Jump to content

Marcin P.

Klubowicz
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Marcin
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Dzierzgoń
 • Akwarium
  96l Grzyby + LPS

Recent Profile Visitors

222 profile views
 1. Niestety, oprócz korali także ryby mają osłabioną odporność w niedojrzałym zbiorniku. U mnie Magnifica jest całkowicie odporna na ospę, więc może i dekora przetrwa. Osobiście zalecałbym teraz z 1,5 miesiąca zrobić przerwy przed wpuszczeniem kolejnych ryb . W międzyczasie obserwować Dekorę. Jeśli pojawi się choć kropka na ciele, to odliczanie od nowa.
 2. Przecież w testach są niedobory, dlaczego Kolega zaprzestał dozowania? Nie dziwię się że caulastrea poszła pierwsza, po niej najszybciej widać niedobór jodu.
 3. To nie będzie wynik miarodajny. Większość fosforanów i azotanów w tej włókninie/skarpecie jest w postaci nierozpuszczalnych związków i uwięziona w komórkach bakteryjnych.
 4. Z tego co kojarzę Kolega posiada odpieniacz. Można zacząć od wyłączenia.
 5. Wracając do fosforu. Wnioski moje są takie, że fosfor usuwany jest z akwarium poprzez filtrację słupa wody: odpieniacz, glony, włóknina/ rolermat, odciąganie detrytusu. Natomiast w skale/mediach po osiągnięciu maksymalnej biomasy bakterii, fosfor nie jest już utylizowany.
 6. Też stawiam na biologię, nie mam odpieniacza, ale o zgrozo nie mam ani grama żywej skały, tylko life biofil i bloki maxspecta. Moje akwarium chyba nie wie że nie powinno już istnieć, a działa sobie na minimalnych nutrientach. Ps. wolę boże narodzenie
 7. Obieg azotu w akwa jest dla mnie dosyć jasny: amoniak->azotyny-> azotany-> denitryfikacja w warunkach beztlenowych ^ wolny azot wędruje poza akwarium. Nurtuje mnie natomiast obieg fosforu w akwarium. Cześć fosforu przyswajają bakterie,glony->organizmy wyższe(skorupiaki koralowce ryby) Fosfor nie ucieka nam do atmosfery, więc w pewnym momencie musi dojść do kumulacji. Czytałem tu na forum, że starsza skała potrafi mieć sporo fosforu w sobie w postaci fosforanu wapnia.
 8. Kolega chyba myli DSB z refugium. W DSB nie ma nic ciekawego do obserwacji. Można mieć refugium bez DSB i jest co obserwować
 9. Marcin P.

  Walka z valonia

  Mam u siebie valonię w ogromnych ilościach. Krab mitrax raczej się za nią nie bierze, albo robi to zbyt wolno. Akwarium 87 litrów wody. Czytałem że pokolce lubią jeść tego glona. Mam taki pomysł: wpuścić małą sztukę tak około 4-5 cm na jakiś czas, dopóki nie podrośnie i nie wyżre glonów, a później odsprzedać komuś z większym akwarium. Mała "Dory" by się nadawała?
 10. Myślałem o innej metodzie. Pewnie nie dało by się ich rozmnażać na masową skalę ale zawsze kilka sztuk co jakiś czas by się udało odchować. Największym wrogiem narybku są drapieżniki - korale, ukwiały, dorosłe ryby oraz pompy i cyrkulatory. Drugim problemem jest wykarmienie. A jakby zrobić akwarium z samą skałą, glonami i zaszczepić odpowiednie organizmy- bakterie, fitoplankton, pierwotniaki, wrotki i skorupiaki. Odpowiednio duże np 100 litrów, z cyrkulacją na powietrze, ew drobny filtr gąbkowy. Wpuszczać tam po prostu co jakiś czas dosłownie po kilka sztuk narybku. "Naturalnego" pokarmu nie powinno im brakować. Kiedyś udało mi się odchowywać tą metodą pojedyncze sztuki bojownika. Bez żadnego karmienia, Miały tylko to co upolowały same w gęsto zarośniętym zbiorniku.
 11. Bardzo wdzięczne zwierzę. U mnie siedzi w "doniczce" ulepionej z grysu koralowego. Niby piaskowy ale lubi się pod skałę wcisnąć.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.