Skocz do zawartości
dadario

Kalkwasser reaktor czy w dzisiejszych czasach ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, inmar napisał:

Od kilku tygodni kalkwasser kręci się cały czas a odciek podaję co godzinę 150ml przez całą dobę i Ph w sumie bez zmian NADAL,nie mam pojęcia dlaczego u mnie nie działa.Kupiłem wodorotlenek wapnia z Aqua Medica,później z Warchem,czysty i bez zmian.Do kolumny sypię raz w tygodniu cztery łyżki do herbaty proszku.

A to ja jeszcze dopytam czy wraz z odcieniem z reaktora skręciłeś również podawanie CO2 (chyba że sam się ustawia wg pH). Bo jeśli do akwarium trafiałaby wciąż ta sama dawka CO2 to pH się nie podniesie bo powstający kwas przewyższa ilość dozowanego wodorotlenku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak1 do końca nie rozumiem Twojego wpisu. Co2 dozuje się do reaktora (Inmar ma PS czyli trochę jak destaco). Większość zostaje związana w procesie rozpuszczania wkładu, nadmiarowa ilość tak samo jak ta produkowana w procesach oddychania jest wiązana w karbonat właśnie przez KW, dlatego też się go dozuje ponieważ to powoduje wzrost pH (usuwa kwas węglowy)w zbiorniku jak gdyby "przy okazji" suplementu je też wapń. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dadario napisał:

@Sagerrak1 do końca nie rozumiem Twojego wpisu. Co2 dozuje się do reaktora (Inmar ma PS czyli trochę jak destaco). Większość zostaje związana w procesie rozpuszczania wkładu, nadmiarowa ilość tak samo jak ta produkowana w procesach oddychania jest wiązana w karbonat właśnie przez KW, dlatego też się go dozuje ponieważ to powoduje wzrost pH (usuwa kwas węglowy)w zbiorniku jak gdyby "przy okazji" suplementu je też wapń. 

 

Przy użyciu reaktora pH w zbiorniku spada, bo poza CO2 dostępnym z wymiany na fazie powietrze/woda mamy ten tłoczony do reaktora. Nie wiem czy większość zostaję związana, natomiast zostaję wystarczająco dużo by odciek z reaktora miał niskie pH pozwalające na tak duże stężenie węglanów i wapnia. Co za tym idzie - z użyciem reaktora stężenie CO2 I powstającego kwasu węglowego jest większe niż w zbiorniku na ballingu (w uproszczeniu). I teraz jeśli reaktor jest manualny, odcieku prawie nic a CO2 dalej dozowane jak przy dużym odcieku to do akwarium trafia za dużo CO2. Słaby kalkwasser i dużo CO2 dostępnego w wodzie może skutkować brakiem wzrostu pH bo ilość wolnych H+ może przewyższać ilość podawanych OH-. Wszystko jest do policzenia wg stechiometrii ale trzebaby testować kH w odcieku i Ca z wody wapiennej. 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, mufti napisał:

4 łyżeczki do herbaty proszku tygodniowo to tak, jakbyś nic nie dodawał. KW ma to do siebie, że potrzeba zrobić maksymalnie stężony płyn, bez cienia zmącenia. Można to uzyskać dodając minimum 5-7 łyżek stołowych proszku. Wtedy ma to sens, a efekt podbicia pH jest widoczny niemal od razu. Przy tym trzeba sobie oczywiście zapodawać to czasówkami.

Wywalenie z dna osadu ma na celu pozbycie się części nierozpuszczalnej, którą w większości stanowi już mocno zużyty proszek. To się już nie rozpuści. Jak się nie będzie opróżniać tego, to zrobi się beton. Zapcha się wlot wody wcześniej czy później.

Szkoda włączać mieszadło non-stop - po 3 miesiącach trafia szlag silnik. Proponuję włączać na czasówce silnik z pół godziny przez włączeniem podawania. Albo ustawić załączanie mieszania raz czy dwa razy na dobę po pół godziny. To wystarczy do nasycenia wody  - wlewa się tylko ta krystaliczna woda.

Dzięki za wypowiedź,wyczyściłem pojemnik i zasypałem nowym wkładem,7 łyżek.U mnie nigdy nie widziałem wyklarowanego płynu,musiałbym chyba nie podawać dwa dni to siądzie.Próbowałem już różnych wersji podawania kalku,ale bez wpływu na Ph,może minimalnie.Czy aktualny mój system podawania 24x co godzinę po 150ml pozostawić czy proponujesz inne ustawienia ? Stałe mieszanie wyłączyłem,ustawię dwa razy na dobę po 30 minut.

Mój reaktor od PS ma funkcję samodzielnego odgazowywania,który polega na odwróconym kierunku i kwaśna woda wpada do sumpa raz dziennie.Zastanawiam się czy to wyłączyć a wężyk odcieku dać nad wodę a odgazowywanie jak kiedyś wykonywać ręcznie poprzez wyłączenie i włączenie pompy obiegowej reaktora,cały gaz wtedy przelatuje do góry i usuwany jest przez wężyk odcieku.Plusem jest 100% odgazowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak1 no tak... Ale skoro masz ustalone pH na jakimś poziomie bez KW, to rozpoczęcie jego podawania spowoduje wzrost pH(a również wzrośnie kH) bo zacznie się wiązanie jonów H+. Dodatkowo zwykle trzeba zmniejszyć odciek, więc zmniejsza się również dodawana ilość CO2.  

3 minuty temu, inmar napisał:

zasypałem nowym wkładem,7 łyżek

Marek... Jeśli dobrze pamiętam masz któryś z reaktorów AM. Ja do mojego prawie DIY (DI-Twistman w zasadzie) sypię teraz około 100g na raz (co po wymieszaniu zajmuje połowę reaktora) mieszanie mam tak ustawione, że górna warstwa zwykle pozostaje prawie klarowna. Dodatkowo nie czyszczę reaktora KW za często, jedynie co to jak spada ilość zawiesiny w środku to dosypuję CaOH. 

Dosyp jeszcze z 10 łyżek, ustaw alarm pH na wszelki wypadek i dozuj... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar oczywiście... Przy okazji mogę Ci podrzucić świetne łyżki... Z mleka dla niemowląt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, dadario napisał:

@Sagerrak1 no tak... Ale skoro masz ustalone pH na jakimś poziomie bez KW, to rozpoczęcie jego podawania spowoduje wzrost pH(a również wzrośnie kH) bo zacznie się wiązanie jonów H+. Dodatkowo zwykle trzeba zmniejszyć odciek, więc zmniejsza się również dodawana ilość CO2.  

 

Masz rację, ale wróć do pierwotnego pytania o regulacje podawania CO2. W starym podejściu bez sond ustawiało się powiedzmy 30 pęcherzyków na minutę. Przed KW odciek 200ml, z KW zmniejszony odciek do 20ml... ale trzeba też zmniejszyć podawanie CO2 bo jeśli nie to tyle samo go trafi do akwarium co przy większym odcieku. Mylę się?

Powinno choć trochę podnieść, ale to też zależy od pory roku, wietrzenia, częstości przebywania domowników i gości. Coś nie zagrało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja podaję mniej więcej tak zabarwiony roztwór, jak na pierwszym screenie. Może i bardziej nawet. Nic się nie dzieje. Podaję w miejscu dużego przepływu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakie proszki sypiecie do swoich KM.?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja różne: AquaMedic, DD, Prais. Nie próbowałem jeszcze „nieakwarystycznych”, ale pewnie na takie przejdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję , a te nie akwarystyczne to jakie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

a te nie akwarystyczne to jakie?

Jerzy, wystarczy w wyszukiwarce google wpisać wodorotlenek wapnia i wszystko znajdziesz. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Jerzy, wystarczy w wyszukiwarce google wpisać wodorotlenek wapnia i wszystko znajdziesz. 

No tak , się zakręciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podanie 15 dużych łyżek niczego w Ph nie zmieniło,najwyższe 7.93 a najniższe 7.78 . Sondy kalibrowane co kilka tygodni.

39 minut temu, JerzyB napisał:

No tak , się zakręciłem.

https://allegro.pl/oferta/wodorotlenek-wapnia-1kg-11976886338

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, inmar napisał:

Podanie 15 dużych łyżek niczego w Ph nie zmieniło,najwyższe 7.93 a najniższe 7.78 .

Pewnie gdzieś jest, ale czy mógłbyś przypomnieć, ile dozujesz wody wapiennej do jakiej objętości zbiornika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie 2200ml na noc,była dawka 3600 i nie zmieniała zbytnio niczego.Więcej nie mogę lać bo tyle mi nie paruje wody w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkąd zepsuł mi się silniczek w KS1000, leję codziennie 10l (w tym 4 łyżki plastikowe wodorotlenku wapnia) roztworu. Mniej więcej tyle wynosi parowanie u mnie. To podbija pH o ok.0.3

Mieszacz był bardziej skuteczny (nie mówiąc o wygodzie), bo roztwór był bardziej nasycony.

Jakie masz pH, kiedy w ogóle nie dozujesz kalkwasser?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie pamiętam ile bywało,chyba w widełkach 7,78 - 7,88.Dobę zwiększyłem na 11 x 350ml i Ph mam w tej chwili 7.84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś jest ewidentnie nie tak ;) Nie wytrąca Ci się osad? Może zachodzi u Ciebie jakaś reakcja i stąd tak mizerny wpływ na pH? Albo reakcja nie zachodzi (tzn. nie ma z czym wodorotlenek wapnia zareagować). Gdybanie - nie mam innych pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by przeanalizować wszystko przez pryzmat tego artykułu :https://reefhub.pl/kh-czy-alkalicznosc-o-co-w-tym-chodzi/

KH jest powiązane ze zdolnością do buforowania w zbiorniku, czyli stabilizacji pH na jakimś poziomie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem to i choć dla mnie to czarna magia,to zrozumiałem,że chyba za mało leję na moje potrzeby kalwassera i powinienem zwiększyć dawki,ale jest granica odparowanej wody.

Ostatnia doba to to 24x200ml czyli 4,8 litra i jest minimalna poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.