Skocz do zawartości
Grzegorz95

Początki z akwarystyka morską

Rekomendowane odpowiedzi

jak miałeś zaniedbaną filtrację mechaniczną to możesz mieć zasyfione detrytusem złoże biologiczne tylpu siporax, w wodzie z podmianki bym to przepłukał a następnie polał bakteriami i dał znów do filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostało to wszystko już wyplukane. Bakterie dodaje 2 razy w miesiącu. Teraz trochę wyrównałem poziom kh bo mi delikatnie spadł poczekam tydzień będę dziennie mieszkał piaskiem bo może właśnie tam siedzi detryrus (mam 3cm warstwę piasku) w następny weekend znów przeplukam sumpa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc. Mam problem z moją kostką. Od czasu kiedy były upały i miałem w zbiorniku 28stopni moje korale powoli zaczęły ginąć. 

Briareum już całkiem padło. Zoa w ogóle się nie otwierają i z dnia na dzień jest ich coraz mniej. Euphylia otwierał się do połowy przez dłuższy czas teraz znów prawie się nie pompuje. A capnella czasem leży a czasem pięknie się pompuje. 

Parametry wody 

Temp-24

Zasolenie-1,22

Ph-8,2

No2-0

Po4-0

No3-20

Kh-8,5

Ca-500

Mg-1500+

Nh3-0

Proszę o pomoc nie chciał bym aby mi akwarium umarło. Myślałem że może oświetlenie za słabe? 31w power Led. Z czego maksymalną mocą świeci przez około 7h. Zdjęcia do wglądu. 

IMG_20180930_190221-600x800.jpg

IMG_20180930_190244-800x600.jpg

IMG_20180930_190257-800x600.jpg

IMG_20180930_190307-800x600.jpg

IMG_20180930_190322-800x600.jpg

IMG_20180930_190352-800x600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano,zasolenie do 1.025 trzeba podnieść,to nie Fish akwarium masz korale i tu jest problem,czemu masz 1.022?? To ze było 28st to swoją drogą,ale zasolenie za słabe.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że jest to moje pierwsze akwarium morskie to wzoruje się na znajomym który powiedział że w swoim zbiorniku utrzymuje 1.21 i jest okej. Teraz po przesslo pół roku prowadzenia akwarium widzę że jednak nie jest okej. Ale wiadomo każdy uczy się na błędach. Rozumiem że przede wszystkim podnieść zasilenie do minimum 1.25 tak? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może twoi znajomi maja akwarium fish?stopniowo teraz trzeba podnieść np co 2dni dodajac troche soli do wody

i nie 1.21 tylko 1.021 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak pomyłka w zapisie. 1.021.

No to łapie się za odpowiednie zasolenie. A co z no3? Poziom dopuszczalny? Czy powinno być bezwzględnie 0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej obsadzie korali jak masz, to "0" nie możesz mieć bo Ci korale padną. Ja bym świecił maksymalną mocą dłużej, tak około 10 godzin przy tej mocy lampy i wielkości akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. W Akwarium juz powoli wszystko wraca do normy zasolenie powoli podnosze no3 spada. Cyjano zanika. Utrzymuje mi sie wysoki poziom mg i ca. 

Mam pytanie o test na nh3 z saliferta nigdzie niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi. Mianowicie nie wiem czy dobrze odczytuje wynik. Bo w fiolce pomiarowej ciecz jest mętna ale biała. I nie wiem czy odbierać to jako 0 czy jednak poziom nh3 jest podwyższony? Proszę o pomoc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba rozwiązały się moje problemy z marnymi koralowcami i rybami które co jakiś czas padały. Jak to mówią człowiek uczy się na błędach a ja popełniłem chyba niewybaczalny... Filtr przez który przepuszczam kranowke to tylko ro3 a dziś dowiedziałem się że muszę mieć ro/Di... Niezwłocznie zamówiłem filtr Di mam nadzieję że szybko przyjdzie i po zamontowaniu następna podmiana już będzie na prawidłowo oczyszczonej wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mętna ale biała znaczy brak amoniaku. Co do filtra długi czas nie miałem żywicy (też nie wiedziałem że trzeba) i wszystko grało, no może poza okrzemkami :) Ale może wodę w kranie mam nienajgorszą. Zasolenie może być kluczowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że podnosząc zasolenie nie syp soli do akwa. :nono:). Bakterie dobrze jest dawać przy podmiankach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solanki przygotowuje w bankach po 5 l bakterie dodaje 2 razy w miesiącu przy podmiankach co tygodniowych. 

1 godzinę temu, rymar666 napisał:

Mętna ale biała znaczy brak amoniaku. Co do filtra długi czas nie miałem żywicy (też nie wiedziałem że trzeba) i wszystko grało, no może poza okrzemkami :) Ale może wodę w kranie mam nienajgorszą. Zasolenie może być kluczowe. 

Dzięki za wyjaśnienie co do odczytu tego testu bo nie byłem pewien. Zasolenie na dzień dzisiejszy mam 1.023 choć salimetrem też idealnie mogę nie zmierzyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś je do 1.025-26, tylko powoli. Możesz przeliczyć swój litraż i "zagęścić" ile trzeba, rozrabiając gęstszy roztwór przy następnej podmiance, np. 1.040 wlej i zobacz ile się podniesie zasolenie w  akwa. Przy 10% podmiance będzie to niewielka różnica i tak stopniowo. 1.023 to w fish-only raczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega Grzegorz robi pomiary zasolenia salimetrem/spławikiem to jest raczej ok, o ile spławik pokazuje prawidłowo. Dla przypomnienia większość spławików pokazuje w density.  Tabelka post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba że ma refraktometr - zawsze to lepszy odczyt, o ile czyści się pryzmat za każdym razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.10.2018 o 19:31, rymar666 napisał:

Chyba że ma refraktometr - zawsze to lepszy odczyt, o ile czyści się pryzmat za każdym razem.

 ja mam salimetr.  Moja sól która dozuje ma zasolenie 1.024 wymieniłem filtry ro3 i kupiłem żywice chociaż filtry po 8 miesiacach wyglądały bardzo dobrze dziś kolejna podmiana. Korale powoli wychodzą. Tylko cyjano z góry skałki mi znika ale za to na dole przy piasku rośnie. Może częściej piaskiem muszę mieszać?. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie chce zakładać nowego tematu opiszę problem tutaj. 

Czy wam też ubywa soli w zbiornikach? W moim zbiorniku trzymam zasolenie między 1,024 / 1.025 i w ciągu tygodnia spada mi mniej więcej do 1.022 i tak się później trzyma... 

Już sprawdzałem czy mi się nie zbryla. Ta sól po za akwarium. Ale nie są tylko minimalne bryłki w niektórych miejscach. Jakim cudem soli może ubywać że zbiornika?  

Bo jak by nie było to przez to ciągle mam jakieś wahania parametrów w zbiorniku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz odpieniacz i jest ustawiony zwłaszcza na mokro i wylewasz często gęsto kubek,to w taki sposób tez tracisz sól z wody bo dolewasz przecież samo RO.

Druga sprawa wadliwie pomiary( czyli raz pokazuje ok a raz mniej lub wiecej) awaria urządzenia,kiedyś czytałam tu na fofum podobny temacik kolega mial zasolenie 1.026 a za trzy dni 1.022 

Więc warto przetestować urządzenie do pomiaru,apropo czym to robisz?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, @Beti napisał:

Jeśli masz odpieniacz i jest ustawiony zwłaszcza na mokro i wylewasz często gęsto kubek,to w taki sposób tez tracisz sól z wody bo dolewasz przecież samo RO.

Druga sprawa wadliwie pomiary( czyli raz pokazuje ok a raz mniej lub wiecej) awaria urządzenia,kiedyś czytałam tu na fofum podobny temacik kolega mial zasolenie 1.026 a za trzy dni 1.022 

Więc warto przetestować urządzenie do pomiaru,apropo czym to robisz?

 

Odpieniacz bardzo mało mi wywala po tygodniu mam dopiero trochę brudu na dnie kubeczka. 

Mierze salimetrem. I raczej dobrze pokazuje bo mierzylem podgrzaną świeża solanke to idealnie 1.024 pokazał. Czyli tyle ile podaję producent soli. 

Ja się zastanawiam czy przez te minimalne zbrylanie się tej soli nie ubywa zrobię zaraz zdjęcia to może ktoś stwierdzi czy przez taką ilość może ubywać soli w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎23‎.‎12‎.‎2018 o 11:18, Grzegorz95 napisał:

Odpieniacz bardzo mało mi wywala po tygodniu mam dopiero trochę brudu na dnie kubeczka. 

Mierze salimetrem. I raczej dobrze pokazuje bo mierzylem podgrzaną świeża solanke to idealnie 1.024 pokazał. Czyli tyle ile podaję producent soli. 

Ja się zastanawiam czy przez te minimalne zbrylanie się tej soli nie ubywa zrobię zaraz zdjęcia to może ktoś stwierdzi czy przez taką ilość może ubywać soli w akwarium. 

Woda z akwarium Ci gdzieś nie wypływa? jakaś nieszczelność? bo jedyne co przychodzi do głowy, to że słona woda Ci gdzieśwycieka a automatyczna dolewka dolewa czystą RODI i spada zasolenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.12.2018 o 13:49, Przemek79 napisał:

Woda z akwarium Ci gdzieś nie wypływa? jakaś nieszczelność? bo jedyne co przychodzi do głowy, to że słona woda Ci gdzieśwycieka a automatyczna dolewka dolewa czystą RODI i spada zasolenie. 

Nie właśnie ze nigdzie nie wycieka. Delikatne bryłki soli jedynie widzę miejscami. Może to przez te małe bryłki po troszku soli ubywa. Teraz mierze zasolenie co drugi dzień i jak widzę że delikatnie drgnie w dół to mieszam w bance z wodą do dolewki trochę soli i jest okej. 

Mam jeszcze pytanie jakie absorbery macie w sumpach? Ja przymierzam się do wymiany bezsensownych biobali które mam między innymi w sumpie na jakieś konkretne absorbery w których zagniezdzi się sporo bakterii. 

Tylko pytanie co będzie najlepsze? Biorę pod uwagę 

-ceramike

-matrix

- coś naturalnego może żwir koralowy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu utrzymuje mi się w akwarium wyższy poziom mg i ca. 

Przed podmiana wody mg wynosiło :1710

 Podmieniłem około 12 litrów woda zasoloną AquaForest reef salt. Z czego się orientuję ma ona mg na poziomie 1300 z czymś. 

Jakim cudem dzień po podmianie mg wynosi dalej 1710? 

Jest to możliwe? W czym jest problem ze te wartości nie lecą w dół jak powinny. Testy saliferta. 

Edytowane przez Grzegorz95 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile litrów ma akwarium?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.