Jump to content

Arturro

Klubowicz
 • Content count

  927
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Robert
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Szczecin
 • Akwarium
  500

Recent Profile Visitors

2713 profile views
 1. Arturro

  Stałe podmiany wody z innego akwarium

  To zależy. Po co robimy podmiany ? 1. uzupełnić/wyrównać mikroelementy 2. odprowadzić potencjalne zanieczyszczenia. Czy woda z innego akwarium spełnia te wymagania ? niekoniecznie albo bardzo mozliwe bo kto jest dawcą wody ? A może patogeny z tego akwarium (bo zawsze są jakieś) bedą w konflikcie z Twoimi patogenami ? Dużo niewiadomych; solanka pewna. Natomiast jest jeden przypadek który w moim odczuciu ma sens: na początku startu akwarium otrzymanie żywej wyzerowanej parametrami NO3 PO4 wody zamiast długotrwałego dojrzewania z solanki i suchej skały jest bardzo korzystne, omija niemal zawsze zniechecające plagi.
 2. Arturro

  Nemateleotris decora

  Niestety dołożenie drugiej rybki to tylko albo aż 50% szansy. Ryby morskie trudno się dobierają w pary. To powód dla którego od jakiegoś czasu kupuje już tylko wcześniej pływające razem. Mam parę magnific, zawsze są razem a w dzień niemal z przodu.
 3. Arturro

  Nemateleotris decora

  Radośnie będzie pływać lecz w dobranej parze; pojedyńcze są płochliwe.
 4. Arturro

  Jak ułożyć skałę - Reef Aquascaping

  A spróbuj ułożyć skałę pojedynczą, wcześniej wpisując w google "złota proporcja". Może spodoba Ci się.
 5. Arturro

  Akropory i sukienka :)

  Chcesz szukać dalej ? wiem, że może być wiecej niż jedna przyczyna ale może warto pochylic się nad tym co zauwazono. Kiedyś szukałem zaawansowanej przyczyny dlaczego acropory są takie "zadymione"; przychodzi koleżanka i sugeruje umycie przeokrutnie zachlapanej od soli pleksi lampy T5. I .. zrobiło się jasno i acropory nabrały barw.. A ten przepływ wody nad szczepkami to na pewno jest zmienny kierunkowo i ilosciowo ?
 6. Nie znaju Odłamał się wąski pasek i .. poooszedł w toń.
 7. Zwykłej żyletki w zwykłym uchwycie skrobaka do szyb - nigdy więcej. Przy intensywnym skrobaniu odłamują się kawałki żyletki ! Łapanie tegoż fruwającego kawałka metalu pod skałą zanim zniknie w czeluści versus wizja rdzewiacego metalu w akwarium morskim była ... no wiecie
 8. Arturro

  A może by tak ankietę

  Uzasadnienie, iż forum to miejsce wymiany wiedzy hobby a już nie przedmiotu hobby to jak tłumaczenie wilka który twierdzi że lubi jeść trawę. Na pierwszy rzut oka decyzja - Ciemnogród. Ale zasady należy przestrzegać ..
 9. Arturro

  Akropory i sukienka :)

  No to szukamy dalej: 1. 5 lat system .. . W sumpie jest jakieś starsze medium filtracyjne typu ceramika ? jeśli tak rozważ usuniecie. Mnie PO4 obniżyło się do poziomów "niewidocznych" po usunięciu siporaxu. Nie wiem dokładnie jak to działa ale ona jest po roku, dwóch zatkana i dodatkowo akumuluje fosforany. To wiąże się z pkt 2 2. Stawiam tezę, że wszelkie agresywne absorbenty co szybko działają i też szybko przestają działać nie są do akwariów w acroporami. Na pewno potrzebujesz ten środek ? akwarium wygląda na dojrzałe, stabilne z dużą masą koralową i niewielką ryb. 3. "Mitrax może podgryzać koralowce twarde", taką opinię kiedyś otrzymałem i dlatego nigdy się nie zdecydowałem. Prawda zapewnie jest posrodku -zależy czy nie jest głodny i od osobnika. O ile pamiętam Krzysztof Tryc kiedyś w wątku opisywał jak łapał takiego łobuza co mu dziabał jego acroporki. 4. Jeżeli akwarium otrzymuje regularnie jakieś (?) środki typu aminokwasy, mikro, makro to może spojrzeć spojrzymy na to odwrotnie: jest tego za dużo i nastąpiła akumulacja czegośtam. Niepisaną praktyką jest raz w roku zrobić detoks w akwarium: co w rodzaju 2-3 podmiany po 20% co 3 dni. Reguluje proporcje, rozrzedza ewentualne zanieczyszczenia.
 10. Arturro

  Akropory i sukienka :)

  1. "Stojąca" woda, brak zmienności przepływu wokół korala ? 2. Głoduje jakościowo, do rozważenia podawanie aminokwasów; systematycznie niewiele i powoli podnosząc 3. nie dociera światło; po czasie naturalna martwica 4. wyzerowane PO4; uchyb małej hanki może oznaczać 0,00-0,04 - absorber ? huśtawka góra-dół 5. ..
 11. Arturro

  Aby nie zaburzyć 60l

  Darku, nie dokładaj a odejmij jedną np Pterapogona (to ryby o pięknych zachowaniach ale w parze; moim zdaniem pojedyncza w małej przestrzeni smętnie wyglada) W zamian za niego rozważ ryby o niewielkich potrzebach terytorialnych: ślizga esceniusa, niewielki, śmieszny albo/oraz gibidona.
 12. Arturro

  Akropory Tracy tkanke od dolu [emoji17]

  Ładne egzemplarze acropor. Podsumowując odpowiedzi trudno jest o coś "zahaczyć" by znależć przyczynę. Lecz nie wiem czemu a widząc zbliżenia wciąż mam odczucie niedojrzałości biologicznej systemu i tu upatruję zasadniczy kłopot który za jakis czas minie. Z innej strony: odrzucając powyższe, hipotetycznie czegośtam im brakuje, można to zahamować robiąc wspomniane podmiany 3 co 2-3 dni; taki detoks uzupełni /wyrówna minerały. A może podawane były jakieś specyfiki w nadmiernej ilości ?
 13. Arturro

  Akropory Tracy tkanke od dolu [emoji17]

  Zmieszono znaczną masę koralową i wyjęto piasek, skała zmieniona ?..to istotne ZMIANY ale na które już niewiele można teraz wpłynąć tylko czekać .. wypatrzyłem własciwie- akwarium wtórnie nieco dojrzało. Jeszcze zastanawiam się na światłem czy na pewno jest T5 no i standardowo: profilaktyczne działanie 3 duże podmiany co 3 dni, wyrówna/uzupełni potencjalne braki lub dysproporcje jeżeli to woda (mikro/makro). Tkanka zapewnie powoli się rozchyla, jak spowolnieje to i z czasem powróci. Chyba że mamy do czynienia (choc powatpiewam) z ogromnymi brakami jakiegos pierwiastka, są pasożyty albo po prostu chorobą acropor.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.