Skocz do zawartości
piotrs

Skała marco rock PYTANIE

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakupiłem około 30kg skały Marco rock, która była ok 8 mc w akwarium, póżniej osoba od której ją kupiłem wyciągneła ją z racji przemeblowania w akwa. i tak leżała2-3 mc, niby obczyszczona. Ale pytanie:

1. Czy  jest to martwa skała oddająca cały syf, który po wyciągnięciu z wody umarł?

2. czy przed wsadzeniem do nowego akwa z żywą skała wymoczyć ja w RO? Czy w solance lepiej w osobnym pojemniku z falownikiem?

Chce odpalić nowy zbiornik wkrótce i chce przełożyć z 30kg żywej skały i dołożyć tej marco rock. Nie chce żeby mi ryby padły.

Dzięki z góry za podpowiedź

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, piotrs napisał:

1. Czy  jest to martwa skała oddająca cały syf, który po wyciągnięciu z wody umarł?

2. czy przed wsadzeniem do nowego akwa z żywą skała wymoczyć ja w RO? Czy w solance lepiej w osobnym pojemniku z falownikiem?

1 tak

2 najpierw w RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

1 tak

2 najpierw w RO

Mechanicznie też ja wyczyścic? Czyli szczotka i szorowanie?
w RO z falownikiem? Wymieniać wode co 2-3 dni? i Miesiąc ja moczyc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Paragon kiedyś pisał, że "resetował" skałę w wybielaczu, że ten zabieg całą organikę ze skały usuwa świetnie. To by trzeba było chyba jakoś tak zadziałać właśnie. Bo po 2-3 miesiącach to tam jest sodoma i gomora w tej skale, wszystko martwe i zgnite. A po wybielaczu to oczywiście płukanie w RO porządne. Ale tak myślę, że samo płukanie nie wystarczy, albo byś musiał to płukać nie wiem ile czasu.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, piotrs napisał:

Mechanicznie też ja wyczyścic? Czyli szczotka i szorowanie?
w RO z falownikiem? Wymieniać wode co 2-3 dni? i Miesiąc ja moczyc?

nie wiem - zależy od stanu w jakim jest obecnie

zawsze z falownikiem - wodę wymieniać .. patrząc na testy ...  i własne widzimisię :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

@Paragon kiedyś pisał, że "resetował" skałę w wybielaczu, że ten zabieg całą organikę ze skały usuwa świetnie. To by trzeba było chyba jakoś tak zadziałać właśnie. Bo po 2-3 miesiącach to tak jest sodoma i gomora w tej skale, wszystko martwe i zgnite. A po wybielaczu to oczywiście płukanie w RO porządne. Ale tam myślę, że samo płukanie to nie wystarczy tu.

Wybielaczu? PRzecież to 100% chemia. NIe skaże skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, piotrs napisał:

Wybielaczu? PRzecież to 100% chemia. NIe skaże skały?

wybielacz woda utleniona .. sposobów jest co najmniej kilka - tyle że potem tez trzeba płukać i wietrzyć skałę - takie zabiegi to raczej w lato

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, piotrs napisał:

Wybielaczu? PRzecież to 100% chemia. NIe skaże skały?

No ja nie próbowałem osobiście, ale tak pisał kolega, że się w ten sposób badziewia ze skały żywej pozbywał. Wybielacz to chlor, który utlenia organikę, a potem się rozkłada. Więc w brew pozorom, może to zadziałać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwas solny też pięknie czyści


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_1890.JPG

6 minut temu, silvia napisał:

wybielacz woda utleniona .. sposobów jest co najmniej kilka - tyle że potem tez trzeba płukać i wietrzyć skałę - takie zabiegi to raczej w lato

słyszałem ze niektórzy gotują skałe, to dobry sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kajtek77 napisał:

Kwas solny też pięknie czyści

No kwas to Ci raczej rozpuści skałę... chyba

7 minut temu, silvia napisał:

potem tez trzeba płukać i wietrzyć skałę

To oczywiście:-) Tyle że bez potraktowania chlorem albo perhydrolem to wydaje mi się, że z wnętrza skały może być trudno syf usunąć. A potem płukać porządnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, piotrs napisał:

IMG_1890.JPG

słyszałem ze niektórzy gotują skałe, to dobry sposób?

Bardzo dobry. Tylko przez tydzień nie wejdziesz do kuchni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

Bardzo dobry. Tylko przez tydzień nie wejdziesz do kuchni. 

mam palnik turystyczny i duzy garnek. podlaczylbym na dworze i po sprawie.
tylko pytanie jak w srodku jest mieso ;D to jak to ugotjemy nie zostanie nam w srodku skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, piotrs napisał:

mam palnik turystyczny i duzy garnek. podlaczylbym na dworze i po sprawie.
tylko pytanie jak w srodku jest mieso ;D to jak to ugotjemy nie zostanie nam w srodku skały?

Płukać i tak później musisz, więc tym bym się nie przejmował. Ale powyżej dobrze piszą. Plyn z dużą zawartością chloru a potem płukanie i na koniec wyszyszć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dla syna napisał:

Płukać i tak później musisz, więc tym bym się nie przejmował. Ale powyżej dobrze piszą. Plyn z dużą zawartością chloru a potem płukanie i na koniec wyszyszć. 

polecacie jakis płyn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ACE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Słony leszcz napisał:

No kwas to Ci raczej rozpuści skałę... chyba

Kwestia ile będziesz ją moczył . Ale pięknie mi wyczyścił w kilka minut. I nie miałem z nią żadnych problemów. Kilka kilo tak wyczyściłem.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

ACE

a co sadzisz jakbym wsadzil do rozostawil na kilksa dni i sprawdzil poziom po4 no2?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dla syna napisał:

ACE

Tak, "acze" jest dobre do wszystkiego. Jak mi kiedyś kilka plamek grzyba wyszło na suficie w łazience, to kupiłem chyba z 5 różnych cudów w markecie budowlanym i wszystko lipa. A ACE raz pociągnąłem gąbeczką i problem rozwiązany permanentnie. Się zastanawiam tylko, czy jest ktoś na świecie, kto używa ACE faktycznie jako wybielacz? Osobiście nie spotkałem jeszcze:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to zdjęcie jest tej twojej skały? bo ona wygląda na całkiem czystą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Wy chcecie tą skałę moczyć w ACE? Bo nie rozumiem! Z tekstu autora wynika, że on chce zrobić przekładke do większego zbiornika. Ma żywą skałę i chce dołożyć Mrco Rock. Jedyne co może zrobić, to wcześniej ożywić martwą skalę  i siup do baniaka.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Uzywalem zarowno chloru jak i kwasu do czyszczenia skaly a roznica jest taka ze kwas robi to agresywniej i trzeba dogladac by za bardzo nie wyzarl, jednak jedno i drugie dobrze penetruje i czysci wszystkie kanaliki, wraz ze wszystkim co padlo...

Ktos zauwazyl ze to robota najlepsza na lato, gdyz skala oprocz plukania powinna dobrze  wyschnac a slonce caly proces przyspiesza...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z "taką" skałą,  pokryła się zieleniną w kilka dni. Wypraźenie w piekarniku załatwiło sprawę, skała posłużyła kilka lat bez żadnych plag.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę Was bardzo, czytajcie ze zrozumienie, co napisał autor i co chce zrobić.

Tej skały nie ma potrzeby uśmiercać, bo jest to martwa skała i nie ma organiki! Można ją wcześniej przed włożeniem do baniaka ożywić.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, norbi2222 napisał:

Proszę Was bardzo, czytajcie ze zrozumienie, co napisał autor i co chce zrobić.

Tej skały nie ma potrzeby uśmiercać, bo jest to martwa skała i nie ma organiki! Można ją wcześniej przed włożeniem do baniaka ożywić.

chodzi o to że ona była w akwa koło 8 mc więc nie wiem czy nie ma resztek organiki, sucha nie smierdzi tylko nie jestem pewien że jak ja wsadze do wody nie bedzie gnić i wydalac po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.