie Ci różnymi glonami wapiennymi itd. Wyciągnięcie ryby z takiego komina jest bardzo problematyczne a pokaleczenie ręki gwarantowane.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.