Skocz do zawartości
luft

Osadzenie dna akwarium (zabezpieczenie wierzch/spód)

Technika osadzenia akwarium  

145 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Na czym postawi?e? swoje akwarium?

    • Bezpo?rednio na blacie (drewno,p?yta)
    • Na styropianie
    • Na piance
    • Dno oparte jedynie na krótszych dwóch bokach baniaka
    • Na wielu belkach poprzecznych [ [ [ [ [
    • Na kilku belkach pod?u?nych
    • Po obrysie szk?a, zostawiaj?c ?rodek dna "w powietrzu"
    • Inne*
  2. 2. Czy zabezpiecza? wewn?trzn? cz??? dna baniaka?

    • Tak, wklejaj?c p?yt? pvc
    • Tak, wk?adaj?c pod ska?? plastikow? kratk?
    • Tak, inne
    • Nie, nie ma sensu zabezpiecza?
    • Nie, bo nie mam obaw, ?e nacisk ska?y rozwali dno
    • Nie.
    • Inne


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie tyczy się sposobu osadzenia, doboru "zabezpieczenia" zewnetrznego dna akwarium jaki wybrałeś/aś przy zakładaniu swojego ostatniego baniaka (w postach mozesz napisać również doswiadczenia z wczesniejszych praktyk). Technik jest wiele, obaw z tym związanych chyba jeszcze wiecej. Warto więc podzielić się swoimi doświadczeniami, poddając dobre rozwiązania, próbując jednocześnie obalić mity oraz odpędzić złe gusła smile.gif W postach mozecie rozwinąć dlaczego wybraliscie takie, nie inne zabezpieczenie, grubość szyby dna oraz jego wymiar i litraż baniaka. Jesli w ankiecie nie znajdziesz swojej odpowiedzi napisz ją w poscie, a ja poszerzę ankietę o taką opcję, lub jeśli chcesz skorzystaj z opcji "Inne"*. Pozdrawiam. Luft

p.s.

korzystając z okazji wymalowałem pytanie dot. "drugiej strony medalu"


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już od kilku lat stawiam baniaki na Karimacie - taka najtańsza za 4 zł. i sprawuje się rewelacyjnie choć uważam że jak podstawa na jaką kładziemy akwarium jest stabilna i nie będzie się odkształcać to nie ma sensu stosować nic pod akwarium. Ale że przezorny zawsze ubezpieczony to pomimo mojego przekonania licho nie śpi i wole się ubezpieczyć. Z moich obserwacji mogę dodać że karimata tylko trochę się ugina pod ciężarem baniaka i później już się nie zmienia.

Nie robi się plaskata.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary baniak 600L o długości 200cmstał na dwóch złączonych komodach z płyty meblowej bez żadnej podkładki.Teraz zamierzam i nawet zakupiłem już podkład do paneli o grubości 5mm.Jeszcze wcześniejsze baniaczki zawsze stały na płycie meblowej bezpośrednio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w domu nie ale w piwnicy miałem baniaki postawione na dwóch rurach obitych izolacją, trzymały się, tylko muszą być do tego zrobione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Moje u dołu umieszczone jest w grubej ramie z tworzywa i dno "wisi" w powietrzu, a więc wybrałem opcję "po obrysie". Nie stosowałem żadnych dodatkowych podkładek z zewnątrz ani wewnątrz bo mam szkło 12mm i stłuczenie takiej szyby celowo może stwarzać problemy, więc uznałem że przypadkowo (skałką) jest to nierealne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć. Z racji że mieszkam w kawalerce i pokój mam połączony wraz z kuchnią możliwości było mało

wiec podczas projektowania tej oto kawalerki projekt akwarium nie jednokrotnie zmieniał położenie.

Dodam wcześniej że jest to w kamienicy i było to jedno wielkie pomieszczenie gdzie musiałem wydzielić kuchnie, łazienkę i pokój.

Podczas ostatecznych zatwierdzeń projektu wyszło ze kuchnia będzie w kształcie podkowy i tam się znajdzie akwarium .

Moje akwarium można stwierdzić ze stoi w kuchni i w pokoju, oczywiście szafka w której jest sump jest na konstrukcji obita płyta pod kolor kuchni. Dostęp do sumpa mam od strony kuchni a widoki od pokoju:))

Na szafce jest jak i w całej kuchni blat kuchenny 2,8 cm grubości .

dla pewności aqwa stoi na podwójnej piance używanej do układania pod panelami 0,4mm.

w akwarium na dnie mam spienione pcv aby ciężar skał miękko opierał się na szybie


REAKTYWACJA z 120 na 250L 28.04.2010

w przyszłości 170x70x60

250L , 4x39w 2x24w , sump 100L , 29kg LR, 18kg LS , odpieniacz Wave Beast 1200 po przeróbce na ala deltec , Pompa Obiegowa NEW - JET 3000l/h , Cyrkulacja 2 x 5000L/h 1 x 12000L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ankieta trochę źle skonstruowana, ale wybrałem inne :D

spód blacha stalowa 7-8 mm nie pamiętam, na to dwa rodzaje styropianu + coś w stylu karimaty

w baniaku, niestety spienione PCV, po kilku latach się troszkę odkształciło - lepiej bezpośrednio kłaść skałę na odpowiednią szybę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby byla zle skonstruowana, nie mialbys do wyboru inne ;)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam czytałem wiele o tym na forum. Chciałbym się jednak upewnić, gdyż zakupiłem już twardy styropian. Czy podkładanie go pod skały w akwa ktoś stosował. Akwarium 150x70x60. Mam 3 konstrukcje sklejone i chciałby je umiescić tak aby nie opierały się wyłącznie w kilku miejscach. Kupiłem 40 kg piasku koralowego ale widze teraz, że na takie akwarium jest to mało (tak aby podsypać skały). Plaster styropianu wypełnił by troszkę środkową część a dodatkowo ustabilizował skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na dno wklejone na sylikon do klejenia szkła białe pcv , dobrze amortyzuje, jest w kolorze piasku..nawet jak pompy czy zwierzaki odsypią go gdzieś to nie rzuca się w oczy. polecam, syf się nie gromadzi bo nie ma w czym...jest gładkie


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo szczelnie wklejone na dno PCV albo goła szyba. Ja ustawiłem skałę bezpośrednio na szybie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleje większe stopki z ceresitu i w takim razie także dam bezpośrednio na dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Witam czytałem wiele o tym na forum. Chciałbym się jednak upewnić, gdyż zakupiłem już twardy styropian. Czy podkładanie go pod skały w akwa ktoś stosował. Akwarium 150x70x60. Mam 3 konstrukcje sklejone i chciałby je umiescić tak aby nie opierały się wyłącznie w kilku miejscach. Kupiłem 40 kg piasku koralowego ale widze teraz, że na takie akwarium jest to mało (tak aby podsypać skały). Plaster styropianu wypełnił by troszkę środkową część a dodatkowo ustabilizował skały.

zadzwoń to wytłumaczę ci jak się robi extra stopy pod skale

piasek jest tylko w koło skały

skała nie podpiera się na piachu czy szybie :)

tak ze nie zbiera się syf pod skała

tak miałem wcześnie u siebie i teraz jak zmieniałem akwa wyciągałem piasek - czyściutki

i przesypałem od razu do tego co mam teraz :)

daniel

p.s

pw

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie możesz wytłumaczyć wszystkim ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie trzeba klasc na dno

nawet temat w ub roku z ankieta o tym zalozylem http://nano-reef.pl/topic/41221-osadzenie-dna-akwarium/

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ANT

napisz tutaj bo to ciekawie brzmi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

no co ceresit cx5

tylko się stopy na szkle leje lub plastiku ( nie mam fotek bym pokazał o co biega )

lejesz klej na szkło( min. 6mm gr) lub plastik i kładziesz pierwszy kawałek skałki który masz jako podstawę konstrukcji

możesz w tym czasie obrobić w koło klejem by ładnie wyglądała a nie taki placek (klej)

po paru minutach 2-3 ściągasz (zsuwasz z szkła lub plastiku ) - jeszcze ciepły

i masz piękna równą podstawę potem doklejasz resztę skałki :)

nic się kiwa na boki :)

dajesz do akwa i masz cacy :)

potem sypiesz piach do akwa :)

daniel :waving

p.s

patent kolegi @Eridanus :thumbup:

takie podstawy miał robione @Qba25 :) - może ma foty

po za tym @Luft- owi chyba tłumaczyłem jak ma zrobić w swoim nowym

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pod konstrukcje podkladalem kola z plexi wielkosci 20 cm bo takie mialem.

Mam jeszcze więc moge ci podeslać :)

Mobilnie z mojego LG-P970


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian2244, czegokolwiek byś finalnie nie zechciał pchać pod skały, to trzymaj się z daleka od swojego pierwszego pomysłu ze styropianem.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mi się początkowo wydawało. Najlepsze stopki z ceresitu. najlepiej jeszcze posypać z wierzchu piachem koralowym i wogóle ich nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmówcy dobrze radzą,ale jeśli chodzi o mnie to nigdy nic nie podkładałem,nawet w malawi.Pytanie,komu pękło dno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę temat i zadam takie samo pytanie co inmar. Komu pękło dno stawiając skałę bezpośrednio bez żadnych podkładek ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.