Skocz do zawartości
piotrs

Skała marco rock PYTANIE

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, piotrs napisał:

chodzi o to że ona była w akwa koło 8 mc więc nie wiem czy nie ma resztek organiki, sucha nie smierdzi tylko nie jestem pewien że jak ja wsadze do wody nie bedzie gnić i wydalac po4

Jeżeli nie działo się nic niepokojącego w akwarium, w którym była skała, to masz super żywą skałę. Skałę Marco Rock możesz wcześniej ożywić poprzez moczenie jej w wodzie z podmian (4-6 tygodni), z cyrkulacją i podmiana wody plus bakterie. To może zminimalizować dojrzewanie tej skały w zbiorniku. Jeżeli włożysz suchą to dojrzeje w akwarium i tyle. Ta skała nie posiada organiki to jest kawałek "betonu", czyli PO4, NO3 ci nie grozi.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Jeżeli nie działo się nic niepokojącego w akwarium, w którym była skała, to masz super żywą skałę. Skałę Marco Rock możesz wcześniej ożywić poprzez moczenie jej w wodzie z podmian (4-6 tygodni), z cyrkulacją i podmiana wody plus bakterie. To może zminimalizować dojrzewanie tej skały w zbiorniku. Jeżeli włożysz suchą to dojrzeje w akwarium i tyle. Ta skała nie posiada organiki to jest kawałek "betonu", czyli PO4, NO3 ci nie grozi.

czyli nie trzeba mczyć jej w RO ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o MR, czy z skałę z Twoje zbiornika? MR można wymoczy w RO, ale ja nie widzę takie potrzeby. Można ją opłukać z kurzu. Lub poddać ożywianiu w osobnym pojemniku w solance z podmian z dodatkiem bakterii.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert, on napisał, że kupił 30kg skały MR, która przez 8 mieięcy była w innym baniaku. kupił używaną skałę MR, któraktoś wysuszył. Skała na pewno ma nieco organiki, dlatego zapytałem wcześniej, czy to jest ta skała ze zdjęcia. Ona wygląda na czystą i słabo zarośniętą.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli to ta ze zdjęcia to wygląda jak nowa :P przynajmniej moja tak samo wyglądała jak ją kupiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć te skalę do beczki i sprawdź po paru dniach PO4.

Skała wygląda na oczyszczoną i wybieloną. Gdyby była wyjęta ze zbiornika i leżała 3 miesiące to byś ze smrody nie wytrzymał :sick: :) 

Edytowane przez @Pawel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, @Pawel napisał:

Wrzuć te skalę do beczki i sprawdź po paru dniach PO4.

Skała wygląda na oczyszczoną i wybieloną. Gdyby była wyjęta ze zbiornika i leżała 3 miesiące to byś ze smrody nie wytrzymał :sick: :) 

facet od którego kupiłem MR mówi że ją wyczyścił, z drugiej strony nie wiadomo czym ją czyścił. 
skała ma dziwny słodkawy zapach. Raczej ją wypłukam w RO i sprawdze czy Po4 bedzie w wodzie.
Jak będzie, to regularnie bede zmieniał wode aż się oczyści i zrobie tak jak @norbi2222 powiedział. 
Wrzucę ją do beczki zaleje solanką z wymiany i niech w tej wodzie bedzie z falownikiem i grzałką. 

CO do Acze i chloru, boje się że pozniej mi cos w skale zostanie i zatruje mi zbiornik. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, piotrs napisał:

facet od którego kupiłem MR mówi że ją wyczyścił, z drugiej strony nie wiadomo czym ją czyścił. 
skała ma dziwny słodkawy zapach. Raczej ją wypłukam w RO i sprawdze czy Po4 bedzie w wodzie.
Jak będzie, to regularnie bede zmieniał wode aż się oczyści i zrobie tak jak @norbi2222 powiedział. 
Wrzucę ją do beczki zaleje solanką z wymiany i niech w tej wodzie bedzie z falownikiem i grzałką. 

CO do Acze i chloru, boje się że pozniej mi cos w skale zostanie i zatruje mi zbiornik. 

 

Że tak zapytam wprost, po co kupiłeś skalę której się boisz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Pawel napisał:

Że tak zapytam wprost, po co kupiłeś skalę której się boisz? :)

nie boje się skały, tylko boje się że jak użyje chloru on mi tam zostanie ;D
 

IMG_1891.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja MR wrzuciłem poprostu do akwarium, nawet jej nie płukałem. Trochę białego nalotu się z niej osadzało, ale filtracja mechaniczna zrobiła swoje. Dziś skała wygląda ładnie, jedynie z żywą przyniosłem sobie problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja MR wrzuciłem poprostu do akwarium, nawet jej nie płukałem. Trochę białego nalotu się z niej osadzało, ale filtracja mechaniczna zrobiła swoje. Dziś skała wygląda ładnie, jedynie z żywą przyniosłem sobie problemów.
Odwołujesz się do pierwszego postu? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na takiej kiedyś żywej potem wysuszonej skale postawiłem nowe akwarium bez jakiegokolwiek przygotowania ,oczywiście był to błąd który ciągnął sie za mną przez 9 miesięcy aż w końcu wywaliłem wszystko na trawnik ,przy okazji podmieniłem szkło :) i wystartowałem na nowo na skale RRR .

U mnie z po4 nie dało się zejść do jakiegoś normalnego poziomu .Dla mnie ta twoja skała z działającego zbiornika to nadaje się tylko do dobrego przygotowania ,co może trwać jakieś 2-3 miesiące i kosztować trochę roboty z zmienianiem wody itd. Nie wiem czy warte zachodu .Nie przygotujesz jej od tak, płucząc parę razy.

Ale może się mylę i wszystko będzie ok , decyzja należy do ciebie .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tej skale zdechło wszystko co tam mieszkało i będzie gniło po zamoczeniu, kupę różnych robali, ślimaków, wieloszczetow po 10/15cm jak nie jeszcze większych. To wszystko zostało w środku i trzeba to chociaż częściowo zneutralizować, jak nie chemią to temperaturą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odwołujesz się do pierwszego postu? ;).gif' alt='default_;).gif' alt=';)'>.gif'>

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Mój błąd. Nie doczytałem.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piotrs napisał:

nie boje się skały, tylko boje się że jak użyje chloru on mi tam zostanie ;D

To weź myjkę cisnieniową i po sprawie,potem wymocz dobrze w Ro,koniec...:clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak sądzicie, po ilu dniach od zamoczenia sprawdzić po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzać co dziennie, wtedy będziesz mieć jakieś odniesienie.

Ja swoją skałę wypłukałem w RO/DI potem zanurzyłem w beczce z solanką, grzałką i falownikiem. Dozowałem bakterie przez miesiąc i co jakiś czas sprawdzałem parametry wody.

W między czasie kleiłem skałę a po miesiącu chlup do akwarium


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_2227.JPG

11 minut temu, waldek123blau napisał:

Możesz sprawdzać co dziennie, wtedy będziesz mieć jakieś odniesienie.

Ja swoją skałę wypłukałem w RO/DI potem zanurzyłem w beczce z solanką, grzałką i falownikiem. Dozowałem bakterie przez miesiąc i co jakiś czas sprawdzałem parametry wody.

W między czasie kleiłem skałę a po miesiącu chlup do akwarium

a czyli powiedzmy ożywiałeś ja w pojemniku w solance z podmian żeby zaszczepić bakrterie.

 

35 minut temu, waldek123blau napisał:

Możesz sprawdzać co dziennie, wtedy będziesz mieć jakieś odniesienie.

Ja swoją skałę wypłukałem w RO/DI potem zanurzyłem w beczce z solanką, grzałką i falownikiem. Dozowałem bakterie przez miesiąc i co jakiś czas sprawdzałem parametry wody.

W między czasie kleiłem skałę a po miesiącu chlup do akwarium

a co ile wymieniałęs wode ro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wodzie RO/DI tylko wypłukałem skałę - potem włożyłem ją do wody z podmiany od kolegi i już. Dodawałem zgodnie z wskazówkami z poradnika aquaforestu bakterie i węgiel aktywny oraz postępowałem z ich wskazówkami. Tu masz link do poradnika:

https://docplayer.pl/10256596-Przewodnik-aquaforest.html

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyplukana tylko z syfu i pomoczona w pojemniku z cyrkulatorem w wodzie ro 1 dzien.Drugiego dnia poklejona cx5 i do zbiornika z woda z podmian od kolegow.Bakterie ati colony duza flaszka i kilka godzin pozniej ryby i korale bo zmiana zbiornika byla.Pozniej co tydzien special blend i zadnych plag.Start na samej suchej marco rock

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sosna nie przeczytałeś całego wątku. To skałą używana. 

 

O chlor to nie ma się co martwić, on się po czasie utleni. Ja w chlorze pralam i kawałek skały i siporax. Fakt, że trzymałam potem dość długo wysuszone w pudełku, zanim dolozylam do akwarium, ale myślę, że ze skał wymoczowych w wodzie też zniknie szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Nik@ napisał:

@sosna nie przeczytałeś całego wątku. To skałą używana. 

 

O chlor to nie ma się co martwić, on się po czasie utleni. Ja w chlorze pralam i kawałek skały i siporax. Fakt, że trzymałam potem dość długo wysuszone w pudełku, zanim dolozylam do akwarium, ale myślę, że ze skał wymoczowych w wodzie też zniknie szybko.

to uwazasz ze wlac to ace?
po 3 dniach moczenia po4 0
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma obawy chlor nie trzyma się w wodzie długo. Mam basen i gdy wrzucam szok chlorowy w granulkach woda aż się gotuje a po 1 dobie nie czuć nawet zapachu chloru.

Chlor po kilku dniach moczenia w ro/di zniknie. Potem po włożeniu do wody z podmiany i trzymaniu kilka tygodni dodając bakterie i stosując węgiel skałę przygotujesz do włożenia do akwarium

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, waldek123blau napisał:

Nie ma obawy chlor nie trzyma się w wodzie długo. Mam basen i gdy wrzucam szok chlorowy w granulkach woda aż się gotuje a po 1 dobie nie czuć nawet zapachu chloru.

Chlor po kilku dniach moczenia w ro/di zniknie. Potem po włożeniu do wody z podmiany i trzymaniu kilka tygodni dodając bakterie i stosując węgiel skałę przygotujesz do włożenia do akwarium

Czyli kupić ACE wlać jedna butelkę i moczyć z tydzień, potem zmienic wodę i zaczekać z tydzień moczyć w ro czystej a pózniej dodawać wodę z podmianek i wlewać bakterie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, waldek123blau napisał:

Chlor po kilku dniach moczenia w ro/di zniknie.

 

51 minut temu, piotrs napisał:

Czyli kupić ACE wlać jedna butelkę i moczyć z tydzień, potem zmienic wodę i zaczekać z tydzień

i sprawdzisz testem :) a potem moczysz w RO ... i też sprawdzasz testami aż do uzyskania zadowalających wyników

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.