Jump to content
klossowski

[112] Mój prywatny ocean

Recommended Posts

Rozpoczynam nowy projekt, 4 razy większy niż poprzednio.  Ma to być zbiornik 80x35x40 z panelem, za obieg będzie odpowiadać Jebao DCS-2000 zakupione u nas na forum, bo z chińskiego sklepu idzie już prawie 3 miesiące i jeszcze nie doszło. Cyrkulator Jebao OW-10 jak dojdzie, bo na razie jeszcze nie ma. Odpieniacz Tunze 9001, lampka chińska 60W Turing 50, dolewka od Magu i chiński dozownik DP-4. Jeszcze nie wiem, co mi z tego wyjdzie, bo na razie mam pół pokoju gratów, które trzeba będzie jakoś  do kupy złożyć.

graty.thumb.jpg.4e3714e9d106fafa23c2a400e44b3418.jpg

Słoik do ogórków zawsze się przydaje :D . Wcześniej mailem jako zbiornik dolewki :) . Najfajniejsza sprawa przed tobą , czyli rozpakowanie i wsadzenie wszystkiego do zbiornika , potem układanie skały . Powodzenia .

4 godziny temu, Ariel napisał:

Słoik do ogórków zawsze się przydaje :D . Wcześniej mailem jako zbiornik dolewki :) .

Jakbyś zgadł, to właśnie jest mój zbiornik dolewki. Idealnie wchodzi pod półkę w szafce,  jest lekki, tani i ma certyfikat do kontaktu z żywnością :lol:

3 godziny temu, FajnyRadziu napisał:

Opisz ładnie jak przenosiłeś. :)

Do przenoszenia to jeszcze duuuużo czasu, na razie kleję baniak  :bump

klejenia.thumb.jpg.fab5cc045710d642fcf71225de58392e.jpg

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła, bo w zakładzie szklarskim (podobno renomowanym, w stolicy:) jak powiedziałem, że chcę w szybie 4 mm otwór fi 25, to popatrzyli na mnie jak na wariata i orzekli, że nie ma szans, ale jak widać fachowcy się pomylili:):):)

panel1.thumb.jpg.12b8fa03ecd58d3490129993daea9565.jpg

panel2.thumb.jpg.e4fc22261fd5299ff5e9cda19999394f.jpg

A żeby baniak tak pusty nie stał w czasie schnięcia, to włożyłem do środka takiego słonika:)

panel3.thumb.jpg.e57693ecd8872693cfb35abdb6fe205a.jpg

5 minut temu, klossowski napisał:

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła,

A moglibyście na forum podzielić się tymi radami?

24 minuty temu, Arek77 napisał:

A moglibyście na forum podzielić się tymi radami?

Wszystko jest na forum, nic nie robimy pod stołem :clowning

Dzięki. Widocznie mi umknęło. A wiercenie przede mną w szybie 8mm. 

18 minut temu, Arek77 napisał:

Dzięki. Widocznie mi umknęło. A wiercenie przede mną w szybie 8mm. 

W grubszej szybie łatwiej wiercić, bo jest cięższa i stabilniejsza, a moja rada jest taka, żebyś najpierw zrobił 2, 3 otwory na próbę na dowolnym kawałku szkła, a potem jak już masz trochę wprawy to moment i masz otwór i to bez stresu. Ja najpierw wierciłem w starej szybie znalezionej w garażu:):)

Warto też zobaczyć jakiś filmik:

Edited by klossowski (see edit history)

Dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wycięcie w szybie miejsca na grzebień i doklejenie komina zewnętrznego..... 

20200623_220358.thumb.jpeg.71b43cf07a8024b5e242ee954d55bf83.jpeg

Takie wycięcie jak zaznaczone czerwoną kreską - oczywiście przy pustym akwarium (szyba ma 50 cm szerokości i 8 mm gr.). Jeśli to się okaże niemożliwe to pozostaje komin wewnętrzny i otwory w dnie.

17 minut temu, Arek77 napisał:

Dla mnie najlepszym wyjściem byłoby wycięcie w szybie miejsca na grzebień i doklejenie komina zewnętrznego..... 

20200623_220358.thumb.jpeg.71b43cf07a8024b5e242ee954d55bf83.jpeg

Takie wycięcie jak zaznaczone czerwoną kreską - oczywiście przy pustym akwarium (szyba ma 50 cm szerokości i 8 mm gr.). Jeśli to się okaże niemożliwe to pozostaje komin wewnętrzny i otwory w dnie.

Z tego co wiem jest to możliwe , rozwiercenie dwóch otworów i wycięcie tego kawałka , otwory po to by potem rysa się nie zrobiła pod naciskiem wody . Ale moim zdaniem lepiej wyciąć tą szybę , odciąć ten pasek a potem go przeciąć na 3 . Wkleić szybę z powrotem i dokleić dwa kawałki . 

17 minut temu, Arek77 napisał:

To chyba najlepiej po prostu uciąć cały bok i dokleić dwa kawałki. Tutaj jest o tym wątek:

1 godzinę temu, klossowski napisał:

Klejenie zbiornika dobiegło końca. Przy okazji podziękowania dla @Ariel@SU1 za rady w kwestii wiercenia szkła, bo w zakładzie szklarskim (podobno renomowanym, w stolicy:) jak powiedziałem, że chcę w szybie 4 mm otwór fi 25, to popatrzyli na mnie jak na wariata i orzekli, że nie ma szans, ale jak widać fachowcy się pomylili:):):)

panel1.thumb.jpg.12b8fa03ecd58d3490129993daea9565.jpg

panel2.thumb.jpg.e4fc22261fd5299ff5e9cda19999394f.jpg

A żeby baniak tak pusty nie stał w czasie schnięcia, to włożyłem do środka takiego słonika:)

panel3.thumb.jpg.e57693ecd8872693cfb35abdb6fe205a.jpg

Dzięki . To fajnych szklarzy macie , zbiornik ładnie wyglada .

1 minutę temu, klossowski napisał:

To chyba najlepiej po prostu uciąć cały bok i dokleić dwa kawałki. Tutaj jest o tym wątek:

I najbezpieczniej .

7 godzin temu, Ariel napisał:
7 godzin temu, klossowski napisał:

I najbezpieczniej .

I tak zrobię. Dzięki Klossowski za podpięcie się pod Twój temat. Pozdrawiam.

Wreszcie udało mi się zalać baniaczek:) Na początek inspirując się dokonaniami @Sidjio zalałem zwykłą kranówą, z tym, że ja trochę bardziej hardkorowo poszedłem, bo nawet soli nie dałem :lol: Na razie jest na słodko, poszło 30 ml Special Blend, 2 krople AF Pro Bio S i 1 ml VSV. We wtorek dorzucę pół kilo soli i jakieś światełko. 

akwa1.thumb.jpg.64fbbfb827335fc92ed621cbbe4c73e7.jpg

akwa2.thumb.jpg.f298714f7ef2715841ee513e6ac709e1.jpg

Edited by klossowski (see edit history)

Jednak nie wytrzymałem do wtorku i światło zainstalowałem dzisiaj, pół kilo Colombo pro reef też dorzucone i  nie pozostaje nic innego jak czekać spokojnie na jakieś plagi, bo jak na razie nuda się zaczyna :bump

akwa3.thumb.jpg.2f053288c34a5cee18858fc6703917b8.jpg

akwa4.thumb.jpg.92e6420703543250e462fcfc68e9629c.jpg