Skocz do zawartości
MIchal N

Pierwszy zbiornik 300l w obiegu lps

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich
Od roku na forum czytając liczne tematy i artykuły w internecie przyszedł czas na napisanie swojego tematu .
Mam nadzieje ze zostanę przyjaźnie potraktowany i grono tu obecnych pomoże odpowiedzieć mi na pytania które mnie będą mnie nurtować .

    Od początku
Nie wiedzieć czemu jakieś półtorej roku temu pojawiły się pierwsze objawy choroby akwarystycznej  objawy te nasilały się przez jakiś czas aż doszedłem do momentu w którym stwierdziłem ze zacznę odkładać gotówkę na zakup swojej pierwszej solniczki. Objawy nie przeszły do dzisiaj wiec zaczynamy .

Jakiś zarys prowadzenia zbiornika i jego wyglądu już w mojej głowie się pojawił temat założyłem żeby  razem z tu obecnymi zarys zmienić w konkretny plan działania

Każdy pomysł będzie brany pod uwagę jako ze z akwarystyka do tej pory  nie miałem wiele wspólnego a praktyka to nie to samo czytanie tekstów zapraszam do wypowiedzi

Co mi chodzi po głowie a coś takiego jak ma skandynawski akwarysta kimisreef  https://www.instagram.com/p/CCeoH1Dpeuv/

Akwarium 60X60 wysokość 30-35 cm opti
chciałbym żeby zbiornik jak najbardziej żył swoim życiem i był zbliżony do naturalnych warunków
jak najmniej chemii i zbędnego sprzętu
Obsada koralowa która skradła moje serce to wszelakiego rodzaju blastomusy micromusy trachy acany zoa i cała reszta cukierkow

Jestem zdecydowany na sumpa z refugium ( algi tez bardzo mi sie podobają ) świecącym w nocy dla ustabilizowania parametrów
Prawdopodobny start z odpieniaczem chyba jest to  łatwiejsze rozwiązanie dla początkującego możne z czasem kiedy system będzie stabilny nie będzie potrzebny 

Światło ostatnio reklamowany Maxspect Jump Light LED MJ-L165  fajna cena i na taki rozmiar chyba wystarczy (chciałbym światło  zawiesić nad akwarium niekoniecznie 30 cm od tafli podoba mi się jak jest wyżej ale docelowo zależy to do wyboru lampy i tego jak będzie lepiej dla korali

skała ciężko powiedzieć  zacznę się nad dokładnym wyborem zastanawiać jak będę zbliżał się do odpalenia solniczki ale prawdopodobnie będę szukał suchej naturalnej podoba mi sie tez fiji branches
może gdzieś kupie kawałek żywej skały żeby wprowadzić dodatkowa biologie

i na chwile obecna to chyba tyle konkretów bądź nie konkretów z mojej strony

PYTANIA
Co sadzicie o takim projekcie
Jaki sprzęt byście zaproponowali do takiej solniczki  (światło odpieniek pompa obiegowa ) może inny rozmiar akwa
Metoda prowadzenia takiego zbiornika co na początek żeby powoli zdobywać konkretna wiedze i materiały ( sole testy przy takim rozmiarze chyba same podmiany i ręczne dozowanie ubytków wystarczy

Pochodzę z Wrocławia wiem ze jest tu kilku akwarystów jeśli któryś z was będzie chciał i miał czas napić się dobre whisky bądź piwka i pokazać/pogadać na tematy akwarystyczne dzieląc się swoja wiedza ze mną zapraszam do kontaktu będę wdzięczny

Edytowane przez MIchal N (wyświetl historię edycji)

zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, MIchal N napisał:

Nie wiedzieć czemu jakieś półtorej roku temu pojawiły się pierwsze objawy choroby akwarystycznej  objawy te nasilały się przez jakiś czas aż doszedłem do momentu w którym stwierdziłem ze zacznę odkładać gotówkę na zakup swojej pierwszej solniczki. Objawy nie przeszły do dzisiaj wiec zaczynamy .

Mam dla ciebie dwie wiadomości. Obie dobre, lub złe, zalezy jak na to patrzyć.

1. Masz dosyć typowe objawy dla choroby akwarystycznej.

2. Jeśli chcesz się z nich wyleczyć, to jesteś w złym miejscu, jeśli wręcz przeciwnie - lepiej trafić nie mogłeś.

Był taki temat jakiś czas na forum:

 

Ale niestety Ura rzadziej zagląda na forum i od dawna nie aktualizuje swojego wątku. Moim zdaniem wyższe akwarium lepiej wygląda. Ale to kwestia gustu. Jeśli chodzi o sprzęt to poprzeglądaj akwaria podobnej wielkości na forum i powinieneś coś wybrać. Mi ciężko coś doradzić bo inna kategoria wagowa ;)

Jak masz czas i ochotę to zapraszam do siebie.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katanipo cichu liczyłem ze sie odezwiesz
Leczyć się na razie nie mam zamiaru
Watek kolegi Ura jest mi znany opcja szukaj była przezemnie wykorzystana wiele razy lecz dokładnie takiego zbiornika nie znalazłem większość osób posiada większy litraż albo panel


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Fajnie ze przybywaja nowi akwarysci, ktorych zaczatkiem choroby staly sie plytkie laguny a shallow zbiornik kimisreef w moim przypadku zadecydowal o wymiarach nowego zbiornika, jeszcze nizszego od obecnego AIO 36 cm, gdyz wedlug mnie wysokosc powyzej 30 cm juz dyskwalifikuje akwarium jako shallow...

Ty chcesz sump, ja natomiast zarowno w obecnym jak i tym, ktory za niedlugo zostanie zalany (75x80x29cm), wybralem AIO, chyba lubie patrzec na te wzystkie bebechy, rurki a babelki w szyjce odpieniacza hipnotyzuja...

Mam lapme AI Hydra 26 HD i tez jest i bedzie wysoko zawieszona, by dobrze oswietlic zbiornik, chociaz bardzo podobaja mi sie niedoswietlone boki, wiec bede kombinowal...

Odpieniacz Schuran 120, zamienilem na Deltec 600i DC, ma mniejsza stope (14 cm) i jest nieslyszalny, dlatego zarowno lampe jak i skimmer polecam...

Korale, ktore preferujesz nie rosna w gore tylko w boki, wiec shallow jak najbardziej sie sprawdzi w ich chodowli...

Nie cytowalem Twoich pytan, ale na pare chyba odpowiedzialem, sugerujac sprzet...

Nie szedlbym powyzej 30 cm...

A tutaj filmik ze zbiornikiem kimisreef, choc podejrzewam ze widziales go juz nie raz, swoja droga bardzo ciekawie przedstawiony i rownie dobrze opowiedziany: 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz @Iceberg
 
Wybór na sumpa padł przede wszystkim dlatego ze stabilniejsze parametry (dzień/noc) i przy zbiorniku 60 60 30h mało miejsca na skałę która tez umieszczę w sumpie 

Hydra tez jest brana pod uwagę tak samo jak radiony fajne lampy cenowo troszkę droższe od maxpecta jumpa lecz różnica 30 W może tu robić robotę trochę bałem się ze te 65 w nawet na tak płytki zbiornik może być mało

deltec 600i sugerowane wielkości akwarium 300-600l nie wiem nie znam sie ale te przewymiarowanie odpieniaczy mnie zawsze zastanawiało 
  hmm czesto czytalem ze odpieniacze wypłukują wodę z tego i owego  jesli dobrze zrozumiałem lekturę lps lubią troszkę brudniejsza wykrywalne no3 czy po4
Jeśli ktoś by chciał się wypowiedzieć na ten temat chętnie posłucham /poczytam 


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, MIchal N napisał:

deltec 600i sugerowane wielkości akwarium 300-600l nie wiem nie znam sie ale te przewymiarowanie odpieniaczy mnie zawsze zastanawiało 

Do takiego baniaczka polecam odpieniacz na kostkę lipowa. Miałem taki w kostce 60x60 i sprawował się super. 

1c370f284d3c887ff7f3abcbaa04.jpeg.thumb.jpg.9c032519673dd182bc898fd5aee68282.jpg

Delikatny, a jednocześnie wydajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, MIchal N napisał:

@Iceberg
 
Wybór na sumpa padł przede wszystkim dlatego ze stabilniejsze parametry (dzień/noc) i przy zbiorniku 60 60 30h mało miejsca na skałę która tez umieszczę w sumpie 

 

Masz racje ze robisz sump, ja wole panel bo nie chce sie schylac, poza tym tak jak wczesniej napisalem, lubie graty na widoku oby tylko nie w displayu...

Jesli chodzi o skale w sumpie to ja wole wydajniejsze zamienniki, latwe to czyszczenia i zabierajace malo miejsca, jak Siporax. 

Godzinę temu, MIchal N napisał:



deltec 600i sugerowane wielkości akwarium 300-600l nie wiem nie znam sie ale te przewymiarowanie odpieniaczy mnie zawsze zastanawiało 
  hmm czesto czytalem ze odpieniacze wypłukują wodę z tego i owego  jesli dobrze zrozumiałem lekturę lps lubią troszkę brudniejsza wykrywalne no3 czy po4
Jeśli ktoś by chciał się wypowiedzieć na ten temat chętnie posłucham /poczytam 

Masz racje ze to bardzo przewymiarowany odpieniacz i pewnie wyplukalby wode z dobroczynnych mikroelementow, lecz te sa na biezaco dostarczane z Ballingiem, poza tym robimy, przynajmniej ja robie cotygodniowa podmianke, za to majac mocny skimmer nie musze sie przejmowac wata, ktora trzeba co dwa dni wymieniac ani inna filtracja mechaniczna...

Jesli chodzi o NO3 i PO4 to tez zdania sa podzielone, jedni twierdza ze LPS-y wspaniale im sie chowaja przy wyzerowanych parametrach, inni ze musza byc wykrywalne, ja naleze do tych drugich...

 

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 
Pooglądałem z kobieta troszkę zbiorników na żywo oraz po spotkaniu z kolega z forum plan  się zmienił 
Myślę ze płytkie akwarium zawita kiedyś w moich progach lecz na razie start na klasycznym zbiorniku 

Poczyniłem pierwsze kroki 
Zostały zakupione lampy AI Hydra 52 HD dwie sztuki 
Największy jednorazowy wydatek chyba za mną wiec teraz powinno pójść z górki,
następne graty w przyszłym miesiącu  

Akwarium tak jak mówiłem wygląd klasyczny pobawiłem się trochę w SketchUp-ie i wyszły mi dwie propozycje 
2119224917_aqwa(7).thumb.png.99cfba59df075fa41cce6e566d07f998.png148139893_aqwa(8).thumb.png.4b971218e30fa6c09e63e6ac14764104.png1647991589_aqwa(6).thumb.png.fd098a97b8a76347724b49634ba95abb.png

Ostatecznie pewnie zdecyduje się na komin z tyłu 
Co do prowadzenia zbiornika Skała Refugium Rollermat Bakterie Ceramika
W najbliższym czasie mam zamiar zacząć polować na Sucha skałę Pukani i kilka kawałków Fiji Branches
No i bym zapominał wymiary planowo główny zbiornik  90X50X50h  komin cos około 30X13X30h co do wymiarów szafki i sumpa chętnie posłucham rad doświadczonych kolegów 

Happy reefing i do następnego 
 


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak dobrze się zaczynało...:) W zasadzie 99,9% osób łącznie ze sklepami odradza niskie zbiorniki,b czy to dobrze czy nie sam przekonam się niedługo, także na razie się nie wypowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Szkiełko nareszcie w domu ledwo się zmieściło :) ale jest. W ciągu kolejnych 2 tygodni powinna dotrzeć  paleta sprzętu i startujemy . 

F06EE746-E62F-49EA-A50A-351193539B44.jpeg

5AC7F1C3-1B9E-469A-974C-0925D24D6E65.jpeg


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.03.2021 o 11:09, MIchal N napisał:

W najbliższym czasie mam zamiar zacząć polować na Sucha skałę Pukani i kilka kawałków Fiji Branches

"Upolowałeś" już tę skałę, czy plany w zakresie wybór skały się zmieniły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plany oczywiście się zmieniły a raczej nie znalazłem nic ciekawego i za porada jednej osoby zdecydowałem się zaryzykować z inna skałą ale o tym niebawem powinna być u mnie koło 14.09


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i skała narazie 17 kg widoczne na zdjęciach . Zdecydowałem się na skałe arka my reef 

Wysokość konstrukcji 40 cm szerokość prawie 50 

Narazie ustawiona na sucho może i nietypowa konstrukcja ale taka mi się podoba mam nadzieje ze ilość szczelin i szczecinek wystarczy na przyszłość .

Dzisiaj wyglada to tak prześpię się i zobaczymy co będzie jutro 

B4131A1B-05E4-431A-89DD-35A1B5EBF0EC.jpeg.ec415066f484490a0d7c3dae5bf73d69.jpeg7C781D80-29AF-4A76-A3A3-A381D8E5BAD5.thumb.jpeg.6728350fe1591633fba89f97a4a15d49.jpeg
dalej czekam na stelarz ,może pojawi się na weekend lub w poniedziałek 

Hydraulika w większości przygotowana do klejenia  

Powoli jedziemy dalej czekam aż kobieta zacznie narzekać za graty które powoli rozrastają się w salonie :) 

8B29C218-EF8D-424F-97DA-03DD6B51C8D6.jpeg.bd8bbb55b8972dceb832b30f506b7a60.jpegCD59F5D5-D065-4EA6-AF01-AD77899D78B3.jpeg.7eee5be67c044aaaf13eb2126a346d17.jpeg


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to się ma po weekendzie 

światło zawieszone jedna z lampek ma problem z łączeniem tak jakby gubi zasięg ale chyba już wiem jak sobie z nią radzić 

Stelaż na miejscu na nim blat kuchenny gąbka i szkiełko 

docelowe ułożenie skały -są 2 osobne filary i na środku luzem 2 małe skałki konstrukcja łatwa w demontażu  

Hydraulika spływ podzielony na 2 muszę jeszcze wstawić zawory chce nimi regulować przepływ oraz przepuszczać cześć wody poza rolermatem , rewizja prosto do sumpa 
 

W następnym kroku chce wstawić podłogę do sumpowni i ściankę żeby uzyskać sucha przegrodę na elektronikę 

Roler mat claresee gen 2i tu pytanie do użytkowników mam przegrodę wysokość 20 cm jak rolermat stoi na dnie to pływak jest na wysokość 22 cm trochę słabo jak go zawieszę na ściance sumpa to wydaje mi się ze jest bardzo wysoko pływak 30 cm od dna. Kombinować coś z wysokością czy będzie działać ok ?

Łącznie zakupiłem 20 kg skaly do tego co widać w zbiorniku głównym dołożę jeszcze 2-3 płaskie skałki reszta idzie do sumpa może kiedyś dołożę media reaktor 

chciałbym żeby tez tam znalazły się glony zastanawiam się nad lampka do nich może polecicie coś niewielkich rozmiarów i za rozsądne pieniądze 

pozdrawiam M


13C74FE9-86AE-41E4-867D-ACFB801BE5EE.thumb.jpeg.0ec017e2be9f5a4d69015856fb29669f.jpeg1DEC7AA1-B2A2-4534-82AA-730003FC9F68.thumb.jpeg.91110f476ec8450816f342914f9d4e8a.jpeg


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, MIchal N napisał:

 


13C74FE9-86AE-41E4-867D-ACFB801BE5EE.thumb.jpeg.0ec017e2be9f5a4d69015856fb29669f.jpeg1DEC7AA1-B2A2-4534-82AA-730003FC9F68.thumb.jpeg.91110f476ec8450816f342914f9d4e8a.jpeg

Nie za wysoka ta konstrukcja? Ile cm będzie od czubka skałki do tafli wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dała 10cm mniej, będzie ładniejszy efekt ;)

Ps. Ogólnie fajny projekt..

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aranżacja jest zawsze osobistą sprawą akwarysty i to jemu musi sie przede wszystkim podobać, niemniej jednak warto trzymać się pewnych zasad gdyż wykorzystanie ich powoduje lepszy odbiór. Pomijając tzw mocne punkty, złote podziały itp warto jednak trzymać się zasady ze trójka lepsza niż dwójka. Kompozycje parzyste w dziwny sposób dzielą oglądany zbiornik. Ja dołożyłbym trzeci filarek trochę mniejszy i trochę z przodu co nada kompozycji trójwymiarowości.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta komora na pompę mogłaby być troszkę większa ( np. wyższa przegroda). Ale w sumie jak policzone to ok. Fajny projekcik i wymiary spoko.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na konstrukcję ciekawy, jednak umieszczenie na nie koralowców będzie pewnym wyzwaniem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 ,@Beti i @norbi2222Starałem się zaspokoić 3 rzeczy

Miejsce dla ryb-mam nadzieje ze te kilka większych mniejszych dziurek wystarczy  miejsce dla koralowców i moje zachcianki filary są pochyłe w bok i trochę do tylu żeby zwiększyć powierzchnie widziałem 2 zbiorniki w których taka konstrukcja daje radę i mam zamiar dążyć do założonych celów praktyka pokaże czy dam rade

jesli biologia zbiornika pozwoli w zacienione miejsca chciałbym dać tubastre

wysokość konstrukcji hmm może a napewno macie racje od wczoraj  nad tym się zastanawiam ale wiem ze zaburzy to obecny wygląd i nie wiem muszę się przespać i zastanowić czy jest jakaś opcja zmiany która da zadowalający wygląd 

@berklej mam jeszcze sporo fragmentów skały konstrukcja jest rozkładana ,planowo chciałbym dodać jakis płaski kawałek przed  lub po bokach 

@owler komora ma 20x20x40 mam nadzieje ze wystarczy proponowano mi mniejsze komory 

 

 


zbiornik 90x50x50 komin zewnętrzny sump 60x40x40 zalany 25.09.21
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw, mi się bardzo podoba. Nawet jakby te rogi wystawały ponad lustro wody, to co?!

Widząc Twoje podejście do sprawy napewno obsadzisz to tak, że będzie pięknie i oryginalnie, a w razie niemcy, to się poprawi;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz dotarłem do twojego wątku.

Skróć tę skałę. Teraz będzie łatwiej, niż jak dojdą korale. Michał właśnie odebrał ode mnie 30l wody, wypłukaliśmy nieco skał z sumpa, wpadło parę kiełży, trochę gąbek i rurówek. Do tego oddałem dalej garść columbelli, które dostałem od @norbi2222 Darmo przyszło, darmo poszło dalej ;)

Dojrzewanie i plagi egipskie przed tobą, życzę powodzenia.

 

PS. Masz już gotową obsadę rybną?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.