Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Niedawno stracilam swoją około dwuletnią hodowlę fito, bo zakazilam sobie Wrotkiem. Kupiłam nowe fito, nie dość, że nie chciało rosnąć, to pojawiały się w nim pasma jakby śluzu. Hodowle zaorałam. Kupiłam fito z innego źródła. Ciemnozielone, bardzo gęste, niby super, ale trochę mi podejrzane. Moje poprzednie fito nie miało aż tak szmaragdowego odcienia, było bardzo gęste, ale zieleń nie była tak ciemna. 

Poza tym moje "stare" fito miało jednorodna strukturę, nie było żadnych smug, odcieni, a w tym nowym, które rośnie niby bardzo szybko, jest ciemne, jednak są jakieś smugi, których nie da się rozmieszac. Mogę łyżka 5 minut mieszać, ale nawet przez chwilę nie ma homogenicznej struktury. Widoczne są chmury. O co może chodzić z tym fito?

Kjc6jp0.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to jest śliczna hodowla sinic.  Zdjęcie pięknie pokazuje, że jakby opalizujacy płyn. Pod mikroskopem wygląda to tak.(forka)   Niestety wrotki nie chcą na tym rosnąć. podejrzewam,że jest  trujące lub szkodliwe   bo orzeęski Euplotes, które  zwykle ja znajsuje w fito tu nie występowały.   I tak, ta hodowla rośnie do  mocno ciemnozielonej i robi wrażenie gęstej.  

72573013_605051073364198_907280784371482624_n.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, nadaje się tylko do toalety?

Narobiłam sobie tego 20l :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj usłyszałam od właściciela sklepu akwarystycznego, który hoduje fito, że w przypadku nannochloropsis te opalizujące smugi, których się nie da rozmieszac są zupełnie normalne. Wrotek mu na tym rośnie i uzywa fito z takimi objawami do wszystkich słonych zbiorników w sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dostałem podobne, a z bardzo pewnego źródła. Przypadkiem też Nannochloropsis . Coś w tym może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzućcie pod mikroskop - w necie macie mnóstwo zdjęć spod mikroskopu jak wygląda nannochloropsis więc będziecie mieli porównanie ;) Przy okazji sprawdzicie czy hodowla fito nie jest niczym zakażona ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym co powiedział gościu w sklepie. Moja hodowla foto też ma takie opalizujące smugi. Jest to widoczne zwłaszcza w rozrzedzonych koloniach.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Cześć

Mam podobne wątpliwości co do mojego fito jak Nik@. Leję to od dłuższego czasu a kupuję jako mix w jednym z naszych sklepów. Konsystencja zawsze była taka "niemieszalna".  Teraz dorwałem jakiś mikroskop (słabiutki ale coś tam widać) i mam pytanie czy te zielone nitki to glony czy sinice?

Img00053.jpg

Img00065.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartek. Plagi sinic może nie ale jakiś czas temu jak to wlewałem padła mi jednej nocy cała hodowla lasonogów i dwa konie. Szukam przyczyny od dwóch tygodni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym fitoplanktonie. Naczynie stoi na parapecie po południowej stronie, ale promienie nie padają bezpośrednio na pojemnik.

Naczynie ma 4L do tego leje 5 kropli Aqua Plant na początek. Po 6 dniach wygląda tak jak na zdjęciach.

Wydaje mi się że jest jednak trochę za wyblakłe, ale nie śmierdzi. Sam już nie wiem, wszyscy mają takie ciemno zielone i gęste. Co sądzicie ? przestać dozować ?

QnR7Jm7l.jpg

QSBhw48l.jpg


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, ryzyk.fizyk napisał:

A co myślicie o tym fitoplanktonie. Naczynie stoi na parapecie po południowej stronie, ale promienie nie padają bezpośrednio na pojemnik.

Naczynie ma 4L do tego leje 5 kropli Aqua Plant na początek. Po 6 dniach wygląda tak jak na zdjęciach.

Wydaje mi się że jest jednak trochę za wyblakłe, ale nie śmierdzi. Sam już nie wiem, wszyscy mają takie ciemno zielone i gęste. Co sądzicie ? przestać dozować ?

QnR7Jm7l.jpg

QSBhw48l.jpg

Odstaw w trochę ciemniejsze miejsce i odczekaj kilka dni. Sprawdź tez, czy się nie przegrzewa. Znajomy miał podobny efekt, jak prześwietlił fito, ale kilka dni w polcieniu pomogło.

W przypadku mieszanek fito im więcej światła, tym bardziej żółte się robi. U mnie stoi przy oknie od wschodu, a i tak w lecie ma bardziej żółte zabarwienie. W zimie, gdy ma mniej swiatla jest ciemnozielone. 

Nie wiem, czy nie palne głupoty, ale chyba mi się gdzieś obiło o oczy, że bruzdnice w fito stają się dominujące przy zbyt dużym oświetleniu a zanikają te zielone kultury.

 

Dodam jeszcze, ze  tamto fito poszło w kibel, za późno się dowiedziałam, że smugi to norma przy monokulturze nannochloropsis. Udało mi się kupić taką mieszankę kultur, jak wcześniej miałam i teraz mi super rośnie przy oknie. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest raczej żółty nie zielony ja bym to wywalił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Tester napisał:

Głodne... Nie ma z czego robić chlorofilu. Pisałem o tym kilka stron wczesniej

 

Jak dodawałem 20 kropel Aqua Plant to wyglądało tak

RSFFiQNl.jpg

Za to Po4 wzrosło mi wtedy do 0,21 nie wiem czy przez to ale gdy zmniejszyłem do 5 kropel to PO4  spadło do 0,14


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła, odstawiam fito, bo na skale pojawiło się cyjano. Przestaje dozować, ale samego fito nie wylewam, będę z nim eksperymentował, póki co odstawiłem w ciemniejsze miejsce jak pisała Nik@


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolor fitoplanktonu w dużej mierze zależy od gatunku, na chwilę obecną posiadam trzy monokultury i każda z nich ma inny odcień. Twój faktycznie wygląda na zagłodzony lub po prostu się udusił. Spróbuj zastosować nawóz na bazie F2 i nie zapominaj o ciągłym napowietrzaniu zwłaszcza w nocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moje fito po 7 dniach od momentu przestawienia go w ciemniejsze miejsce wg tego co pisała Nik@ (nie jest to to samo miejsce co na zdjęciu)

IHdE7yul.jpg

rPIMh6Bl.jpg

Aqua Plantu nie zwiększałem czyli przez tydzień było na 5 kroplach na 4L

Różnicy chyba nie ma żadnej, więc spróbuje zadozować dziś 10 kropli na 4L zobaczymy czy to coś zmieni

Nawozu na bazie F2 nie mam, poszukam informacji na ten temat, póki co zobaczymy czy zwiększona dawka Aqua Plant coś pomoże.

Jeśli chodzi o napowietrzanie to przez cały czas jest tam podłączony brzęczyk bez kostki na końcu


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja tez kombinowałem z takim słomkowym fito i na Aqua Plant bylo caly czas słomkowe...

Kiedy do takiego słomkowego dodalem F2, wszystko juz po pierwszym lub drugim cyklu wracało do normy - znaczy było pieknie zielone. Poszukaj w historii moich wpisów, robilem test.

A hodowle mam na północnym parapecie, czyli najmniej słońca i rośnie piekne zielone, ale na f2 oczywiście.

Nawoz f2 kupisz na allegro.

Pozdrawiam i powodzenia.

 

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija kolejne 7 dni. Jak zapowiedziałem zadozowałem na ten tydzień 10 kropli Aqua Plant.

kne2zIml.jpg

bocUQB7l.jpg

Chyba różnicy nie ma. Wiec kolejny tydzień kolejna próba. W tym tygodniu 15 kropli Aqua Plant na 4L i pojemnik wraca na parapet w jasne ale nie nasłonecznione miejsce. Zobaczymy co z tego będzie.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło kolejne 7 dni. Rezultat poniżej.

1h7zm70l.jpg

aPa5HQxl.jpg

Co wy na to ? Chyba w końcu się udało, kolorek całkiem ładny. Wychodzi na to że złoty środek to 15 kropli Aqua Plant na 4L i powrót na jasne (nienasłonecznione) miejsce. Co ciekawe wcześniej dawałem po 20 kropli Aqua Plant i nie było takiego efektu. Chyba że brak podmian świeżej solanki miał tu wpływ.

Zobaczymy, dziś czyszczę reaktor, odlewam połowę i doleje 2L świeżej solanki. Aqua Plantu dodam 15 kropel i zobaczymy czy sukces się powtórzy.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.