Skocz do zawartości

Kazool

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    110
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Kazool

  1. mialem zbiornik 130x70 z dwiema Hydrami i powiem Ci ze nie bylo szału - moim zdaniem, także z 2 mniejszymi bedziesz mial moim zdaniem za malo światła - oczywiscie sporo zalezy od ulożenia skały i Twoich planów co gdzie bedzie. do tego mozesz je wysoko powiesic i palic na duzych obrotach..ale jednak mało
  2. skoro jestes zadowolony, to nie kombinuj
  3. uzywalem przez rok 4x54w i 3 panele LED - powiem tak. sterowalnosc i jakość lampy - liga mistrzów. zrezygnowalem bo jednak wole same t5. kwestia gustu i doboru zwierząt..ale w swojej klasie Giesemann nie wymaga reklamy.
  4. Kazool

    Pyroferus...

    mam takiego od kilku miesięcy - jeszcze dość mały. I nie - nigdy nie skubał. w wszystkich ogolnodostepnych zrodlach jest info, ze podobnie jak wiekszosc pokolcow jest 'reefsafe' więc albo miałeś wyjątkowego pecha, albo faktycznie pływał bardzo głody.
  5. Kazool

    Dołożenie T5 do LED

    zasłoń komin kawałkiem czarnej plexy i wrzucaj 39W
  6. siema.

    mozesz podać który to model? albo podesłać wymiary?

  7. Kazool

    SeaFarm.pl

    tak robia praktycznie wszyscy...także tak...
  8. ryby przepiękne..ale niestety, moja tez z czasem zaczeła podjadać - szczególnie LPS'y. Małża nie ruszała. SPS'ów również nie. Może w dużym akwa z dużą biomasą koralowców stres byłby niezauważalny - ale pewności nie ma.
  9. jeśli chcesz 'łagodnie' zbić parametry i nie robić gigantycznego przemeblowania w akwarium - polecam Ci rozwiazanie 'ekonomiczne' - wyguglaj temat 'donovan's nitrate destroyer' - kupujesz rurę FI 12-15 w markecie budowlanym, 2 kolanka i 2 pokrywki - chwila czasu z klejem i wiertarką i robisz sobie elegancki DIY nitra-reduktor. Zasupyjesz go gruzem koralowym/siporaxem/bioballami etc - wszystko opisane na reef2reef. Dla poprawy efektu zasilasz go wódką/VSV/nopoxem a nawet Zeostartem....w ciągu 1-2 tygodni bakterie sie tam osiedlą i zacznie się de-nitryfikacja. Sam zlikwidowałem na rzecz tego urządzenia pelletki - poza kilkudniowym skokiem NO3 na poczatku, kiedy reaktor jeszcze nie zaskoczyl obeszło sie bez dodatkowych fajerwerków. Cały trik polega na tym, żeby zasilić 'reduktor' niedużym przepływem wody i regularnie dozować źródło węgla. Mega-tanie, b. wygodne i b. skuteczne. Jak podepniesz dozowanie węgla pod pompkę dozującą praktycznie zapominasz o temacie.
  10. Kazool

    Budowa lampy 6-8x 54W

    gdybyś jednak się zreflektował to mam w piwnicy ATI 8x54w tez robiłem DIY -ale jak podsumujesz czas, komponenty i niską wartość przy odsprzedaży to moim zdaniem się taka zabawa przestaje opłacać...
  11. Ale dramaty tutaj ludzie robią...forum schodzi na psy. Offtopic'y możnaby po prostu od razu wywalać w kosmos a nie karmić 'dramę. A w temacie - kazdej soli zdarzają się odchylenia - wkładka producenta z wynikami nic tak naprawdę nie daje, bo w końcu dotyczy tylko tej próbki pobranej z całej partii...sole są mieszanką róznych 'proszków' każdy z nich ma odrobinę inną gęstość, rozmiar bryłek etc - nawet przy bardzo dobrej jakości mieszalnikach i tzw. 'kalibratorach' nie uda się uzyskać naprawdę homogenicznej mieszaniny - zajmuję się tym tematem 'zawodowo' także naprawdę nie ma co robić 'afery'. To sa prawa fizyki! Jeśli ktoś chce kupować naprawdę 'najbliższe ideałowi' solanki, to musi niestety zainwestować w roztwory, a nie proszki - w proszkach 'wpadki' zdarzają się praktycznie wszystkim producentom soli i w każdej kategorii 'economic' i 'premium'.
  12. Kazool

    skarpeta filtracyjna

    jeśli kupisz 'grubsze oczka' możesz śmiało dojść do wymiany co tydzień - pozostaje jedynie kwestia czy to Ci nie zacznie podwyższać nutrientów w wodzie - w końcu filtracja mechaniczna ma m.in. usuwać resztki z wody zanim się rozłożą na azot/fosfor - a trzymając skarpetę tak długo możesz nieomyslnie doprowadzić do dokładnie odwrotnej sytuacji. Jest o tym sporo wątków w internetach.
  13. Kazool

    skarpeta filtracyjna

    dokładnie tak jak piszesz..im mniesze 'oczko' tym szybciej się zapycha. te drobne wystarczają na niecałe 2 doby w moim akwarium. Zamiast samego płukania lepiej porządnie przeprać z wybielaczem, a potem mocno wypłukać i wymoczyć w czystej RODi ew. jeszcze z jakimś 'uzdatniaczem' akwarystycznym- choć tutaj żadnego nie mogę polecić.
  14. Kazool

    Forcipiger flavissimus

    mój podgryzał acany, blastomussy, welsophylie...
  15. Ja zrobiłem sobie taki własnie dodatkowy panel za akwarium w zakamarku szafk i bardzo sobie chwalę dodatkowe 50l w obiegu - nawet jeśli nie DSB zawsze możesz tam wrzucić trochę dodatkowej skały i mieć taki a'la 'cryptic zone' - a wody w obiegu nigdy za dużo. Z doświadczenia powiem CI tak : Śrubunki możesz smiało dać węższe, przy takiej pompce 25mm to będzie aż nadto. Dorzuć zawór na powrocie i dla bezpieczeństwa rewizję. Nigdy nie wiadomo, kiedy jakiś ślimak postanowi Ci zatkać spływ...o zalanie domu nie trudno. 14cm to b. mało na caulerpę, ale chaeto można hodować. możesz też zastanowic się czy DSB w ogóle potrzebne - może wystarczą Ci same glony. Przy tak niskim przepływie rozważ dorzucenie małego cyrkulatora do tego dodatkowego zbiorniczka.
  16. wyjmij i przetnij przez środek, tak żeby obie części miały kawałek otworu gębowego...kąpiel w jodynie i gotowe.
  17. znajać rekę eksperta zapewne będzie kolejne z najpiękniejszych akwa w kraju...czy moglbyś opisac sprzętową stronę projektu?
  18. Nie kupuj Resun'a - jedyne co on robi to napowietrza wodę.
  19. Jeśli wlałeś równe ilości Kh i Ca to wytracisz węglan wapnia i wlejesz do akwarium ... coral snow. Jeśli w całości jest jeszcze Mg to podniesiesz sobie w akwa poziom magnezu.
  20. Kazool

    Zraszany za dwie dychy

    Wybacz, ale to co piszesz to nieprawda. W kubełku/butelce/reaktorze z przepływem natlenionej wody nie zapewnisz denitryfikacji, bez względu na jego cenę i jakość wykonania. żeby osiągnąć efekt de-nitryfikacji musisz ograniczyć dostęp tlenu - samo 'zatkanie' filtra deklem nie wystarczy. wystarczy zmierzyć oRP wody na wylocie z filtra żeby to potwierdzić. wprowadzasz do filtra wodę bogatą w tlen, i poprzez jej kontakt z medium trwający max kilka sekund na pewno nie osiągnie się warunków beztlenowych - to fizycznie niemożliwe, ponieważ w żadnym z takich urządzeń nie ma niczego co tlen konsumowałoby w tak ekspresowym tempie. Popatrz jak się robi denitrifikację 'amatorskimi' metodami - dsb, 'żywa' skała (ponoć de-nitryfikują bakterie głębiej w skale), reaktory siarkowe etc. Wszystko to po to, żeby woda nasycona tlenem nie stykała się z strefą beztlenową - bakterie beztlenowe w środowisku tlenowym nie prosperują, tylko giną. Ale co do zasady -właśnie tak twierdzę, że reaktor za tysiące złotych zrobi dokładnie to samo co kubełek, a nawet zwykła plastikowa butelka po ptysiu z przykręconą pompką. chcąc to zmienic w de-nitryfikator musiałbyś ograniczyć obieg do 'kilku' kropli na minutę i zapewnić jakieś podłoże na którym bakterie się będą mnożyć - to akurat może być cokolwiek co ma sporą powierzchnię przy niedużej objętości. przecież na koniec dnia to samo właśnie robimy przez taki filtr - medium w filtrze i bakteriom jest myślę kompletnie obojętne, jak 'fajnie' wygląda pojemnik w którym się znajdują A poza tym -całkiem fajny filtr DIY.
  21. Kazool

    Zraszany za dwie dychy

    chodzi mi o efekt - woda jest natleniona, więc działanie jest identyczne, nie chcę się spierać o semantykę- zraszany czy nie-zraszany, będzie w nim dużo bakterii i procesy nitryfikacji. Moim zdaniem jedyną różnicą będzie wspominany hałas. Mając wybór czy filtr ma być słyszalny, czy nie - wybieram to 2-gie.
  22. Kazool

    Zraszany za dwie dychy

    a nie lepiej byloby zrobić zasilanie od dołu i odejście z góry - jeśli stanie w sumpie, to nawet nie trzeba dekla- woda spłynie wierzchem, i nie bedzie halasu. w miarę sporego przeplywu środowiska beztlenowego i tak nie stworzysz...efekt taki sam, halasu brak..
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.