Skocz do zawartości
dla syna

Acropora zielona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaobserwowałem dziwne zachowanie acropory. Po zastosowaniu nitraphos minus zgodnie z zaleceniami czyli jak dla mnie 1,5ml/100l na dobę acropora zielona przestała polipować. Tzn polipuje ale dosłownie ledwo ledwo. No3 0,5; po4 0,05; kh 8,3; ca 440; mg 1370. Ph w okolicy 8,2. Przez pierwsze dwa dni stosowania preparatu widać było znaczący zanik aktywności. Teraz dosłownie jakby wegetowała. Środek stosuję od zeszłej soboty. Inne acry bez żadnych zmian czyli widać że żyją i mają się dobrze. Euphyllia aż pęka, a montipory szaleją. Kapnąłem trochę zelaza i nadal bez zmian. Preparat coral vitalizer też nie wspomaga u niej polipowania. Co robić, czekać i nadal stosować nitraphos minus, zaprzestać, czy może zakupić jakieś amino lub inne wynalazki? Karmię tylko ryby solowcem jedna kostka na dobę dla 2x blazen, chrysus, babka kopiąca, escenius bicolor i garbik. Do tego 2x amboinensis oraz 3x krewety na aiptasie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co stosujesz chemię przy poziomach No3 0,5; po4 0,05 ?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

A po co stosujesz chemię przy poziomach No3 0,5; po4 0,05 ?

To nie jest ponoć chemia. To coś w rodzaju vsv nowy środek aquaforest, mający na celu wspomóc pracę bakterii i jednocześnie odżywiać korale. Ale do końca nie jestem pewny jaki ma to skład. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takich nutrientach to w sumie podbijanie bakterii źródłami węgla organicznego nie ma sensu - no chyba że miałeś wyższe No3  - nie znam dawkowania ale w analogicznym preparacie od RedSea taka dawka na 100L jest dla No3 powyżej 10  później dawki się zmniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ura napisał:

przy takich nutrientach to w sumie podbijanie bakterii źródłami węgla organicznego nie ma sensu - no chyba że miałeś wyższe No3  - nie znam dawkowania ale w analogicznym preparacie od RedSea taka dawka na 100L jest dla No3 powyżej 10  później dawki się zmniejsza.

Zastosowałem bo fosforany ciut za wysoko poszły. Nie chciałem przekroczyć po4 powyżej 0,08 a hanka mi tyle pokazywała w zeszłym tygodniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) to nowy wynalazek AF to zbiór źródeł węgla dla dokarmienia bakterii - wzbogacony amino i witaminami z tego co czytałem w wątku o tym preparacie - taka wódka plus - w tym pisząc wódka tam jest pewnie kilka rodzajów alkoholu plus może jakiś kwas octowy, może aceton - to miks firmowy i raczej nie poznamy go z uwagi że to tajemnica handlowa a nie jest to kanapka by wypisywać dokładny skład.

Nie zbijesz tym Po4 nie mając No3   tak więc wyzeruje ci No3  i zostanie trochę jeszcze Po4 :)  na zbijanie samego Po4 trzeba by zastosować pochłaniacz jakiś typu Phosphate minus - ale dosłownie garstka i zmieniać co tydzień - zobaczysz że zbije ci Po4 - po zbiciu do odpowiedniego poziomu wyjmij adsorber i możesz zacząć lać ten preparat nowy ale w mniejszych dawkach tak by ustabilizować i utrzymać nutrienty w ryzach - tylko musi być zachowana proporcja No3 do Po4 .

W sumie na dłuższą metę lejąc ten nowy preprarat też zbijesz to Po4 tylko to potrwa, bo dostarczająć No3 z jedzeniem (mrożonki) umożliwisz lekkie zbicie Po4 przy każdym karmieniu - tylko ustaw mniejszą dawkę pożywki, bo przy niskich nutrientach i dysproporcji, lanie dużej dawki nic nie da - ta wódeczka nie zostanie zjedzona przez bakterie - bo za mało jest No3 by zjadły całą dawkę, i to pływa w wodzie nie wykorzystane. 

W sumie to może powinieneś dać dawkę 1 ml / 100L  a czym mierzysz No3 i Po4 >>?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ura napisał:

:) to nowy wynalazek AF to zbiór źródeł węgla dla dokarmienia bakterii - wzbogacony amino i witaminami z tego co czytałem w wątku o tym preparacie - taka wódka plus - w tym pisząc wódka tam jest pewnie kilka rodzajów alkoholu plus może jakiś kwas octowy, może aceton - to miks firmowy i raczej nie poznamy go z uwagi że to tajemnica handlowa a nie jest to kanapka by wypisywać dokładny skład.

Nie zbijesz tym Po4 nie mając No3   tak więc wyzeruje ci No3  i zostanie trochę jeszcze Po4 :)  na zbijanie samego Po4 trzeba by zastosować pochłaniacz jakiś typu Phosphate minus - ale dosłownie garstka i zmieniać co tydzień - zobaczysz że zbije ci Po4 - po zbiciu do odpowiedniego poziomu wyjmij adsorber i możesz zacząć lać ten preparat nowy ale w mniejszych dawkach tak by ustabilizować i utrzymać nutrienty w ryzach - tylko musi być zachowana proporcja No3 do Po4 .

W sumie na dłuższą metę lejąc ten nowy preprarat też zbijesz to Po4 tylko to potrwa, bo dostarczająć No3 z jedzeniem (mrożonki) umożliwisz lekkie zbicie Po4 przy każdym karmieniu - tylko ustaw mniejszą dawkę pożywki, bo przy niskich nutrientach i dysproporcji, lanie dużej dawki nic nie da - ta wódeczka nie zostanie zjedzona przez bakterie - bo za mało jest No3 by zjadły całą dawkę, i to pływa w wodzie nie wykorzystane. 

W sumie to może powinieneś dać dawkę 1 ml / 100L  a czym mierzysz No3 i Po4 >>?

No3 colombo przedział pomiedzy 0,5-0,75, po4 0,05 mała Hanka. Wg tabeli jestem niemal idealnie w przedziale 1:16. Wg af powinienem stosować 1,5ml/100l wody. Po4 spadło ok 0,02 a no3 spadło ok 0,1 w ciągu tygodnia. Jeśli tendencja sie utrzyma to powinno spadać do równych zer, a dawkę do 1ml powinienem zmniejszyć przy po4 poniżej 0,03. Ale możliwe że dawka jest przyczyną? Niby nadmiar pożywki jest wylapywana przez skimmer. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dla syna napisał:

No3 colombo przedział pomiedzy 0,5-0,75, po4 0,05 mała Hanka. Wg tabeli jestem niemal idealnie w przedziale 1:16. Wg af powinienem stosować 1,5ml/100l wody. Po4 spadło ok 0,02 a no3 spadło ok 0,1 w ciągu tygodnia. Jeśli tendencja sie utrzyma to powinno spadać do równych zer, a dawkę do 1ml powinienem zmniejszyć przy po4 poniżej 0,03. Ale możliwe że dawka jest przyczyną? Niby nadmiar pożywki jest wylapywana przez skimmer. 

Spróbuj ustawić dawkę 3ml na dobę na cały zbiornik. U mnie w tej chwili leci 0.5ml na dobę na coś około 500l w obiegu,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, szutarek78 napisał:

Spróbuj ustawić dawkę 3ml na dobę na cały zbiornik. U mnie w tej chwili leci 0.5ml na dobę na coś około 500l w obiegu,

Ale ja mam 100l w obiegu. 3ml to chyba zdecydowanie za dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dla syna napisał:

Ale ja mam 100l w obiegu. 3ml to chyba zdecydowanie za dużo. 

uff:) to daj 0.2 - 0.3  ml na dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szutarek78 napisał:

uff:) to daj 0.2 - 0.3  ml na dobę

A dawać coś do papu dla korali czy nie? Szczerze to nigdy ich nie karmilem ale jak mi sie przypomni to daje krople coral vitalizer. Mam jeszcze sachem zooplankton oryginalnie zamknięte. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tych produktów.  W swoim zbiorniku używam produktów AF. Karmienie korali uzależnione jest od wielu czynników (obsada rybna, ilość i rodzaj korali, stan w jakim znajdują się korale, pojemność zbiornika, poziomy No3 i po4,  ilość i jakość oświetlenia, itd.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, szutarek78 napisał:

Nie znam tych produktów.  W swoim zbiorniku używam produktów AF. Karmienie korali uzależnione jest od wielu czynników (obsada rybna, ilość i rodzaj korali, stan w jakim znajdują się korale, pojemność zbiornika, poziomy No3 i po4,  ilość i jakość oświetlenia, itd.  

 

W takim razie do kompletu brakuje opisu lampy. Zetlight b200 70w b na 90% 9h w na 40% 7h plus po godzinie świt i zmierzch. Ale nie w tym sensie pytałem żebyś wyliczył ile czego i co dawać bo to raczej niepoliczalne. Pytalem w kierunku kiedy zacząłeś stosować nitraphos minus, czy jakaś acra zachowała sie podobnie że zaczęła psioczyć? Jeśli tak to w jakiś sposób zmieniłeś karmienie/suplementację? Takie info mi wystarczy, dzięki z góry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

W takim razie do kompletu brakuje opisu lampy. Zetlight b200 70w b na 90% 9h w na 40% 7h plus po godzinie świt i zmierzch. Ale nie w tym sensie pytałem żebyś wyliczył ile czego i co dawać bo to raczej niepoliczalne. Pytalem w kierunku kiedy zacząłeś stosować nitraphos minus, czy jakaś acra zachowała sie podobnie że zaczęła psioczyć? Jeśli tak to w jakiś sposób zmieniłeś karmienie/suplementację? Takie info mi wystarczy, dzięki z góry 

1. Uważam że pod ledami bardzo ciężko hoduje się Acropory.

2. Nutryjenty masz bardzo nisko wiec pożywki dla bakterii podaje się minimalną, ilość dobraną indywidualnie na podstawie obserwacji zbiornika.

3. Jeżeli widzisz że korale źle reagują na jakiś nowo wprowadzony specyfik. Zawsze zmniejszasz ilość którą podajesz.

4.  Przy  przedawkowaniu pożywki dla bakterii korale mogą przestać lub słabiej polipować. Jeżeli widzisz jednak że całą reszta ma się dobrze a marudzi tylko jeden to poprostu temu jednemu mogło coś nie przypasować. Wszystkim nigdy nie dogodzisz :) 

5. Hodowla Acropor to nie taka prosta sprawa jakby się wydawało :) 

6. Do trzymania Po4 w ryzach polecam Phosphate Minus. NitraPhos minus używam raczej z myślą o niskim No3.

Możesz wrzucić zdjęcie zbiornika i tej felernej acropory ?

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12037353_DSC_0283.JPG

Jeśli chodzi o jej przyrost to ten górny prawy kikut ma ok 2,5-3 cm W ciagu dwóch miesiecy wyrosło. Może to nie jakieś mistrzostwo świata ale naprawdę nigdy z nią problemów nie było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba Acropora Tumida. Jedna z najłatwiejszych do utrzymania acropor. Wygląda na albo prześwietloną albo totalnie zagłodzoną. W tej sytuacji spróbowałbym podać jakieś aminokwasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12037353_DSC_0283.JPG

Ale coś w tym nitraphos minus dawkowaniu jest, bo stosowałem się do instrukcji producenta. Od dziś podałem dawkę o połowę mniejszą i już coś widać że jednak żyje, a wczesniej byla lysa jak kolano. 

I tak przesiadam się na komponenty z af, a Ty je stosujesz. Co byś proponował? Co do głodu to mógłbym się zgodzić bo niczym nie karmię tylko sporadycznie coral vitalizer jedna kropla powiedzmy raz na dwa tygodnie. Co do przeswietlenia to jest niemozliwe. Bo mam za słabą lampę. Fakt wyglada na bladą, ale to powód aparatu w telefonie. I barwy światła trybu zachodu z niebieskiego przechodzi w biały i stopniowo schodzi natężenie. 

Tutaj zdjecie z drugiej polowy maja

12037353_DSC_0283.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stosuję pełną gamę produktów AF.  W twoim wypadku spróbował bym podawać. 1 krople w tygodniu AF amino mix + 1 łyżeczke AF power food. Po 3 dniach 1 kropla AF Vitality i 1 kropla Energy. Do tego zawsze podczas karmienia 3 krople AF build. I tak na zmianę. Pożywke zmniejsz tak jak ci napisałem wcześniej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z tymi absorbentami - szybko coś z wody zabieramy a jak przestanie działać szybko parametr(y) rosną.  Acropory nie lubią szybkich zmian/wahań i odpowiedz już padła w pierwszym poście.

Również uważam, że przy-głodowała. co zrobić ? np doraźnie zrównoważyć podawaniem aminokswasów i/lub zmniejszyć absorbent jeśli nie ma innej metody balansowania biologią.  Sam też kiedyś wprowadziłem kilka zmian w jednym czasie, potem dojść do ładu nie można a rada osoby doświadczonej była banalnie prosta i pomogła - wrócic do punktu wyjscia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12037680_DSC_0253.JPG

Tutaj może lepsza jakość bo na poprzednim ostrość nie  ta

12037715_DSC_0255.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Arturro napisał:

Z tym dozowaniem ekstrasów juz nie jestem pewien czy dobrze sugeruje; malutko tych korali, nie ma komu konsumować..

Tak, to prawda, mało ich. Łącznie 9 szczepek sps i jedna euphyllia która w ciagu 5 miesięcy zrobiła się 3x wieksza. Jak tylko ta co kaprysi ruszy znowu to obsadzę z 10-15 szczepek, bo boje się, że ta co nie hula może pociągnąć za sobą resztę a chcę mieć pewność że nie ma problemów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same podmiany stykną z tymi wszystkimi mikro. Pilnować KH, Ca itd.

Zauważyłem Ecseniusa bicolora pod akroporą, KAŻDY bicolor jakiego miałem/widziałem skubał spsy - nie było śladów, ale korale były zestresowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Raffy14 napisał:

Same podmiany stykną z tymi wszystkimi mikro. Pilnować KH, Ca itd.

Zauważyłem Ecseniusa bicolora pod akroporą, KAŻDY bicolor jakiego miałem/widziałem skubał spsy - nie było śladów, ale korale były zestresowane...

Nie żartuj. On tam zawsze siedzi a to ta jedyna acra, która ma problem. Niby bicolor jest reef safe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

U mnie biocolor upodobał sobie montipore zielona krzak, peltiformis i pocilopore. Najgorzej miała monti zielona krzak. Wiecznie zamknięta, a biocolor skubał ją przy mnie. Dopiero jak przyrosty ruszyły z kopyta to może skubać bo po monti nie ma nawet stresu.

Nie żartuj. On tam zawsze siedzi a to ta jedyna acra, która ma problem. Niby bicolor jest reef safe. 


Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.