Skocz do zawartości
Nailo

Padające ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie na wieczor. 
4 ryby kupione w piątek. Imperator / Wargacz / Salarias / Doktorek.
Poprawna aklimatyzacja prawie 2h kropelkowo. 
Testy NO2 NH3/4 - 0 NO3 - 10 PO4 - 0.2 

Dziś rano na dnie martwy wargacz wracam z pracy martwy salarias (jak żył szary jak padł cały czarny) 
Szukam powodu czemu padly jakieś sugestie ?

 

Ryby kupowałem ponieważ znikł mi pokolec ciała nie odnalazłem i bicolor jak wyzej. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Nailo napisał:

Pytanie na wieczor. 
4 ryby kupione w piątek. Imperator / Wargacz / Salarias / Doktorek.
Poprawna aklimatyzacja prawie 2h kropelkowo. 
Testy NO2 NH3/4 - 0 NO3 - 10 PO4 - 0.2 

Dziś rano na dnie martwy wargacz wracam z pracy martwy salarias (jak żył szary jak padł cały czarny) 
Szukam powodu czemu padly jakieś sugestie ?

 

Ryby kupowałem ponieważ znikł mi pokolec ciała nie odnalazłem i bicolor jak wyzej. 

 

 

A może opiszesz bardziej zbiornik ile ma czasu,jakie zasolenie?jaka filtracja?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 pazdziernik

"Docelowo chce dołożyć jeszcze dwie rybki jedna napewno babka kopiąca a druga hmm własnie szukam pomysłu może doradzicie :)
Na dany moment :
2x błazenek
1x garbik chyba Chrysiptera cyanea
1x Escenius bicolor"

7 marzec

"No dziś mamy 9 miesiąc :) czy zadowolony hmm jeszcze trochę do zrobienia jest kilka zmian trochę w filtracji co do korali hmm się okaże co dalej narazie niech rośnie to co jest. Obsada rybna napewno zakończona noo może jakiś kopacz piachu jeszcze ewentualnie i czekać aż się rozrośnie i powiększać litraż :)

Na zbiorniku testuje różne metody jego prowadzenia generalnie uczę się i poznaje akwarystykę morska więc napewno nie jest to jeszcze ten poziom który chciałbym osiągnąć w przyszłości :)"

 

Akwarium 72 litry ! ..widziałem też hepatusa.

i teraz:

"4 ryby kupione w piątek. Imperator / Wargacz / Salarias / Doktorek."

 

@Nailo ..przecież znasz odpowiedzi..

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arturro napisał:

22 pazdziernik

"Docelowo chce dołożyć jeszcze dwie rybki jedna napewno babka kopiąca a druga hmm własnie szukam pomysłu może doradzicie :)
Na dany moment :
2x błazenek
1x garbik chyba Chrysiptera cyanea
1x Escenius bicolor"

7 marzec

"No dziś mamy 9 miesiąc :) czy zadowolony hmm jeszcze trochę do zrobienia jest kilka zmian trochę w filtracji co do korali hmm się okaże co dalej narazie niech rośnie to co jest. Obsada rybna napewno zakończona noo może jakiś kopacz piachu jeszcze ewentualnie i czekać aż się rozrośnie i powiększać litraż :)

Na zbiorniku testuje różne metody jego prowadzenia generalnie uczę się i poznaje akwarystykę morska więc napewno nie jest to jeszcze ten poziom który chciałbym osiągnąć w przyszłości :)"

 

Akwarium 72 litry ! ..widziałem też hepatusa.

i teraz:

"4 ryby kupione w piątek. Imperator / Wargacz / Salarias / Doktorek."

 

@Nailo ..przecież znasz odpowiedzi..

 

 

Serio 72 litry? I takie ryby???

Czytałeś, jakie te ryby mają wymagania?

I jakim cudem bez wieści Ci zniknął pokolec w tych 72 litrach? 

Nawet nie pytam, jaki to był pokolec. Oddaj jak najprędzej imperatora i doktorka i więcej ryb nie kupuj.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( o makabra, smutno  ryba pewnie wyskoczyła z tej szklanki i ktoś ją odkurzył z podłogi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a salariasa i wargacza zamordował garbik, zanim zdążyły wyskoczyć :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imperator do 72 litrów. Jakie to akwarium? 60x40x30? Wiesz jaki duży rośnie imperator?

Napisałbym co myślę, ale zapewne jutro @Walkermusiałby aktualizować pręgierz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nailo imperator młody wymaga zbiornika ok 400l a dorosły 1500l. Dorasta do 38-40cm. W twoim zbiorniku nie to że nie popływa ale jeśli nie padnie na zawał to zaklinuje się pomiędzy szybami. Jednym słowem masz pieska husky w toalecie pkp. Oczywiście na stałe bez możliwości wybiegu. Żal mi takich ludzi, nie wspomnę o zwierzętach bo musiał bym iść do więzienia na 450 lat za wypisanie tego co o Tobie myślę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac fakt, ze akwarium jest za male, trudno mi sobie wyobrazic, ze brak miejsca zabil ryby. Co do teorii Dominiki to moze i tak bylo, ale doktorka i tym bardziej imperatora, to chyba garbik by nie zdazyl tak szybko zameczyc.

Nailo, jesli rzeczywiscie masz maly zbiornik, to przed wpuszczeniem nastepnych (odpowiednich) rybek, pozbadz sie wargacza. To agresywne, terytorialne ryby.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Imperator jest malutki 2cm w ciągu pół roku stawiam 400++ 

 

Co do garba dostał eksmisje przed wprowadzeniem ryb bo był agresywny... Chyba do waszych teori na temat zabijania się ryb o siebie to raczej marnie wypada ryby znikają ale napewno nie wg waszych teori... Film wrzucę później ...

 

Co do pokolcy nie kupowałem 15 centymetrowych a maluchy po 2cm ... Taki też jest imperator który pływa aktualnie z blaznami myślę że do jutra będzie pływał sam lub i też on padnie. Nie kupowalbym gdybym wiedział że się nie będę przesiadał na większe...

 

 

Film poniżej

 

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz parametry wody? Nie wiem czy dobrze widać, ale wszystkie zoanthusy są pozamykane.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten blazenek się dusi, dlatego tak łapie powietrze atmosferyczne :( czy ma on jakimś nalotem pokryte ciało? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmu włączyłem światło bo było off akwarium jeszcze spało.... Dlatego pewnie zamknięte ...

Mierzyłem wczoraj podstawowe 

No2 NH3/4 - 0 

NO3 - 10 

PO4 - 0.2 

Mg Ca KH 

1350 400 11 

1 minutę temu, Nik@ napisał:

Ten blazenek się dusi, dlatego tak łapie powietrze atmosferyczne :( czy ma on jakimś nalotem pokryte ciało? 

Dziś rano jak go zobaczyłem to miał jakiś nalot / kropki podobne do ospy wcześniej brak objaw ładnie pływały jadly. Do jedzenia dodawany miały czosnek.

Myślę że coś przyniosłem z ostatnimi rybami dlatego temat tutaj... Liczyłem że znajdę porade a dostałem lawinę hejtu że jak ja mogę trzymać pokolca w takim akwarium gdzie jest to przemyślane bo będzie zbiornik wiekszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że to nie oodinoza, jeśli tak, to prawdopodobnie stracisz wszystkie rybki :(

Lawinie się nie dziw, nie napisałeś żadnych szczegółów. Poza tym to nie był hejt, tylko każdy wyraził swoje zdanie o trzymaniu takich ryb w tak małym akwarium. Żadna z 4 ryb, które kupiłeś nie nadaje się do 74l. Nawet gdyby to miało być tylko na kilka miesięcy. 

Sama trzymalam w 54l na kwarantannie hepatusa wielkości 1 zł, ale był tam sam. Niestety nie pozyl nawet tygodnia. Schudł i na koniec dusić się, jak Twój blazenek, tyle, że nie miał widocznego nalotu na ciele.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

noo po tym jak ryby padają dwie wczoraj , doktora rano nie było już i błazen świruje jak na filmie domyśliłem się że raczej marne szanse na ratunek :/ raczej szukam pomysłu jak przeskoczyć temat restartu. 

Krewetki kraby i ślimaki żyją i mają się ok więc jakby parametry też były nie tak myślę że one padłyby pierwsze.

Myślę o UVce , nie wiem czy coś jeszcze innego może uratować ta wode. 

 

Poprostu ktoś zacytował kawałek mojego tematu i zrobiła się tak naprawdę gówno burza. 

Bo metody prób i błędów już raczej się skończyły i utrzymuje stałe parametry bo trochę korali w zbiorniku już jest. A pewnie zaraz po przeprowadzce stawiam szkło zalewam i zaczynam zabawę z 5x większym zbiornikiem gdzie myślę to będzie max pół roku.

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

5 minut temu, Nailo napisał:

Krewetki kraby i ślimaki żyją i mają się ok więc jakby parametry też były nie tak myślę że one padłyby pierwsze.

nie sądzę.

Padają ryby i masz dobre parametry dziwne - jaka filtracja?

Jaką masz temperaturę w zbiorniku i zasolenie?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle to odbierasz, to nie była gównoburza. 

Z tego ostatniego posta coraz śmielej postawiłabym na oodinozę. Ona zabija błyskawicznie, wystarczy 3-4 dni.

Kiedyś kupiłam do 54l parę malutkich blaznow. Byl tam tylko mandaryn. W ciągu tygodnia ooinoza zabrała obydwa blazny i mandaryna, którego miałam już ze 3 miesiące, był zdrowy jak rydz i wcinal mrożonki.

Nie ryzykowalabym już używać tej wody. To tylko 74l. Uv może nie wybić całej zarazy, tylko tyle, co przeleci pod zarnikiem.

Ja bym po prostu zostawiła tak, jak jest i nie wkładala tam więcej ryb, tylko same koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobowalabym ratować drugiego blazenka i odlowiła go choćby do jakiegoś wiaderka z czystą solanką choć może być już też za późno 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, bullmaster9 napisał:

Jaką masz temperaturę w zbiorniku i zasolenie?

Pytanie uzupełnię  o to czy te parametry są na niezmienionym poziomie ? (nie widzę dolewki a w regularne ręczne dolewanie wody nie wierze.

Te parametry to jak ABCadło. nie szukając wytłumaczeń, zrób wszystko co w Twojej mocy by były stałe. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewkę AT posiadam :)

Co do parametrów mierzone wczoraj wieczorem bo na pierwszy rzut stawiałem na swój błąd :)

Możliwe że zrobię tak jak radzi @Nik@ zostawię korale etc a nowy baniak zaleje woda od znajomych. 

Co do odlowu błazna zobaczymy jak wrócę z pracy bo niestety już musiałem uciekac. 

Co do krytyki przyjmuje i rozumiem że taki w ryby nie nadają się do tak małego zbiornika :)

Edit temperatura 25 stopni zasolenie 1.025

Edytowane przez Nailo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oodinoza na 100%

Objawy

  • nadprodukcja śluzu
  • pojedyncze, drobne, białe kropeczki przypominające proszek, które z czasem tworzą żółto brązowy lub szary aksamitny nalot
  • ocieranie się ryb
  • brak apetytu
  • sklejone lub wystrzępione płetwy
  • łuszczenie skóry
  • problemy z oddychaniem – skrzela pokryte śluzem
  • szybsze poruszanie pokrywami skrzelowymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz zasolenie, ja mierzyłem spławikiem i miałem 1,025 ryby mi padały, poprosiłem o zmierzenie w sklepie 1,032. Kupiłem refraktometr.

Potem 2 miesiące akwarium bez ryb. I po tej przerwie wpuściłem błazenki i od roku mają się bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Sprobowalabym ratować drugiego blazenka i odlowiła go choćby do jakiegoś wiaderka z czystą solanką choć może być już też za późno 

czy ozonowanie nie pomogło by w temacie restartu zbiornika?  chyba skuteczniejsza metoda niż uv

23 minuty temu, budinese napisał:

A czym mierzysz zasolenie, ja mierzyłem spławikiem i miałem 1,025 ryby mi padały, poprosiłem o zmierzenie w sklepie 1,032. Kupiłem refraktometr.

Potem 2 miesiące akwarium bez ryb. I po tej przerwie wpuściłem błazenki i od roku mają się bardzo dobrze.

ja miałem ostatnio skok w ciągu 1 tygodnia z 1025 na 1021 i z powrotem na 1025, wszyscy mieszkańcy mają się dobrze,więc to mało prawdopodobne że z tego powodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierze spławikiem ale testowałem reflaktometrem i się pokrywa więc mam ok spławik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.