Jump to content
Luigi

Debiut 60x36x45H

Recommended Posts

Witam. 

Przyświecał mi jeden cel. Mieć ładne akwarium morskie. tak jak wszystkim nam tym forum.

Jak życie pokazało musiałem się dostosować do otoczenia a nie one do mnie. W ten sposób poszedł telewizor, a ma dwóch szkrabów. Dzieci stają się bardziej kreatywne,polecam.

Wracając do sprawy . Najtrudniejszym elementem zakładanie akwarium według mnie jest. Planowanie czym ten cały system będzie prowadzony. 

I tak wymyśliłem z pomocom forumowiczów To...

 

Baniak 

* 60x36x45h 8mm Opti Przód i boki tło czarne.

Sprzęt:

* Lampa DIY Led 60W na sterowniu Magu

* Tunze Reefpack100

*Jebao SW-2 ( dojdzie jeszcze jedna )

* Refraktometr 

Media biologiczne i inne:

* Skała Marco Rock 9 kg

* Skała żywa 3 kg ( z sumpa + Aiptasia zrobiłem co mogłem):banghead

* Piasek Nature's Ocean Live White 4,5 kg ( aż nadmiar )

* Woda z zbiorników sklepowych.

* Bakterie Microbe-lift Special Blend bakterie ( lane według zaleceń)

* Testy będą na NO3 PO4 KH z columbo. ( Będa za jakies 3 tygodnie teraz zbyteczne)

* Media filtracyjne Equo Filtra5 1000 ml ( według zaleceń dodać za 2-3 Tygodnie)     Pocięty blok maxspect nano-tech Bio-Block

* Sól AF reef salt

*  I inne pierdoły

Obsada;

*  Ślimaki nassarius ,turbo trochus itp.

* Coś na pewno na ta aiptasia 

* Korale pójdą stopniowo od miękkasów LPS a może jak środowisko da to SPS 

 

Start 6 Września 2018 w bólach.

Jeszcze Raz dziękuję forumowiczom za waszą wiedzę i pomoc.

 

coming soon ...  

 

 


 

 

 

 

Dzień #3

Zasolenie: 35ppt

Temperatura 26 stopni

Zasada prowadzenie Według mnie.

* odpieniacz pracuję 

* w filtrze tylko wata.

* Światło 12h stopniowa moc 

* Bakterie według zaleceń

*Pierwsze podmiana jak będzie co brudzić i konsumować.  Zwierzęta wyższego rzędu.

one.jpg

Edited by Luigi (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzymam kciuki za akwarium i nie abym Ci źle życzył, ale z tą aptasią to strzał w stopę. Znam te podstępne paskudy z autopsji - doprowadziły mi akwarium do ruiny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co Cię w ogóle skłoniło do złożenia skały z Aiptasia? Jeżeli tylko zaoszczędzenie pieniędzy na nowy kawałek "czystej" skały to uwierz mi że nie warto . 3kg kupisz za około 130 zł. Walka z tym dziadostwem raz że będzie długotrwała a dwa o wiele bardziej kosztowna nie gwarantując sukcesu. :banghead

W skrócie - wymień te 3 kg na dobrze odgazowana i będziesz miał spokojna głowę :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na aiptasie polecam krewetki. Poprzednio miałem lysmata kuekenthali, a teraz mam lysmata boggessi i obie wyczyściły aiptasie do zera. Moja krewetka IMG_20180310_153655.jpg.95411226db5627861fce63b805bd8a03.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kanio10 co do tej skały Kupiona w E-Rybka 43zł za kilogram prawdopodobnie odgazowany. odbierałem na miejscu w Zabrzu. Mają tylko to w dupnym sumpie.

Wiec nie było tu mowy o oszczędzaniu, tylko człowiek nabity w butelkę .

[mention=16661]maciej01[/mention]  Bardzo ładne. Jak będzie stabilnie i wyjdzie to na pewno zakupie 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to wszędzie opisują, prędzej czy później i tak aptasia się przytrafi, ważne aby zlikwidować w zarodku. Mam swoje zdanie na temat żarłocznych krewetek i akurat ja ich nie polecam. Atpasie rozmnażają się bezpłciowo i w chwili zagrożenia wypluwają zarodniki. Nie jest istotne czy próbujesz ją usunąć mechanicznie czy krewetka pożera ją żywcem odrywając macki. Aptasia broniąc się - reprodukuje się na potęgę. Krewetki i może mogą być skuteczne, gdy a) aptasie są tak małe, że ledwo je widać i krewetka ze tak powiem łyknie gnidę niemal na raz; b) gdy w akwarium już cały czas są krewetki i są w stanie kontrolować nowe aptasie - a te na pewno się pojawiają. Jednak same krewetki uważam, za wiecznie nienajedzone, egoistyczne i podstępne. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, jednak krewetki rozrywają polipy SPSów taki jak euphilia, goniopora itp... by ukraść z polipa co lepszy kąsek. Widywałem to na własne oczy. Łażą po koralowcach, drażniąc je i powodując, że wystraszone korale co chwile chowają swoje piękne polipy... Nie dziwi mnie że chodzą po rękach, u mnie jedzą prosto ze strzykawki a za płatkami pływającymi po tafli wody, potrafią pół zbiornika do góry nogami 'przepłynąć'. Takie już są - wiecznie głodne. To moja prywatna opinia.

Sorry, że sprowadziliśmy temat twojego akwarium, na temat aptasi. Baniak fajny. podoba mi się ten przesmyk między skałami i rybą np pterapogoną, też się on spodoba. Pterapogonki uwielbiają siedzieć pod "daszkiem". U mnie siedzą pod sacropythonem jak pod parasolem. :) Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

W takim razie każdy ma inne zdaniem na ten temat i z Twoim się nie zgodzę. Miałem to cholerstwo w dwóch baniakach - Wundermani załatwiła sprawę po czym trafiła w ręce innego akwarysty. Po tym "zabiegu nie było już śladu Aiptasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po nocnych obserwacjach, stwierdziłem że tak i tak po ptokach.

Na szybie zauważyłem mała aiptasie. Na pewno wywalę jedną skałę z E-Rybki, bo naliczyłem 5 małych mordek. Pojadę może do aQuario coś tam dobiorę.

Na pierwszy ogień pójdzie chemia, na naturalne Środki przyjdzie pora.

Skała  zaznaczona na razie tylko ona ma druga żywa nie wykazuje oznak infekcji.

P1130086.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz użyć chemii, to pozwolę sobie napisać kilka zdań na temat Aptasia X od Red Sea, ponieważ nie ma polskiej wersji instrukcji. Uważam, że środek jest skuteczny, ale jeśli stosuje się go z chirurgiczną precyzją i dokładnie tak jak napisał producent. Co jest bardzo trudne. Do rzeczy. Zgodnie z instrukcją, należy się przyczaić ze strzykawką do aptasi wprost do jej otworu gębowego, tak aby się nie wystraszyła, tylko aby mackami oplotła igłę. Wówczas wstrzyknięcie produktu wprost do jej gęby, uniemożliwia jej wyrzucenie zarodników. Mi np na 20 szt, udało się około 15 szt zrobić dokładnie tak jak mówi opis, w pozostałych 5 ręka pod wodą mi drgnęła i to wystarczyło aby aptasia strzeliła jak gejzer w tym samym momencie jak  wstrzykiwałem aptasia X. Centralnie było widać moment wyplucia. Tak, więc środek zabije każdą aptasie  którą widać na 100%, jednak najtrudniej zrobić tak aby być szybszym od aptasi i uniemożliwić jej wyrzucenie zarodników. Efekt zazwyczaj jest taki, że już myślisz, że się pozbyłeś aptasi, a za około 1,5 do 2 tygodni są ich niemal setki.  Tym sposobem zalewam właśnie nowe akwarium. Tak jak zauważyłeś, aptasie mają się dobrze na szybach (cała akwaria w Akwarium Gdyńskim są pokryte aptasia), na piasku, na falownikach, na skale, oraz na innych koralowcach parząc je i powodując obkurczanie się korali i marnienie. 

Nie wiem co powinieneś zrobić, gdybym wiedział jak się tego pozbyć, to u siebie też bym się tego pozbył... a i w Gdyni akwaria nie wyglądałyby tak tragicznie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@human_87 Dzięki stary za otuchę. Wywalam skałę i podrzucę im to do sklepu daleko niema. szukam coś innego.

Nie mam się czego dziwić jakieś 2 miesiące temu w akwarium przy wejściu mieli takie piekę szklane róże. Aż Brzydal nie dowierzał.:lol:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powodzenia w prowadzeniu. Jeśli chodzi o aptasie.... nie wiem czy to dobry sposób ale skuteczny. Ja się ich pozbyłem strzykawką z igłą i sru w nie octem w sam środek. Póki co mam spokój :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzień #6
Skała oddana, wymieniona na testy z colombo no3 po4 i kh.
Skałę zakupiłem w aquario też sumpowa, jakieś kolorki i ślimaki osiadłe są.
Nie wiem czy ślimaki są ok ale dużo ich niema, ważne że aiptasi na potęgę niema.
Mam takie pytanie?
Zrobiłem test na no3 i wyszło mi 4,0mg/l czyli no3 400. Jak dobrze myślę.
Skała miał detrytus waliło kutrem, wypłukalem w solance. Pienidlo ma co robić przy skręceniu.
Mam płakać czy będzie okej.7bf85ff58bffd541bb7449a600a09146.jpg

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aiptasię IMVHO będziesz miał tak czy siak, wywalisz skałą czy nie, to walka z wiatrakami. Przyniesiesz je znowu ze szczepkami itd. Kup kilka krewetek "na aiptasię" i będą trzymać ich ekspansję w ryzach, gdy szala zwycięstwa w tej nierównej walce będzie przechylała się w stronę szklanych różyczek walniesz "domordkową" chemią. Raz na 2 tygodnie 3 minuty zabawy ze strzykawą nie stanowi problemu, choć to absolutnie nie jest rozwiązanie na stałe, po prostu hamuje niepowstrzymaną ekspansję róż. Nie kupuj tylko brzydala bo niestety wetnie LPS na 99%. howgh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzydal kosi róże aż miło , poważnie ogranicza wieloszczety ale jak mu coś innego przypasuje to nie tylko lps-y mają się źle. Jak Przemek nadmienił różyczki i tak wpadną ci do akwa. Najlepszym rozwiazaniem jest wpuszczenie naturalnych zjadaczy i od czasu do czasu chemia;).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Brzydal kosi róże aż miło , poważnie ogranicza wieloszczety ale jak mu coś innego przypasuje to nie tylko lps-y mają się źle. Jak Przemek nadmienił różyczki i tak wpadną ci do akwa. Najlepszym rozwiazaniem jest wpuszczenie naturalnych zjadaczy i od czasu do czasu chemia[emoji6].
Pierwsze słyszę żeby brzydal zjadał wieloszczety - skąd takie stwierdzenie, widziałeś żeby jadł wieloszczety??

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przyznam się, że nie. Ale z stąd taka moja opinia, gdyż przed wpuszczeniem tej rybki tego cholerstwa miałem mrowie. Gdy tylko brzydalek się zadomowił, po niedługim czasie robali nie mogłem dojrzeć :). Gdy wyjadł różyczki i zainteresował się koralami został przekazany dalej. Upłynęło czasu a tu wieloszczetki się pojawiły :(. Teraz zmniejszam ich obsadę prostą w swej konstrukcji pułapką. 

Edited by pawellb (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, pawellb napisał:

Przyznam się, że nie. Ale z stąd taka moja opinia, gdyż przed wpuszczeniem tej rybki tego cholerstwa miałem mrowie. Gdy tylko brzydalek się zadomowił, po niedługim czasie robali nie mogłem dojrzeć :). Gdy wyjadł różyczki i zainteresował się koralami został przekazany dalej. Upłynęło czasu a tu wieloszczetki się pojawiły :(. Teraz zmniejszam ich obsadę prostą w swej konstrukcji pułapką. 

Ale wieloszczety są pożyteczne, ich populacja jest uzależniona od ilości odpadów organicznych. Żadne zwierze nie czyści tak dobrze skały z odpadów jak wieloszczety.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra Panowie. Spokojnie.
Zawsze sobie zdawałem sprawę, że aiptasi niedawno się uniknąć. Można zwalczać krewetkami ,brzydalem ślimaki i chemia.
Każdy zbiornik jest inny. A zwierzaki mają kaprysy. Co do tej pierwszej skały, trochę się zagrzałem bo była goła i tylko aiptasie.
Byłem w dwóch głównych sklepach i trochę hujnia. Nie mieszkamy w Australii albo Florydzie więc cudów nie ma.

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i jeszcze dodam, że miałem trzy podejścia do clawulari (pisownia;)) i za każdym razem padła. Za ostatnim razem udało mi się w nocy namierzyć winowajce. Piękny duży wieloszczet normalnie w świecie ja pożerał :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakieś dziwne teorie macie zarówno o Aiptasi jak i brzydalu. 

Aiptasi skoro nie ma w akwarium na początku (choćby sucha skala) to n e znaczy że i tak się pojawi, pod warunkiem że się tego pilnuje. Wystarczy kupować szczepki ze zdrowych zbiorników oraz patrzeć co się wkłada do swojego akwarium 

Brzydal nie zjada wieloszczetow. A jeżeli chodzi o jego skuteczność to zawsze jest loteria 50/50 tak samo jak z krewetkami. Jeżeli posmakuje czegoś lepszego to nie będzie "walczyc" z Aiptasia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.