Skocz do zawartości
Wimonkan

pierwsze ryby

Rekomendowane odpowiedzi

jako doswiadczeni akwarysci co byscie wpuscili  do 225 l ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poki co to mam korale ,krewetki i ekipe czyszczaca wszystko zyje i sie pompuje  nic nie padlo parametry sa  prawie ok bo no3 mi skoczylo w tym tygodniu do 15 mowie do 15 bo nie bardzo moge odczytac na tescie jest pomiedzy  10 a 25 nie moge zbic do 5 kilka razy mi sie udalo ale karmic trzeba to co mam 

a chcial bym cos co bedzie dbalo o akwarium nie koniecznie wygladalo pieknie 

ale bardziej  mi chodzilo o was gdybyscie z waszym doswiadczeniem zakladali nowy baniak okolo 225 litrow z 20kg piasku i 30kg skaly co by tam plywalo jako pierwsze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz tyle piachu to może jakaś babka,która zadba o jego jakość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

babka  na 100 % taki mam plan blazenki parka  ale nie wiem co dalej aaaa jeszcze ta rybka co wyjada pasorzyty z innych to juz mam 4 rybki  wplanach oczywiscie bo poki co to nic nie mam :) max 8 rybek choc mi sie wydaje ze to za duzo chyba 6 bedzie ok 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocellaris to chyba podstawa :) i babka kopiąca aby mieszała piach.

Na jakiej podstawie oceniasz że 6 to dużo? :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam  20 kg piachu  30 kg skaly to zostaje 175 litrow  niby duzo niby malo  nie chce rybek co beda sie meczyly widzialem akwaria 100 litrow i 10 rybek w tych akwariach wyglada ladnie nie powiem ale bylo widac ten scisk  nie powiem kupie i tak tego blue triangle czy jakos tak piekna rybka tylko pisza ze ona do 500 litrow sie nadaje rosnie do 20cm a nawet 30 cm na wolnosci wielu z was ja ma nie dziwie sie jest piekna choc sie meczy nie bardzo chce meczyc rybki wole jak sie maja dobrze dlatego max 8 rybek nie powiem chcial bym ze 20 ale nie mam takiego zbiornika narazie :) plan jest kupic 1000 l plus ale jeszcze nie teraz narazie sie ucze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Wimonkan napisał:

mam  20 kg piachu  

To jaką ty masz warstwę tego piasku?

Ja na 550l wsypałem 4kg żwirku :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, elespero napisał:

To jaką ty masz warstwę tego piasku?

Ja na 550l wsypałem 4kg żwirku :D

Pewnie z 3 do 4cm, sam u siebie w 250 mam dwa worki po 9kg i jakoś tak to właśnie wychodzi.

Jestem w sumie na takim samym etapie i zastanawiam się co tam wpuścić. U mnie na chwilę obecną pływają 2 błazenki, do tego planuje ślizga z krewetka symbiotyczna, ctenochaetus strigosus, rozgwiazdę piaskowa i może doktorka, a co dalej i czy w ogóle? Tego jeszcze nie wiem, też nie chce przerybiac

 

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do takiego akwarium wpuścił 2x błazenek, babka kopiąca, 2x piżamka albo 2x pterapogon, salarias.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, matroxpl napisał:

Pewnie z 3 do 4cm, sam u siebie w 250 mam dwa worki po 9kg i jakoś tak to właśnie wychodzi.

Jestem w sumie na takim samym etapie i zastanawiam się co tam wpuścić. U mnie na chwilę obecną pływają 2 błazenki, do tego planuje ślizga z krewetka symbiotyczna, ctenochaetus strigosus, rozgwiazdę piaskowa i może doktorka, a co dalej i czy w ogóle? Tego jeszcze nie wiem, też nie chce przerabiać 

Ślizgi nie sa symbiotyczne z krewetkami, tylko babki :) Ctenochaetus lubi gonić babki, więc tu bym się zastanowiła, czy brac te rybe planując babkę. 

Babeczki symbiotyczne z krewetkami są bardzo mało widoczne, praktycznie nie pływają w toni. Siedzą z ta krewetką przy norce pod skałą i pilnują się wzajemnie. Bardzo fajny widok do obserwacji, ale fajnie jest tez mieć jakiś ruch w toni.  

Bez babki kopiącej nie wyobrażam sobie akwarium, ale ta ryba tez mało pływa w toni. Błazenki, jeśli zamieszkają w ukwiale czy innym koralowcu tez nie będą zbyt dużo pływac w toni. czyli wymieniacie same ryby, które zyją zwykle przywiązane do swojego bezpośredniego otoczenia. 

Do 220l potrzebne są też jakieś nieduże, ale ruchliwe i aktywne rybki, które przybiegną do szyby na widok właściciela. Wargatki są fajne, ruchliwe, ale one z kolei potrzebują sporo miejsca. Zna ktoś niedużego wargacza, któremu wystarczy taki litraż? Może babeczki pływające w toni, jak nemateleotris albo ptereleotris? z slizgów może ecsenius midas albo któraś meiacanthus, te rybki pływają w toni, ale nie sa to torpedy potrzebujące wielkiego rozbiegu.

Chciałabym też odradzić garbiki (poza błazenkami) oraz wargacza hexataenia, bo sa to ryby agresywne, terytorialne. 

Nie wiem, jak z salariasem, to roślinożerca, trzeba mu zapewnić odpowiednią diete roślinną, jeśli w akwarium nie ma glonów i on tez mało pływa w toni :D zwykle u innych akwarystów go widuję, jak sobie gdzieś siedzi na pompie czy koralowcu i obserwuje. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem podobnie ale teraz na rynku jest taki wybor ze hohohohoho i czlowiek glupieje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może taki zestaw: 
- 1x hexathaenia/chrysus (na robactwo)

-1x babka kopiąca (polecam puellaris - wiecznie aktywna)

- 1x salarias

- jeśli chcesz pokolca to strigosus (choć jak zauważyła @Nik@ może mieć konflikty z babką)

- no i dodaj coś dla przyjemności ze 3-5 rybek małych (błazny, piżamka, jakiś garbik, dekora, magnifica)

No i jakieś kraby, krewetki tu masz dużo możliwości ;) 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak widzicie wybor nie jest taki prosty :) ja mam malawi i krewetki jak bym zaczynal od poczatku to juz mam plan ale w morskim to nie jest takie latwe uwazam ze dyskusja jest otwarta kazdy by to zrobil inaczej ja poki co nie mam rybek wiec czytam i sieje intrygi :) sorki ale chce poznac wasze zdanie 

mam 2 krewetki pepper mint na aptasie wykosily to w jedna noc mialem 3 aptasie moze to nie duzo ale nie che ich w swoim baniaku i mam 2x cleanig shrimp  do tego 4 turbo 4 kraby niebieskie 3 kraby czerwone  jakies 15 korali ladnie wyglada tylko ruchu brak jak pisalem czekam i kombinuje co i jak nie chce wpuscic terroru do akwarium mam tak w malawi niby plywaja rybki ale to nie plywanie tylko uciekanie  urosla jedna i wali wszystko do okola niby zaloty ale nie podoba mi sie to 

z korali wszystko pieknie polipuje mam miekkie i pol miekkie  tylko xsenia pada reszta rosnie nie wiem dlaczego pisza ze jak xsenia pada to oznaka jakiejs plagi i moze byc ciezko ale parametry sa ok reszta zyje  znowu pisaliscie ze xsenia padnie nawet w baniaku perfekcyjnym wiec glupieje  olac xsenie co z rybkami ?

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Nik@ napisał:

Ślizgi nie sa symbiotyczne z krewetkami, tylko babki :) Ctenochaetus lubi gonić babki, więc tu bym się zastanowiła, czy brac te rybe planując babkę. 

Babeczki symbiotyczne z krewetkami są bardzo mało widoczne, praktycznie nie pływają w toni. Siedzą z ta krewetką przy norce pod skałą i pilnują się wzajemnie. Bardzo fajny widok do obserwacji, ale fajnie jest tez mieć jakiś ruch w toni.  

 

Prawda, coś mi się pomieszało :) Ja właśnie takich zachowań w akwarium szukam, ile mozna ogladac jak cos plywa w kolko, chociaż jak nic nie pływa to też nie jest najciekawiej więc trzeba to jakoś zbilansować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prosty, dlatego ciagle pojawiają się pytania, jakie ryby do X l.

 

Garbiki wszelkie odradzam, poza błazenkami. Błazenki tez sa terytorialne, ale ich podstawowe terytorium ogranicza się raczej do 20-30 cm od ukwiału czy innego koralowca, w którym zyją.  Nie uzurpują sobie prawa do całego akwarium, chyba, że ktoś je trzyma w 30l. Błazenek potrafi podziobać nawet pokolca, który węszy za blisko jego domu, ale raczej dalej, niż te 20-30 cm z moich obserwacji nie atakuje.  Inne garbiki tak. Zwłaszcza te niebieskie i dascyllusy. To diabły wcielone i nie odpuszczą nawet większym rybom, które zostaną wpuszczone po nich. Podobnie hexataenia, piękna i pożyteczna ryba (zjada wirki), ale zadręczy wpuszczone po niej ryby. Twój litraż nie jest duży, więc niemal sobie dam wąsa za garbiki czy hexę ogolić ;) 

Garbiki to ładne i tanie rybki, ale agresywne. Wiele osób się skusi na nie na początku, bo koszt nieduzy, rybka reprezentacyjna i aktywnie pływa w toni, uznawana tez za terminatora, który i w occie przeżyje. Ale te ryby są terytorialne, nie dadzą zyc nikomu, kto po nich zostanie wpuszczony. Nie wiem, jak w większych akwariach, ale w takich od 30 do 250l ciagle czytam "oddam/sprzedam garbika"

Jeśli nie chcesz mieć tylko garbika w akwarium, to go nie kupuj. 

 

 

53 minuty temu, matroxpl napisał:

Prawda, coś mi się pomieszało :) Ja właśnie takich zachowań w akwarium szukam, ile mozna ogladac jak cos plywa w kolko, chociaż jak nic nie pływa to też nie jest najciekawiej więc trzeba to jakoś zbilansować.

Jeśli siedzisz z nosem przy szybie, to fajnie jest obserowac takie "podskalne" tajemnicze zachowania. Nawet z latarką w nocy fajnie się obserwuje ślimaki czy wieloszczety. Ale kiedy usiądziesz na kanapie dalej od akwarium, to wtedy jest pusto... nic w toni nie pływa, a nie widać tych drobniejszych, nieśmiałych organizmów. Fajnie jest, jeśli uda się obserwować  i te ukryte pod skałą zachowania i z daleka tez widzieć, że akwarium żyje. Moje rybki biegną do szyby, kiedy tylko gdzieś przemknę, jest ruch, jest kontakt z nimi przede wszystkim. One mogą być zajęte swoimi sprawami na drugim końcu akwarium, ale kiedy któraś tylko kątem oka mnie zauważy, to prawie wszystkie biegną. Prawie... bo tylko te, które pływają w toni. te żyjące w ukryciu lub przy dnie  pozwalają się obserwować tylko wtedy, kiedy podejdę z nosem do akwarium. Dlatego polecam tak dobrać obsadę, żeby i w toni cos pływało i żeby tez móc obserować te niesamowite, a mniej wyeksponowane zjawiska. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

garbiki sa piekne ale nie w akwarium czytalem gdzies jak chcesz garbika wposc go na koncu niech inne ryby sie zadomowia  ciekawe doswiadczenie 

blazenki to piekne rybki ale nie zawsze musza u nas wyladowac  ja za parke musze zaplacic od 85 do 135 £ sporo nie mowie ze mnie nie stac ale po co je kupowac jak nie beda porzyteczne dla ekosystemu  garbiki znowu nowy problem bo sa agresywne  i co tu wpuscic ?

doradzajcie doradzajcie cos wybiore postanowilem ze poczekam jeszcze z miesiac nie jestem w goracej wodzie kompany  jak kupowac rybki to te co pomaga nie te co sa ladne  moze sie myle ale takie mam podejscie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym pomóc maja Ci rybki? czy masz problem z aiptasia, z glonami czy z wirkami? I co oznacza dla Ciebie pożyteczne dla ekosystemu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje ryby to: chrysus na wirki itp. babka kopiąca do piachu, escenius bicolor teoretycznie na glony/nalot bakteryjny ale uwaga bo skubie spsy o czym przekonałem się po fakcie, para błazenków dla ozdoby i garbik dla ozdoby. Wygląda kolorowo i cieszy oko. Przy tym połowa pełni swoje obowiązki a druga połowa wyjada do końca kostkę mrożonki wrzucaną raz na dobę żeby nie zabrudzić systemu. Określam taką obsadę jako optymalną i docelową na 100l w obiegu. Do Twojego systemu mógłbyś dorzucić jeszcze dwie małe/średnie ryby lub jednego pokolca którego wymagania będą najmniejsze co do litrażu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie 7 szt chromisów w 300 l i fajnie się prezentują w stadzie w różnym kolorze światła. Skubią glony i na razie nie mam żadnych z nimi problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po Chrysiptera parasema(miał z 5-6 cm)wpuściłem jeszcze błazenka, Zebrasome scopas i 3xChromis viridis:shock:.Śmigają już około 2 miesięcy.Pogonił parę razy Chromisy jak się któryś odłączył teraz już spokój, jedzą razem i pływają koło siebie.Błazenka ani pokolca nie atakował bynajmniej nie zauważyłem:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.