Skocz do zawartości
lysy23111

DINO-CJANO ??? Pomocy---

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Jak w temacie kto z was jest w stanie jasno stwierdzić czy to cjano czy dino . bardzo dziekuje . 

ps. FOTKI TRAGEDIA 

Jeśli ktoś naprawdę będzie zainteresowany mi pomóc zrobie ładniejsze innym aparatem .

IMG_1015.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie cyjano wg mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino jest  brązowe, ciągnące, glutowate. Takie, za przeproszeniem, geste smarki.

Cyjano bardziej przypomina aksamit, może mieć kolor intensywnie fioletowy lub intensywnie ciemnozielony, przynajmniej takie ja widziałam. 

W obydwu przypadkach pojawiają się pęcherzyki powietrza, jeśli warstwa cyjano jest dość gruba.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kolorze można próbować, fioletowe/bordowe/czerwone to z pewnością cyjano, z tym, że cyjano może mieć również brązowy kolor, i wówczas już nie jest oczywiste co to jest.

Cyjano dość łatwo się odsysa. Tworzy takie płaty falującego wraz z wodą cienkiego dywanika (zazwyczaj). Dino jest bardziej zbite.

W dino zazwyczaj jest uwięzionych sporo bąbelków, które szczególnie w niebieskim połyskują już z daleka. Cyjano zazwyczaj tych bąbelków nie ma.

Dino często jest jak smarki, i ciągnie się jak gluty, oblepiając całe koralowce.

Dino łatwo się reprodukuje, i uwielbia silny prąd wody, zdecydowanie trudniejsze do opanowania.

Najgorzej jest jak występują obie plagi jednocześnie... to już wtedy totalny syf...

Na Twoim miejscu, już teraz jak to widzisz, to bym zrobił podmiankę wody, a w trakcie spuszczania wody, spróbował odessać do wiadra tyle ile się da. Im więcej tego się namnoży, tym gorzej dla akwarium. Cyjano jak folia zakrywa piasek, skałę i korale i je dusi zabierając tlen. Następnie powinieneś przeanalizować swoją filtrację - może za mało w sumpie siporaxu i bakterii (lub co tam stosujesz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwa lub trzy lata wstecz podawałeś na to złoty środek, pozbyłeś się wtedy problemu ekspresowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, lysy23111 napisał:

Jestem to w stanie jakos odróżnić

Kiedyś czytałem o takim prostym teście 100ml wody z akwarium 5 ml wody utlenionej i trochę tego fioletowego szlamu. po 12 h się sprawdza jeśli woda się barwi na różowo to to cyjano, jeśli nie to nie cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dino ma często (choć nie zawsze) uwięzione pecherzyki gazu., które wyciagają długie nitkowate gluty w kierunku powierzchni.

Co ciekawe, dino często występuje z cyjano, zwłaszcza w we wczesnej fazie plagi, choć w bezposrednim starciu jednak wygrywa cyjano.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, volf napisał:

Jakieś dwa lub trzy lata wstecz podawałeś na to złoty środek, pozbyłeś się wtedy problemu ekspresowo. 

Jasne na cjano podałem MYCOSIDOL i było po kłopocie w kilka dni . Teraz dokładnie nie wiem co to jest . Jeśli to dino to pewnie nie ma na niego takiego złotego srodka …..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ma takiego czegoś jak "Dino" w polskim języku a jeśli już to nazywa się w ten sposób postać z kreskówki. W Polsce tą grupę organizmów nazywamy bruzdnicami lub ewentualnie dinoflagellata.

Na podstawie tego zdjęcia nie można powiedzieć czy to są bruzdnice czy cyjanobakterie.

Bruzdnice nie są glonami ani bakteriami. Niektóre z nich żyją w koloniach, inne wchodzą w skład fitoplanktonu a jeszcze inne żyją w symbiozie na przykład z koralami. Mają charakterystyczną budowę w tym jedną lub kilka wici i dzięki temu łatwo je rozpoznać. 

Co ciekawe bruzdnice wytwarzają wiele bardzo niebezpiecznych toksyn. W tym słynną palitoksynę oraz na przykład toksynę, wytwarzaną przez bruzdnicę nazwaną "piekielną komórką" która prawie doprowadziła do upadku przemysł rybny na wschodnim wybrzeżu USA w 1997 roku... 

Cyjanobakterie w odróżnieniu od bruzdnic potrafią asymilować azot z cząsteczki N2. W środowisku, w którym brakuje azotu w bardziej przyswajalnej formie będą dominować cyjanobakterie.  Oczywiście w akwarium, w którym zazwyczaj nigdy nie brakuje fosforu a także związków azotu [NO3 NO2 NH4 ] jedynym czynnikiem ograniczającym wzrost bruzdnic i cyjanobakterii jest dostępność pełnego zestawu mikroelementów oraz aktywność organizmów je zwalczających.

Przy pladze bruzdnic i cyjanobakterii wystarczy przestać dozować mikroelementy potrzebne do fotosyntezy oraz zacząć filtrować wodę przez sorbent fosforanów, który jednocześnie usuwa mikroelementy - na przykład tlenek żelaza. Nie potrzeba innych środków w tym takich których działanie nie jest opisane i które działają w magiczny sposób niczym czarodziejska różdżka. 

 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lysy23111 napisał:

Jasne na cjano podałem MYCOSIDOL i było po kłopocie w kilka dni . Teraz dokładnie nie wiem co to jest . Jeśli to dino to pewnie nie ma na niego takiego złotego srodka …..

Jeśli to dino to 5ml wody utlenionej na 100l wody podawane przez kilka dni załatwi sprawę. Oczywiście musisz dokladnie sprawdzić jak stosowali inni bo mogę się mylić. I oczywiście zidentyfikować problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bart7891 napisał:

na cyjano najlepszy chemiclean 100% skutecznośći dobry i pewny

No tak tylko w dalszym ciągu nie wiadomo co tam siedzi. Może zdjęcia w białym świetle pomogą. Choćby pod lampą biurową. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem Mycosidol miałem w domu 9 ampułek jak nie zniknie w tydzień to będzie jasne . Obakamy

 

10 minut temu, Bart7891 napisał:

na cyjano najlepszy chemiclean 100% skutecznośći dobry i pewny

Kiedyś go miałem ale więcej z nim zabawy jak zastosowałem mycosidol to już się nie przekonam na nic innego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

Na pewno musisz poprawić cyrkulacje, żeby pozbyć się martwych stref. Ściągaj te kożuchy mechanicznie lub odsysaj+chemia i problem zniknie na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze kogos to zainteresuje, ale mangrowce (namorzyny) ponoc  swietnie eliminuja cyjano (dlatego ja wlasnie zamowilam do nowego sumpa powyzsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lysy23111 napisał:

Podałem Mycosidol miałem w domu 9 ampułek jak nie zniknie w tydzień to będzie jasne . Obakamy

 

Kiedyś go miałem ale więcej z nim zabawy jak zastosowałem mycosidol to już się nie przekonam na nic innego

Z tego co wiem to twoje akwarium  niedawno od nowa stratowało i jak nie masz ryb oraz korali jeszcze zaciemnij akwarium na 2-3 dni najprostszy sposób na dino, a  jak to cjano to tez łatwiej ustąpi. 

 

3 godziny temu, Nik@ napisał:

Dino jest  brązowe, ciągnące, glutowate. Takie, za przeproszeniem, geste smarki.

Cyjano bardziej przypomina aksamit, może mieć kolor intensywnie fioletowy lub intensywnie ciemnozielony, przynajmniej takie ja widziałam. 

W obydwu przypadkach pojawiają się pęcherzyki powietrza, jeśli warstwa cyjano jest dość gruba.

 

cjano tez się ciągnie i jest glutowate czasem    

58 minut temu, anney napisał:

moze kogos to zainteresuje, ale mangrowce (namorzyny) ponoc  swietnie eliminuja cyjano (dlatego ja wlasnie zamowilam do nowego sumpa powyzsze)

nie wiedziałem ale mój sobie w sumpie rósł i cjano go oblepiało jakoś i ani jednemu ani drugiemu źle chyba nie było :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, azgar said:

 

nie wiedziałem ale mój sobie w sumpie rósł i cjano go oblepiało jakoś i ani jednemu ani drugiemu źle chyba nie było :P

a no widzisz. Moze jest jakis przelicznik szt/l, do tego jeszcze nie dotarlam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli chodzi o cyjanobakterie i bruzdnice to zmiana cyrkulacji nic nie zmienia - to jest mit akwarystyczny... Sprawdziłem to doświadczalnie, wiele lat temu, gdy jeszcze czytałem tą mitologie i jest to zgodne z hipotetycznymi przewidywaniami... 

Namorzyny wolno rosną i potrzebują dużo światła. Ich zastosowanie jest bardzo słabo opłacalne a będzie jeszcze mniej opłacalne po wprowadzeniu unijnych hipotez w życie [ o tym że 2% naturalnej emisji  CO2 które stanowi emisja spowodowana przez działalność człowieka ma wpływ na klimat] i podwyższeniu cen prądu o 300% [ tylko dla niewolników z UE ale nie obejmie to niemieckich koncernów w Chinach...].

źródło:

o mangrowcach: https://www.advancedaquarist.com/2005/3/lines

o CO2: http://www.biocab.org/carbon_dioxide_geological_timescale.html

Znacznie bardziej opłacalne jest na przykład zastosowanie glonów, które rosną znacznie szybciej od mangrowców. Według artykułu powyżej - 2 razy szybciej. Jeszcze bardziej ekonomiczne jest zastosowanie sorbentu fosforanów, krzemianów i mikroelementów - tlenku żelaza, który można regenerować wielokrotnie i to w domu przy użyciu zwykłych tanich środków dostępnych dla wszystkich ludzi. 

Z tym CO2 to jest taka sama magia jak z magicznymi środkami do akwarium. 

Ciekawe dlaczego regularnie pojawia się ten sam temat na forum i te same osoby piszą na nim to samo?  Przecież to jest sprzeczne z zasadami forum w tym z zasadą  numer 2 i numer 4. No ale oczywiście nowe tematy są częściej odwiedzane...

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dzięki ale to brzmi jak sarkazm. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, nanokaczor napisał:

 na przykład tlenek żelaza. Nie potrzeba innych środków w tym takich których działanie nie jest opisane i które działają w magiczny sposób niczym czarodziejska różdżka.

Czy tym skutecznie usunę lub mogę wielokrotnie usuwać po4?

https://allegro.pl/tlenek-zelaza-iii-czerwony-5kg-i7716516344.html

Jeżeli tak jak to stosować?

Jest to proszek , nie granulat-raczej do skarpety filtracyjnej się nie nadaje ;-(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, nanokaczor napisał:

 

Ciekawe dlaczego regularnie pojawia się ten sam temat na forum i te same osoby piszą na nim to samo?  Przecież to jest sprzeczne z zasadami forum w tym z zasadą  numer 2 i numer 4. No ale oczywiście nowe tematy są częściej odwiedzane...

 

faktycznie pewne tematy pojawija się cyklicznie i niektóre zamykamy - jak to z wczoraj o filtrach ro. Ale jak widać skoro niektórzy uwielbiają Cię czytać to może szkoda zamykać temat..?.;-):P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie. Musisz mieć sorbent przystosowany do takiego zadania. Jest wiele marek, które wytwarzają takie sorbenty. 

Wiele razy o tym było pisane i to samo można wyczytać w wielu częściach forum bo ja się powtarzam. Zresztą nie sądzę żeby ktoś mnie lubił czytać i wolę pozostać nielubiany lecz prawdziwy. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, nanokaczor said:

Dzięki ale to brzmi jak sarkazm. :)

Ależ absolutnie ;) 

 

a tych w pomarańczowym wdzianku mozna upominać? :p (pewnie mi sie zaraz szmata przez łeb dostanie) .

 

Widzicie, ja jako rookie w w słonych akwariach przeczytałam wieleeee wątków na forum(zeby nie było, to reefhub, reef2reef, nano ang tez) i o cyjano i dino tez i na taki sobie tlenek jeszcze sie nie natknęłam (a zeby było mi łatwiej, to spisuje sobie ewentualne problemy—> rozwiązania i przyczyna problemu)  wiec w gąszczu tylu wątków czasami ciezko takie informacje wyłapać oprócz odsysania cyjano, zaciemnienia itd itd.  Zreszta wiele wątków z ‚problemami’ nigdy po ‚wyleczeniu’ Nie jest uaktualnianych i tak na prawdę nie wiadomo co pomogło, a po czym było gorzej tylko zostają rady z serii ‚a sprobuj’ i dla mnie posty np testera , nanomaczora i kilku innych osób wlasnie pomagają zrozumieć system działania (cxy chociażby linki do tego założenia i tam juz dalej sama czytam) a nie tylko jest to-zrob to, bo to działa. Ok. Ja np muszę zrozumieć problem—dlaczego sie pojawił i zniwelować jego przyczynę, a nie lac chemię. 

Zreszta, mimo iz jest tu wiele fantastycznych osób, czasami człowiek boi sie zadać pytanie, zeby nie powielić tematu, który juz gdzies był, i dostać wiadro poops :p na łeb. :sofa: A juz niedaj Boże sie pomylić ;) ostatnio jakis watek czytałam, gdzie lansko było aż iskrzyło i to na osobie, która ma grubo ponad 1tys postów..  

 

no ale, ja moze średnio rozgarnięta jestem, ze wątków z magicznymi słówkami znaleźć nie moge.  

Edytowane przez anney (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.