Skocz do zawartości
montymick

Nawóz F2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Próbuję zdobyć składniki do zrobienia nawozu do hodowli fito.

I utknąłem na pewnym specyfiku.

f2.thumb.jpg.f3d9bf70c388ba1de40a89ad03b6ee70.jpg

Znalazłem kilka soli pod tym (Na2EDTA) symbolem. Ktoś robił tę mixturę i wie o co chodzi?

C10H14N2Na2O8  


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaaa. Już w koszyku na alledrogo mam komplet składników do "bomby" :)

Jeszcze tylko witaminy znajdę i gotowe.

Dołączasz się?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez jakiś czas podawałem Easybooster ale zapchał się wężyk i olałem na kilka miesięcy. Od miesiąca, żeby się nie zmarnował to podaję z ręki. Powiem szczerze, że nie widzę różnicy kiedy go podaję, więc zastanawiam się nad laniem fito, czy to ma jakikolwiek sens.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę bardziej rozbujać mikrobiologię. Co prawda coś tam porusza się w sumpie i kominie ale szału nie ma.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, sith114 napisał:

Za niecałe 100PLN mam składniki na od 6l ( najmniejsze opakowanie jednego ze składników) do 2000l (najmniejsze opakowanie innego składnika).

Wagę jubilerską mam, najmniejsze dawki ( witaminy) będą proszkowane tabletki.

A jaka frajda, że się samemu zrobiło :) 

TAK JEST SENS.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Poszukaj wersanian sodu;) 

Tak dokładnie. Dobrałem już wszystkie składniki.

Zastanawiam się nad 1 rzeczą - "gotowce dostępne na "oly", tudzież "alledrogo" jako jedną z 4 butelek mają krzemiany. Czytałem o tym i wiem, że są niezbędne.

W "moim" przepisie jest za to butelka z witaminami.

Teraz pytanie - czy zostawić witaminy i dodać krzemiany, czy zrezygnować z witamin.

I drugie pytanie ile Na2SiO3 x 5H2O rozrobić w 1l RO aby potem zadozować 1ml gotowego płynu do fito?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Od jakiegoś czasu hoduje fito na nawozie z ww. portalu aukcyjnego i pojawił się pewien problem. Odnotowałem znaczny wzrost fosforanów. Z poziomu 0,09 wzrosło w ciągu 2 miesięcy do 0,38. Samo fito rośnie pięknie, zieloniutkie, wyrośnięte tylko tak jakby nie konsumowało fosforanów który jest jednym ze składników nawozu. Hodowla rośnie sobie w cylindrze laboratoryjnym o pojemności 1000ml przez 2 tygodnie na oknie. Z ciekawości zmierzyłem sobie ile fosforanów jest bezpośrednio w takiej hodowli po 2 tygodniach. Okazało się że wynik to 1,79. Pomiar robiony hanką.

Pytanie co może być nie tak że fito nie konsumuje z nawozu fosforanów, a mimo to jest ładne zieloniutkie. Spotkał się ktoś z podobnym problemem ? Jakieś rady, wskazówki ?


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja hoduję fito na aqua plant (new formula) z no3 i po4. fito jest bardzo zadowolone a w baniaku niepożądanych efektów nie zauwazylem. Nawozu daję 10 kropel na litr/ tydzień. Przed zlaniem czekam nieco dłuzej, żeby fito przerobiło nawóz. W sumpie mam refugium, wiec nawet, jeśli coś zostanie, to glony przerobią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, wiesiektbg napisał:

ja hoduję fito na aqua plant (new formula) z no3 i po4. fito jest bardzo zadowolone a w baniaku niepożądanych efektów nie zauwazylem. Nawozu daję 10 kropel na litr/ tydzień. Przed zlaniem czekam nieco dłuzej, żeby fito przerobiło nawóz. W sumpie mam refugium, wiec nawet, jeśli coś zostanie, to glony przerobią

Przepraszam a czytałeś pytanie? 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz f2 daj dokładny przepis , sam bym sobie to zrobił 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, grzegorz77 napisał:

Dzięki Grzegorz.

Z tamtych soli wszystko już mam. Nie wiem tylko co i jak z krzemianami. Na2Sio3 pięciowodne muszę rozrobić w 1 litrze RO i nie wiem ile proszku wsypać :( 

2 minuty temu, Hoom napisał:

Jak zrobisz f2 daj dokładny przepis , sam bym sobie to zrobił 

Nie ma sprawy:D


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, montymick napisał:

Teraz pytanie - czy zostawić witaminy i dodać krzemiany, czy zrezygnować z witamin.

I drugie pytanie ile Na2SiO3 x 5H2O rozrobić w 1l RO aby potem zadozować 1ml gotowego płynu do fito?

Z witaminami daj sobie spokój,w wersji czystej kosztują krocie a i czas ich trwałości nie jest dość długi, do litra dodaj jedna kropelkę witamin np.AF i jest dobrze.Co do drugiego pytania nie będę ci tu robił przeliczeń chemicznych.W przepisie krzemianu sodu 9 wodnego masz dodać na litr 30g (przynajmniej ja mam taki przepis),natomiast ty masz tak samo jak ja 5 wodny i jego masz dodać 22,4 g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, grzegorz77 napisał:

Z witaminami daj sobie spokój,w wersji czystej kosztują krocie a i czas ich trwałości nie jest dość długi, do litra dodaj jedna kropelkę witamin np.AF i jest dobrze.Co do drugiego pytania nie będę ci tu robił przeliczeń chemicznych.W przepisie krzemianu sodu 9 wodnego masz dodać na litr 30g (przynajmniej ja mam taki przepis),natomiast ty masz tak samo jak ja 5 wodny i jego masz dodać 22,4 g.

Dzięki brachu. Przeliczę sobie bez problemu albo kupię 9 wodny. Co do witamin to chciałem kupić "normalne" tabletki bez dodatków w odpowiednich dawkach (też drogie jak diabli ). Ale faktycznie nigdzie nie widziałem buteleczek z witaminami w zestawach F2 więc chyba zrobię tak jak napisałeś.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, montymick napisał:

Przeliczę sobie bez problemu albo kupię 9 wodny.

Tylko ja ci wyraźnie napisałem że masz go dodać 22,4 g na litr.Ale jak chcesz to przeliczaj :D

Chyba że masz inny przepis i  w nim nie masz 9 wodny i nie dodajesz go 30g na litr?

A co do witamin w tabletkach to masz w nich niewielką zawartość danej witaminy,większość to zwykłe skrobia i cukry.Ty musiałbyś kupić czyste,a ich cena jest kosmiczna i nie łatwo jest je dostać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, grzegorz77 napisał:

Tylko ja ci wyraźnie napisałem że masz go dodać 22,4 g na litr.Ale jak chcesz to przeliczaj :D

Chyba że masz inny przepis i  w nim nie masz 9 wodny i nie dodajesz go 30g na litr?

A co do witamin w tabletkach to masz w nich niewielką zawartość danej witaminy,większość to zwykłe skrobia i cukry.Ty musiałbyś kupić czyste,a ich cena jest kosmiczna i nie łatwo jest je dostać.

Na alledrogo jest tylko 5 hydrat albo ja żle szukam.

Ja tam zawsze sobie wolę przeliczyć :)  mi wyszło w 22,39 :) 

Cukry i skrobia z tabletek by nie przeszkadzały......chyba. ( pół tabletki na litr nawozu, któreko potem 1ml dajemy do litra solanki) 

Przy okazji zamieszczam super kalkulator mas molowych, który przypadkiem znalazłem.

Można całe związki wpisywać :D

https://pl.webqc.org/mmcalc.php

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na alledrogo, od 1 dostawcy, cena niecałe 78PLN

1x: AZOTAN SODU - 100g WARCHEM [54114] (7594787553)
1x: CHLOREK KOBALTU (II) 6hydrat - czysty - 10g (8979198637)
1x: CHLOREK MANGANU (II) - 50g WARCHEM [47453] (7605370532)
1x: CHLOREK ŻELAZA (III) 6hydrat - czysty - 25g (8755114402)
1x: EDTA - WERSENIAN DWUSODOWY czysty 100g (7790499856)
1x: FOSFORAN SODU I-ZAS. 2hydrat - 250g [55195] (7640130230)
1x: METAKRZEMIAN SODU 5hydrat - czysty - 100g (9397537925)
1x: MOLIBDENIAN SODU 2hydrat - czysty - 10g (9587969794)
1x: SIARCZAN CYNKU 7hydrat - czysty - 100g (8875378625)
1x: SIARCZAN MIEDZI (II) 5hydrat - czysty - 50g (8758932690)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@montymick krzmeiany

20 godzin temu, ryzyk.fizyk napisał:

Podepnę się pod temat.

Pytanie co może być nie tak że fito nie konsumuje z nawozu fosforanów, a mimo to jest ładne zieloniutkie. Spotkał się ktoś z podobnym problemem ? Jakieś rady, wskazówki ?

Zmień nawóz - całkiem możliwe, że stosunek fosforanu do pozostałych składników jest za duży i powstaje nadwyżka.

Co do krzemianów @montymick - bez krzemianów też będzie rosło ;) Choć ja mam do F/2 buteleczkę z krzemianami ;) Stosowałem i nic złego się nie działo z baniakiem - żadnego najazdu okrzemek nie miałem ;)  W moim przepisie jest 33g Na2SiO3 dziewięciowodnego. Chociaż IMHO nie ma to większego znaczenia. Jedynie co to mogę polecić zrobienie kilka buteleczek według tego co tutaj jest wrzucone, w szczegolności rozbicie Trace elements na poszczególnego buteleczki i przygotowanie sobie niewielkich partii nawozu do użycia. Dłużej składowe będą się nadawać do użycia - niż jak wszystko zmieszasz w jednej butelce.

Screenshot_2017-09-05-00-34-01.png


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

@montymick krzmeiany

Zmień nawóz - całkiem możliwe, że stosunek fosforanu do pozostałych składników jest za duży i powstaje nadwyżka.

Co do krzemianów @montymick - bez krzemianów też będzie rosło ;) Choć ja mam do F/2 buteleczkę z krzemianami ;) Stosowałem i nic złego się nie działo z baniakiem - żadnego najazdu okrzemek nie miałem ;)  W moim przepisie jest 33g Na2SiO3 dziewięciowodnego. Chociaż IMHO nie ma to większego znaczenia. Jedynie co to mogę polecić zrobienie kilka buteleczek według tego co tutaj jest wrzucone, w szczegolności rozbicie Trace elements na poszczególnego buteleczki i przygotowanie sobie niewielkich partii nawozu do użycia. Dłużej składowe będą się nadawać do użycia - niż jak wszystko zmieszasz w jednej butelce.

Screenshot_2017-09-05-00-34-01.png

Składniki widzę te same.

Rozbicie metali na poszczególne buteleczki - OK ale.... po ile potem tego dozować do 1l fito?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, montymick napisał:

Składniki widzę te same.

Rozbicie metali na poszczególne buteleczki - OK ale.... po ile potem tego dozować do 1l fito?

Nie do fito !
Tylko tak jak w punkcie 3)
Primary Trace Metals Stock (below) - 1ml of each of the five na 1l.
Głównie chodzi  o to, żeby nie utleniały się jak to tłumaczył kiedyś @nanokaczor po połączeniu z żelazem.
Zrobisz sobie buteleczki 50ml każdego.

I później robisz roztwór nr 3 - 1litr RO, 4,36g wersenianu sodu, 3,15g zelaza i po 1ml z kazdej buteleczki z metalami.

A na koniec dopiero 1ml tego roztworu nr 3 do 950ml FSW. Do tej 950ml FSW dodajesz też roztwory nr 1 i nr 2 plus ewentualnie krzem  i witaminy (których nie planujesz).
Czyli zostaje Ci po czymś takim 5 butelek z trace metals, 1 butelka z roztworem pierwszym (np. 0,5l), 1 butelka z roztworem drugim (np. 0,5l), 1  butelka z roztworem trzecim (1 litr) i 1 butelka ~950ml gotowego f/2 ;)

Jak zużyjesz te 950ml to siegasz po swoje buteleczki, bierzesz 950ml FSW i znowu po 1ml kazdego roztworu 1/2/3 az do zuzycia tego co zrobiles (nadal Ci zostaje 5 butelek z trace metals, których nie dotykasz dopóki nie zużyjesz roztworu nr 3 ;P).

Dlatego roztwory 1 i 2 proponuje robić jak najmniejsze ilości (kwestia rozdzielczosci wagi). Tak samo 3 możemy sobie przeliczyc, zeby nie robic calego litra - dlatego, ze do finalnego medium bierzemy i tak po 1ml kazdego z tych 1/2/3. Trace metals maja tak male wartosci - że jak nie masz jakiejs super dokladnej wagi ciezko bedzie przygotowac jakies mniejsze ilosci niż te 50ml.

Zobacz, że pomijając witaminy dajesz 3ml 1/2/3 na 950ml FSW - czyli na koniec dnia masz gigantyczne ilości pólproduktów, nie mówiąc już o suchych proszkach za te 78zl ;)
Za te 78zl można by zrobić tyle F/2 - że można by pewnie obdzielić połowę aktywnych forumowiczów :D 



 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie.

57 minut temu, VDR napisał:

Zobacz, że pomijając witaminy dajesz 3ml 1/2/3 na 950ml FSW - czyli na koniec dnia masz gigantyczne ilości pólproduktów, nie mówiąc już o suchych proszkach za te 78zl ;)
Za te 78zl można by zrobić tyle F/2 - że można by pewnie obdzielić połowę aktywnych forumowiczów :D 

To, to wiedziałem. Kupowałem najmniejsze opakowania prochów ale jak sam wiesz na hektolitry fito starczy :) 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.