Skocz do zawartości

Mozart

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    90
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Mozart

  1. Mozart

    135 L projekt z panelem

    Przykład panelu z dużą pompą obiegową
  2. Nie ufałbym tego typu dolewce. Trzy razy się zawiesiła - całkowite rozebranie i czyszczenie nie wykazało przyczyny awarii.
  3. ...no tak, tylko jak to ruszysz, pojawią się straty. Nie wiem, czy "Stara Gwardia" nie poleciła by zrobić restartu (raz a dobrze).
  4. Witam, miałem coś podobnego. Była zbyt słaba cyrkulacja w stosunku do ułożonej skały (więcej skały wcale nie znaczy lepiej tzw. gruzowisko). W moim przypadku wszystko skończyło się katastrofą. Aktualnie jestem za "minimalist aquascape reef". No chyba, że duża ilość pomp cyrkulacyjnych nie stanowi problemu estetycznego...
  5. Parowanie wody jest dużym problemem. Jest to rzadko poruszana wada tego typu chłodzenia. Nie chodzi mi o uzupełnianie wody, ale tworzenie się w domu strefy tropikalnej. Mieszkam w mieszkaniu z wielkiej płyty, które jest regularnie wietrzone. Kratki wentylacyjne są drożne. Niestety grzyb lubi się pojawić w domu. Podobnie taśmy na krawędziach mebli z Black... potrafią się odklejać ;-( Na forum był/jest Starszy Morszczak, który wręcz musiał zrezygnować z hobby z powodu wilgoci na rzecz akwarystyki zimnowodnej (chyba słodkowodnej).
  6. Mozart

    49l - wiem wiem małe

    Gdzie kupiłeś tą ;-) "żywą skałę"?
  7. Może przyczynę należy szukać nie w świetle a hałasie?
  8. Mozart

    Kostucha 64l

    Witam 9). Przy tej wielkości zbiorniku i gorącym lecie, więcej wydasz na paliwo i/lub stracony czas niż za tani zestaw RODI. Pomimo przykrytego zbiornika, w podobnej wielkości akwarium, ubytek wody (parowanie) był znaczny. Nie uważam, że jest to "taki mały baniak". Jeżeli w dalszej perspektywie (a piszesz, że było ich 3), nie planujesz filtra RODI, warto zadać sobie pytanie, jak wyobrażasz sobie akwarium za 2 lata (czy będziesz jeszcze posiadał). Akwarystyka morska = filtr RODI. Jeżeli jego zakup i utrzymanie stanowi dla Ciebie barierę, rozważyłbym 5 podejście w późniejszym czasie. Nie pisze tego złośliwie, bo zaraz wyleje się fala hejtu, bo się da...
  9. Mozart

    Mała morska przygoda.

    Witam Obserwując Twoje akwarium (oraz akwarysty z YouTuba o nicku Aqua Amator), dochodzę do wniosku, że adsorbery potrafią zdziałać cuda (np. 0,5 l matrixa seachem i 100 g fosfoguarda). Całe oczekiwanie na zakończenie dojrzewania (czasami nawet miesiące), stają się powoli nieaktualne. Wydawało mi się, że przy małym zbiorniku do filtracji wystarczy skała i odpieniacz (oczywiście nie zapominając o świetle, cyrkulacji i podmianach). Na swoim przykładzie stwierdzam, że się myliłem. Kalkulując koszt zakupu złoża raz na pół roku i wygody, zalety płynące z posiadania trochę trudniejszych korali wydają się bardzo kuszące. Wiele osób zarzuca zbyt szybkie wkładanie życia, wróży katastrofę, ale ewidentnie widać zmianę kierunku w tym hobby (skracanie czasu).
  10. Mozart

    Dascyllus aruanus - zjadanie acropor

    Witam Niedawno łapałem tego garbika. Gdybyś był zmuszony go złapać, rób to przez zaganianie. W miejscu w którym się schroni, przygotuj pod wodą docelowy worek w postaci rozłożonego poziomo tunelu. Po wypłoszeniu (np. kuchenną łyżeczką), sama wpłynie.
  11. Witam Zależy mi na Waszej opinii dotyczącej hodowlanych błazenków amphiphrion ocellaris. Jak wiadomo ze względu na dużą popularność i śmiertelność (podczas kwarantanny w sklepie potrafi zejść na wieczną rafę nawet 100% dostawy), od dłuższego czasu istnieje duży deficyt na te rybki. W ostatnim czasie pojawiły się oferty błazenka hodowlanego. W opisie tego typu ryby są w lepszej kondycji niż z odłowu, bardziej wytrzymałe itp. Po zakupie takiego osobnika, zauważyłem dziwne zachowanie - m.in. ryba śpi bokiem na powierzchni wody (jak przysłowiowy liść w kałuży). Zbiornik jest dojrzały (Salifert: NO3-5, PO4-0, KH-8, 1023, 26 C...). Czy pomimo zmienności płciowej tego typu ryb, w dłuższym okresie hodowlanym może dojść do wyczerpania tzw. puli genetycznej? W przypadku ludzi, problem ten istnieje m.in. u Amiszów.
  12. A czy pompa nie może wisieć? Na pierwszym odcinku na kablu - na drugim (gdzie styka się ze stelażem) na 5 gumkach recepturkach. Łączenie pompy ze sztywną hydrauliką za pomocą miękkiego węża silikonowego z aquatrend.
  13. Mozart

    czyszczenie odpieniacza

    Dwa dni temu czyściłem pierwszy raz Tunze 9001 po 9 m-cach. Dotychczas był ustawiony na sucho (regulacja za pomocą wysokości na szybie w panelu + nie skręcam powietrza za zaworze). Po czyszczeniu i umiejscowieniu odpieniacza na starej wysokości (wcześniej zaznaczyłem kreską), odpienia na mega mokro. Aktualnie ponad połowa odpieniacza musi być nad poziomem wody. Zatem nie zawsze zwiększona wydajność odpieniacza wynika z przypadkowego rozregulowania. Gdybym zostawił odpienianie na mokro, pierwszym objawem było by bielenie korali i zamkniecie clavularii.
  14. Ile skały planujesz dołożyć do tej wielkości zbiornika?
  15. Także u siebie zauważyłem dłuższą żywotność żywicy (x2) przy napełnieniu puszki na ok 60%, w porównaniu na full.
  16. Zanim pociągniesz kanalizację, proszę przeczytaj co mi się przydarzyło. Robiąc generalny remont mieszkania, pociągnąłem wodę i kanalizacje do innego pokoju (sypialnia). Planowałem sobie ułatwić życie :-) Gdy remont się skończył, zacząłem planować akwarium. W ciągu jednego wieczora przeszło mi hobby na ok rok. Około godziny 22 ze ściany w sypialni wyleciała woda jak gejzer. Pomimo zapchanego wypływu zaślepką, ciśnienie okazało się zbyt wielkie. W bloku doszło do zapchania kanalizacji (lokal na I piętrze w 4 kondygnacyjnym bloku). Woda wybiła zarówno w kuchni (zlew zaczął się napełniać i przelewać ) jak i w sypialni na panele... itd. Po tym zdarzeniu wszystko zostało odłączone w sypialni. Zastosowałem grawitacyjną antycofkę w kuchni. Jeżeli ma już zalewać mieszkanie, niech to już będzie jedno pomieszczenie. Wole się pomęczyć podczas podmiany...
  17. Polecam nie klejenie, mimo, że sam kleiłem. Bardzo ciężko jest się wcelować i później był problem z piłowaniem w kominie.
  18. Do akwarium o wymiarach 90x50x50 wchodzi max 23 kg suchej skały (zasłonięta tylna szyba - efekt ściany). Nie dasz rady wsadzić 30 kg (oczywiście na chama dasz rade włożyć i 50 kg), ale nie będzie to dobrze wyglądało. Suma sumarum byłem zmuszony wyjąć 6 kg skały i przebudować konstrukcję po 7 miesiącach na przestrzenną (w stylu minimalist aquascaping) bo był problem z martwymi strefami. Mógłbym to wszystko zostawić i dodać kilka dodatkowych cyrkulatorów, ale miało by to negatywny wpływ na komfort posiadania akwarium (dodatkowy hałas, który jak piszesz, ma także dla Ciebie znaczenie).
  19. Mozart

    Gluty w wodzie RODI

    ...bo nie był przykryty lub miał kontakt z wężami ze zbiornika itp.
  20. Mozart

    Pompa przepływowa "odkurzacz"

    Możesz dać zdjęcie Twojego patentu?
  21. Ja bym szukał przyczyny w parametrach wody - dokładnie w zerowych NO3 i PO4. Wyłączyłbym odpieniacz na kilka godzin dziennie, bo jest prawdopodobnie przewymiarowany do obsady.
  22. Mozart

    Glony nitkowate po raz kolejny

    Magnez podbijałem w okresie około jednego tygodnia. Zasada jest taka, że 10g Mg podnosi Mg w 100l o 10ppm. Do tego celu użyłem chlorek magnezu szościowodny CZDA 1kg - 11,95 zł (allegro). Nie było mniejszych opakowań. Po całej operacji, została mi prawie cała puszka, co nie zmienia faktu, że korzystając z prochów obrandowanych producentów akwarystycznych, zapłacił bym kilkukrotnie więcej. Ciekawostką była wysoka temperatura podczas mieszania chlorku z wodą RO w butelce. Nie wiem, czy na podobnych zasadach nie podgrzewa się ciepłych racji żywnościowych przez wojsko na polu walki. Wg. forum bezpieczna szybkość podnoszenia parametrów na dzień: Ca - 30mg/l Mg - 50mg/l kH - 0,5dH Posiadałem (posiadam) proste życie. capnella, briarerum, pachyclavularia, proste zoanthusy. Z ryb parasema, dascylus i salarias. Kilka turbo i elegansy. Nie schodziłem z parametrów, gdy zeszły glony. Robiłem rzadkie podmiany (10%), które nie miały na celu szybki powrót do normalnych stanów. Brak strat. Moja metoda może mieć się nijak do osób posiadających delikatne życie (np. las acropor). Metoda ta, była stosowana, gdy nie było na rynku cudownych środków (mniejsza ilość firm), więc jej zaufałem.
  23. Mozart

    Glony nitkowate po raz kolejny

    Posiadałem problem z glonami rok temu (świeży zbiornik 7 m-czny). Skała była w 100% w "trawie". Akwarium wyglądało jak słodkowodne. Wg. Saliferta NO3 i PO4 było 0. MG 1250, Ca 400, KH 7, zasolenie 1022. Przeglądając forum z przed lat (szczególnie Nanokaczor), podbiłem magnez do 1600, Ca 550, KH 12, zasolenie 1026. Oświetlenie zmniejszyłem tylko na niebieskie. W przeciągu 2 miesięcy wszystko zeszło. Nie robiłem podmian wody. Pierwszym objawem było bielenie glonów. W tym czasie, co mogłem, wyrywałem ręcznie (raz na dwa tygodnie).
  24. Mozart

    Głośna praca odpieniacza.

    Dźwięk czajnika elektrycznego = dźwięk mieszania się powietrza z wodą. To tak, jakbyś robił bąbelki za pomocą słomki w szklance. Nie przeskoczysz tego - ja na noc wyłączam odpieniacz (także Tunze 9001).
  25. Dokładnie - szufla piachu z DSB z sumpa (Seafarm), do własnego DSB (także w sumpie). Ilość życia była przeogromna.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.