Skocz do zawartości
atk

Głupie pomysły i przemyślenia :)

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim :)

Jestem szczęśliwym lub też nie posiadaczem Reefmax 105L, który działa po przenosinach od poprzedniego właściciela u mnie od połowy lutego... Nauczony nabywanym doświadczeniem i po pewnych przemyśleniach faktycznie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem nabywając tego reefmax... :) teraz widzę wady i zalety jednocześnie oczekiwania i wizje spotykają się z rzeczywistością :)

Walcze ze zbijaniem po4/NO3, mam wrażenie że skała jest jakaś trefna i zasyfiona...

Zastanawiam się nad:

- dodaniem piachu i ponownym dojrzewaniem

- dodaniem piachu i wymianą skały iii ponownym dojrzewaniem

- zostawieniem tak jak jest i budowaniem powoli nowego dużego akwa wg własnej wizji... 

Aktualnie wygląda to tak (przepraszam fotka przed czyszczeniem) 

IMG_20190413_081235.jpg.62a4d4e9598ba523e904a437c3cd26b8.jpg

A było tak:

IMG_20190324_204820-1984x1488.thumb.jpg.27a25cad732e456b723ca62c04cc9a94.jpg

 

Jakieś pomysły / uwagi / spostrzeżenia? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był to jakis dziwny żwir/piach... 

Został odessany razem z dziesiątka trupów, podstawek po koralach i ślimakach. 

Aktualnie jest samo szkło i ewentualne cyjano/dino/inny szłam. 

IMG_20190403_174515.jpg.616877177fb8a547ee4eb6dccd223e4f.jpgIMG_20190330_194417.jpg.433563dd86887a4472d21e4ea4a725f8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panel czyściłeś? Tam też dużo syfu się zbiera możesz przedmuchać jeszcze dziury w skale cyrkulatorem, jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś 


127c352cab2572c10ffbc4835c2962b7u1937a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze:D

Kupić akwarium choć 200-300L plus sump i zrobic mini rafe,zrobić przenosiny,bo z czasem sam to stwierdzisz i tak zrobisz,a czemu???

bo to wciąga:)

startować na suchej skale i żywym piasku,odczekać cierpliwie swoje i będzie gicior:smile_wink:

36 minut temu, atk napisał:

faktycznie zastanawiam się czy dobrze zrobiłem nabywając tego reefmax...

no to na tyle...:coffee:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, @Beti napisał:

200-300L

Marzy mi się takie 180x50x70 wysokie... Akurat wpasuje się 2 miejsce w salonie :)

Co prawda zastanawiam się czy nie będzie za wysokie... i gdzie to ładnie posklejać... oraz czy oświetlenie tego mnie nie zabije finansowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, atk napisał:

 Marzy mi się takie 180x50x70 wysokie... Akurat wpasuje się 2 miejsce w salonie :)

to zależy co chcesz w nim mieć i jakie korale bo do tak wysokiego trzeba porządne waty,

osobiście bym zrobila 180 x 70x50h max 60,ale taki przeskok z reefmax ?no jak szaleć to szaleć

:P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, @Beti napisał:

180 x 70x50h max 60,

Niestety nie mam miejsca na 70 :( przejście ma 140... Więc zostanie mi 90 cm... :)

Chyba że znajdę gdzieś indziej miejsce... 

Jak szaleć to szaleć... :) chciałbym mieć takie ryby że nawet to może być za małe... :(

Humuhumunukunukuapua'a i inne takie co pływały z nami na malediwach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, atk napisał:

Niestety nie mam miejsca na 70 :( przejście ma 140... Więc zostanie mi 90 cm... :)

Chyba że znajdę gdzieś indziej miejsce... 

Jak szaleć to szaleć... :) chciałbym mieć takie ryby że nawet to może być za małe... :(

Humuhumunukunukuapua'a i inne takie co pływały z nami na malediwach :)

to proponuję dużo dużo czytaj takie akwarium wymaga wiedzy i trochę doświadczenia choć teoretycznego:)

a tanio nie będzie chyba że będziesz kompletował sprzęt używany :) polecam markowy to jeszcze pochodzi.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

trochę doświadczenia

Dlatego jeszcze się zastanawiałem czy w tym reefmax nie wymienić skały i dać piasek... Ustabilizować parametry, dodać miękkich, lps i może jakieś sps... Popracować na tym z rok, nabyć więcej doświadczenia i potem na duże się przesiąść oraz ewentualnie przenieść do nowego życie... 

Jak widziałem zdjęcia Twojej solniczki to mi szczęka opadła i przyznaję że pozytywnie "zazdraszczam" :)

Choć cząstkę tego mieć w reefmax... Bo z drugiej ludzie miewają piękne akwa na 30...50L i da się żyć... Tylko właśnie... Jak dalej żyć? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, atk napisał:

Dlatego jeszcze się zastanawiałem czy w tym reefmax nie wymienić skały i dać piasek... Ustabilizować parametry, dodać miękkich, lps i może jakieś sps... Popracować na tym z rok, nabyć więcej doświadczenia i potem na duże się przesiąść oraz ewentualnie przenieść do nowego życie... 

myślę że dobry pomysł,a w między czasie kompletować sobie sprzęt:thumbup: powodzenia :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

myślę że dobry pomysł,

OK, a bazując na Twoim doświadczeniu... To co byś zrobiła z tym co jest? 

Zostawiła i czekała na lepsze parametry, dodała piasek, zmieniła skałę lub jeszcze inne działania? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, atk napisał:

OK, a bazując na Twoim doświadczeniu... To co byś zrobiła z tym co jest? 

Zostawiła i czekała na lepsze parametry, dodała piasek, zmieniła skałę lub jeszcze inne działania? :)

trudno coś powiedzieć nie znając twoich planów i funduszy:P

jest wiele sposobów ale to zależy na co jestes zdecydowany,jeśli już powiesz " A to już trzeba powiedziec B":smile_wink: jeszcze przemyśl

,a i może koledzy Ci coś podpowiedzą :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funduszami na chwilę obecną się nie martwię... Chciałbym aby było dobrze a nawet najlepiej... Więc chyba faktycznie na razie zostawimy reefmaxa, po czym powoli będę kompletowal duże i uczył się na ewentualnych błędach :)

Ostatnio wziąłem sobie na przemyślenie chyba słuszny tekst, iż w akwarium morskim "szybko" to można jedynie wodę z podłogi zbierać i że tutaj na efekty potrzeba czasu :)

Tylko nadal pozostaje... Co dalej z tym co jest... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, atk napisał:

Funduszami na chwilę obecną się nie martwię...

Nie do końca jestem przekonany, czy jesteś świadomy tych funduszy... Dlatego zapytam tak. 

Czy jesteś gotowy na płacenie miesięcznie 300zł za prąd więcej z racji posiadania akwarium???
Czy jesteś świadom, że nieznana choroba może Ci w krótkim czasie skasować życia za 3 czy 4 tysiące złotych???
Czy zdajesz sobie sprawę, że niektóre ryby mogą Cię kosztować po tysiąc złotych za sztukę???
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dadario napisał:


Czy zdajesz sobie sprawę, że niektóre ryby mogą Cię kosztować po tysiąc złotych za sztukę???
 

Bez przesady. Pisał o akwarium 600+. Sohali tam wpuszczał nie będzie ;) Są dziesiątki rybek dużo, dużo tańszych, którymi można zasiedlić zbiornik. 

8 minut temu, dadario napisał:

Nie do końca jestem przekonany, czy jesteś świadomy tych funduszy... 

Ale z tym się zgodzę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Itd,itd itd...aż dojdzie w tysiące,ale czemu nie...każdy ma prawo spróbować:Pto tylko hobby a że kosztowne nio nikt nie mówił że będzie tanio:D

akwarium tego rozmiarów średni koszt utrzymania miesięczny to około 500-600zl.

nie oficjalne więcej jeśli zaczniesz korale dodawać


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej świadomy jestem, dlatego się aż tak nie przejmuje... 

Co prawda nie dają jeszcze 500+ na rybki, ale damy radę bez tego ;)

Chciałem zacząć i nauczyć się na czymś mniejszym oraz naprawdę poczuć czy to jest to "hobby" o które mi chodzilo, poczuć tego bakcyla jak to mówią :) bo wolę stracić z 3...5k PLN.... Niż 20k i więcej. 

A wracając do reefmax, to co kto poleci z tym dalej? Zostawić, czekać na unormowanie parametrów i dorzucać miękkie, lps/sps i cieszyć się poki co z tego co jest? 

Dodać piasek i/lub wymienić skałę? Inne propozycje? :)

Z góry dziękuję za wszelkie cenne uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Za 3-5k to ty spokojnie postawisz nowy większy zbiornik :) Ja bym odpuścił RM na Twoim miejscu i zajął się od zera nowym projektem w tym budżecie. Nie ma nic przyjemniejszego niż tworzenie czegoś od zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, atk napisał:

Marzy mi się takie 180x50x70 wysokie..

O widzę, że od razu chcesz przeskoczyć do innej ligi:) Warto pouczyć się chyba jeszcze na obecnym akwarium, choćby po to byś mógł samemu ocenić co chciałbyś w takim akwarium trzymać, a co za tym idzie jakiego sprzętu i jakiego akwarium potrzebujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że przesiądziesz się na większy zbiornik nie oznacza że pozbawiony będzie problemów które masz obecnie w Reefmax'ie. To fajny zbiornik do zbierania doświadczeń. Przez to forum przewinęły się dziesiątki Reefmax'ów, a wiele z nich było super prowadzonych i to przez wiele lat, zanim ich właściciele przesiedli się na większe zbiorniki. Poczytaj stare wątki z Klubu Reefmax, jest tam wiele ciekawych informacji. Tutaj jeden z przykładów jak można stworzyć fajną rafę w takim baniaczku.

 

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, atk napisał:

zastanawiam się czy nie będzie za wysokie... i gdzie to ładnie posklejać... 

Spokojnie da się to skleić w domu,  przyjedzie ekipa i na miejscu sklei jeśli jest problem z wniesieniem do domu gotowego akwarium, a najbliżej masz cc z Bydgoszczy 


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.