Skocz do zawartości
adamsb81

Czy dam radę z NANO REEF DUO 49L

Rekomendowane odpowiedzi

Najtańsza odwrotna osmoza rodi - 137 zł. Komplet wszystkich wkładów filtrów 115,40 zł razem z korpusami itp. Zapewne można kupić sam wkład. Razem 252,40 zł. Przy czym nie wymienia się tego co miesiąc tylko jak ktoś wyżej wspomniał, nie wiem czy powinienem w ogóle to wliczać do kosztów ale niech będzie.

Woda demi ze sklepu:

Leroy Merlin 4,99zł baniak 5L

Mrówka 3,99 baniak 5L

Castorama 4,98 zł baniak 5L

Średnio 4,6533 są pewnie tańsze źródła wyszukałem te najbardziej popularne online duże sklepy.

Zużycie wody:

Przy założeniach ze zalewamy 40L akwarium i odparowuje tygodniowo równo 5L wody. Rok ma około 52 tygodnie.

Koszt woda ze sklepu:

Dzień zero: zalanie 40L – 37,23 zł

Reszta roku dolewki 260 litrów wody – 241,97 zł

Razem: 279,20

Koszt woda RO

Koszt zerowy kupienie filtra z kompletem wkładów 252,40 zł

Zimna woda wraz ze ściekami przyjmijmy, że kosztuje 10zł za m3, czyli 1000L wody.

Sprawność RO przyjmijmy, że będzie to tylko 15% czyli na 1000 litrów przelanej wody otrzymujemy 150L czystej demi wody. A więc wyprodukowanie 150 litrów wody kosztuje 10 zł. Ze wcześniejszych obliczeń wynika że potrzebujemy 300 litrów takiej wody czyli jest to koszt 20zł

Razem z zakupem filtra wkładów i wyprodukowaniem 300L demi wody będzie to uwaga 272,40 zł można pewnie do tego dodać jeszcze jakieś przelewanie cudowanie ale widać wyraźnie co wychodzi dużo drożej.

Tyle ode mnie każdy bierze co uważa za najlepsze ale liczby nie kłamią :) Kupienie droższej "osmozy" też się musi zwrócić prędzej czy później.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że wodę wezmę z markietu na początek. Czy zestaw z tego akwarium poza oświetleniem starczy czy jeszcze coś trzeba dokupić. Załóżmy że dolewam ręczni i podmianie ręczna robię. Nie mówię jeszcze o życiu, soli, skaly, piasku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak opłacalność jak widać jest nawet przy małym baniaczku . 
Ale jeszcze jak by się w razie znudziło po roku to zestaw można odsprzedać i odebrać z połowę kasy :D . 

Ja do tego wszystkiego doliczam jeszcze bardzo dla mnie ważną rzecz ,  mój cenny czas i koszty dotarcia do sklepu . 
3 km do sklepu , minimum 30 minut czasu , paliwo .  Koszt paliwa to około 3 pln , amortyzacja samochodu drugie tyle  + stracony czas  .Jednym słowem jak by wodę dawali za darmo w tym sklepie to nie było by to dla mnie opłacalne . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak SU1 ale zmiennych jest sporo, ciężko wszystko ująć, tak samo ja jakbym miał dygać bańki z wodą na 4 piętro to też dziękuje :D Kolejna sprawa jakieś wypadki woda skądś wyciekła, sklep zamknięty święta.

Masz do dokupienia różne akcesoria typu salimetr, termometr, wklady do kaskady siporax, testy wody

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, adamsb81 napisał:

Próbuje "rozciągnąć" w czasie. Niestety nie znam żadnego akwarysty morskiego w mojej okolicy, żeby poratował na start wodą.

wode rodi mozesz kupic w akwarystycznym po 40-50gr za litr, przy takim litrazu nie pakuj sie w koszty.  poproś kogos niech ci wode da za flaszke z podmianki i z dnia nadzien wsadzasz zycie. W akwarystycznym kupisz skałem 40-50 zł zywa, jeden kawałem wystarcz 2-3kg  według mnie sprawa załątwiona. co sobie wsadzisz to twój problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piotrs litr wody z własnej odwrotnej osmozy kosztuje 0,07 zł według moich wyliczeń :) więc jakie to są koszty?

woda z akwarystycznego 0,40 zł/ L

woda z marketu 0,93 z/ L

 

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, piotrs napisał:

wode rodi mozesz kupic w akwarystycznym po 40-50gr za litr, przy takim litrazu nie pakuj sie w koszty.  poproś kogos niech ci wode da za flaszke z podmianki i z dnia nadzien wsadzasz zycie. W akwarystycznym kupisz skałem 40-50 zł zywa, jeden kawałem wystarcz 2-3kg  według mnie sprawa załątwiona. co sobie wsadzisz to twój problem.

Niestety nie mam nikogo w okolicy z akwarium morskim. W zoologikach na miejscu ze sprzętu morskiego jest tylko zdjęcie błazenka na drzwiach. Brak jakiejkolwiek wody RO.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, adamsb81 napisał:

Niestety nie mam nikogo w okolicy z akwarium morskim. W zoologikach na miejscu ze sprzętu morskiego jest tylko zdjęcie błazenka na drzwiach. Brak jakiejkolwiek wody RO.

 

poszukaj na forum, załąz temat itp. Nie wierze z enikogo nie ma. No wycha ze chcesz to załóż filtr rodi, żona bedzie miała darmową wode do żelazka ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej okolicy niemal w każdym markecie woda jest w cenie poniżej 3zł/5l. Ja osobiście kupuję, nie wiem czy powinienem pisać, z Kauflandu za ok.2,50pln i nie jadę po nią specjalnie, ale dokupuje przy okazji robienia zakupów więc ne widzę problemów tym bardziej przy małej kostce jak w temacie

Edytowane przez karpik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wyliczenia cud, miód i orzeszki. Tylko co w przypadku, gdy mamy ograniczony budżet jak np. autor tematu? Wtedy Wasze oszczędności po roku czasu (według obliczeń @fannadil) nie są żadnym plusem, ponieważ wolałbym dołożyć np. do światła. 

Btw. @fannadil woda np. w auchan - 2,89 zł / 5 L. Po promocji widziałem jeszcze taniej. Czyli według obliczeń filtr zamiast po roku zwróci się po dwóch, o ile nie będziesz wkładów wymieniał.

I jeśli można to prosiłbym o podanie linka do filtra rodi za 137 zł.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wodą załatwione na chwilę obecną. Zapytałem znajomego i w firmie wytwarzają wodę RO, Będzi mi co 2 tygodnie 20l przywoził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, adamsb81 napisał:

Z wodą załatwione na chwilę obecną. Zapytałem znajomego i w firmie wytwarzają wodę RO, Będzi mi co 2 tygodnie 20l przywoził.

tylko musi być ROdi, kup sobie tester tds za 40-50 zł i sprawdzaj wode. 
typowej wody sestylowanej kupowanej w marketach nie polecam bo wiekszosc destylowana jest w zbiornikach miedzianych i co za tym idzie jest duze ryzyko ze maja duza zawartosc miedzi.
50l brutto akwa
dasz piasek skałe. korale falownik itp
licz ze masz netto nieco 40-45 litrów wody
5 litrów na tydzien podmiana czyli 20 litrów na miesiac maks.
Nie opłaca ci sie kupować filtra ROdi, poniewaz te tańsze filtry maja cos koło 7:1 czyli zeby wyprodukować 1 ro musisz uzyc 8 litrów a to tez koszt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, adamsb81 napisał:

Niestety nie mam nikogo w okolicy z akwarium morskim. W zoologikach na miejscu ze sprzętu morskiego jest tylko zdjęcie błazenka na drzwiach. Brak jakiejkolwiek wody RO.

 

Filtr oczywiście dobra sprawa bo masz wodę pod ręką.  Przymierzalem się do niego całe pięć lat i nie mam go do tej pory, może kiedyś ogarnę. Wodę demi kupuje w realu/b1  5 litrow z żółtą naklejką za chyba 2,60. Bardzo dobra woda, nie miałem nigdy żadnych problemów z akwa. Kupno paru butelek przy okazji cotygodniowych zakupów to żaden problem, przynajmniej dla mnie. Jak masz ochotę obejrzeć to poniżej mój zbiornik . Dziś zalałem nowy aquael duo. 

Oczywiście namawiam do filtra 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Goclik Link wklejalem wczesniej w tym temacie.

Stosunek 7 wody do 1 rodi dla najgorszego filtra oznacz mniej wiecej tyle co podalem przelanie 1000 litrow wody da okolo 142 litrów rodi, czyli w dalszym ciągu litr wody wyjdzie taniej niz kupno. Ale tak jak ktos wspominał każdy wybiera wedlug wlasnego uznania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Najtańsza odwrotna osmoza rodi - 137 zł. Komplet wszystkich wkładów filtrów 115,40 zł razem z korpusami itp. Zapewne można kupić sam wkład. Razem 252,40 zł. Przy czym nie wymienia się tego co miesiąc tylko jak ktoś wyżej wspomniał, nie wiem czy powinienem w ogóle to wliczać do kosztów ale niech będzie.
Woda demi ze sklepu:
Leroy Merlin 4,99zł baniak 5L
Mrówka 3,99 baniak 5L
Castorama 4,98 zł baniak 5L
Średnio 4,6533 są pewnie tańsze źródła wyszukałem te najbardziej popularne online duże sklepy.
Zużycie wody:
Przy założeniach ze zalewamy 40L akwarium i odparowuje tygodniowo równo 5L wody. Rok ma około 52 tygodnie.
Koszt woda ze sklepu:
Dzień zero: zalanie 40L – 37,23 zł
Reszta roku dolewki 260 litrów wody – 241,97 zł
Razem: 279,20
Koszt woda RO
Koszt zerowy kupienie filtra z kompletem wkładów 252,40 zł
Zimna woda wraz ze ściekami przyjmijmy, że kosztuje 10zł za m3, czyli 1000L wody.
Sprawność RO przyjmijmy, że będzie to tylko 15% czyli na 1000 litrów przelanej wody otrzymujemy 150L czystej demi wody. A więc wyprodukowanie 150 litrów wody kosztuje 10 zł. Ze wcześniejszych obliczeń wynika że potrzebujemy 300 litrów takiej wody czyli jest to koszt 20zł
Razem z zakupem filtra wkładów i wyprodukowaniem 300L demi wody będzie to uwaga 272,40 zł można pewnie do tego dodać jeszcze jakieś przelewanie cudowanie ale widać wyraźnie co wychodzi dużo drożej.
Tyle ode mnie każdy bierze co uważa za najlepsze ale liczby nie kłamią [emoji4] Kupienie droższej "osmozy" też się musi zwrócić prędzej czy później.
Skąd wzięłeś 115zl za filtry?? 1u, 5u to koszt 5zl, węgiel 10zl, żywica 40zl. Wymieniając filtry co 6m koszt wkładów 80zl włącznie z żywicą (z czego żywica starcza na dłużej niż rok).

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bralem ceny ze strony z filtrami przy czym zaznaczylem ze to na wyrost. Więc to co piszesz jest nawet na plus ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.01.2019 o 14:46, SU1 napisał:

Zależy od jakości sprzętu  temperatury wody . Uzysk może się wahać od 10  do 30% 

do 50% w przypadku użycia dwóch  membran i pompki 

W dniu 23.01.2019 o 11:54, fannadil napisał:

Najtańsza odwrotna osmoza rodi - 137 zł. Komplet wszystkich wkładów filtrów 115,40 zł razem z korpusami itp. Zapewne można kupić sam wkład. Razem 252,40 zł. Przy czym nie wymienia się tego co miesiąc tylko jak ktoś wyżej wspomniał, nie wiem czy powinienem w ogóle to wliczać do kosztów ale niech będzie.

Woda demi ze sklepu:

Leroy Merlin 4,99zł baniak 5L

Mrówka 3,99 baniak 5L

Castorama 4,98 zł baniak 5L

Średnio 4,6533 są pewnie tańsze źródła wyszukałem te najbardziej popularne online duże sklepy.

Zużycie wody:

Przy założeniach ze zalewamy 40L akwarium i odparowuje tygodniowo równo 5L wody. Rok ma około 52 tygodnie.

Koszt woda ze sklepu:

Dzień zero: zalanie 40L – 37,23 zł

Reszta roku dolewki 260 litrów wody – 241,97 zł

Razem: 279,20

Koszt woda RO

Koszt zerowy kupienie filtra z kompletem wkładów 252,40 zł

Zimna woda wraz ze ściekami przyjmijmy, że kosztuje 10zł za m3, czyli 1000L wody.

Sprawność RO przyjmijmy, że będzie to tylko 15% czyli na 1000 litrów przelanej wody otrzymujemy 150L czystej demi wody. A więc wyprodukowanie 150 litrów wody kosztuje 10 zł. Ze wcześniejszych obliczeń wynika że potrzebujemy 300 litrów takiej wody czyli jest to koszt 20zł

Razem z zakupem filtra wkładów i wyprodukowaniem 300L demi wody będzie to uwaga 272,40 zł można pewnie do tego dodać jeszcze jakieś przelewanie cudowanie ale widać wyraźnie co wychodzi dużo drożej.

Tyle ode mnie każdy bierze co uważa za najlepsze ale liczby nie kłamią :) Kupienie droższej "osmozy" też się musi zwrócić prędzej czy później.

Poza parowaniem powinno się uwzględnić podmianę wody.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te parametry wody są dobre do dolewki . Woda pochodzi z zakładu przetwórstwa spożywczego. A woda z kraju oznaczonym "woda RO"

IMG_20190205_153223.jpg

I przewodność 

IMG_20190205_153255.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, adamsb81 napisał:

Czy te parametry wody są dobre do dolewki . Woda pochodzi z zakładu przetwórstwa spożywczego. A woda z kraju oznaczonym "woda RO"

Ależ kombinujesz z tą wodą. Opcje są takie:

1. Woda deminieralizowana/destylowana z marketu

2. Woda RODI ze sklepu akwarystycznego.

3. Woda z własnego filtra, np takiego: https://sklep.osmoza.pl/filtr-akwarystyczny-aquarius-demi-75-100-150-gpd-p-1542.html

Inne opcje, typu woda z mleczarni, zakładu mięsnego, apteki itp itd sobie odpuść. Osobiście długo kupowałem wodę w sklepie akwarystycznym i sobie chwaliłem to rozwiązanie, bo i tak co najmniej raz w miesiącu tam byłem. Potem ilość wolnego czasu zmalała, wizyty z sklepie stały się na tyle rzadsze, że często niebezpiecznie zbliżałem się do dna zbiornika rezerwowego na czarną godzinę, wiec zainwestowałem w filtr własny. Filtr działa, jestem w miarę niezależny od sklepu i mogę sobie naciurkać wody ile potrzebuję. Warto też zainwestować w jakiś czujnik TDS, jeśli byś filtr kupował - przydaje się przy płukaniu membrany przy starcie i do oceny zużycia membrany i żywicy. Może być najprostszy (nie potrzebujesz wielkiej precyzji, wystarczy CI informacja 0/"nie 0"), choć wygodne są dwupunktowe przepływowe, które montujesz na stałe na rurkach filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kombinuję.

W zoologikach nie mają takiej wody,

Filtra chwilowo nie kupię 

O wodzie z markietu dużo osób pisze że syf itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2019 o 12:58, adamsb81 napisał:

Niestety nie mam nikogo w okolicy z akwarium morskim. W zoologikach na miejscu ze sprzętu morskiego jest tylko zdjęcie błazenka na drzwiach. Brak jakiejkolwiek wody RO.

 

Cześć,, Włączę się do tematu. z 5l z podmiany mogę odstąpić i dowieźć ci przy okazji jak bede w Ostrołęce. 

Sam prowadzę akwarium na wodzie z Inter-Cars. Jakoś wszystko żyje. 

 

Nie kupuj gotowego zestawu. Jak masz ograniczony budżet polecam na start wyszukanie używanego akwa i oświetlenia. Ja jak startowałem wyrwałem akwarium 60x30x30 opti z szafką za 120 zł. Lampę po 2tyg. wymieniłem na zetlighta (300zł) do tego grzałka jakaś 50W, falownik x2szt po 30 zł i kaskada. wyjdzie cię ok 600-650 zł.

 

Skała kupisz po 25 zł sucha. do tego kawałek żywej i lecisz. 

Co miesiac uzbierasz 150-200 zł żeby dokupować testy wodę a później korale.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, adamsb81 napisał:

 

O wodzie z markietu dużo osób pisze że syf itp.

Tylko zauważ, że ci co tak piszą w większości nie mieli z nią nawet styczności, bo skoro przyjęło się, że musi być filtr w domu, to inna opcja jest zła:p

 

13 godzin temu, Pawkuu napisał:

 

 

Nie kupuj gotowego zestawu. Jak masz ograniczony budżet polecam na start wyszukanie używanego akwa i oświetlenia. Ja jak startowałem wyrwałem akwarium 60x30x30 opti z szafką za 120 zł. Lampę po 2tyg. wymieniłem na zetlighta (300zł) do tego grzałka jakaś 50W, falownik x2szt po 30 zł i kaskada. wyjdzie cię ok 600-650 zł.

 

Skała kupisz po 25 zł sucha. do tego kawałek żywej i lecisz. 

Co miesiac uzbierasz 150-200 zł żeby dokupować testy wodę a później korale.

 

@Pawkuu dobrze radzi;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to już mam zestaw używany zalany wodą z podminaki. Już od prawie 2 tygodni. I powoli kończy mi się woda co dostałem RO. 

akwarium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, adamsb81 napisał:

I powoli kończy mi się woda co dostałem RO. 

To kup wodę z marketu, jak nie masz możliwości w akwarystycznym i nie masz kasy na filtr w tej chwili. Fakt, sam nie używałem nigdy, ale wiele osób tak prowadzi akwarium i nie mają żadnych problemów (np. kolega @r_33, chyba najstarsza obecnie kosteczka na forum, niezmiennie zapierająca dech). Historie o miedzi w takiej wodzie (bo na pewno destylują w miedzianych naczyniach) to wg mnie bajka. Nie spotkałem się nigdy z przypadkiem, żeby ktoś miał problemy z miedzią z powodu wody marketowej. A jak koniecznie chcesz się zabezpieczyć to wrzuć do filtra cuprisorp od seachema np i będziesz miał pewność. Skażenie metalami to się robi od uszkodzonej izolacji w jakimś sprzęcie, przedawkowania mikroelementów albo od wrzuconego jakiegoś metalowego przedmiotu (dziecięcy pierścionek, spinka, samochodzik itp...:-), nie od wody z marketu. Od wody "nie-idelanej RODI" to możesz mieć co najwyżej ciut więcej okrzemek i osadu na szybkach. Ale u Ciebie dopiero start, dojrzewanie i pusto w akwarium, wiec się tym nie przejmuj zupełnie.

Fajnie, że się pochwaliłeś w końcu:-) To chyba pora na założenie tematu w dziale "nasze akwaria do 60l" i opisać trochę, co tam masz w środku i co planujesz.

Tak na pierwszy rzut oka:

- fajnie poklejona skała (trochę miejsca na miękasy na dole i piękna patelnia dla jakichś SPS kiedyś:-), tylko nie wiem, czy nie za mało jej trochę

- rozejrzyj się za cyrkulacją, choćby najmniejszą typu koralią 900, bo kaskada niby wodę miesza, ale nie wymiecie Ci osadów

- zdjął bym szybę pokrywową, żeby więcej światła i powietrza się dostało do akwarium

Powodzenia:-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.