Skocz do zawartości

mrppp14

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    108
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez mrppp14

  1. mrppp14

    AQUAEL LEDDY TUBE RETRO

    Obecnie mam 6 takich w konfiguracji 2xMarine i 4xActinic. Nad akwarium 130x60x60 do miękkich i lps jest ok.
  2. mrppp14

    testy saliferta

    Ja bym robił tak jak jest napisane w instrukcji do konretnego testu. Nie jest powiedziane, że te partię są takie same i może akurat stężenie jest niższe i wymaga 4 kropli.
  3. Sorry, trochę się nieprecyzyjnie wyraziłem. To co chciałem powiedzieć to aby wziąć model mocniejszy 72w.
  4. Hej, wydaje mi się, że 54 będzie za słaba(wiem, że lampa lamie nie równa). Mam obecnie nad akwarium 4 świetlówki aquaela 18w co daje nam 72w. Zbiornik 128x60x60. I miękkie i lps dają radę. Ale widzę, że bedę dokładał na pewno jescze jedną (poprawa koloru + jest trochę za ciemno). Twój zbiornik jest troszkę niższy i węższy, więc jeżeli faktycznie ma te 72w to jest szansa, że da radę. Też myślałem nad tą lampą ale ze względu na ryzyko konieczności dostawienia drugiej, zdecydowałem się na prostrze i tańsze rozwiązanie (osobiście wystarcza mi prostota - on/off itd).
  5. mrppp14

    Rhodactis zanika

    Moje zielone też tak miały jak skoczyło mi po4
  6. mrppp14

    Murena

    Nigdy mi nie podpłynęła do ręki. To samo u znajomgeo, który ma. Raczej bym się tym nie przejmował.
  7. mrppp14

    Murena

    Miałem murenę echidna nebulosa (~20cm). Ogólnie siedzi w jednym miejscu cały dzień, nie interesowała się rybami (nawet chromisami), krewetki czyszczące czyściły jej zęby. Ogólnie fajny zwierzak, tylko najważniejsze aby mieć siatkę lub wysoką pokrywę. Pierwszego dnia wyskoczyła z wody uderzając o lampę ~25 cm nad poziomem wody. Udeżenie było całkiem mocne więc pewnie poleciała by wyżej. Ma problem z łapaniem jedzenia za dnia(jest praktycznie ślepa) ale nie ma problemów aby dać jej z pincety. Musiałem ją oddać bo przegrywała walke z babkami, którę zasypywały jej norę. do tego stopnia, że raz się nie odgrzebała z piasku i trzeba było ją ratować. Na szczęście przeżyła
  8. mrppp14

    Problem z mleczną wodą

    Rzucam pomysłami: Jak wygląda zrobiona przez Ciebie solanka? Jak wymieszasz sól w ro i zostawisz ją z cylkulatorem na ~1h to woda się klaruje? Jeżeli tak to sól jest ok. Czy przed włożeniem suchej skały wymoczyłeś ja w ro i wypłukałeś? Może ze skały coś się ciągle sypie. (chociaż w to wątpie bo po pewnym czasie powinna przestać a wata wychwycić wszystko). Na pewno cyrkulacja jest dobrze ustawiona i piasek nie podnosi się z dna? Czy jak się przypatrzysz to widać jakieś drobinki? Czy poprawia się rano/wieczorem? Co do mocy lampy UV miałem 5w do ReefMaxa i 100% przypadków wystarczała więc do 49l też będzie ok.
  9. mrppp14

    Oswietlenie nocne

    do 120cm. za swoją płaciłem 120zł jeśli dobrze pamiętam. świeci rok i wszystko jest z nią ok.
  10. mrppp14

    Oswietlenie nocne

    może aquael leddy tube?
  11. mrppp14

    Blazenek black storm choruje

    Przydało by się zdjęcie rybki. Bez tego nikt nic ine pomoże. To co bym zrobił to wsadziłbym go do kotnika i próbował karmić.
  12. mrppp14

    odpieniacz hydor 250

    Sprawdź czy coś nie zapchało wlotu powietrza i wlotu pompy. Ja czyszcze pompę co 2-3tyg. Pare razy już miałem jakiś kamyczek czy muszlę, która zmiejszyła prześwit.
  13. Reaktor można zrobić samemu za grosze. Na YT jest dużo filmików DIY.
  14. Z Qube brał bym 50 bo 30 jest za słaba. RSX dobry wybór ale drogi i raczej bym brał większą -> 150w. Z tańszych a całkiem dobrych lamp to bym polecił coral moon box Na fishstreet ~180$ i takie 2 powinny dać sobie radę bez problemów.
  15. Ja bym się nie bawił w wiercenie. Zamowiłbym pudełko przelewowe z pomką odpowietrzejącą i problem z głowy. Jeśli chodzi o pompę to brałbym 2500-3000 l/h najlepiej z regulacją.
  16. mrppp14

    Jebao CP-55

    Ja polecam fish street. Rzeczy potrafią dojechać w 5 dni roboczych. Nie ma też tam problemów z gwarancją. W 2 tyg miałem na miejscu nowy sprzęt bez żadnego gadania i próbowania dowodzić, że nie umiem się posługować czy nie przeczytałem instrukcji (a tak u nas w sklepach bywa).
  17. 5-6 rybek to trochę sporo. Ja bym został przy parze błaznów + jakaś baka + ślizg. W każdym razie zacznij od ekipy czyszczącej i po jakimś czasie jak parametry zaczną się stabilizować, przejdą plagi wynikające z ponownego dojrzewania zacznij wpuszczać ryby. Wpuszczałbym max 2 sztuki np zaczął od błazenków i sprawdził jak zareagował system. Poczekał aż się wszystko uspokoi i następne. Poczytaj sobie o rybkach. Wybierz takie, które Ci się podobają i mogą być w takim akwarium. Zwróć uwagę na temperament ryby oraz w jakiej części akwarium pływa. Czy przy dnie, przy skałach w toni itd. I na tej podstawie wybierz obsadę.
  18. @stefan85 1) Patrz post wyżej - przyznałem się do błędu -> po to jest x osób na forum aby siebie na wzajem korygować. 2) "Prowadzisz sklep?? w takim przypadku świetna porada" -> tego typu insynuacje zachowaj dla siebie. Nie zgadzasz się ze mną to opisz a nie naskakujesz i wymyślasz -> kultura -> proszę i dziękuje. Long story short. Chodziło mi tylko o to aby na skałach nie było zbędnej ilości detrytusy i innch śmieci, które właśnie przy osłabionej filtracji będą szkodzić. Co do płukania piasku. Wg. mnie i kulu osób z którymi, konsultowałęm drugą przeprowadzke doszliśmy do wniosków, że zostawienie piasku nawet przepłukanego może przynieść wiecej problemów niż usunięcie go -> owszem zmniejszenie filtracji naturalnej ale również usunięcie potecjalnego źródła śmieci. Po za tym można kupić żywy piasek, który będzie lepszy niż ten z akwarium, które idzie na sprzedaż i nie wiadomo jak ktoś dbał o stan piasku. Z mojego doświadczenia z przenoszeniem akwarium(za pierwszym razem też płukałem piasek) wynika, że skała sama sobie poradzi z przefiltorwaniem wody(brak ryb ułatwia sprawę) i jest to mniejsze ryzyko niż zostawienie piasku.
  19. Na pewno jest to lepszy pomysł niż 30l jak będziesz przenosić akwarium to skałe transportuj w wodzie i staraj się aby była jak naj mniej na powietrzu. Zalieciłbym też przygotować wiaderko wody RO i po wyjęciu skały wsadzić ją do wody RO i opłukać z detrytusu. Następnie wsadzić ja do jakiegoś baniaka z wodą z akwarium. Piasek jeżeli jest z działającego akwarium to sobie go daruj. Najlepiej nie zlewaj wody całkowicie tylko zostaw kilka cm nad piaskiem bo gdy ruszusz piach to zacznie on oddawać różne związki do wody w tym azotany. Później będziesz mieć duży problem z parametrami. Piasek kosztuje grosze a przy żywej skale i wodzie aktywuję się w kilka dni. Wiele osób rezygnuje z piasku właśnie z powodu śmieci jakie się tam zbierają. Kiedyś popełniłem ten sam błąd. Przenosiem swoje akwarium do nowego mieszkania i wziąłem piasek ze sobą. Później przez 3miesiące walczyłem z parametrami. Za drugim razem jak przenosiłem bez piasku to po za lekkim wtórnym dojrzewaniem (troche glonów) nic się nie działo. Warto też wlać ok 60-70% starej wody a resztę uzupełnić nową solanką.
  20. mrppp14

    fitoplankton

    Ja bym polecił HQI. Zero problemów. Nie trzeba się bawić ustawienia kolorów. Wystarczy dobrać żarnik a w zasadzie kupić 15k lub 20k i dodać 2 niebieskie świetlówki/paski ledowe i problem z głowy. Można robić zdjęcia i kosztuje to grosze. Dodatkowo ledy to żadna oszczędność. Wydaje się kupe kasy na lampe tylko po to, żeby za jakiś czas dostawić następne albo dodać T5.
  21. Cześć, zalecałbym rozważenie większego zbiornika. W takim małym zbiorniku będziesz mieć wiecznie problemy z parametrami i zamiast się zachęcić to dasz sobie spokój. Polecałbym na strat coś koło 100+. Koszty nie są duże a idzie to już sensowenie utrzymać. Sól na początek wziął bym jakąś ubogą. Czy to będzie Blue Treasur czy aquaforest czy coś innego to zależy od Ciebie (cena, dostępność itp). Co do skały to zawsze jest ryzyko. Najlepiej pojechać i popatrzeć. A jak patrzysz na skałę to zwróć uwagę na jej kolor, czy nie jest porośnieta glonami itp. Popatrz sobie na zdjęcia zbiornikówi jak ta skała tam wygląda. Jeśli chodzi o piasek to bym się niem jakoś nie przejmował. Ożywienie piasku jest bardzo proste. Osobiście bym razdził wziąć czysty piasek i go ożywić. Można kupić kapsułki startujące piasek(kosztują grosze) albo podjechać do jakiegoś sklepu/akwarysty i poprosić o garść piasku aby zaszczepić bakterie. Przy takich mały litrarzach polecałbym znaleść akwaryste i poprosić o wodę z podmiany. W połączeniu z żywą skałą spowoduje, że dojrzewanie będzie dużo szybsze.
  22. Ja bym się nie martwił taką temperaturą. U mnie potrafiła dochodzić do 32 stopni i nie było nigdy problemów. Po za tym naturalnie temperatura wody np. na wielkiej rafie (w zeszłym roku sprawdzone przez kumpla) miała 28.9.
  23. mrppp14

    Plaga zaonthusów

    Z zoa świetnie sobie radzi chaetodon auriga. 3 razy chciałem wprowadzić zoa ale zawsze po 2 dniach nie było po nich śladu ^^
  24. mrppp14

    ReefMaster T5, czy LED??

    Ja w swoim RM z t5 wywaliłem świetlówki i wpiąłem w komputer retro led od aquaela. Więc zawsze jak ktoś ma dość wymiany świetlówek to można pójść tą drogą. Gdzieś jest temat z opisem jak to zrobiłem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.