Skocz do zawartości
dadario

Kalkwasser reaktor czy w dzisiejszych czasach ma to sens

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy w dzisiejszych czasach uważacie, że podawanie wody wapiennej ma w ogóle sens? Z rynku w zasadzie zniknęły mieszacze/reaktory. Jeśli ktoś by chciał stosować to tylko w ramach DIY. Więc czy warto się w to bawić? 

Oczywiście nie jako główna suplementacja zbiornika, ale raczej jako podbicie i stabilizacja pH.

A może na forum są osoby stosujące kalkwasser i posiadające swojej produkcji reaktory, pochwalcie się!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozrabiam kalkwasser  z wodą RO  dodolewki  mam włozony cyrkulator co godzine przemiesza wode  i tak dozuje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, dadario napisał:

A może na forum są osoby stosujące kalkwasser ...!!!

Ja stosuję Kalwasser. Stężony  w formie pasty do walki z aiptasią i nawet nieźle to idzie. Prawie wszystko zlikwidowane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się nad użyciem wodorotlenku Ca do podniesienia Ca w akwa... a przy okazji do podniesienia pH.

Obecnie leci Balling. Na razie balling utrzymuje mi te parametry na poziomie kH ok 8,0 Ca ok 400, a chciałbym podbić tylko Ca (i przy okazji  pH). 

Mam zamiar używać 5g Ca (OH)2 na 20 l dolewki tygodniowo (tyle schodzi) do czasu uzyskania Ca w wodzie na poziomie 430-440 mg/l. Akwa ok 400 l.

Co o tym sądzicie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawił mnie temat, ponieważ zakładam moje 1000l i początkowo planowałem zrobić reaktor wapnia, ale chętnie posłucham o alternatywach (Po za ballingiem)

Można spotkać wapń w proszku, ale... jaki należało by dozować? Chlorek, Siarczan, węglan?, a może mieszać 3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Zaciekawił mnie temat, ponieważ zakładam moje 1000l i początkowo planowałem zrobić reaktor wapnia, ale chętnie posłucham o alternatywach (Po za ballingiem)

Można spotkać wapń w proszku, ale... jaki należało by dozować? Chlorek, Siarczan, węglan?, a może mieszać 3?

Nie zastąpisz reaktora wapnia lub ballinga podawaniem Ca (OH)2

Wodą wapienną podbijamy pH ( i stety lub niestety Ca ). Aby wytworzyć budulce szkieletu dla koralowców musimy jeszcze dostarczyć węglany.

Przy twoim planowanym litrażu praktycznie nie masz wyboru i inwestuj w reaktor wapnia, no chyba, że planujesz tylko miękkie i trochę LPS.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@NaCoMiToAkwarium myślę, że Twoje rozważania nie do końca idą w parze z tym tematem. Poszperaj na forum, reefhubie itp znajdziesz wiele ciekawych informacji na temat chemii wody. Tutaj wolałbym się skupić nad "technicznym" podejściem do kalkwasser. 

@montymick kalkwasser podbija również kH przez wiązanie z wody co2 i tworzenie hco3. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario  Dawno dawno temu mówiło się o tym, że ubocznym skutkiem stosowania kalkwasser jest wiązanie P/PO4 i .....odkładanie tych związków w skale/piachu itp. Jedni twierdzi, że to bez znaczenia, inni twierdzili - że to PO4 może być z powrotem uwolnione np. przy spadku ph. Jeśli Twoim celem jest podbijanie PH to już bardziej bym się zainteresował tym w jaki sposób @norbi2222 podbija pH wykorzystując wodorotlenek sodu. Choć tutaj zaczynamy się znowu ocierać o równania Ballinga i powstawanie NaCl, jeśli dobrze kojarzę równania reakcji.

Doświadczenia @Jacek56 z wodą wapienną też nie były ciekawe coś mi się kojarzy. @kiflu też by miał coś do powiedzenia - widzę że zagląda - a też o ile pamiętam używał. Nie mniej w tyle głowie mi siedzi, że można sobie nią zrobić kuku.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, VDR napisał:

Jedni twierdzi, że to bez znaczenia, inni twierdzili - że to PO4 może być z powrotem uwolnione

 

12 minut temu, VDR napisał:

Nie mniej w tyle głowie mi siedzi, że można sobie nią zrobić kuku

To jest główny powód dla którego nie chciałem użyć wody wapiennej w swoim zbiorniku i szukałem innych rozwiązań na podbicie Ph. I podobnie jak Darkowi mi również siedzi w głowie info, że można bardziej zaszkodzić kalwasserem niż pomóc.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, norbi2222 napisał:

 

To jest główny powód dla którego nie chciałem użyć wody wapiennej w swoim zbiorniku i szukałem innych rozwiązań na podbicie Ph. I podobnie jak Darkowi mi również siedzi w głowie info, że można bardziej zaszkodzić kalwasserem niż pomóc.  

Zaszkodzić można przede wszystkim przez reaktory, kalk w nasyconym roztworze ma stosunkowo małe stężenie i musiałoby go iść w dużych akwariach blisko litra. Dlatego powstały reaktory mieszające osad nierozpuszczony i nasycające roztwór. Niemniej często powstawała "chmurka" z osadu (przy przemieszaniu, zmianie prochów) , to powodowało, że nagle trafiała nieznana, znacznie mocniejsza dawka. 

Z wiązaniem fosforu i uwalnianiem przy spadku pH to też fakt, wystarczy zakwit bakteryjny, ciągnie za sobą spadek pH i skok fosforanów.

Wolę stabilny roztwór NaOH bo może mieć spore stężenie i zapas wystarcza na długo. Wystarczy go chemicznie zbilansować z metodą prowadzenia zbiornika, jak @norbi2222 z reaktorem, ja zastępuje roztwór 1 z ATI essentials. Zużyłem już 1,5kg NaOH :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, VDR napisał:

@dadario
Doświadczenia @Jacek56 z wodą wapienną też nie były ciekawe coś mi się kojarzy. @kiflu też by miał coś do powiedzenia - widzę że zagląda - a też o ile pamiętam używał. Nie mniej w tyle głowie mi siedzi, że można sobie nią zrobić kuku.

Doświadczenia są bardzo pozytywne, stara sprawdzona metoda i stosunkowo tania.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Jacek56 napisał:

Doświadczenia są bardzo pozytywne, stara sprawdzona metoda i stosunkowo tania.

Dałbym sobie rękę uciąć, że już jej nie stosujesz i że miałeś z nią problem - ale widać więcej orzecha włoskiego muszę bo pamięć zawodzi.

A jednak nie jest tak źle z moją pamięcią - gdzieś tam dzwoniło, choć może nie w tym kościele:

https://reefclub.pl/index.php?/topic/862-laguna-sps-bez-odpieniacza/page/3/&tab=comments#comment-15814

Jak mówią lepsze jest wrogiem dobrego i stało się. Podczas eksperymentów z wodą wapienną wlałem niewyklarowany roztwór i popaliłem część korali.

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, VDR napisał:

Dałbym sobie rękę uciąć, że już jej nie stosujesz i że miałeś z nią problem - ale widać więcej orzecha włoskiego muszę bo pamięć zawodzi.

A jednak nie jest tak źle z moją pamięcią - gdzieś tam dzwoniło, choć może nie w tym kościele:

https://reefclub.pl/index.php?/topic/862-laguna-sps-bez-odpieniacza/page/3/&tab=comments#comment-15814

 

 

Jak zawsze, cytat wyrwany i jak zawsze cytowany przez Twoją osobę bez zrozumienia.  Podczas eksperymentów z wodą wapienną wlałem niewyklarowany roztwór i popaliłem część korali. Teraz wyciągam białe szkielety. Odpaliłem reaktor z wodą wapienną i Ph ustabilizowałem 8.05-7.77. 
Reaktor + pompa do dozowania = banan na twarzy Akwarysty 

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Jacek56 napisał:

Jak zawsze, cytat wyrwany i jak zawsze cytowany przez Twoją osobę bez zrozumienia.  Podczas eksperymentów z wodą wapienną wlałem niewyklarowany roztwór i popaliłem część korali. Teraz wyciągam białe szkielety. Odpaliłem reaktor z wodą wapienną i Ph ustabilizowałem 8.05-7.77. 
Reaktor + pompa do dozowania = banan na twarzy Akwarysty 

 

@Jacek56  z tego zdania nie wynika, czy odpaliłeś reaktor z woda wapienna i ustabilizowaleś ph 7,77-8.05 przed czy po eksperymencie. Zresztą ma to drugie czy trzeciorzędne znaczenie. W mojej głowie utkwiło, że wywaliłeś baniak kalkwasserem. Dlatego zaznaczyłem Cie w wątku byś opisał Twoje doświadczenia bo pamiętałem, że coś było nie halo.  Jeśli dla Ciebie pozytywne doświadczenia to odchodząca płatami tkanka z koralowców i utrata części z nich, to mamy odmienne pojęcie pozytywnych doświadczeń. Wrzuciłem link do wątku, nie chciałem cytować całości bo i po co jak każdy może zajrzeć i przeczytać całą historię z wychodzenia na prostą po eksperymencie z kalkwasserem.   Zrobiłeś sobie kuku wodą wapienną w baniaku ? Zrobiłeś. I tylko tyle chciałem zawrzeć by być ostrożnym z tą metodą. A Ty jak zwykle rozpoczynasz jakąś swoją krucjatę.  Sorry - nie będę w niej uczestniczył. Myślę, że to co chciałem powiedzieć - zostało już powiedziane.

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem jak zawsze przeinaczasz kontekst wątku i nie chcesz zrozumieć o co pyta dadario. Jeszcze raz staraj się czytać powoli i staraj się zrozumieć. Nie wiesz jak to wyglądało u mnie, a coś opisujesz, generalnie fantazjujesz. Równie dobrze można zrobić sobie kuku dozując ballinga ale czy to przekreśla tą metodę ???? 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Z całym szacunkiem jak zawsze przeinaczasz kontekst wątku i nie chcesz zrozumieć o co pyta dadario. Jeszcze raz staraj się czytać powoli i staraj się zrozumieć. Nie wiesz jak to wyglądało u mnie, a coś opisujesz, generalnie fantazjujesz. Równie dobrze można zrobić sobie kuku dozując ballinga ale czy to przekreśla tą metodę ???? 


Jedyna osoba, która to robi jesteś Ty sam. Nie wiem w którym miejscu wyczytałes, że to przekresla metode by wszczynać jakaś gównoburze i wycieczki osobiste. Pozwól, że nie będę w niej uczestniczył.

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może trochę luzu w tych różnicach na kilku polach, bo zaczynają się przekrzykiwania. 
Kalk się sprawdza, niesie poważne ryzyko wynikające stricte z błędów w użytkowaniu/schemacie pracy i niesie jakieś ryzyko związane z fosforanami, tyle. Z tego autor, i inni wywnioskują co potrzeba bez dalszego awanturowania się wokół tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Naczytałem się o kalwasser  i prawdopodobnie w nowym zbiorniku odpalę . Co mnie skłania? mam , zrobiłem z magnetycznym mieszadłem. Kiedyś był okólnie stosowany , dlaczego mam nie spróbować .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz sobie życie utrudniać? Kojarzę z innych for kilka zbiorników z kalkwasserem, ale to raczej stare układy i mocno obsadzone samymi SPS-ami. A powstawały lata temu, gdzie nawet na tym forum niektórzy twierdzili, że jod to w sumie niepotrzebny, Stront to wymysł producentów kropelek itd. :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Ale po co chcesz sobie życie utrudniać? Kojarzę z innych for kilka zbiorników z kalkwasserem, ale to raczej stare układy i mocno obsadzone samymi SPS-ami. A powstawały lata temu, gdzie nawet na tym forum niektórzy twierdzili, że jod to w sumie niepotrzebny, Stront to wymysł producentów kropelek itd. :) 

Nie ma co negować, jako stabilizator pH a nie główne źródło kH i Ca się sprawdza, balans między tymi dwoma "makro" jest zachowany. Jedyne utrudnienie to wypracowanie własnej metody, tym bardziej w reaktorze DIY , która będzie bezpieczna.

Jako główne źródło makro to jednak bym się nie porwał, za dużo pierdyliardów pierwiastków do uzupełniania na bieżąco.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ejzej88 To jak myślisz dlaczego , te zbiorniki były piękne i naturalne? Teraz wszyscy na wynalazkach ,  i są cukierki do czasu.

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

jakieś ryzyko związane z fosforanam

Niesie każda metoda podbijająca pH. Z tym, że kalkwasser najłatwiej podbija do wysokich wartości pH. 

Ogólnie myślę nad reaktorem ponieważ: przez dolewkę nie mam kontroli nad dozowaniem, brudzi, niesie ryzyko skoku pH przy zmianie poziomu wody(przelany odpieniacz, nieszczelność, aklimatyzacja nowego mieszkańca gdy zapomnę wyłączyć dolewkę, różne tempo parowania). Mały reaktor który stosowałem daje sobie dobrze radę, ale wymaga dosyć częstych zabiegów. Dodatkowo z racji budowy nie jestem w stanie w pełni nasycić roztworu. Dlatego pomysł na unowocześnienie metody. 

Zmiany jakie planuję: reaktor na rurze 120mm, mieszanie mechaniczne przez silnik wolnoobrotowy, dozowanie przez pompę perystaltyczną. 

Jako inspiracje służy mi tu niejaki Jake Adams. U siebie w wszystkich zbiornikach dozuje KW. Pomimo działającego reaktora wapnia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dadario napisał:

Niesie każda metoda podbijająca pH. Z tym, że kalkwasser najłatwiej podbija do wysokich wartości pH. 

Ogólnie myślę nad reaktorem ponieważ: przez dolewkę nie mam kontroli nad dozowaniem, brudzi, niesie ryzyko skoku pH przy zmianie poziomu wody(przelany odpieniacz, nieszczelność, aklimatyzacja nowego mieszkańca gdy zapomnę wyłączyć dolewkę, różne tempo parowania). Mały reaktor który stosowałem daje sobie dobrze radę, ale wymaga dosyć częstych zabiegów. Dodatkowo z racji budowy nie jestem w stanie w pełni nasycić roztworu. Dlatego pomysł na unowocześnienie metody. 

Zmiany jakie planuję: reaktor na rurze 120mm, mieszanie mechaniczne przez silnik wolnoobrotowy, dozowanie przez pompę perystaltyczną. 

Jako inspiracje służy mi tu niejaki Jake Adams. U siebie w wszystkich zbiornikach dozuje KW. Pomimo działającego reaktora wapnia. 

 

Jak to nie będzie jakaś tajemnica to podziel się projektem. Powoli chce ograniczyć odpieniacz - ma pracować ewentualnie jako napowietrzenie czyli podbicie ph.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy do dozowania Ca(OH)2 koniecznie musi być reaktor? Jeżeli dozowanie ma na celu przede wszystkim podniesienie pH a przy okazji  uzupełnienie ballinga o dodatkowe Ca i węglany (np czasowo tylko w okresie zimowym ) to można stosować nienasycony roztwór? 

Czy, jeśli dodam 4 g tej zasady do 20 l wody RODI (tyle tygodniowo dolewki mi schodzi), to mi się całkowicie rozpuści czy będzie się wytrącał osad ?

PS

@dadario- jeśli uważasz, że moje pytania zaśmiecają Ci temat to daj znać, usunę je.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 Nie zaśmieca, z mojego doświadczenia nawet nienasycowny roztwór pozostawia w zbiorniku dolewki osad który stosunkowo ciężko się zmywa. Dodatkowo skraca żywotność pompy podającej. A tak jak napisałem wcześniej, z racji stosowania reaktora dolewka pobijająca mi Ca i kH tylko destabilizowała by mi parametry. 
@montymick jak stworzę jakiś projekt to się pochwalę... Na razie mam wstępny zarys w głowie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.