Skocz do zawartości
Miklas

300l kostka - kilka konkretnych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post na forum. Zacząłem od przestudiowania zagadnień, które pomogą mi w wystartowaniu pierwszego akwarium morskiego - rafowego, ale niestety nie wszystko udało mi się znaleźć.

Akwarium ma mieć wymiary 70x70x60 (294l) z kominem zewnętrznym i sumpem 117l. Akwarium będzie zrealizowane wtedy, kiedy zbiorę do niego wszystkie graty, a zakupy robię na raty bo nie wydolę z zakupem wszystkiego na raz.

Na razie zakupiony mam już odpieniacz Deltec AP 600 na pompie AquaBee 2000/1 (jutro odbieram)

do zakupienia:

-jakaś pompa obiegowa 3000-3500l/h.

-Lampa LED 140-150W

-Szafka na stelażu z profilu 20x20x2mm

-automatyczna dolewka

-akwarium i sump

-Jakieś cyrkulatory ale jeszcze nie zastanawiałem się jakie.

Mam do Was pytania w kilku kwestiach.

1. Proszę o ocenę sumpa. Policzyłem, że zakładająć umieszczenie powrotu wody do akwarium 2cm poniżej grzebienia, 2cm spiętrzenia wody i pojemność komina, to w sumpie powinno zostać około 5l miejsca po wyłączeniu prądu. Trochę mało??

Projekt%2520Akwarium34.jpg

2. Druga sprawa, chcę podłączyć odpieniacz do spływu wody. Wiem, że to odpieniacz, który może pracować poza sumpem, ale jakoś lepiej się będę czuł jak będę miał wszystko w sumpie (ewentualne wycieki) poza tym zostaje mi trochę miejsca w szafce na pojemnik na dolewki i inny sprzęt. Zastanawiam się, czy w takim układzie wysokość wody w komorze z odpieniaczem ma znaczenie. Różne opinie na ten temat czytałem ale w żadnej nie znalazłem odpowiedzi jaki to ma być ewentualnie poziom.

Projekt%2520Akwarium33.jpg

3. Czy przy podłączeniu odpieniacza do spływu muszę zrobić jakiś trójnik, żeby woda mogła swobodnie spływać, czy odpieniacz raczej nie przyblokuje mi przepływu? Inna sprawa to gdzie jeszcze umieścić zawór. Czytałem coś o zaworze na wyjściu, ale nie za bardzo wiem gdzie, nie bardzo czuję tą rurkę z trójnikiem na wyjściu.

Projekt%2520Akwarium31.jpgProjekt%2520Akwarium32.jpg

4. Proszę o ocenę komina. Długość grzebienia obliczyłem dla przepływu 3000l w kalkulatorze z reefcentral.com, ale może macie jakieś swoje spostrzerzenia z praktyki.

Projekt%2520Akwarium35.jpg

5. Szafka. Czy profil 20x20x2 nie będzie za mały? Taki profil podpatrzyłem w tym projekcie: http://aqua-reef.pl/...78-sushis-reef/. Z przodu będą drzwiczki podwójne na zawiasach (mało miejsca z przodu - parapet, dla tego nie pojedyncze) a z boku wpinana na magnesach zaślepka, żeby był lepszy dostęp do wszelkiej automatyki, którą tam umieszczę.

Projekt%2520Akwarium37.jpg

6. Proszę jeszcze o ogólną ocene hydrauliki, jakiś dodatkowy zawór, trójnik itp. Na każdej nitce jest patrząc od strony akwarium zawór i złacze do rozłączenia układu, żeby można było bez większej demolki wyciągnąć sumpa, Dodatkowo na powrocie jest trójnik gdyby kiedyś zachciało mi się większej pompy i zasilenia z niej dwóch rzeczy. W kominie jest odpływ z sitkiem i rewizja ścięta pod kątem 45stopni na wysokości przelewu. Na powrocie planuję system loc-line.

Projekt%2520Akwarium36.jpg

Dzięki z góry za wszystkie sugestie. Trochę poczytałem, ale nadal jest to dla mnie trochę czarna magia.

Link do galerii na picasa z większymi grafikami

https://picasaweb.go...feat=directlink

Pozdrawiam

Miklas

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :welcome:

Zanim cokolwiek napiszę czy podpowiem, musze iść po piwo i pozbierać kopare bo mi opadła :unworthy:

Projekt masz zrobiony wzorcowo aż się chce podpiąć i pokazywać innym adeptom akwarystyki morskiej.

Wielki szacun stary :unworthy:

Napisz mi w czym rysowałeś schematy (to SketchUp)?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt staranny. Jak uda się zrealizować, będzie wzorcowy :) - jak pisał Skoczek. Zapowiada się fajny wątek.

Jeśli mogę coś dodać, pamiętaj że w sumpie będziesz grzebał, że coś może nawalić, zacząć przeciekać...

Ja właśnie kończę swój trzeci setup (320 l, 30 l, 210 l), no i za każdym razem stwierdzam "kruca bomba mało miejsca w szafce..." :(


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mile słowa. Trochę nad tym posiedziałem. Tak to google sketchup. Jedna rzecz, której nie narysowałem to odpieniacz, znalazłem go gdzieś w galerii.

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem osobiscie przekonany do zejscia wody bezposrednio do reaktora odpienka. Mozesz miec problemy zeby zsynchronizowac odpieniacz z obiegiem. Poza tym ustawianie piany suchej z mokra bedzie ci zajmowac pewnie z 5 godzin. Takie rozwiazanie moze i jest oryginalne alenapewno nie ulatwia obslugi a wrecz odwrotnie. Latwo zeby przelal wszystko do sumpa.

Calosciowo bardzo przejrzyscie rozplanowane. Ladnie to wyglada ale odpieniek zostaw do regulacji osobnej. Zrob zejscie do komory gdzie bedzie stal odpieniek.

pozdrawiam i trzymam kciuki


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dale, sugerujesz, że pozbycie się półki i powieszenie ewentualnej elektroniki gdzieś na ściankach szafki byłoby lepszym rozwiązaniem?

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Projekt jest piękny. Ja mam niestety tą wadę, że jak już coś wykonam zgodnie z projektem to potem dochodzę do wniosku ze jednak trzeba to było zrobić inaczej. Mam nadzieję, że uda ci się założyć akwarium, z którego będziesz zadowolony.

Przepraszam, że się wtrącam ale myślę, że ze względu na wilgoć lepiej wywalić elektronikę z szafki. A na ściankach też bym jej nie wieszał bo jak ci się coś przypadkiem wychlapie z akwarium to będzie kaszanka.

Jeśli na spływie dajesz zawór to zrób tak żeby ewentualny nadmiar wody mógł swobodnie spłynąć.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję podejścia do tematu i umiejętności :unworthy: Projekt jest bardzo dobry, szykuję się piękne akwarium. U siebie w podobnym litrażu mam apf600, bliźniacza konstrukcja. Zastanów się czy nie lepiej zasilić go dodatkową pompą. To tylko kilka wat a pracuję bardziej stabilnie. U mnie dodatkowo między pompą podającą a odpieniaczem mam wstawione pellety. Szczerze polecam takie rozwiązanie. Jeżeli jednak będziesz zasilał go ze spływu to daj trójnik, inaczej będzie go ciężko regulować. Nawet nie bierz pod uwagę tego, że może stać na zewnątrz, zdarza mu się przeleć, zazwyczaj tylko na początku, kiedy jeszcze nie jest dobrze ustawiony no ale jednak. Co do głębokości zanurzenia pompy pieniącej, słyszałem taką opinie, że jest najbardziej wydajny kiedy pompa jest delikatnie zanurzona ale traktuję to raczej jako mit - trzeba by zmierzyć przepływ powietrza. Woda musi być niżej niż odpływ z odpieniacza.

Co planujesz mieć w sumpie?

pzdr

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie to wyglada ale odpieniek zostaw do regulacji osobnej. Zrob zejscie do komory gdzie bedzie stal odpieniek.

pozdrawiam i trzymam kciuki

Czyli dodatkowa pompa do zasilenia odpieniacza. Jeśli to zdecydowanie lepsze rozwiązanie to tak zrobię, ale walczę o każdy Wat energii. Cen sprzętu żona nie musi znać, ale rachunki za energii czyta, a chce zostawić roślinniaka. ;)

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie szczęka się turla, świetny projekt. Przegrody w sumpie nie muszą być tak wysoko, odpieniacze potrzebują uśredniając ok 20 cm poziomu wody, tym samym zwiększy ci się pojemność na przyjęcie wody z akwa po obniżeniu przegród sumpa. Wysokość przegrody zależy od modelu odpieniacza.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kermit85, na razie jeszcze się nie zastanawiałem głębięj nad tym, ale zostawiłem sobie furtkę, żeby wrzucić piasek, glony albo żywą skałę. Tylko nie wiem czy dla metody z piaskiem (umknęła mi nazwa ) nie jest za mała komora.

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Ja właśnie dążę do izolacji elektryki od przedziału z dostępem wilgoci. Pułka jest OK. Tylko przeglądnij projekt (Ty go znasz najlepiej) pod kątem dostępu i ewentualnych modyfikacji, na przykład dolewki, suplementacji automatycznej... Czy nawet grzebania w sumpie :) Mnie zawsze ograniczają jakieś dziwne rzeczy w rodzaju łózka, szafy, ściany czy innych foteli ... :) Żeby wszystko było, tak jak bym chciał, chyba musiał bym zacząć od projektu, a potem dookoła niego dom zaprojektować. A i tak bym pewnie o czymś zapomniał :)

Jednak, zaprojektowanie (narysowanie) wymagało wiele cierpliwości, a to podstawowa cecha dobrego akwarysty.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładny projekt ,pierwsza sprawa to rewizja bez zaworu sama rura 2 sprawa to przegrody 2 cm przelewy to mało pompa do zasilania obiegu max 2000 więcej ci nie pociągnie woda nie nadąża za przegrodami i zostaje wypompowana z ostatniej komory ,jak dla mnie za wysoko woda w pompie i ostatnich przelewach 25cm max, bezpieczeństwo po wyłączeniu prądu na zlanie się wody z obiegu pamiętaj o odpowietrzeniu powrotu powodzenia

Edytowane przez akvarius (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładny projekt ,pierwsza sprawa to rewizja bez zaworu sama rura 2 sprawa to przegrody 2 cm przelewy to mało pompa do zasilania obiegu max 2000 więcej ci nie pociągnie woda nie nadąża za przegrodami i zostaje wypompowana z ostatniej komory ,jak dla mnie za wysoko woda w pompie i ostatnich przelewach 25cm max, bezpieczeństwo po wyłączeniu prądu na zlanie się wody z obiegu pamiętaj o odpowietrzeniu powrotu powodzenia

+ te przegrody dałbym wyżej:

c9701bdd9940af29.jpg

eh ostatni sump próbowałem narysować w "sketchupie" ale po całej nocy zarwanej trafił mnie szlag. Może przy okazji następnego projektu przysiądę do nauki rysowania bo wygląda to świetnie :) Narazie moj maks to narysowanie strzałki w paincie :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu chciałbym wskazać na niewielką w sumie różnicę pomiędzy tym, a innym forum odnośnie posta nowego kolegi. Na tym drugim jak zwykle głos zabrał w swoim stylu Mr. Nobody.

ps. post trochę nie na temat. Mozna usunąć

Witaj na forum :welcome:

Zanim cokolwiek napiszę czy podpowiem, musze iść po piwo i pozbierać kopare bo mi opadła :unworthy:

Projekt masz zrobiony wzorcowo aż się chce podpiąć i pokazywać innym adeptom akwarystyki morskiej.

Wielki szacun stary :unworthy:

Napisz mi w czym rysowałeś schematy (to SketchUp)?

Edytowane przez bazyl (wyświetl historię edycji)

600 litrów , w obiegu 750 l, , LR 70 kg, PS Hyperion , Franek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, ale nie chce mi się wszystkiego czytać, więc napiszę co mi się nie podoba na pierwszy rzut oka:

1) Hydraulika jest źle. Na spływie przed odpieńkiem powinien być trójnik, bo przez odpieniek ładujesz tylko 500 l/h wody, a reszta spływa do sumpa bezpośrednio. Zobacz jak jest u mnie i tak zrób - tak jest dobrze. Na rewizji zawór jest niepotrzebny. Nie tłumacz, że u Ciebie podział będzie na dwie rury, bo jak jedna się nieco przytka, to albo zabraknie wody w sumpie i się pompa zatrze, albo będzie słona kałuża na podłodze.

2) Śmiem twierdzić, że jak szafka i sump będą tak wyglądały, to nie wyjmiesz odpieńka bez wysuwania sumpa - bardzo utrudnione czyszczenie okresowe.

3) Odstępy pomiędzy przegrodami w sumpie daj 3 cm. W celu oszczędzenia miejsca możesz usunąć niektóre przegrody (chyba, że planujesz DSB, to wtedy nie możesz), tzn. możesz się obejść bez drugiej przegrody (tej z przelotem na 10 cm) oraz trzeciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, mam dokładnie to samo, projekt szafki jest kompromisem między funkcjonalnością a możliwościami jakie daje przestrzeń wokół akwarium.

Tak to mniej więcej wygląda:

Projekt%2520pokoju.jpg

Zastanawiam się nad podłogą pod sumpa na jakichś rolkach, żeby po odłączeniu rur można byłoby go wysunąć do obsługi.

Akvarius, dzięki za konkrety. Właśnie takich rad mi potrzeba. Jakie odstępy sugerujesz? 3cm by wystarczyło? Tylko w takim układzie chyba darowałbym sobie komorę na refugium. A z drugiej strony, czy pompa 2000l/h dałby radę w 300l??


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Hydraulika jest źle. Na spływie przed odpieńkiem powinien być trójnik, bo przez odpieniek ładujesz tylko 500 l/h wody, a reszta spływa do sumpa bezpośrednio. Zobacz jak jest u mnie i tak zrób - tak jest dobrze. Na rewizji zawór jest niepotrzebny. Nie tłumacz, że u Ciebie podział będzie na dwie rury, bo jak jedna się nieco przytka, to albo zabraknie wody w sumpie i się pompa zatrze, albo będzie słona kałuża na podłodze.

Tak właśnie zrobię, dam trójnik na spływie przed odpieniaczem, a zawór na rewizji nie wiem sam po co dałem, nawet mi nie przyszło do głowy, żeby go wykorzystywać w opisany przez Ciebie sposób.

2) Śmiem twierdzić, że jak szafka i sump będą tak wyglądały, to nie wyjmiesz odpieńka bez wysuwania sumpa - bardzo utrudnione czyszczenie okresowe.

Nie zwróciłem na to uwagi, nie ma to jednak jak spojrzenie praktyka. W takiej sytuacji pozostają mi dwa wyjścia. postawić odpieniacz poza sumpem, albo zrobić podłogę szafki na rolkach.

3) Odstępy pomiędzy przegrodami w sumpie daj 3 cm. W celu oszczędzenia miejsca możesz usunąć niektóre przegrody (chyba, że planujesz DSB, to wtedy nie możesz), tzn. możesz się obejść bez drugiej przegrody (tej z przelotem na 10 cm) oraz trzeciej.

Myślałem o DSB, pokombinuję z przegrodami, jak mi nic nie wyjdzie, to sobie daruję DSB

Dzięki wielkie.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktos juz wczesniej napisal ale dopowiem.

Ostatnia szybe przegrode daj nizej zeby pompa miala nizszy poziom. i Tak jak Kermit podpowiedzial podciagnij wyze zaznaczone w paint-cie szybki :).

Pozdrawiam

Maciej


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4) Nie wiem, czy dobrze interpretuję schemat hydrauliki, ale wydaje mi się, że za zaworami są jeszcze dołożone łączniki ze śrubunkiem. Jeżeli tak, to są one niepotrzebne, bo sam zawór ma już dwa takie - przed i za kulą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...przed i za kulą.

A w rzucie kulą mamy złoto :))

Sory za off


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4) Nie wiem, czy dobrze interpretuję schemat hydrauliki, ale wydaje mi się, że za zaworami są jeszcze dołożone łączniki ze śrubunkiem. Jeżeli tak, to są one niepotrzebne, bo sam zawór ma już dwa takie - przed i za kulą.

Tak tak, dobrze interpretujesz. Dzięki za info. Rozumiem, że te śrubunki w zaworach można w razie potrzeby odkręcić i zawór będzie trzymał ?

Wysyłane z mojego A10-MID za pomocą Tapatalk 2


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzo fajnie zrobiony, widać, że poważnie podchodzisz do sprawy :clap:

Kilka moich kamyczków do Twojego ogródka:

- odpuść sobie wysuwanie sumpa, bo przy poklejonej hydraulice i tak go nie wyciągniesz - musiałbyś rozkręcać wszystko, co kończy się poniżej wysokości sumpa. Stracisz za to sporo na użytecznej wysokości szafki, a i tak jest ciasno.

- na monitorze wszystko wygląda fajnie, ale tak naprawdę ten sump jest malutki, dzielenie go na 3 części bardzo utrudni sięganie do pomp, wkładanie i wyjmowanie odpieńka itp., zwłaszcza przy poklejonej hydraulice. Przy tak wysokich (obniżyłbym je, zobacz sump Jurka) i wąskich przegrodach nie wyciągniesz odpieniacza. Pomyśl nad dwoma komorami i zmniejszeniu wysokości przegród.

- brakuje zaworu na wypływie z odpieniacza (na poziomym wyjściu z trójnika), ponownie zerknij do Jurka. Zawór również zajmie sporo wolnego miejsca.

- możesz pomyśleć nad elastycznymi połączeniami do odpieńka (węże), zawsze to lepsza izolacja od drgań i buczenia przenoszącego się na hydraulikę.

- osobiście wywaliłbym półkę, a dorzucił wentylator pompujący suche powietrze z pokoju na elektrykę+wylot wilgotnego powietrza na pokój. Wentylację do szafki i tak musisz dodać. W szafce możesz dać rozdzielnię na szynę S z włącznikami i hermetyczne gniazda, a część gniazd na listwach możesz zamontować na zewnątrz np. od ściany.

Poziomem wody dla odpieniacza nie przejmuj się w ogóle, nie ma wpływu na jego pracę (to zewnętrzny odpieniacz i jest odizolowany od wody w sumpie). Byle nie był wyższy niż wypływ wody z odpieńka (trójnik) - ale >40 cm raczej nie zrobisz ;)

Podejście masz solidne, więc powinno być dobrze :) Powodzenia!


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.