Skocz do zawartości

MichałAsia

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    314
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez MichałAsia

  1. Te acany rosną normalnie? Ja się zawsze bałem Acan, nigdy nie umiałem ich utrzymać. Kilka razy kupowałem dość duże kolonie i żadna mi nie przetrwała.
  2. Banana trudno pstryknąć, telefonem jest problem. Ale w końcu dorobiłem się banany i jest super. Maleńka ale takie są najlepsze.
  3. Cyrkulatory i tak zweryfikuje ilość i typ korali. Na początku zawsze wydaje się że za mocno dmucha a jak obsadzisz i wszystko zacznie nabierać kształtu to zacznie brakować przepływu. Może nie w sensie mocy ale wszystko zacznie się rozpraszać.
  4. Najlepsze w tym wszystkim to jest powolne zdobywanie upatrzonego korala. Pięknie to wszystko rośnie, ale czy nie za szybko. Ja mam malutką kostkę i powoli podmieniam korale z początku uruchomienia na nowe bo się nie mieszczą.
  5. i cyk nówka sztuka I Bananka Pierwszy dzień w zbiorniku
  6. Powracamy do gry, udało się kupić kilka fajnych korali. Mam w końcu ricordeayuma, piękną dunke, dwie nowe euphylie i jedną ackre. Parametry wydają się stabilne z małym problemem zakwitu bakterii. Musiałem uruchomić lampę UV-C, po odpaleniu woda kryształ. świeciłem dwa dni ale niestety problem powrócił i woda zaczeła mętnieć i tworzyć się film bakteryjny na powierzchni dość gruby. odpaliłem znowu i teraz mam zamiar poczekać aż odpieniacz wywali większość bakterii. Kubek muszę wylewać co 12 godzin bo jest w 3/4 pełny, i strasznie śmierdzi. W piątek lub poniedziałek mam zamiar zrobić test wody ICP. Ogólnie poza niewielkimi ogniskami cyjano na kablu cyrkulatora i na samej obudowie więcej plag nie ma. Korale strasznie cieszą i aż strach pomyśleć że coś może się stać.
  7. Takie spostrzeżenie dla posiadaczy zbiornika nano max, odpieniacz który jest w zestawie często ulega zapchaniu, mianowicie w przegrodzie w której mocuje się pompę jest zainstalowana kratka z okrągłymi otworami, które w moim przypadku zapychają się galaretą bakteryjną. Muszę go czyścić przynajmniej dwa razy w miesiącu żeby miał swoją wydajność. Zastanawiam się nad wywaleniem tej kratki, tak aby woda z pompy nie przepływała przez te otwory. Ciekawe czy ktoś z Was to zauważył, lub wywalił tą kratkę.
  8. Ale że sól wsypałeś do zbiornika?
  9. Ja mam na przewodzie, i zawieszona jest jakieś 6cm nad dnem
  10. Ale to co Wam hałasuje? pompa obiegowa czy poziom wody. Odpieniacz ten z zestawu trzeba dobrze wyregulować zasuwą , a poziom wody utrzymać prawie na równo z przegrodą w części panelu gdzie zabudowana jest obiegowa pompa. Ostatecznie poszukajcie dodatkowej przegrody którą montuje się przy grzebieniu, ona skutecznie ogranicza hałas i zmienia przepływ tak że nic nie chlupie https://www.thingiverse.com/thing:3465272
  11. Jest bezgłośnie. mam dodatkową przegrode wydrukowaną przy grzebieniu. I tak naprawdę to jest całkowicie niesłyszalne nawet w nocy. Poziom wody w panelu jest niższy od przegrody w części gdzie jest zabudowana pompa obiegowa. Odpieniacz jest tak ustawiony że nie słychać żadnego odgłosu wody. Jak będziesz chciał to nagram film z dzwiękiem i zobaczysz jak to słychać. Dolewke mam tak jak w opisie w pierwszym opisie. levelautomatic, teraz jak jest tak ciepło to 12 litrów wody ze zbiornika w szafce znika po 4 dniach.
  12. Papaya jest mega i rośnie jak szalona, właśnie zrobiły sie dwie szczepki. Obrosła podstawkę i będzie na bazarek za jakieś niewielkie pieniądze tak jak zoa Pandora które oszalały. Co do cyrkulacji to trochę to trwało i w pewnym momencie miałem 4 cyrkulatory i obiegówke. Na dzień dzisiejszy są Tunze Turbelle Nanostream 6020 oraz Tunze Turbelle Nanostream 6040 i osiągnąłem to co chciałem na tyle ile dało sie w tak małym zbiorniku. 6020 dmucha za skałe na niskim poziomie a 6040 skręcona na połowę dmucha tak aby niwelować nadmuch z pompy obiegowej i większość strumienia kieruje się na powierzchnie dlatego papaya faluje a nie jest rozwiewana na maxa. Dzięki za dobre słowo, bo ostatnimi czasy miałem dwie plagi z których pozostał gęsty włochaty glon.
  13. Masz racje że nie walczą, ale musisz się sam przekonać do mocnej cyrkulacji. Myślę że wyjdzie to rybom na zdrowie, za skałami na 100% masz strefe gdzie jest brak cyrkulacji. I to właśnie tam zaczną się problemy. Każdy z nas to przerabiał. Ja mam red sea max nano i są tam 3 cyrkulatory i obiegówka. Jeśli zastosujesz kilka cyrkulatorów to prąd wody będzie się rozpraszał, chodzi mi o to że nie będzie dmuchało w jednym kierunku tylko zawirowania spowodują przepływ na większym obszarze i rozproszy się strumień. Ja swoje ustawiłem właśnie tak żeby nie wiało jak na dworcu. Powodzenia
  14. Czy ten mandaryn nie za wcześnie ? Na Twoim miejscu dołożył bym jeszcze jeden cyrkulator, jakiś niewielki przepływ żeby miał i ustaw go za skałę, nazbiera Ci się tam dużo syfu i wynikną z tego problemy. Ja w 75litrach Red Sea mam 3 cyrkulatory i obiegówke. Zbierało mi się dużo syfu pod skałami i miedzy koralami, jeden cyrkulator ustawiony mam na falowanie i robi to dużą robote, nie ma wtedy jednostajnego przepływu który pozwoli osiąść detrytusowi w miejscach do których może się przyczepić. Tani cyrkulator za 50zł zrobi robote za skałą.
  15. Co ciekawego zauważyłem że odpieniacz który jest w zestawie lubi się zapychać, w komorze piany jest przegroda z otworami która często zarasta glutem bakteryjnym. Wyczyścić w normalny sposób nie ma opcji bo jest to część nierozbieralna i dostać się tam szczotką też jest problemem. Trzeba bardzo mocno wstrząsnąć razem z wodą i po problemie, ale muszę tak robić raz na miesiąc. Bardzo dużo tego gluta się robi ale chyba to dobrze. Biologia pracuje i parametry są stabilne. Miałem w tym czasie problemy z dolewką. Levelautomatic Milestone odmówiła posłuszeństwa i przelała wode, tak właśnie też się zdziwiłem bo ma drugie zabezpieczenie w formie pływaka i kontraktrona który odłącza. Uszkodził się czujnik optyczny i woda była ciągle dolewana. Czujnik kupiłem na aliexpress taki sam za 17zł i jakie moje zdziwienie było że wszystko wróciło do normalność. Ten z ali jest dokładnie taki sam, przewody mają te same kolory, cztery żyły. Odciąłem stary przylutowałem i śmiga. Trzeba niestety odciąć bo kabelek w nowym czujniku ma 50cm ale to szczegół. Niestety czekałem jakieś 3 tygodnie i musiałem kilka razy dziennie dolewać ręcznie. Jednocześnie zatrzymywać się co jakiś czas cyrkulator, moja flagowa jednostka Tunze Turbelle Nanostream 6040 poprostu się zatrzymywała w biegu, więc pomyślałem pewnie się coś przepaliło, kupiłem dodatkowo jescze 3 sztuki. Dwie tanie po 50zł i jeden Tunze Turbelle Nanostream 6040 bez sterownika dużo tańszy. W tym szale zakupów coś mi nie dawało spokoju i stary porządnie umyłem i działa do dziś hehehehe masakra jakaś. Ale dobrze się stało bo mam dwa Tunze i jeden tani dodatkowo jest obiegówka i widać że jest dużo lepiej. Ustawiłem jeden dokładnie za skały od tyłu i na tą chwile piach jest czysty i nie zmienia koloru. Wymyśliłem sobie taką ciekawą rzecz że nie zmienię wody przez 3 tygodnie, bo wiecznie gdzieś czytałem że nie trzeba i postanowiłem sprawdzić. Jakie było moje lub nie było zdziwienie jak korale przestały normalnie polipować i nadeszła plaga. Plaga egipska o nazwie cyjano, odysałem, czyściłem szczoteczką i inne pierdoły nic a nic się nie zmieniało. Więc głos za pleców szeptał kup chemiclean, hmmm pomyślałem sobie że pcham się w problemy. Ale co mi tam kupiłem dwie dawki, dodałem jedną i problem zniknął tak jak się pojawił. Obyło się bez żadnych strat i braku polipowania, wszystko ruszyło na nowo. Zrobiłem zgodnie z instrukcją co do minuty i ilości podmienianej wody. Aquamen to samo dziś powiedziałem do dziewczyn w domu, jaka cisza nastała to byś nie uwierzył. ja sam się zastanawiam czy to możliwe że przestały mówić na kilka chwil hehe
  16. Siemanko mi i Wam, ale i tak czytam sam Na dzień dzisiejszy wszystko pięknie rośnie, jedna plaga była ale chemiclean pomógł, jedna dawka i wszystko wzorowo i czysto. Musze zacząć robić szczepki bo zaczyna wszystko wychodzić ze zbiornika a chce jeszcze kilka twardzieli i jakieś miękasy premium
  17. Prawie mija rok, ładnie i systematycznie wszystko się rozrasta, oczywiście nie obyło się bez strat. Jak patrzę na pierwszy post hmmm to aż mnie duma rozpiera że wszystko idzie w dobrą stronę.
  18. Napisz dokładnie czym odmulasz piach, masz jakąś sprawdzoną końcówkę czy grzebiesz i odciągasz ?
  19. widać że wkładasz dużo pracy, pytanie takie czy acany dają rade u Ciebie? ja miałem piękne szczepku duże, niestety nie przetrwały zaczęły znikać z dnia na dzień. Cała reszt rośnie w oczach, mam dużo valoni i również zamówiłem wczoraj Vibrant, cena tego preparatu jest mordercza 235zł i nigdzie nie ma taniej . Straciłem całkowicie kontrole nad tymi kulkami
  20. Najbardziej odporne na karmienie były Zoa Mind trick, na nic nie reagowały. Może dlatego że tak małe, polipy mają może 5mm średnicy, ale zmieniło się gdy dostały te aminokwasy które opisałem. karmie w taki sposób że mieszam 3ml amino w 10ml wody i podaje bezpośrednio na polipy. Przy tym wszystkim wyłączam pompy i wszelakie cyrkulatory na 20minut, wtedy długo utrzymuje się ten płyn na koralach. jak zareagują to dostają dodatkowo mrożonkę w postaci roztartej papki z wodą, z 4 cm delikatnie podaje tak żeby opadły na korale swobodnie. Na tą chwile stwierdzam że to działa bo korale zgłupiały i mam duży przyrost polipów, kolory zmieniły się bardzo na plus. Papaja która miała jakieś 10 polipów zaczęła porastać skałę obok, widać jaka jest ekspansyjna. Podłożyłem pod jedno z "pnącz" kawałek skały i myślę że za tydzień będzie szczepka.
  21. MichałAsia

    Mariankowa Rafka

    Widzę u Ciebie dużo szczepek Acan, są trudne i grymaszą, mam jedną kolonię dość dużą około 20paru mordek, i czasem jedna zniknie z brzegu skały, czasem się nie pompują nawet gdy je karmie bezpośrednio, czasem widać że coś jednak zjadły bo coś tam wydalają ale nie są napompowane, przestawiłem w inne miejsce i czekam. Ciekawe czy Tobie się uda z nimi.
  22. Kolejne miesiące uciekają, przez dłuższy czas nie było przyrostu zoanthusów praktycznie w ogóle, inne korale można powiedzieć że stały w miejscu. Kupiłem Red Sea Reef Energy plus AB, dozuję po około 2ml co drugi dzień razem z mrożonkami, podaje przez pipetę przy wyłączonych pompach i daje koralom jakieś 20 minut żeby pochwyciły pokarm. Od tygodnia widać przyrost zoa nawet tych, które stały w miejscu, praktycznie widać że przybywa polipów. Kolory wydaje się że też są bardziej soczyste.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.