Jump to content
Sign in to follow this  
witko

Wirek - jak usunąć?

Recommended Posts

Witam,

to jest mój pierwszy post na tym forum. Akwarium 30l mam juz prawie 3 msc. Niestety wraz z żywą skałą pojawił się pewien szkodnik, który zjadł mi Stomatellę i Tectusa. Obawiam się o resztę zwierzaków (4 sexy shrimp i jeden krab boxer).

Łobuza namierzyłem już drugi raz.  Jest to spory ok. 10 cm brązowy flatworm, wyglądający jak poniżej. Jak go pierwszy raz zobaczyłem to wylazł z dziury o średnicy kilku ok. 5mm, więc jestem pod wrażeniem jego elastyczności. Niestety wyjęcie skałki w której przesiaduje może uszkodzić obrastające ją ładnie Briareum i gąbki.

Czytałem różne artykuły dostępne w internecie. Polecane jest użycie specjalnej pułapki lub środka do odrobaczania z fenbendazolem. O ile drugiego rozwiązania się obawiam pod kątem reszty mieszkańców mojego akwa, to drugie obawiam się że może być nieskuteczne. Jakie są wasze doświadczenia z usuwaniem takich lokatorów? Czy stosowaliście jakieś pułapki?

Scientists find single cell that can be used to regenerate entire animal |  The Independent | The Independent

Ja miałem ciut innego, polyclad/leopard flatworm. A złapałem go całkiem przypadkiem - kiedyś rano przyłapałem go kompletnie zajętego zjadaniem ostatniego dużego ślimaka. Był ładnie na widoku, daleko od skały, więc rurką do karmienia korali go "zassałem" I wyciągnęłem. Nie próbuj żadnymi szczypcami, bo go porwiesz i tylko rozmnożysz. Podobno można zrobić pułapkę też, w zamkniętym pojemniku nacinasz długie wąskie szczeliny (żeby nie włazyły tam wieloszczety żadne, tylko flatworm, a na przynętę dajesz lekko zmaltretowanego ślimaka lub małża spożywczego (cytując źródło, przynęta ma wysyłałać sygnał "oh my God i'm dying"). Jak możesz wyjąć skałę w której siedziba to też się się zastanawiaj, tylko wyciągaj i lej w dziurę wodę gazowaną lub dipa - briareum da sobie radę, odnośnie.

Słony leszczu, dziękuję za odpowiedź. Spróbuję ten sposób z małżem i pułapką.

Około półtora miesiąca temu złapałem miniaturkowy okaz (ok. 1 cm) który połasił się na pelet dla krewetek leżący na piasku. Dzięki temu złapałem go pęsetą, tak że się nie rozerwał. Mam tylko nadzieję, że więcej takich mini okazów w akwa nie ma.  Czytałem, że są obojnakami i łatwo się rozmnażają. To może być długa wojna...

Jakiś taki zezowaty.... ;)

Ja miałem kiedyś takiego jak słony leszcz i zawsze był tylko jeden. Natomiast mam niewielkie ilości tych zwykłych tradycyjnych wirków i też myślę o odciąganiu

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

6 minut temu, Tester napisał:

Jakiś taki zezowaty.... ;)

Ja miałem kiedyś takiego jak słony leszcz i zawsze był tylko jeden. Natomiast mam niewielkie ilości tych zwykłych tradycyjnych wirków i też myślę o odciąganiu

Z małymi to wargatki sobie powinny dać radę - chysus, hexa, nawet doktorek.

Solarium V3

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

Jak jest jeden to są inne.

Też myślałem, że udało mi się usunąć dziadostwo, odłowiłem pipetą dużego z akwarium przypadkiem w nocy , po pewnym czasie wyjąłem siporax w koszykach do płukania i proszę co wypłukałem. Było to w czerwcu do dziś chyba z 20szt. wyssałem, chyba tego k**estwa nic nie je.

20200711_200754_exported_4934963714497070917.jpg

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6025,6045,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,Biopellets

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik ebTech

1 godzinę temu, Timek napisał:

to chyba płaziniec jest ale podepe się wargatek zjada płazieńce ? 

Tak zjada, ten w szczególności Halichoeres melanurus.

1782549212_rafamakagrafika1.png.35031d4f486b6847ab038ee6afe10e6c.png

Ostatnie przypadki nauczyły mnie jednego - to, że czegoś nie widzę w akwarium nie znaczy, że tego tam nie ma.

Pierwszy  raz jak zobaczyłem na wpół zjedzonego Tectusa, to zacząłem szukać w sieci info o "ślimakożercach" i jak zobaczyłem zdjęcia i nagrania wirków to pomyślałem, że w życiu coś takiego w moim akwa nie może pełzać. Obwiniałem na początku wieloszczety, które też rozrosły się do gigantycznych rozmiarów (ok. 15 cm).

Kris81 to jest dokładnie to co mam. Bardzo możliwe, że gdzieś w skałkach siedzi więcej tego badziewia. Mam taki  nawyk, że często siedzę przy akwa i obserwuje co tam się dzieje, zarówno za dnia jak i nocą. Nie zauważyłem póki co żadnego podobnego delikwenta poza tym wielkim. Zacząłem natomiast się zastanawiać czym to się żywi. Tectus i Stomatella zostały zjedzone dzień po dniu, zostały tylko po nich muszle. Więcej ślimaków nie mam, poza 4 małymi turbo. Spadła mi natomiast liczba asterin i to znacznie.

Ja jak się na nie zaczaiłem i co chwilę latarką blyskałem to nic nie było .Olałem sprawę,ale raz w nocy  o 2 czy 3 wstałem ,idę do kuchni i tak z ciekawości poświęciłem do akwarium co tam się dzieje, a tu na tylnej szybie sunie dziad ,złapałem go i jeszcze z trzy na piasku udało się zaciągnąć do rurki. Od tego czasu co stanę i mam chęci to zaglądam w nocy i prawie zawsze coś jest. Slimaki zostały tylko turbo na szybie  jakieś duże tectusy, trochę chyba i jeszcze nasariusy co w piasku siedzą. 

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6025,6045,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,Biopellets

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik ebTech

4 dniowa Chrysiptera Springeri przyłapana na skubaniu małych wirków z szyby. Co prawda nie mam tych czerwonych dziadów tylko przezroczyste i nie zauważyłem żadnych szkód (poza ugly look) ale fajnie to wygląda. Do tego stopnia że pluje każdym innym pokarmem jaki podaje poza cyclops :\

Dziś urządziłem polowanie. Kupiłem małża, przepołowiłem i położyłem tuż obok skałki gdzie siedzi. Zgasiłem wszystkie światła i co jakiś czas świeciłem lekkim światłem z telefonu. Widziałem jak powoli się wychylał. Okazało się jednak, że bardziej odważne były mniejsze okazy, które niestety się ujawniły. Właziły na połówkę małża, dzięki czemu szczypcami mogłem je wyławiać z tym co jadły. Przez 1,5h złapałem 2 szt. Duży niestety zwiał.

Zamierzam teraz zgodnie w powyższą poradą naciąć mały pojemniczek i włożyć do wody z przynętą, może zadziała.

Ryb na razie nie wrzucam do akwa bo mam tylko 30l, więc chyba za małe. Takie co jedzą wirki (choćby wspomniana Chrysiptera Springeri) też rosną więcej niż 5cm, więc chyba będą się męczyć.

Edited by witko (see edit history)

Możesz też zrobić im fejkowe schronienie-pułapkę. W akwa mam wargacze, które kontrolują (chyba) populację pericelisów a w sumpie mam kilka płaskich podstawek pod korale ułożonych w piramidkę i co jakiś czas całość wyciągam i pozbywam się niechcianych lokatorów, którzy chętnie zasiedlają dolne płaskie powierzchnie podstawek.

Edited by Maelen (see edit history)

Minęło kilka miesięcy od mojego wpisu i już po kłopocie ;) Brak ślimaków przez dłuższy czas sprawił, że płaziniec chyba po prostu zdechł. Mam już od 1,5 msc dwa duże Tectusy i mają się świetnie.

Pułapki/pojemniczki niestety nie zdawały rezultatu. Ale położenie kawałka małża w pobliżu kryjówki płazińca wywabiało go. Mniejsze okazy dawały się łatwo złapać ale ten duży był zbyt sprytny. No ale już się nim najwidoczniej nie muszę martwić.