Skocz do zawartości
dla syna

Prowadzenie zbiornika bez podmian

Rekomendowane odpowiedzi

Ja również nie rozumiem samej idei zbiornika bez podmian? W imię czego skoro utrzymanie parametrów kosztuje w takim wypadku często więcej fatygi i $ niż same podmiany. 


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, wojtek-lodz napisał:

Ja również nie rozumiem samej idei zbiornika bez podmian? W imię czego skoro utrzymanie parametrów kosztuje w takim wypadku często więcej fatygi i $ niż same podmiany. 

Jest np na reefhubie artykuł o tym (https://reefhub.pl/metoda-dsr-dutch-synthetic-reefing/). Nie to, żebym sam chciał w to iść, ale tak od razu pisać, że nie ma to sensu... Dla jednych ma, dla innych nie. Każdy zbiornik jest inny, każdy akwarysta ma trochę inne założenia, cele, oczekiwania. A czasem chce się po prostu spróbować czegoś nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
58 minut temu, wojtek-lodz napisał:

Ja również nie rozumiem samej idei zbiornika bez podmian? W imię czego skoro utrzymanie parametrów kosztuje w takim wypadku często więcej fatygi i $ niż same podmiany. 

Ludzie robią podmiany i leją balinga lub inne tym podobne suple gdzie tu logika, wydaje mi się że każdy sposób prowadzenia zbiornika jest dobry o ile wie co się robi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

 o ile wie co się robi :)

 

i o ile są efekty. Ważne, żeby wiedzieć kiedy się poddać w przypadku niepowodzeń


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, Tester napisał:

i o ile są efekty. Ważne, żeby wiedzieć kiedy się poddać w przypadku niepowodzeń

dokładnie zgadzam się z Tobą w 100%, ale warto próbować dzięki temu idziemy do przodu a nie stoimy w miejscu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wrzuciłem do podglądu ze względu na to że nie robię podmian, ostatnim razem robiłem jakoś na początku roku w lutym albo w marcu i jakoś idzie i nie narzekam, co do dodatków leje ATI Essentials, wapń i magnez ale nawet zdarza się że czasami zapominam i nie dodaje, zasolenie nie wzrasta jest cały czas na poziomie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
52 minuty temu, kniaz0 napisał:

Zdjęcie wrzuciłem do podglądu ze względu na to że nie robię podmian, ostatnim razem robiłem jakoś na początku roku w lutym albo w marcu i jakoś idzie i nie narzekam, co do dodatków leje ATI Essentials, wapń i magnez ale nawet zdarza się że czasami zapominam i nie dodaje, zasolenie nie wzrasta jest cały czas na poziomie. 

a zapytam ile stosujesz bo jak rozumiem zestaw składa się z 3 buteleczek tak? ile dziennie podajesz każdej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

a zapytam ile stosujesz bo jak rozumiem zestaw składa się z 3 buteleczek tak? ile dziennie podajesz każdej?

Na początku wlewałem każdego równo po 40 ml. ale po 2 miesiącach 1 lałem 30 ml. z powodu KH najpierw poszedł do góry a jak zmniejszyłem to i KH spadło, teraz zestaw idzie tak

1 x 35 ml. , 2 x 40 ml. i 3 x 40 ml. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, kniaz0 napisał:

Na początku wlewałem każdego równo po 40 ml. ale po 2 miesiącach 1 lałem 30 ml. z powodu KH najpierw poszedł do góry a jak zmniejszyłem to i KH spadło, teraz zestaw idzie tak

1 x 35 ml. , 2 x 40 ml. i 3 x 40 ml. 

Dzięki czyli zestaw wystarcza Ci na około miesiąc tak? ja stosuję Kh-Blend i All-Elements z reeflowers (ta zwany mały baling) ja stosuję go bo Kh mi leciało,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, cygan napisał:

@dla syna wzrost zasolenia redukuję poprzez zwykłą wymianę wody slonej na czystą ro. Suplementację podałem w ostatnim poście mojego tematu (link w stopce) jednak są 2 różnice pomiędzy metodą z 2016 i z dnia dzisiejszego

1. Nie podaję teraz preparatów Red Sea tylko Microbe lift All in One trace elements oraz Microbe lift Vitaminos
2. Balling leci wraz z SBS Aquaforest.
Reszta bez zmian

 

Ok teraz wiem ile lejesz i czego. Mam pytanie odnośnie dwóch rzeczy: 1. Jak czesto i ile ujmujesz solanki zastępując ją rodi;  2. Stosujesz się do obliczeń kalkulatora DSR? O i jeszcze jedno pytanie; co to jest to ABEV aquaforestu bo nie mogę tego znaleść. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Paragon napisał:

Dzięki czyli zestaw wystarcza Ci na około miesiąc tak? ja stosuję Kh-Blend i All-Elements z reeflowers (ta zwany mały baling) ja stosuję go bo Kh mi leciało,

Nie  na miesiąc tylko raczej na rok, kupowałem zestaw po 1 litr a jak na razie rozrobiłem 0.5 litra i jeszcze mam ;) , 0.5 litra rozrobiłem z 4.5 litra wodą Ro wyszło w sumie 5 litrów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Paragon napisał:

Dzięki czyli zestaw wystarcza Ci na około miesiąc tak?

te butelki ATI Essential rozciencza się 1:9 więc z litra masz 10 L.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
25 minut temu, kniaz0 napisał:

Nie  na miesiąc tylko raczej na rok, kupowałem zestaw po 1 litr a jak na razie rozrobiłem 0.5 litra i jeszcze mam ;) , 0.5 litra rozrobiłem z 4.5 litra wodą Ro wyszło w sumie 5 litrów 

 

25 minut temu, tomekr21 napisał:

te butelki ATI Essential rozciencza się 1:9 więc z litra masz 10 L.

 

aha spoko dzięki chłopaki nie doczytałem :) , czyli taki zestaw to praktycznie komplet czy stosujesz jeszcze coś ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A u mnie balling z sbs i Grotech ABCM raz w tygodniu 5ml oczywiście bez podmian gdyby nie okres urlopowy i niedopatrzenie zbiornika przez 2tyg to wody bym nie ruszał bo wszystko rosło i miało kolory ;) mowa o acroporach a nie prostych koralowcach jak wyżej zaprezentowanych.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fresz33 napisał:

A u mnie balling z sbs i Grotech ABCM raz w tygodniu 5ml oczywiście bez podmian gdyby nie okres urlopowy i niedopatrzenie zbiornika przez 2tyg to wody bym nie ruszał bo wszystko rosło i miało kolory ;) mowa o acroporach a nie prostych koralowcach jak wyżej zaprezentowanych.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

No jak widać w twoim temacie niema co narzekać . Monti po czterech miesiącach jest jaka była , najważniejsze że żyje .:o


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok teraz wiem ile lejesz i czego. Mam pytanie odnośnie dwóch rzeczy: 1. Jak czesto i ile ujmujesz solanki zastępując ją rodi;  2. Stosujesz się do obliczeń kalkulatora DSR? O i jeszcze jedno pytanie; co to jest to ABEV aquaforestu bo nie mogę tego znaleść. 
Hej.
1. Zasolenie sprawdzam co 2-3 miesiace i odlewam codziennie po 1 litr wody aż będzie odpowiednie. Ostatnio robiłem to przez 4 dni
2. Nie stosuję kalkulatora DSR bo u mnie teoria z praktyką się nie zgadza. Całą suplementację ballinga ustawiłem pod zużycia KH i to się u mnie sprawdza. Płyny podaję równo mimo tego że poziom CA mam niższy niż powinien być. (Ok 350mg)
Kiedyś były buteleczki AF A,B,E,V z witaminami i minerałami które podawałem i jak się skończyły to już nie kupowałem więcej bo nie widziałem różnicy.

Teraz tylko leci czysty balling CZDA wraz z SBS Aquaforest plus płyny Microbe Lift po 5ml na tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, cygan napisał:

Hej.
1. Zasolenie sprawdzam co 2-3 miesiace i odlewam codziennie po 1 litr wody aż będzie odpowiednie. Ostatnio robiłem to przez 4 dni
2. Nie stosuję kalkulatora DSR bo u mnie teoria z praktyką się nie zgadza. Całą suplementację ballinga ustawiłem pod zużycia KH i to się u mnie sprawdza. Płyny podaję równo mimo tego że poziom CA mam niższy niż powinien być. (Ok 350mg)
Kiedyś były buteleczki AF A,B,E,V z witaminami i minerałami które podawałem i jak się skończyły to już nie kupowałem więcej bo nie widziałem różnicy.

Teraz tylko leci czysty balling CZDA wraz z SBS Aquaforest plus płyny Microbe Lift po 5ml na tydzień.

Baling af CZDA? Ja mam af 1, 2, 3. W tych microbe lift to co w tym jest? U mnie microbe lift tylko bakterie special Blend 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Baling af CZDA? Ja mam af 1, 2, 3. W tych microbe lift to co w tym jest? U mnie microbe lift tylko bakterie special Blend 
Wodoroweglan sodu czysty do analiz oraz chlorek wapnia czysty do analiz takie same prochy jak w magicznych karnistrach tylko za ułamek ceny

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Moljzesz napisał:

Wodoroweglan sodu czysty do analiz oraz chlorek wapnia czysty do analiz takie same prochy jak w magicznych karnistrach tylko za ułamek ceny

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
 

Ok to się uspokoiłem. Bo już myślałem że jakiś wynalazek af, którego się już nie produkuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Baling af CZDA? Ja mam af 1, 2, 3. W tych microbe lift to co w tym jest? U mnie microbe lift tylko bakterie special Blend 
AF jest tylko sól bez soli (SBS) a pozostałe prochy są CZDA(czyste do analizy). Microbe Lift ma w składzie witaminy aminokwasy oraz wszystkie minerały które lałem wcześniej z 4 butelek Red Sea.
Bakterii nie daję już od 2 lat:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swoim przykładzie przeliczyłem +/- co i ile stosować wg 3 miesięcznego zużycia poparte testami icp. Puki co wychodzi mi, żeby utrzymać micro muszę dozować: 1x krolpa potasu af na dobę, 2x kropla żelaza af na dobę, 0,3ml strontu sachem na tydzień, balling po 10ml na dobę af 1,2,3 oraz 2 krople microE af na tydzień. Co tydzień ujmować ok 100ml solanki aby utrzymać odpowiednie zasolenie. Wraz ze wzrostem procentowym zużycia ballinga odpowiednio zwiększać powyższe czynności. Za dwa tygodnie pierwszy test icp po miesięcznej zmianie metody prowadzenia zbiornika. Obecnie leci trzeci tydzień bez podmiany a acry jeszcze nigdy tak u mnie nie szalały. Wyliczone wg objętości 100 litrów wody w systemie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
No jak widać w twoim temacie niema co narzekać . Monti po czterech miesiącach jest jaka była , najważniejsze że żyje .[emoji33]
Temu Panu już podziękuje za głupie komentarze [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
13 godzin temu, SU1 napisał:

No jak widać w twoim temacie niema co narzekać . Monti po czterech miesiącach jest jaka była , najważniejsze że żyje .:o

A ja z kolei nie rozumiem owczego pędu do tego aby korale metrami przyrastały, po co? żeby je zaraz ciąć? (chyba że ktoś prowadzi akwarium  w celach zarobkowym i chce sprzedawać szczepki), nie wystarczą przyzwoite przyrosty lub nawet minimalne? czy jak koral rośnie po woli to już jest tragedia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu oznaka zdrowego, dobrze trybiącego systemu. System nawet jak zawali, to po dwóch tyg. już widać przyrosty takich korali jak monti, seriatopory itp. Tego się nie zatrzyma, mówi się ze to bufory w akwarium, pierwsze i ostatnie dostają kopa i stoją. A jak te nie rosną to jakim cudem akrom ma być dobrze:ph34r:

Ale nie znam się, idę czyścić szyby:Sad

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.