Skocz do zawartości
CzaQ

Podmiany wody vs Balling

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od pewnego czasu nie potrafię sobie odpowiedzieć  na następujące pytanie - czy podając pełnego Ballinga można całkowicie zapomnieć o podmianach wody? Nie znalazłem wątku z rozbudowaną odpowiedzią. Czasami w różnych tematach pojawia się odpowiedź, że NIE jednak chciałbym się Was jeszcze raz zapytać, otrzymać pełną odpowiedź i upewnić czy to prawda.

Z tego co udało mi się ustalić podmiany wody mają dwa główne zadania: wyciągnąć z obiegu wody związki niepożądane jak NO3 i PO4 oraz dostarczyć makro i mikro składniki. Na tą chwilę spodziewam się, że może paść odpowiedź "To zależy od filtracji, zapotrzebowania na składniki, jakie preparaty będą dodawane", dlatego chciałbym abyście się w tym przypadku odnieśli do mojej sytuacji, którą planuję w przyszłości::) 

300L w obiegu, docelowa  obsada LPS potrzebująca już dodatkowego wspomagania Ballingiem, filtracja odpieniacz, dsb/refugium, możliwe jakieś media. Więc załóżmy, że filtracja jest na całkiem dobrym poziomie;)

I teraz "bazowe" preparaty to w sytuacji z podmianami byłoby AF Reef Salt + AF Component 123, a w sytuacji bez podmian sam Component 123. 

Oczywiście nie patrzmy też w skrajności. Jeśli będzie awaria w zbiorniku i potrzeba zrobienia większej lub kilku mniejszych podmian to jak najbardziej jest taka możliwość. Bardziej chodzi mi o codzienne utrzymanie zbiornika czyli tzw. maintenance.

Jeśli ktoś ma doświadczenia z jedną i drugą metodą to zachęcam do podzielenia się informacjami:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, boo12 napisał:

Przy ballingu wodę podmieniasz,

tutaj masz o metodzie bez podmian, dla mnie to wyższa szkoła gotowania na gazie

https://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/

 

Myślę, że rzeczywiście byłaby "wyższa szkoła gotowania na gazie" jeśli miałbym sam przygotowywać wszystkie składniki, kalkulować, odmierzać, mieszać i dodawać do wody. W Component 123 wszystko jest w całkiem przyzwoitych proporcach i chyba wystarczy na bieżąco sprawdzać konsumpcję korali i do niej dobierać ilość podawanych Componentów za pomocą pomp dozujących. Dobrze rozumiem czy może masz na myśli inną trudność, której nie zauważyłem?;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o kontrolowanie jak spojrzysz na kalkulator wszystkich składników z osobna które dostajesz z każdą podmianą w soli i do tego dochodzą zależności wynikające z konsumpcji. Jak dla mnie za dużo możliwości, żeby coś sknocić wolę wymieniać wodę w swojej małej szklance. Temat uważam za bardzo słuszny jeśli ktoś ma faktycznie basen wody

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest też metoda Tritona - Triton Method - bez podmian na ich preparatach i posiłkując się testami ICP - dodajesz to co czego brakuje, ale oni zalecają spore refugium do swojej metody.

Ja np stosuje sobie taką autorską moją metodę robie ICP w Polsce w Marin Labie, przeliczam sobie braki na preparaty Tritona - ale robie to raz na pół roku i ewentualnie uzupełniam braki, dodatkowo sprawdzam na ICP czy nie mam nadmiarów czegoś - robię podmiany, ale mało regularnie ostatnio i np zdarza mi się zrobić podmiankę raz na miesiąc 8% baniaka.

Stosuje Balling na preparatach Aqua Forest 123 plus - z mikro, a jak mam braki jakiegoś konkretnego mikro to dodaje je osobno z preparatów Triton albo z preparatów Korallen Zucht ( np Jod czy Potas ) 

Każde akwarium ma inne zapotrzebowanie na mikro i cieżko jest zrobić gotową mieszankę która będzie miała wszystko i nie będzie braków, albo kumulacji czegoś - dla tego robi się podmiany - można robić je w ciemno, a można się posiłkować testami ICP. Przy małych zbiornikach spokojnie wystarczą podmianki i wyjdą taniej niż testowanie w koło co 3 miesiące wody, ale jak ma się spory baniak to czasami oszczędniej wychodzi metoda z testowaniem. Ja akurat nie mam wielkiego baniaka bo tylko 250 litrów ale miałem mało czasu ostatnio na podmianki. Balling potrafi z czasem podnosić zasolenie - ustawienie odpieniacza na morko albo pół mokro potrafi zniwelować ten problem - bo odleje nam wodę a dolewka doleje RO i zasolenie pozostanie w normie, tylko trzeba uważać na parametry Kh Mg Ca by były stabilne oraz kontrolować mikro, oraz zanieczyszczenia metalami ciężkimi, jod.

Parę osób na forum pisze że nie robi podmian wcale - może się wypowiedzą,  ja ostatnio też miałem taki eksperyment nie robiłem podmian przez miesiąc, nie widziałem żadnych problemów, ale miesiąc to kropla w czasie - chodzi o to by baniak się nie wysypał w długiej perspektywie czasowej jak np 3 lata. Raz na czas dobrze jest zrobić podmiankę, albo zrobić test i sprawdzić co się dzieje w zbiorniku - tak kontrolnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ostatnio zrobiłem chyba z 4 podmiany 14l w swoim baniaku. Miałem otwartą sól i nie chciałem, żeby już dłużej leżała. Ostatnią podmiankę taką 5% zrobiłem 23.10.2017. Jak wsadziłem pierwsze spsy zaprzestałem podmian, poza tymi co wyżej napisałem. Mija zaraz 5 miesięcy i po niedzieli wysyłam wode do badania ICP. Stosuję ballinga pełnego ze strongami AF oraz leję po równo. Co do podmian zaprzestałem z powodu zerowych NO3 (colombo) i zerowych po4 (mała hanka). Po walce z dino i zaciemnieniu po4 wzrosło do 0.03. Po odpaleniu światła spadło do 0.00 w ciągu 3-4 dni.

W ciągu tego czasu lałem doatkowo preparaty z ręki na podstawie testów. Od miesiąca qlałem coś z ręki kilka razy. Teraz po ICP zobacze jak to wygląda.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście próbowałem bez podmian , balling AF ze strongami plus suplementy od KZ . Parametry były cały czas dobre , niestety po 3 mscach zaczęły mi lecieć montipory i acry . Po szybkich podmiankach 2 razy w tygodniu po 8% przez msc wszystko wróciło do normy . Nie robiłem testów ICP pewnie czegoś było za mało , albo za dużo . Podsumowując po co kombinować , życie trzeba sobie upraszczać te 8% wody podmienić w tygodniu to żadna sztuka a i problemów żadnych się nie ma .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, dały mi nowy pogląd na temat. @petroniusz2 Nawet nie chodzi o problemy z podmianami w sensie organizacyjnym. Bardziej się zastanawiałem po co przy dojrzałym baniaku co tydzień robić podmiany, które dodają nowe makro i mikro, dozować codziennie dodatkowo Ballinga (Component 123), który robi to samo i na koniec tygodnia wylewać wodę z tymi składnikami podczas robienia kolejnej podmiany. Kiedy widzę w sklepach te wszystkie kolorowe buteleczki, zestawy makro i mikro w jednym to zastanawiam się, po co one tak na prawdę istnieją skoro podmiana wody wystarcza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że niestety stosując te wszystkie magiczne buteleczki, ballingi z niewiadomymi ilościami pierwiastków itp. powodujemy ich nadmierne nagromadzenie i podmiana nie tyle dostarcza brakujące mikro/makro co rozciencza szkodliwe substancje.

Piszę to z własnego doświadczenia popartego testami ICP w moim zbiorniku. Dochodzę do wniosku że duże podmiany raz na jakiś czas (raz na kilka miesięcy) są dla systemu zbawienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Raz na 6-7 miesięcy tak z 40 % podmiany w akwa 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mathom napisał:

Mi się wydaje że niestety stosując te wszystkie magiczne buteleczki, ballingi z niewiadomymi ilościami pierwiastków itp. powodujemy ich nadmierne nagromadzenie i podmiana nie tyle dostarcza brakujące mikro/makro co rozciencza szkodliwe substancje.

Piszę to z własnego doświadczenia popartego testami ICP w moim zbiorniku. Dochodzę do wniosku że duże podmiany raz na jakiś czas (raz na kilka miesięcy) są dla systemu zbawienne.

Jak najbardziej się z Tobą zgadzam, raz na jakiś czas podmiana wody może przywrócić zbiornik do normy. Pytanie tylko czy stosując Component 123 w 300L obiegu konieczne są cotygodniowe podmiany, czy wystarczy je zrobić tak jak napisał @AnT co 6-7 miesięcy?

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, CzaQ napisał:

Jak najbardziej się z Tobą zgadzam, raz na jakiś czas podmiana wody może przywrócić zbiornik do normy. Pytanie tylko czy stosując Component 123 w 300L obiegu konieczne są cotygodniowe podmiany, czy wystarczy je zrobić tak jak napisał @AnT co 6-7 miesięcy?

nie myl dwóch spraw ;) 

Po pierwsze ile masz biomasy i jakie masz zapotrzebowanie na suplementy 

Co do podmiany wiekszej to robią już goscie jak mają pojecie o sowim akwa co mogą co nie zaszkodzi ;)

Tak w skrócie 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam .. dlaczego mamy nieprzeciętną zdolność do komplikowania prostych mechanizmów ?

Patrząc na przeciętne pierwsze akwarium cotygodniowa podmiana wody większosciowo eliminuje potencjalne problemy, ba nawet spada konieczność dozowania wielu marketingowych substancji  które zastępujemy innymi  "bo te się nie sprawdziły" i tak w kółko czytam to samo.

Nie robić podmian wody i dodawać to co jest potrzebne bez nadmiarów to moim zdaniem wyższa szkoła jazdy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku podmianki nie wystarczały, podmianki plus balling też nie wystarczały :) więc musiałem zacząć równać preparatami, a jak wyrównam tak konkretnie to zejdzie mi sporo kasy na taki preparat od Tritona i co pózniej go wyleje w kibel z podmianką bo moja sól jest uboga akurat w ten składnik :) ale mi pasuje z innych powodów, soli nie zmieniam za to ją trochę wzmacniam :) 

Co do buteleczek to jak ktoś ma wypchane akwarium po brzegi koralami tak że nic się nie da dodać nowego i trzeba się mocno nagłówkować jak ustawić ten tetris to co innego jak akwarium z małą ilością korali gdzie wystarczy zrobić podmiankę i po problemie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że wszyscy pohamowaliście moją wyobraźnię. Czasami pojawia się w głowie sporo pytań, szczególnie na początku przygody, na które pomimo przeorania całego forum ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź i łatwo się pogubić. Teraz zaczynam rozumieć dlaczego wiele razy pojawia ta magiczna, z jednej strony irytująca, ale jakże prawdziwa odpowiedź "Każdy zbiornik jest inny".

Jestem osobą, która zanim się za coś zabierze to robi porządny plan na kilka miesięcy do przodu, jednak w tej kwestii ciężko coś ustalić na początku. Tym bardziej, że jeszcze nawet nie wystartowałem swojego zbiornika i nie wiem jakie mam zapotrzebowanie na wszystkie makro i mikro co jest tutaj kluczowe. Myślę, że za kilka miesięcy jak będę już zbiornik będzie w miarę stabilny, będę wiedział czego potrzebuje to dopiero wtedy będziemy mogli wrócić do tego tematu.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, CzaQ napisał:

Dobrze, że wszyscy pohamowaliście moją wyobraźnię. Czasami pojawia się w głowie sporo pytań, szczególnie na początku przygody, na które pomimo przeorania całego forum ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź i łatwo się pogubić. Teraz zaczynam rozumieć dlaczego wiele razy pojawia ta magiczna, z jednej strony irytująca, ale jakże prawdziwa odpowiedź "Każdy zbiornik jest inny".

Jestem osobą, która zanim się za coś zabierze to robi porządny plan na kilka miesięcy do przodu, jednak w tej kwestii ciężko coś ustalić na początku. Tym bardziej, że jeszcze nawet nie wystartowałem swojego zbiornika i nie wiem jakie mam zapotrzebowanie na wszystkie makro i mikro co jest tutaj kluczowe. Myślę, że za kilka miesięcy jak będę już zbiornik będzie w miarę stabilny, będę wiedział czego potrzebuje to dopiero wtedy będziemy mogli wrócić do tego tematu.:)

 

:) nie masz się co przejmować na zapas, młode zbiorniki nie mają dużego zapotrzebowania, bo mało w nich jest korali - ale to też jest ślepa uliczka wg mnie bo zaczynając od większej masy koralowej, szybko dodajemy organizmy które pochłaniają No3 i Po4 - czyli koralowce, o czym się zapomina, często widuje zbiorniki które przez pół roku mają 4 korale na krzyż w wielkim baniaku i są problemy. Łatwo mówić o budowaniu masy koralowej, ale gorzej zrobić bo niestety to kosztowna sprawa tak nagle nabyć większą ilość korali.

Na początku po prostu trzeba robić testy Kh Mg i Ca i będziesz wiedział jaka jest konsumcja, test pierwszy a po 5 dniach test nr 2 i porównujesz spadki, podmianka i test 3 i sprawdzasz czy spadki zostały wyrównane - jeśli nie to znak że trzeba uruchomić Ballinga albo reaktor wapnia - korale zużywając te związki o których napisałem wyżej zjadają też mikro więc najlepiej wybrać balling z mikro już pełny i obliczony przez kogoś czy to AF czy Triton czy ATI - i lać równo wszystkie 3 preparaty tak by np podbić KH do zadowalającego nas poziomu, jeśli np KH jest ok a Mg i Ca  nie doszły do zadowalającego poziomu, trzeba dolewać osobno roztwory Ballinga bez mikro - uwaga - by nie podbijać nie potrzebnie mikoelementów.  Przy reaktorze Ca to nie do końca wiem bo nie mam :) ale chyba jest zasyp który uwalnia Kh Mg i Ca, a mikro trzeba sobie podawać osobno z butelek z zestawów typu grotech ABCM albo KZ - cztery buteleczki kolorowe, nie pamiętam nazwy. Pompki dozujące są pomocne - trzymają parametry stabilnie na ile się da, rozdzielają dawkę dzienna np na 24 dawki albo na 12. Trzeba zachować odstęp czasowy przy podawaniu preparatów tak z 15 minut. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - bez obrazy 

Naprawdę przeczytajcie  podstawy co i jak się z czym je bo ręce opadają 

Nawet nie che się pisać więcej 

Pozdrawiam 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby uzmysłowić jak działają podmiany raz na jakiś czas jakieś małe ilości taka zagadka. Założenia - zakładamy że w soli dostarczamy potas na poziomie 400, i nie dostarczamy potasu w innych suplementach (dla prostoty wyliczeń), zakladamy tez ze potas nie jest pobierany z wody:

Potas - 500, podmiana wody 10% co tydzień - ile potrzeba podmian aby zejść do poziomu 400 ?
Potas - 500, podmiana wody 10% raz na miesiąc - ile potrzeba podmian aby zejść do poziomu 400 ?
Potas - 500, podmiana wody 30% raz na miesiąc - ile potrzeba podmian aby zejść do poziomu 400 ?
Potas - 500, podmiana wody 50% i nastepnie dwie podmiany  30% co 3 dni i póżniej 10% co tydzień - ile potrzeba podmian aby zejść do poziomu 400?

Może to uzmysłowi jak taka podmiana działa.

Najlepiej w excellu czy innym arkuszu kalkulacyjnym z wykresami sobie to zrobić.

To samo ćwiczenie można w drugą stronę. Potas 300 i dążymy do 400 ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT no weź nie bądź taki podziel się wiedzą :) skoro wiesz lepiej - ja piszę to co sam metodą prób i błędów wypracowałem u siebie i jak mi działa, nie czytałem opracowań pana Ballinga i innych wywodów naukowych, pism źródłowych itp - nie jestem chemikiem, ichtiologiem ani biologiem morskim, po prostu piszę jak u mnie to się kręci w akwarium od roku - nie jest to długi czas ale coś tam rośnie. @VDR nam szkołę urządza i zadaje zadania domowe :) robi się ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ura napisał:

po prostu piszę jak u mnie to się kręci w akwarium od roku - nie jest to długi czas ale coś tam rośnie

Rok doświadczenia to trochę mało.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Roman.P napisał:

Rok doświadczenia to trochę mało.

 Rok mam duże akwa , poprzednie małe 0,5 roku - to praktyka

a teoria taka że od kąd pojawiły się u nas sklepy z morskim to drążę temat :) od czasów bioballi i odpieniaczy AM :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to równowaga jonowa ;) 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Dlatego przy stosowaniu ballinga z roztworów nasyconych obowiązkowa jest podmiana co tydzień w celu doprowadzenia do równowagi jonowej.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, laszek napisał:

Dlatego przy stosowaniu ballinga z roztworów nasyconych obowiązkowa jest podmiana co tydzień w celu doprowadzenia do równowagi jonowej.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

A jaką masz konsumpcję dzienną / tygodniową pierwiastków prze biomasę ?

I czy każdego dnia masz ją zachowaną  - równowagę jonową na tym samym poziome ? 

I na podstawie czego określasz równowagę jonową w swoim  akwa 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Nie mam pojęcia. Nie zagłębiam się nad tym, działa mi tak jak jest. Na preparatach chyba FM jest nawet zaznaczone że podmiana obowiązkowa w celu zachowania równowagi jonowej. Raczej producent nie pisał tego bezpodstawnie.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.