Skocz do zawartości
junior13

pionowe przebarwienia ,smugi od wewnątrz akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

proszę o pomoc w sprawie przyczyny powstawania od wewnętrznej stronie akwarium pionowych w odcieniu białym  smug ,których nie da się wyczyścić za pomocą typowych narzędzi akwarystycznych -skrobaków ,czyścików , żyletek itp . Są to pionowe pasy o nieregularnym kształcie jakby zmętnienie na powierzchni szkła . Zastanawiam się jak to wyczyścić jeżeli jest to jakiś osad ,ewentualnie z jakiego powodu szkło mogło się przebarwić np. diody uv

4.jpg

6.jpg

8.jpg


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, junior13 napisał:

 szkło mogło się przebarwić np. diody uv

nie mogło

jesteś pewien że to coś jest na szkle a nie .. efekt od lampy ?

coś jak tutaj

Meksyk1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego od czyścika na magnesie.

Trochę córka mi paluchami posmyra po szybie i potem jak czyścikiem śmigam to mi te "tłuste" miejsca rozsmarowuje i mam podobne ślady.

Porządny cleaner do szyb i ręcznik papierowy przywracają blask.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, wasiu692 napisał:

Porządny cleaner do szyb i ręcznik papierowy przywracają blask.

+1 :) ale te smugi ponoć są od wewnątrz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewidentnie pionowe mleczne pasy na szybie  takie zacieki


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam 

Ledy dają tzw światło kominowe  

Jakie masz soczewki na ledach ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, junior13 napisał:

Witam

proszę o pomoc w sprawie przyczyny powstawania od wewnętrznej stronie akwarium pionowych w odcieniu białym  smug ,których nie da się wyczyścić za pomocą typowych narzędzi akwarystycznych -skrobaków ,czyścików , żyletek itp . Są to pionowe pasy o nieregularnym kształcie jakby zmętnienie na powierzchni szkła . Zastanawiam się jak to wyczyścić jeżeli jest to jakiś osad ,ewentualnie z jakiego powodu szkło mogło się przebarwić np. diody uv

4.jpg

6.jpg

8.jpg

Ten efekt to i ja mam z Ledów soczewki 120st.promienie coś swietnego fajny efekt;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez soczewek,  10w diody w stosunku 4 niebieskie do 1 białej + 4x80T5 .  Musicie mi uwierzyć na słowo ,że to nie od światła jeżeli ma ktoś blisko zapraszam .

Ewidentnie tworzy się to na szybie i w niektórych miejscach gdzie występuje te ,, zabarwienie ''  są takie piski normalnego czystego szkła . 

0.jpg


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, junior13 napisał:

Musicie mi uwierzyć na słowo

albo w miejscach gdzie jest "wzmacniacz ledowy" rosną glony / pył lepiej szybciej .. albo umyj szybę z zewnątrz

szkło w zbiorniku od światła się NIE PRZEBARWIA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdzę ,że jest to od światła tylko szukam przyczyny jak takie coś może powstawać , w pierwszym poscie napisałem ważne informacje na które nie zwracasz uwagi . Szyba  wupucowana od zewnątrz od środka wyczyszczona czyścikiem dodatkowo próbowałem żyletką choćby trochę naruszyć ten niby nalot i nic . Myślę też ,że mogła się uszkodzić powierzchnia szyby ,, jakieś felerne szkło'' przez czyszczenie czyścikiem . Szkiełko 2lata od nowości


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, junior13 napisał:

Myślę też ,że mogła się uszkodzić powierzchnia szyby ,, jakieś felerne szkło'' przez czyszczenie czyścikiem .

albo coś rośnie i powinno dać się "zedrzeć" żyletką , albo jest też możliwość że "zmatowiłeś"  szybę  / zarysowałeś (np. piasek w czyściku) - bo w zbiorniku nie ma niczego co mogło by wejść w reakcję ze szkłem i go przebarwić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 jestem przeczulony na tym punkcie więc piasek odpada a od samego początku czyściłem czyścikiem h2ocean magsctaper

  .Smugi są na całej przedniej  szybie i trochę mniej na bocznej  formują się raczej pionowo a ja czyszczę w przewadze poziomo . Tak czy inaczej raczej nie powinna powierzchnia szyby tak się zachowywać


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak przyjedziesz ręką od wewnątrz, to czujesz, ze ta powierzchnia jest chropowata, czy zupełnie gladka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palcem tego nie jestem w stanie wyczuć ale dodatkowo spróbowałem w mniej widocznym miejscu igłą zarysować ,zdrapać ale nawet po tym zabiegu nie spowodowało to zmiany na szkle 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dziwne zjawisko. Myślałam, że to może być jakiś osad z wapnia, jest on dość twardy i trzeba się naszorować, zeby wyczyscic, ale taki nalot jest wyraźnie chropowaty pod palcami, więc to nie to.

Może to jakaś wada szkła? Może miało jakieś mikro uszkodzenia, niewyczuwalne pod palcami i z czasem wlazl w nie brud?

Nie wiem, jak się produkuje tafle szkła i czy takie coś może się podczas produkcji wydarzyć. Masz gwarancję jeszcze na to akwarium? Może dałoby się do producenta zgłosić ten problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Link ciekawy i jedynie co mogłem dopasować to defekt cyt. 

Srebrzysty nalot na szybie jest sporadyczną wadą, wynikającą z nieprawidłowego zespolenia szyb z warstwą niskoemisyjną tlenków metali na zewnątrz szyby zespolonej.

tylko jest to wada produkcji i byłoby to widoczne od samego początku,  a u mnie to stopniowo się zwiększa.  Zastanawiam się czym to spróbować wyczyścić biorąc po uwagę, że jest to jakiś osad bardzo mały  którego nie idzie zeskrobac umyć  bo jeżeli jest to jakas reakcja chemiczną to tylko wymiana szkła.

Ma ktoś jakiś pomysł mogę nawet część wody spuścić i spróbować prztrzec 

 

 

Edytowane przez junior13 (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo w nowym zbiorniku który zalałem w maju. Zbiornik kupiony w lutym stał w przedpokoju pusty. Smugi pojawiły się po około miesiącu i na pewno nie było ich wcześniej bo latałem jak głupi gapiac się w świeżo zalany zbiornik i nic nie widziałem. Po pewnym czasie zaczęło mi się wydawać że jest ich coraz więcej. Wszelkie próby czyszczenia nie powiodły się. Zareklamowałem zbiornik na początku lipca, a pod koniec dostałem drugi i puki co jest ok. 

Szkło lacobel 10mm grubości. Producent z Poznania, nie pamiętam nazwy. 

Tłumaczył się tym że to się zdarza kiedy zbiornik stoi niezalany przez jakiś czas i że usuwają to zalewając zbiornik i dodając jakiejś chemi. Tak zalany musi się moczyć. Żadnych więcej informacji nie uzyskałem i sam uważam że jest to wada szkła i nie ma nic wspólnego z tym  że 4 miesiace zbiornik pusty stał. 

Wadliwy zbiornik trafił do Seafrags bo tam go zamawiałem i gadałem z gościem że w ramach rozliczenia  z producentem zalali go ta chemia i czekają czy poskutkuje. Efektów nie znam bo dawno u nich nie byłem.

Ps.

Pamiętam jeszcze ze przesuwając czyścik magnetyczny po tych smugach zachowywał się tak jak by tracił przyczepność, nie przesowal się gładko podążając za ręką tylko jak by drżał i przeskakiwał po nierownosciach.   

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nie pocieszyłeś ,miałem nadzieję na usunięcie badziewia .

Edytowane przez junior13 (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przyszło mi do głowy że może od UV cyna świeci na szkle. Masz ledy UV? może możesz je wyłączyć i zobaczyć czy ślady nie znikną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze światłem jest tak że przy niektórej barwie mocniej widać a przy innej mniej 

Edytowane przez junior13 (wyświetl historię edycji)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej usunięcie mechaniczne odpada. Zalanie go chemią z racji tego że masz życie w środku też wykluczone. Ja to próbowałem nawet skrobać mocniej i tylko rys narobiłem. Spróbuj uderzyć do producenta i może uda się załatwić nowy zbiornik po dużym rabacie albo wymianę tej szyby w jakimś rozsądnym terminie.

Żeby nie być gołosłownym u mnie tak to wyglądało

20180627_181049.jpg.c665702d46abcdb9f56a3c4457e39e04.jpg20180627_181059.jpg.ee005e9adcb565a509155c0fab1075b7.jpg20180627_181452.jpg.2205e5229a26753eaac678220f08b523.jpg


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurka ale feler w sumie z tymi pasami.

Ktoś kto zajmuje się drukiem wielkoformatowym na ploterach - tak jak ja, odrazu skojarzy te pasy z tłustymi pasami po prowadnicach plotera drukującego, rolki dociskowe czasami zostawiają takie paski po zadrukowaniu przeważnie ich nie widać, ale czasami potrafią wyjść skubane. 

Nie mam pojęcia jak się robi Lacobel ale jak widać pewnie nie jest barwiony w masie tylko drukowany na taflę - stawiam na druk UV ;) 

Tak czy inaczej reklamacja słuszna a czy detergent pomoże ? wg. mnie nie za bardzo.

 

EDIT: zobaczyłem sobie ruskie wideo z fabryki, bo innego nie mogłem znaleźć tylko po rosyjsku ale widać jak to jedzie, laminowanie folią na żywice, leci to po rolkach tak czy siak :) reklamacja się należy po prostu ktoś spaprał całą partię :(

 

link do wideo :

 

 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim czymś spotkałem się w samochodach na tylnej szybie. Ale od czego to sie robi to nie mam pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Darek85 napisał:

Raczej usunięcie mechaniczne odpada. Zalanie go chemią z racji tego że masz życie w środku też wykluczone. Ja to próbowałem nawet skrobać mocniej i tylko rys narobiłem. Spróbuj uderzyć do producenta i może uda się załatwić nowy zbiornik po dużym rabacie albo wymianę tej szyby w jakimś rozsądnym terminie.

Żeby nie być gołosłownym u mnie tak to wyglądało

20180627_181049.jpg.c665702d46abcdb9f56a3c4457e39e04.jpg20180627_181059.jpg.ee005e9adcb565a509155c0fab1075b7.jpg20180627_181452.jpg.2205e5229a26753eaac678220f08b523.jpg

Dokładnie to samo . Spróbuję pogadać że sklepem i zobaczę co mi powiedzą 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.