Skocz do zawartości
dale

Odpieniacz a wymiana gazowa

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Trochę może I jest nieścisłości u autora tematu ale od dłuższego czasu jak obserwuję wypowiedzi dale to szczuje a potem odwraca kota ogonem. Klasyczny przypadek forumowy

No to poszczujemy dalej, w końcu forumowy przydomek zobowiązuje....

Autorowi tematu zwracam uwagę że myli pojęcia adsorbcji, absorbcji oraz żywic jonowymiennych. Wynika to najwyraźniej z braku wiedzy i skutkuje motaniem się po omacku...

W skrócie, różne pojęcia, różne efekty i skutki.

Również z rollermatem - piszesz o utrzymaniu bioróżnorodności, o pokarmie dla mikroorganizmów a z drugiej strony chcsz fizyczną filtracją wywalić cały detrytus i wszelkie drobne życie jakie zdąży dolecieć do komina. Trochę to nielogiczne.

 

Przyjmij proszę do wiadomości że odpieniacz w takim systemie jak Twój ma za zadanie:

- napowietrzyć wodę (usunięcie nadmiaru CO2 i innych szkodliwych, śladowych gazów i wprowadzenie ogromnej w porównaniu z wymianą powierzchniową ilości powietrza- w tym tlenu, co zapewnia równowagę pomiędzy dniem i nocą - oddychanie i fotosynteza - hasła dnia), w konsekwencji stabilniejsze pH i pochodne - w cyklu dobowym

- usunięcie związków powierzchniowo czynnych, białek, amin itp... (czyli czegoś co albo się nie rozkłada a jedynie odkłada w systemie i tylko bardzo stabilne ekosystemy sobie radzą z tym bez szkody) - podmianami tego nie załatwisz (do sprawdzenia matematycznie)

- wreszczie, usunięcie drobnych zanieczyszczeń mechanicznych (tu rollermat się sprawdzi)

- poza tym, odpieniacz wywala pewną ilość pożytecznych mikroorganizmów i związków, ale to system i suplementacja uzupełniają

 

Nie zastąpisz tego żywicami czy adsorbentami, rollermat też nie pomoże jak substancja rozloży się w zbiorniku, a bez odpieniacza "amoniak" i związki siarki czy fosforu, z uwagi na gorszą wymianę gazową zrobią Ci kuku...

Ale co ja tam wiem... skoro mi nie wierzysz, poczytaj Testera na Jego stronie jest to fajnie i przystępnie wyjaśnione.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

 

 

Przyjmij proszę do wiadomości że odpieniacz w takim systemie jak Twój ma za zadanie:

- napowietrzyć wodę (usunięcie nadmiaru CO2 i innych szkodliwych, śladowych gazów i wprowadzenie ogromnej w porównaniu z wymianą powierzchniową ilości powietrza- w tym tlenu, co zapewnia równowagę pomiędzy dniem i nocą - oddychanie i fotosynteza - hasła dnia), w konsekwencji stabilniejsze pH i pochodne - w cyklu dobowym


 

I co na tą teorię mówi praktyka akwarium Fresha i r_33. Akwaria kipiące życiem, bez plag i wzorowym pH 

Dlaczego wielu ludzi stosujących odpieniacze kupuje pochłaniacze CO2???? Dlaczego ssanie powietrza do odpieniacza wygiąga się na „podwórko”???? 

Edytowane przez Jacek56
Walka z mitami (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, to nie są mity i fizyki oraz chemii nie przeskoczysz. Fresz i r_33 są doświadczonymi akwarystami, obserwującymi i wyciągającymi wnioski. Mają stabilne systemy. Taką obrali metodę i ją konsekwentnie stosują - ale ze zrozumieniem. Nie znam bliżej ich systemów więc się nie wypowiem.

 

U mnie też przez dobę nie było prądu przy 210l zupy rybno koralowej i nic nie padło, a proste spsy i lpsy wyłaziły z baniaka, że o ukwiałach nie wspomnę. Nie znaczy że jest to regułą. Ba, jak mi się 320l rozszczelniło wszystko zostało na resztkach wody i też udało się uratować wszystko (odpieniacz stał w zbiorniku). Nie znaczy to że jest to reguła i zasada.

Nie opowaidaj bajek że to teoria, bo wpływ na wymianę gazową odpieniacza udowodniono już dawno, więc nieprecyzyjnie się wyraziłeś chyba.

Jeśli w pomieszczeniu przebywają tak liczne osoby że zmienia się proporcja O2/CO2, to zasadnym jest wywalić wlot odpieniacza na zewnątrz, czy założyć filtr - to normalne.

Przecież właśnie to napisałem że odpieniacz dostacza olbrzymie ilości powietrza do systemu.

Wielu wywala wloty na zewnątrz ze względu na hałas.

 

A powiedz mi, w ile z tych zbiorników bez odpieniacza jest przerybionych i nie ma stałego wywalania poza system detrytusu czy materiału biologicznego?

Załóż duże i wydajne refugium, daj właściwą suplementację by glony rosły i dobierz cykl świetlny, będziesz miał wymianę gazową bez odpieniacza - i w tą stronę autor tematu powinien iść, jeśli chce zrezygnować z odpieniacza.

Wszystko jest kwestią marginesu bezpieczeństwa.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podasz kilka naukowych odnośników o wymianie gazowej w odpieniaczu? Poczytam z chęcią .Dziękuje z góry 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, dale napisał:

U mnie też przez dobę nie było prądu przy 210l zupy rybno koralowej i nic nie padło, a proste spsy i lpsy wyłaziły z baniaka, że o ukwiałach nie wspomnę.

U mnie jak zabrakło w mieszkaniu prądu to jedyne co się stało to po obniżeniu poziomu wody która spadła do sumpa zbielały glony wapienne - pięknie równo jak od linijki :P  dodam że jak są glony wapienne w zbiorniku to już jest pełen sukces - takie chodzą słuchy :P u mnie glonów wapiennych są grube skorupy na tylnej szybie bo tam tylko jej nie czyszczę.

Pomiaru PH nigdy nie robiłem tak jak i ICP - strach by mnie ogarnął jakby wanadu brakowało na papierku :P 

Ostatnio jest dobry temat o skale RRR i brakującego w całej układance dobrego medium biologicznego. No to ja jak już gdzieś pisałem w przypadku mojego zbiornika że ja stawiam na biologię, a nie na urządzenia. Co mam w sumpie i akwarium jest wszystko opisane czarno na białym tylko trzeba się wysilić i poczytać te moje głupoty :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Tester napisał:

Znaczenie odpieniacza w wymianie gazowej: https://reefhub.pl/odpieniacz-a-wymiana-gazowa/

 

"Łatwo sobie wyobrazić, że miliony mikropęcherzyków powietrza tworzą ogromną powierzchnię kontaktu woda – powietrze, mniej więcej tak jak miliony pęcherzyków płucnych zwiększają powierzchnię wymiany tlenu i dwutlenku węgla między płucami a krwią. Dzięki temu wymiana gazowa może zachodzić tu bardzo intensywnie „  
Według mnie taki opis może wprowadzać w błąd przeciętnego Kowalskiego, który sobie zakoduje że bez odpieniacza to akwarium nie będzie funkcjonować bo to są płuca systemu. Jak pokazuje praktyka bez odpieniacza zazwyczaj akwarium funkcjonuje lepiej.
Czy mógłbyś to przetłumaczyć na język bardziej zrozumiały? Czyli jaką konkretnie powierzchnię tworzą te miliony pęchęrzyków? Czy możesz to odnieść do powierzchni akwarium jaką zastępuje odpieniacz? 

Jeszcze jedna sprawa zawartość CO2 w wodzie, a zjawisko fotosyntezy w zooksantellach? (coś namieszałem?)


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, pokaże Ci więcej pięknych zbiorników z odpieniaczem niż Ty mi bez odpieniacza. Wystarczy że wejdziesz na ToTMa na RC

Nie potrzebuję wyliczeń żeby wiedzieć zeby wiedzieć, że milion pęcherzyków ma większą powierzchnię niż jeden bąbel o tej samej objętości co ten milion. 

Na podobnej zasadzie otrzymujemy olbrzymia powierzchnie węgla aktywnego, z tym że tam sa mikroskopijne pory a nie pęcherzyki. 

Poza tym sam policz powierzchnię prostopadłościana 8x4x4 a potem podziel go na pół i policz łączną powierzchnię dwóch sześcianów. 

Co do zooxantelle, to pamietaj, że one w duzym stopniu uzyskują CO2 od korali. 

Poza tym w wodzie morskiej czy akwariowej ilość CO2 nie spadnie poniżej pewnego poziomu ponieważ w powietrzu jest te 0.04% i przez tysiące lat roślinom ta ilość wystarczała.

Poza tym nigdzie nie powiedziałem że się nie da bez odpieniacza


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Tester napisał:

Jacek, pokaże Ci więcej pięknych zbiorników z odpieniaczem niż Ty mi bez odpieniacza. Wystarczy że wejdziesz na ToTMa na RC

Nie potrzebuję wyliczeń żeby wiedzieć zeby wiedzieć, że milion pęcherzyków ma większą powierzchnię niż jeden bąbel o tej samej objętości co ten milion. 

Na podobnej zasadzie otrzymujemy olbrzymia powierzchnie węgla aktywnego, z tym że tam sa mikroskopijne pory a nie pęcherzyki. 

Poza tym sam policz powierzchnię prostopadłościana 8x4x4 a potem podziel go na pół i policz łączną powierzchnię dwóch sześcianów. 

Co do zooxantelle, to pamietaj, że one w duzym stopniu uzyskują CO2 od korali. 

Poza tym w wodzie morskiej czy akwariowej ilość CO2 nie spadnie poniżej pewnego poziomu ponieważ w powietrzu jest te 0.04% i przez tysiące lat roślinom ta ilość wystarczała.

Tu nie chodzi o ilość zbiorników tylko jaką powierzchnię akwarium zastępuje (zwiększa) odpieniacz. Dalej w dyskusji jesteśmy w sferze ogólnych sformułowań. 

"Co do zooxantelle, to pamietaj, że one w duzym stopniu uzyskują CO2 od korali. „  - a korale skąd uzyskują?

"Poza tym w wodzie morskiej czy akwariowej ilość CO2 nie spadnie poniżej pewnego poziomu ponieważ w powietrzu jest te 0.04% i przez tysiące lat roślinom ta ilość wystarczała. „

Dokładnie, problem w tym że ludzkość zwiększa tą ilość w powietrzu (globalne ocieplenie, bielenie raf) i  jeszcze dodatkowo to wtłaczamy do akwarium - po co???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale produkują CO2 tak jak Ty czy ja uzyskując energię. 

Pytanie, gdzie tego CO2 jest więcej - w przerybionym akwarium czy w pokoju w którym się to akwarium znajduje.

Kurcze Jacku, między czarnym a białym jest jeszcze sporo odcieni szarosci. To że Tobie i paru innym osobom udaje się prowadzić ładne akwaria bez odpieniacza, nie oznacza to że w innych systemach jest zbędny.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Jacek56 napisał:

i  jeszcze dodatkowo to wtłaczamy do akwarium

Jacek ale wtłaczamy co? Bo nie wtłoczymy więcej niż jest w powietrzu. A na zasadzie różnicy zawartość CO2 w powietrzu i CO2 w wodzie nie dojdzie do przesycenia gazami z powietrza?

Może źle kombinuję ale.
Rafa powierzchnia M2 i tu mamy daną zawartość tlenu i CO2 w wodzie, konsumentów tlenu XX, wody nad tym metrem rafy XXXX litrów (bufor) - ale akwarium powierzchnia X a konsumentów tlenu podobnie co na M2 rafy ale buforu wody już mamy mniej. I odpieniacz wg prawideł jest jednym z narzędzi umożliwiającym przewietrzenie tego smogu jaki zawisa nad naszą domową rafą. (nie jedynym)

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Tester napisał:

Korale produkują CO2 tak jak Ty czy ja uzyskując energię. 

Pytanie, gdzie tego CO2 jest więcej - w przerybionym akwarium czy w pokoju w którym się to akwarium znajduje.

Kurcze Jacku, między czarnym a białym jest jeszcze sporo odcieni szarosci. To że Tobie i paru innym osobom udaje się prowadzić ładne akwaria bez odpieniacza, nie oznacza to że w innych systemach jest niezbędny.

 

 

Przerybione akwarium nie przetrwa próby czasu w tym hobby, próby takie kończą się ospą i naturalną selekcją i odpieniacz w niczym tutaj nie pomoże. 

Nic nikomu się nie udaje, akwaria „bez” odwzorowują naturę i dlatego są łatwe w prowadzeniu. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, chwialek napisał:

Jacek ale wtłaczamy co? Bo nie wtłoczymy więcej niż jest w powietrzu. A na zasadzie różnicy zawartość CO2 w powietrzu i CO2 w wodzie nie dojdzie do przesycenia gazami z powietrza?

Może źle kombinuję ale.
Rafa powierzchnia M2 i tu mamy daną zawartość tlenu i CO2 w wodzie, konsumentów tlenu XX, wody nad tym metrem rafy XXXX litrów (bufor) - ale akwarium powierzchnia X a konsumentów tlenu podobnie co na M2 rafy ale buforu wody już mamy mniej. I odpieniacz wg prawideł jest jednym z narzędzi umożliwiającym przewietrzenie tego smogu jaki zawisa nad naszą domową rafą. (nie jedynym)

Dzięki, że bierzesz udział.
Może inni czytając zaczną zwracać uwagę na podstawowe aspekty prowadzenia akwarium, ruch wody, obsada, wentylacja, odpieniacz nie zapominajmy to „protein skimmer” a  nie „gas exchanger device” 

Myślę, że koncentrujemy się na nie na tym co trzeb. Wydaje mi się, że wystarczy zwiększyć „obrót” wody w zbiorniku aby zapewnić dobre przewietrzenie o którym piszesz tak pokazuje wieloletnia praktyka. Nie da się ukryć bąbelki dają dodatkową powierzchnię wymiany ale też wiele cennych rzeczy zabierają, coś za coś. To co zabierają jest o wiele ważniejsze niż to co dają. 
 Akwaria przerybione długo nie istnieją.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Jacek56 napisał:

Przerybione akwarium nie przetrwa próby czasu w tym hobby, próby takie kończą się ospą i naturalną selekcją i odpieniacz w niczym tutaj nie pomoże. 

Nic nikomu się nie udaje, akwaria „bez” odwzorowują naturę i dlatego są łatwe w prowadzeniu. 

U mnie się nie skończyło, a do systemu właśnie podpiąłęm koniki - co zwiększyło jeszcze obciążenie. A co do natury i odpieniacza, to pianę morską widziałeś? A sztorm czy większe fale?

Godzinę temu, Jacek56 napisał:

Myślę, że koncentrujemy się na nie na tym co trzeb. Wydaje mi się, że wystarczy zwiększyć „obrót” wody w zbiorniku aby zapewnić dobre przewietrzenie o którym piszesz tak pokazuje wieloletnia praktyka. Nie da się ukryć bąbelki dają dodatkową powierzchnię wymiany ale też wiele cennych rzeczy zabierają, coś za coś. To co zabierają jest o wiele ważniejsze niż to co dają. 

Tak Ci się tylko wydaje. Zobacz jaką wydajność powietrzną mają pompy przy odpieniaczach, zobacz jaką średnicę ma taki bąbel powietrza (wymiary znajdziesz w artykułach dotyczących aerozoli itp) przelicz sobie na ilość bąbli, następnie znając ich średnie wymiary, przelicz na powierzchnię i porównaj do powierzchni zbiornika, następnie zobacz jaki przepływ musiał by być.  Jest to bardzo istotny czynnik w wymianie gazowej.

Odpieniacz zabiera śladowe ilości substancji pożytecznych - w porównaniu np. do refugium, a jakoś nikt nie krytykuje tego sposobu...

Akwaria przerybione długo nie żyją - ja bym powiedział że każde akwarium płaci za błędy akwarysty. I żadne dyskusje tutaj nie pomogą, albo masz zbiornik z którego możesz być zadowolony, albo nie.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prace odpieniacza łatwo zdefiniować - po prostu wyciągnij go z wody i zacznij mierzyć pH, no3 i po4.

Z moich obserwacji - pH w pierwszych dniach spadło, ale w kolejnych tak jakbym system zaadaptował się do nowego i nadrobił stratę.

No3 zawsze miałem na pograniczu wykrywalności, za to zawsze walczyłem z po4 - po odstawieniu pienidła fosforany spadły do poziomu 0,00/0,03. Takie są fakty i z faktami ciężko dyskutować :).

Jestem zdania, że przedobrzyliśmy z odpieniaczami i one nabrały takich mocy i przepływów powietrza itp, że w obecnym czasie bardzo łatwo jest je przewymiarować. Dziś już mało kto zna różnice między pienidłem delteca apf600 (legendy) a obecnymi igłami które by kota zassały, zmieliły i odpieniły. Różnica w działaniu zwykłych starych prychaczy do dzisiejszej maszynerii to jak porównywanie świeczki do leda. Niestety, ale dzisiejsze rozwiązania w mojej ocenie poprzez obroty igiełki i siatkowania bardzo drobnymi bąbelkami powietrza wody powoduje zabicie/wyeliminowanie planktonu w wodzie który odpowiada za naturalne procesy w akwarium.

Oczywiście, że z odpieniaczem są tysiące pięknych baniaków ale dużo z nich jest wyposażone w dodatkowe elementy układanki jak absorbenty, zeoility i miliony innych cudownych rozwiązań. W mojej ocenie można po prostu prościej. Używanie flizeliny zamiast jest jak szklanka zimnej wody ;) flizelina na spływie zatrzymuje zanieczyszczenia stałe ale przepuszcza to co wodzie najcenniejsze - życie i może właśnie to jest meritum sprawy.

Muszę się zgodzić ze stwierdzeniem, że nie wszystko do wszystkich, niema żelaznej reguły, że jeżeli coś działa u mnie koniecznie musi działać u innego akwarysty - niestety w ten sporcie tak niema.

 

 


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, kiflu napisał:

a obecnymi igłami które by kota zassały, zmieliły i odpieniły

Hahaha, padłem na podłogę ze śmiechu :D To ci się Maciek udało!

Akwarium do maja podrośnie, to będzie się czym na zjeździe może podzielić.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiflu jestem mocno początkujący i nie mam z czym do ludzi ale już myślę i większym zbiorniku docelowym i dokładnie miałem takie same przemyślenia po prześledzeniu for, topiców I specyfikacji odpieniacza. U mnie go nie będzie za to będzie skimmer powierzchniowy :)

Super napisane :clapping

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, dale napisał:

U mnie się nie skończyło, a do systemu właśnie podpiąłęm koniki - co zwiększyło jeszcze obciążenie. A co do natury i odpieniacza, to pianę morską widziałeś? A sztorm czy większe fale? 

A kubek z pianą na plaży po sztormie widziałeś? I ludzików co go czyszczą? :) :) :)  I Ty tak naprawdę wierzysz w to co napisałeś? 

15 godzin temu, dale napisał:

Tak Ci się tylko wydaje. Zobacz jaką wydajność powietrzną mają pompy przy odpieniaczach, zobacz jaką średnicę ma taki bąbel powietrza (wymiary znajdziesz w artykułach dotyczących aerozoli itp) przelicz sobie na ilość bąbli, następnie znając ich średnie wymiary, przelicz na powierzchnię i porównaj do powierzchni zbiornika, następnie zobacz jaki przepływ musiał by być.  Jest to bardzo istotny czynnik w wymianie gazowej.Odpieniacz zabiera śladowe ilości substancji pożytecznych - w porównaniu np. do refugium, a jakoś nikt nie krytykuje tego sposobu… 

To zapewne ktoś to już zrobił i wystarczy znaleść takie opracowanie w internecie, chętnie poczytam. 

 

13 godzin temu, kiflu napisał:

Prace odpieniacza łatwo zdefiniować - po prostu wyciągnij go z wody i zacznij mierzyć pH, no3 i po4.

Z moich obserwacji - pH w pierwszych dniach spadło, ale w kolejnych tak jakbym system zaadaptował się do nowego i nadrobił stratę.

No3 zawsze miałem na pograniczu wykrywalności, za to zawsze walczyłem z po4 - po odstawieniu pienidła fosforany spadły do poziomu 0,00/0,03. Takie są fakty i z faktami ciężko dyskutować :).

Jestem zdania, że przedobrzyliśmy z odpieniaczami i one nabrały takich mocy i przepływów powietrza itp, że w obecnym czasie bardzo łatwo jest je przewymiarować. Dziś już mało kto zna różnice między pienidłem delteca apf600 (legendy) a obecnymi igłami które by kota zassały, zmieliły i odpieniły. Różnica w działaniu zwykłych starych prychaczy do dzisiejszej maszynerii to jak porównywanie świeczki do leda. Niestety, ale dzisiejsze rozwiązania w mojej ocenie poprzez obroty igiełki i siatkowania bardzo drobnymi bąbelkami powietrza wody powoduje zabicie/wyeliminowanie planktonu w wodzie który odpowiada za naturalne procesy w akwarium.

Oczywiście, że z odpieniaczem są tysiące pięknych baniaków ale dużo z nich jest wyposażone w dodatkowe elementy układanki jak absorbenty, zeoility i miliony innych cudownych rozwiązań. W mojej ocenie można po prostu prościej. Używanie flizeliny zamiast jest jak szklanka zimnej wody ;) flizelina na spływie zatrzymuje zanieczyszczenia stałe ale przepuszcza to co wodzie najcenniejsze - życie i może właśnie to jest meritum sprawy.

Muszę się zgodzić ze stwierdzeniem, że nie wszystko do wszystkich, niema żelaznej reguły, że jeżeli coś działa u mnie koniecznie musi działać u innego akwarysty - niestety w ten sporcie tak niema.

 

 

 

Maciek mnie zastanawia jedno, jeżeli można prościej to dlaczego na forum, FB wtłacza się wszystkim początkującym te bajki o odpieniaczu??? ZMOWA??? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jacek56 napisał:

A kubek z pianą na plaży po sztormie widziałeś? I ludzików co go czyszczą? :) :) :)  I Ty tak naprawdę wierzysz w to co napisałeś? 

Piana rozkłąda się poza linią przyboju, w piasku jest tyle bakterii że dają radę :) Ale nie zrozumieliśmy się, ja nie pisałem że piana morska oczyszcza wodę, ja pisałem że natlenia ją. Problem polega na tym, że z racji proporcji nie jesteśmy w stanie uzyskać zamkniętego systemu jakim są oceany, nie mamy tyle toni wodnej na siedlisko planktonu, które produkuje więksość tlenu na planecie, nie mamy takiego buforu by stabilizować parametry, no i do naszych zbiorników jest ciągły dopływ masy - pokarm. Dlatego coś trzeba zabierać np. glony z refugium, osad z szyb czy choćby kubek z odpieniacza wymyć.

To nie kwestia wiary, to zwykła wiedza.

6 godzin temu, Jacek56 napisał:

To zapewne ktoś to już zrobił i wystarczy znaleść takie opracowanie w internecie, chętnie poczytam. 

Jak znajdziesz, wrzuć link, ja kiedyś sobie liczyłęm samemu (z wykształcenia - biolog i chemik  - mgr i techn. konkretnie - między innymi).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak ja zaczynałem przygodę z morską akwarystyką to pamiętam że kazano dać jak najwięcej żywej lub suchej skały i innego medium które będzie siedliskiem dla bakterii. Pamiętam że był problem taki że ludzie zagruzowywali akwaria, a dzisiaj jest inna tendencja, im mniej tym lepiej i to jest pewnie błąd. U mnie jest dodatkowo w sumpie sporo skały i trochę siporaxu. Jak założyłem pierwszy mały zbiorniczek na takiej zasadzie i okazało się że parametry trzymają się w ryzach, a PO4 mam mniejsze niż znajomy z wielkim odpieniaczem to stwierdziłem, a po cholerę mam sprzedawać nerkę dla odpieniacza jak można bez tego urządzenia :P nie wiem dlaczego u ludzi zakodowane jest że musi być w akwarium morskim odpieniacz i koniec :P  

Jeszcze odnośnie wymiany gazowej. U mnie falowniki są skierowany ku górze żeby tafla wody była "mielona". No i co jakiś czas wietrzenie pomieszczeń. Odpieniacz jak będzie nie wywietrzone pomieszczenie to też nie wpompuje czystego tlenu do akwarium. Nigdy też nie mierzyłem PH. Nie zauważyłem też żeby w zimę zmniejszyła się kalcyfikacja i poszło kh do góry.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym panuje durna zasada o wadze skały vs pojemność akwarium. Kupują potem piękną skałę z cementu, wagowo się zgadza, porowatość mierna i są efekty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Poza tym panuje durna zasada o wadze skały vs pojemność akwarium. Kupują potem piękną skałę z cementu, wagowo się zgadza, porowatość mierna i są efekty. 

Otóż to :P 

Droga donikąd... 

Let's play a game hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest podejście do tematu Tester i Dale patrzą z perspektywy fizyczno chemicznej i mają rację, pęcherzyki tworzą dodatkową powierzchnię wymiary gazowej,  , my spoglądamy na przez pryzmat akwarysty obserwatora procesów  zachodzących w zbiorniku. I jakie wnioski się nasuwają, ta dodatkowa wymiana gazowa, którą daje odpieniacz wyrządza więcej szkód biologii zamkniętego systemu niż to warte.  
Fajnie podsumował to Kiflu z odpieniaczem miał problem z PO4, NO3 stosował absorbery, refugium i inne cuda, ja zresztą też. „Bez”system trawi, przerabia  i wszyscy są zadowoleni. 
Problemem jest biologia, trudno ją ogarnąć we wzory, a liczenie atomów, tak ostatnio popularne niewiele o niej mówi. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku, uwierz mi, że ja tez  patrzę z pozycji obserwatora. I jak się wczytasz dobrze w mój wątek, to zobaczysz, że odpieniacz nie chodzi u mnie non stop - prędzej pół na pół. I o ile zgadzam się z Tobą, że da sie uzyskać piękne akwarium bez odpieniacza, tak kompletnie niezgadzam się z Twoją narracją mówiącą, że odpieniacze to zło i że wyrządzają więcej szkód. To tak, jakbyś powiedział, że noże są złe bo ludzie nimi zabijają. Ale o krojeniu chleba już zapomiasz.  

Myślę że Maciej poruszył istotną kwestię tutaj. Odpieniacze stały się bardzo wydajne. Aż za bardzo. To powoduje, że źle dobrany odpieniacz może wyrządzać więcej szkód niż pożytku. Ale to nie wina odpieniacza tylko akwarysty. Dobrze dobrany odpieniacz, w systemie który z nim współpracuje to genialne rozwiązanie. A jeśli się z tym nie zgadzasz, to napisz do Krzyśka Tryca, że się nie zna. 

Moj tekst odnośnie wymiany gazowej w akwarium i znaczenia odpieniacza, rzeczywiście był "fizyczny" ale był niejako odpowiedzią na Twoją krytyczne posty. I nigdzie nie napisałem, że jest zbędny lub niezbędny. 

Całkowicie rozumiem argumenty przeciw używaniu odpieniacza i cieszę się, że Ci się udaje prowadzić tak ładny zbiornik. To jednak nie znaczy, żeby robić krucjatę przeciwko odpieniaczom. A niestety taki przekaz płynie z Twoich wypowiedzi - są złe i basta. Pisałem już, że między czarnym, a białym jest wiele odcieni szarości.

Na koniec żarcik

07cwany_zyraf.jpg.a8270a3946b2c5482b9d534e2b1410be.jpg

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.