Skocz do zawartości
Arek77

Krok trzeci - start akwarium ok 400l w obiegu (na sprzęcie z second hand-u)

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Arek77 napisał:
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Zacząłeś też stosować VSV?

Nie. Włączyłem reaktor z biopeletami. 

Od półtora miesiąca   NO3 mam na poziomie 5 mg/l a PO4 - 0,15-0,17. 

Docelowo PO4 chciałbym utrzymywać niewiele poniżej 0,01. Azotany są ok

Arek, vsv to jakieś czary. 3 tyg. temu zacząłem dozować. Dziś Po4 0,02 a NO3 0,25. Oczywiście zmniejszyłem dawkę. Ciekawe, czy da się utrzymać tem wynik na dłużej ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Raff 2020 napisał:

Arek, vsv to jakieś czary. 3 tyg. temu zacząłem dozować. Dziś Po4 0,02 a NO3 0,25. Oczywiście zmniejszyłem dawkę. Ciekawe, czy da się utrzymać tem wynik na dłużej ?

 

Spotkałem się z kilkoma przypadkami negatywnego wpływu stosowania wódki na zachowanie się ukwiałów, a mój zajmuje 1/4 akwa I jak by zachciało mu się wybrać w podróż po akwarium......aż nie chcę sobie wyobrażać co by to oznaczało:)

Może kiecyś spróbuję VSV - jak będę miał w perspektywie dłuższy pobyt w domu aby szybko zareagować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhm,  nie wiedziałem.

Będę obserwował swoje, na razie siedzą w miejscu 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No I skończyła się moja 10-cio miesięczna duma z posiadania akwarium bez aiptazji.

Dzisiaj w nocy, podczas obserwacji akwarium w świetle latarki, w rozpadlinie skalnej zauważyłem kilka szklanych róż. Ze dwie-trzy dało by się dosiègnąć i potraktować Aiptasidolem.... pozostałe są w niedostępnych miejscach....tylko czy warto je ruszać? Są daleko od korali, nikomu nie wadzą....

Może niech sobie tam rosną, a mnie pozostaje obserwować czy nie pojawiają się ogniska w innym miejscu i ewentualnie tam je zwalczać.....

A może już czas poszukać krewetek gustujących w ich mięsie....

Czas pokaże:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz krewetki? L amboinensis/debelius?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Masz krewetki? L amboinensis/debelius?

Na razie jeszcze nie.

Edit.    Te akurat mam - po jednej (myślałem o tych z rodzaju wundermani) .... ale one chyba nie zjadają Aiptasi. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Na razie jeszcze nie.

Edit.    Te akurat mam - po jednej (myślałem o tych z rodzaju wundermani) .... ale one chyba nie zjadają Aiptasi. 

Poki co daj im spokój. Jak się rozplenią kupisz stadko l. kukaenthali i wytną wszystko. Ja miałem setki. Jak wpuściłem 5 krewetek, to nie wiem czy z 2 tyg. to trwało. Dziś aiptasia w moim zbiorniku to prawdziwy rarytas ;). Oczywiście w sumpie, przelewie jest ich mnogo. Najlepsze jest to, że po wpuszczeniu krewetek też nikt ich nie widział ale działają w nocy jak kosiarki  - wypatrzyłem kilka x z latarką. Koralowców nie tykają ale ja nie mam miekkich. Pozdr., tomko

W dniu 29.12.2021 o 22:27, Arek77 napisał:

Dziś w sumpie małe poświąteczne porządki. Na dnie komory refugium zebrało się trochę pyłu....coś jakby rozkruszony piach. Podczas podmiany, przepuściłem wodę przez skarpetę filtracyjną. W ten sposób pozbyłem się ok 200 ml pyłu. Ponadto wywaliłem ok 1/3 mieszaniny Life bio fil zmieszanego z siporaxem, zamiast tego do komory trafiło 1 kg nowych kulek maxpecta. Docelowo wywalę całą ceramikę i kamyki Life bio fil - zostaną tylko kulki.

Woda po pracach w sumpie szybko się wyklarowała bez skoku nutrienów.

Korale powoli rosną, wszystkie rybki żyją. Znalazłem nawet wycinka kraba mitraxa którego nie widziałem z pół roku.

image000001(2).jpg.83c57805abd808a98c0fe1f0c1d9c203.jpg

 

A tak poza tym bardzo ładnie Panie Arku

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Na razie jeszcze nie.

Edit.    Te akurat mam - po jednej (myślałem o tych z rodzaju wundermani) .... ale one chyba nie zjadają Aiptasi. 

zjadają. Kwestia wielkości i głodu. Na 400 l dokup ze dwie amboinensis. One wiele złych rzeczy wyjadają.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień próby dla akwarium i całego ekosystemu w nim zawartego - 7 godzin barku prądu (od 7.00 do ok 14.00).  

Niestety agregat pożyczyłem znajomemu kilka dni temu i nie było możliwości jego przywiezienia.

Jedyne co robiłem to przelewałem po  ok  5 l wody z sumpa do akwarium co 15 minut. 

Po włączeniu zasilania pH wynosiło ok 7,6, temperatura ok 22,5 °C.

Po dwóch godzinach - temp. 23,5, pH 7,8.

Myślę że najbliższe 48 godz. pokaże czy przerwa w zasilaniu narobiła dużo szkód. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale mogą trochę pogrymasić przez kilka dni ale nic im nie powinno być. 

Znajomy przy akwarium z samymi sps miał przerwę 12h, mieszał wodę rzadziej niż Ty i zero strat.

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.02.2022 o 22:22, Arek77 napisał:

0,5 molowy roztwór. Z tym, że do przeliczenia dawki brałem współczynniki jak dla 1 molowego i podwoiłem dawkę...... podawałem 170 ml ballinga na dobę o obecnie dla KH podaję 85 ml węglanu sodu plus 170 ml 0,5 molowego r-ru NaOH) kH mam zamiar badać co 2-3 dni i ewentualnie dawkę skoryguję.

A możesz tak prościej nie dla chemików? ;) Bo trochę nie ogarniam i żałuję że zapytałem. :D

Edytowane przez chris_ek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

A możesz tak prościej nie dla chemików? ;) Bo trochę nie ogarniam i żałuję że zapytałem. :D

Spróbuję :)

Kh buffor w standardowym ballingu to kwaśny węglan sodu (NaHCO3). Jeden mol tego pierwiastka waży ok 84 gramy (jeden mol to określona liczba cząsteczek) czyli tyle (prawie) co rozrabiamy w jednym litrze wody wg instrukcji na opakowaniu. 

Masa molowa NaOH to ok 40 g czyli jeśli chciałbym zastąpić w 100% kwaśny węglan sodu i dalej podawać tyle samo,  to w litrze wody musiałbym rozrobić 40 g NaOH 

Wg moich wyliczeń, na podstawie złużycia kh do tej pory podawałem 85 ml takiego roztworu na dobę. ( tyle aby kH było stałe). 

Aby od razu nie przechodzić na samo NaOH zacząłem od dawki 50%

czyli 50% NaOH I 50% kh Buffer

Aby nie regulować Pomp to zamiast 1 molowego roztworu zrobiłem roztwory pół- molowe czyli Rozrobiłem 80g NaHCO3 w DWÓCH litrach wody i 40g NaOH  też w DWÓCH litrach wody.

I obecnie podaję 85 ml jednego i drugiego. 

W najbliższym czasie albo zwiększę proporcję z 25 : 75% na korzyść wodorowęglanu, albo w 100 % NaOH.

@chris_ek jeśli coś jeszcze jest nie jasne to daj znać.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły wyniki ICP

Resized_Screenshot_20220307-182517_Adobe_Acrobat.thumb.jpeg.ff15206c9aaff67bcd6a98bb304bea5e.jpeg

kh wyszło o 1,0 wyższe niż kropelkami Ca o 20 wyższe.

Do korekcji:

Jod (zmniejszam dozowanie o 1 kroplę)

Potas ( zmniejszam komponent K - o 50%)

Żelazo ( zwiększam dawkowanie Ferro Active o 50% z tym, że przez najbliższe 3 tygodnie pójdzie 200% standardowej dawki).

Glin - obserwacja i ewentualnie zastąpienie adsorbera na bazie aluminium na inny.

Pozostałe zostaje tak jak jest. No chyba, że coś przeoczyłem w wynikach ...... jeśli ktoś ma jakieś sugestie to proszę pisać.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Glin - obserwacja i ewentualnie zastąpienie adsorbera na bazie aluminium na inny.

Podejrzewasz że to z adsorbera to aluminium? A jakiego adsorbera używasz?

Żelazo wcześniej miałeś w normie - zmieniłeś dawkowanie czy preparat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chris_ek napisał:

Podejrzewasz że to z adsorbera to aluminium? A jakiego adsorbera używasz?

Tak. Używam Phosguard od ponad roku (od tego czasu przez akwa przewinęło się o już 2 l) . Badania robię od półtora roku. Aluminium w okresie zimowym dochodzi do 0,1mg/l w okresie letnim spada do ok 0,05. Dla mnie poziom ostrzegawczy to 0,1 a alarmowy 0,15.

 

5 minut temu, chris_ek napisał:

Żelazo wcześniej miałeś w normie - zmieniłeś dawkowanie czy preparat?

Tak. Przez dłuższy czas było ok przy dozowaniu 5 ml Ferroactive na tydz. (Plus to co jest w strongach od AF). Ok dwa miesiące temu refugium pokryło się brązowymi glonami I przestało " przybierać na masie" więc zmniejszyłem dawkowanie żelaza o połowę (5ml na dwa tyg.) i to był błąd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Arek77 napisał:

Tak. Używam Phosguard od ponad roku (od tego czasu przez akwa przewinęło się o już 2 l) . Badania robię od półtora roku. Aluminium w okresie zimowym dochodzi do 0,1mg/l w okresie letnim spada do ok 0,05. Dla mnie poziom ostrzegawczy to 0,1 a alarmowy 0,15.

Skąd te wahania w okresie rocznym, niższe pH w zimie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też używałem phosguard i glin 0,0969mg/l.
Teraz od dłuższego czasu już nie stosuje i na dniach będą nowe wyniki ICP zobaczymy czy spadnie bo niektórzy twierdzą że PG nie oddaje nic do akwarium ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chris_ek napisał:

Skąd te wahania w okresie rocznym, niższe pH w zimie?

Tak. Myślę, że przyczyną jest niższe pH

8 godzin temu, Bouli napisał:

niektórzy twierdzą że PG nie oddaje nic do akwarium ;)

Na opakowaniu phosguardu jest napisane, że nawet trzykrotnie wieksza dawka phosguardu, przy PRAWIDŁOWYM PH nie powoduje szkodliwego poziomu glinu w wodzie. Domyślam się, że prawidłowe pH to pow. 8,2 a toksyczne stężenie to więcej niz 0,2, więc 0,09 to nie jest powód do niepokoju.  Phosguard I tak się lekko pyli do wody, więc podwyższone stężenie glinu jest wpisane w jego stosowanie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek wieczorową porą:

Duecik montipora i caulastrea

image000000(8).jpg.bc53f52b798a1802310fef510f9229b6.jpg

Sps-owy zakątek:

image000000(6).jpg.a5ce290b50af9fba1bc97fba07ad12e0.jpg

I lps-y:

image000001(3).jpg.c032d93f832b1aff69d0ee76457e0c31.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krabik w nowym domku:

124081482_image000000(3)(2).jpg.feee80dce4dbdb2ea8ccc3b7a3844429.jpg

Zamieszkał w największej muszli winniczka jaką miałem. Kolejny domek będzie już pewnie muszelką po ślimaku afrykańskim. 

Ten krabik to zasłużony weteran - był pierwszym stworzeniem, które otrzymałem wraz z żywą wodą na start pierwszego akwa, i pierwszym zwierzęciem przeniesionym do nowego większego zbiornika, więc ma za sobą co najmniej dwa dojrzewania systemu.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Arek77 napisał:

Ten krabik to zasłużony weteran - był pierwszym stworzeniem, które otrzymałem wraz z żywą wodą na start pierwszego akwa, i pierwszym zwierzęciem przeniesionym do nowego większego zbiornika, więc ma za sobą co najmniej dwa dojrzewania systemu.

Zna każdy zakamarek skały ;) Ja moje 3 eksmitowałem do sumpa, gdzie mają do dyspozycji całą przegrodę ze skała - po tym jak widziałem jak dobierają się do ślimaków. Ale też będę musiał pomyśleć powoli o większych muszlach dla nich :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za krabikiem fajny koral. Platygyra?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, katani napisał:

Za krabikiem fajny koral. Platygyra?

Tak. Platygyra. Rośnie u mnie jak chwast - dobrze się czuje w każdym miejscu. W nocy wystawia długie polipy i parzy wszystko naokoło. Obecnie umieszczony jest, wraz z małą skałką, na piasku tak, że prąd wody kieruje jego wypustki nad pustym miejscem.. Był już w dwóch miejscach na głównej konstrukcji - po oderwaniu zostały niewidoczne fragmenty korala - obecnie w tych miejscach są już 2-3 centymetrowe jego kolonie.

image000000(3).jpg.0e2c5b4833a584516e396ad69c780a46.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3 rodzaje. Ten po prawej czerwonawy mi się nie podoba i pewnie dostanie eksmisję.

2022-02-27_05-34-42

Ta za to to perełka, ostatnio schowałem ją nieco do cienia i chyba jej to pasuje:

Platygyra spp.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

 

Platygyra spp.

 

To jest Platygyra??? Wygląda jak Favites ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.