Skocz do zawartości
Hoom

Ślimaki osiadłe

Rekomendowane odpowiedzi

Mozecie mi coś doradzić co tu kupić na ślimaki osiadłe . Nie mam ich jeszcze dużo ale sie pojawiły . Mam dużego chrysusa i ślimakami w ogóle sie nie interesuje , turbo rozmnaża sie super przy nim . Myślałem  nad fishbox ale obawiam sie czy nie za silny flow mam w akwarium a i obawiam sie o jej toksyny . 
zastanawiam sie tez nad Pusiostoma mendicaria ale nie wiem czy najpierw nie zabierze mi sie za turbo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szukałeś na forum odpowiedzi? Jest już kilka tematów.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, =Fresz= napisał:

Szukałeś na forum odpowiedzi? Jest już kilka tematów.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Jest nawet więcej niż kilka ale nic konkretnego . 
jak radzi sobie z osiadłymi Pusiostoma mendicaria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

I nikt nigdzie nie pisał o sprawdzonych krewetkach? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skutecznego na 100% sposobu nie ma. U niektórych krewetki ruszają, u innych nic. Pusiostoma nie rusza , woli inne łatwiej dostępne kąski.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry zapomniałem o krewetkach Mam dwie  czyszczące i są na szczycie skaly jak zaczynam karmić ryby . Zero zainteresowania czymkolwiek innym 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zwierzętami to loteria u jednego będą jeść a u drugiego nie. Pozostaje Ci usuwać ślimaki mechanicznie i zaklejać rurki klejem.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Steron napisał:

Ze zwierzętami to loteria u jednego będą jeść a u drugiego nie. Pozostaje Ci usuwać ślimaki mechanicznie i zaklejać rurki klejem.

Nie realne . Za duże akwarium na to 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Hoom napisał:

Sorry zapomniałem o krewetkach Mam dwie  czyszczące i są na szczycie skaly jak zaczynam karmić ryby . Zero zainteresowania czymkolwiek innym 

Chodzi o krewetki tzw "na aiptasię", a nie czyszczącą. Pepermint shrimp czyli lysmata wundermani, seticaudata, boogesii. Nigdy nie widziałem, żeby moja seticaudata jadła ślimaki osiadłe, ale jak była w zbiorniku - nie było osiadłych, krewetka padła - pojawiły się osiadłe ponownie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

Chodzi o krewetki tzw "na aiptasię", a nie czyszczącą. Pepermint shrimp czyli lysmata wundermani, seticaudata, boogesii. Nigdy nie widziałem, żeby moja seticaudata jadła ślimaki osiadłe, ale jak była w zbiorniku - nie było osiadłych, krewetka padła - pojawiły się osiadłe ponownie

Dzięki dokupie je w piątek zobaczymy czy one to ogarną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
29 minut temu, Hoom napisał:

Dzięki dokupie je w piątek zobaczymy czy one to ogarną 

Ogarną na 100% ;) daj znać za miesiąc o efektach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, =Fresz= napisał:

Ogarną na 100% ;) daj znać za miesiąc o efektach.

Ze swojego doświadczenia powiem, że krewetki wurdemanii czy seuticaudata, bo takie miałem:
Przede wszystkim monemtalnie zjadają pajęczyny ślimaków osiadłych i przez to je przygładzają. Tym samym minimalizują drażniacy oko efekt i pajęczyny drażniące korale.
Nie zauważyłem by były w stanie wyciagnąć ślimaka osiadłego z jego rurki także plaga rozwija się dalej, ale jest kontrolowana przez krewetki.
Mam pudełko, jest za mała i za wcześnie by mówić o próbach wysysania ślimaków z rurki.
Wiem natomiast, że hexa, mandaryn czy inne robakożerne ryby podziękują Ci za łamanie rurek ślimaków, wtedy ciężko się robactwu schować przed ich skutecznymi pyszczkami. Także na ile możesz i Ci się chce, pomóż im szczypcami.
Ja tam się nauczyłem z nimi żyć bo nie mam na tyle samozaparcia jak np @katani żeby nie dopuścić do ich zalokowania w akwarium, ale podziwiam, że się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ze swojego doświadczenia powiem, że krewetki wurdemanii czy seuticaudata, bo takie miałem:
Przede wszystkim monemtalnie zjadają pajęczyny ślimaków osiadłych i przez to je przygładzają. Tym samym minimalizują drażniacy oko efekt i pajęczyny drażniące korale.
Nie zauważyłem by były w stanie wyciagnąć ślimaka osiadłego z jego rurki także plaga rozwija się dalej, ale jest kontrolowana przez krewetki.
Mam pudełko, jest za mała i za wcześnie by mówić o próbach wysysania ślimaków z rurki.
Wiem natomiast, że hexa, mandaryn czy inne robakożerne ryby podziękują Ci za łamanie rurek ślimaków, wtedy ciężko się robactwu schować przed ich skutecznymi pyszczkami. Także na ile możesz i Ci się chce, pomóż im szczypcami.
Ja tam się nauczyłem z nimi żyć bo nie mam na tyle samozaparcia jak np @katani żeby nie dopuścić do ich zalokowania w akwarium, ale podziwiam, że się da.

Miałem plagę, koralowce pozamykane, kupiłem po 5szt seticaudata i kuekenthali od nanokaczora, musiały być wygłodzone bo po pladze nie ma znaku.

Tu o tym pisałem w 2019

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

Sorry zapomniałem o krewetkach Mam dwie  czyszczące i są na szczycie skaly jak zaczynam karmić ryby . Zero zainteresowania czymkolwiek innym 

Krewetki Lysmata amboinensis to najważniejsze zwierzę w akwarium. Czyszczą mszywioły, małe aiptasie, resztki korali po usuwaniu ze skały, zjadają dużo inneg drobnego życia w akwarium.

 

21 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Ja tam się nauczyłem z nimi żyć bo nie mam na tyle samozaparcia jak np @katani żeby nie dopuścić do ich zalokowania w akwarium, ale podziwiam, że się da.

ja przez bardzo długi czas walczyłem ale się poddałem, po prostu nie siegam w każdy kawałek skały i tam gdzie nie sięgam ślimaki się rozsiadają a potem rozsiewają po cały akwarium. Co ciekawe w ogóle ich nie ma w sumpie. Zero sztuk wg dość dokładnych obserwacji.

Fresz kusisz.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie krewetki do pary ze ślimakami pszczółkami sobie poradziły.

Zostały tylko szkielety ślimaków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, katani napisał:

Fresz kusisz.

Nie zawiedziesz się ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, =Fresz= napisał:

Nie zawiedziesz się ;) 

Byłem ostatnio w CoralHouse i nawet mówiłem Konradowi, żeby pakował jedną do worka. Ale mi odradził, jak powiedziałem że nie mam aiptasii. Mówił, że jak będa głodować to sie moga wziąć za korale - miał takie przypadki na sklepie.

Tak przy okazji, czy te krewetki ruszają corynactisy? Mam ich trochę w zakamarkach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, katani napisał:

Byłem ostatnio w CoralHouse i nawet mówiłem Konradowi, żeby pakował jedną do worka. Ale mi odradził, jak powiedziałem że nie mam aiptasii. Mówił, że jak będa głodować to sie moga wziąć za korale - miał takie przypadki na sklepie.

Tak przy okazji, czy te krewetki ruszają corynactisy? Mam ich trochę w zakamarkach.

U mnie nie żrą corynacisów nawet malutkich, aiptasie skubańce koszą o ile nie trafi się jakaś duża sztuka. W drugiej kostce miałem z 12 szt aiptasii, w 24h od wpuszczenia było czysto poza jednym okazem powyżej 1cm, dostał w pysk pastę z kalk i resztki krewetki wyżarły

@=Fresz= @katani i Konrad miał rację, jak karmiłem mniej mrożonkami to mi podcinały polipy euphylli (straciłem po zakażeniu od tego dwie fajne euphyllki), założyłem im karmnik z suchym zarciem, które tylko one jadły i się uspokoiło. Teraz karmię trochę więcej to nie atakują korali. W tym hobby zawsze coś niesie jakieś niewielkie ryzyko :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
47 minut temu, katani napisał:

Byłem ostatnio w CoralHouse i nawet mówiłem Konradowi, żeby pakował jedną do worka. Ale mi odradził, jak powiedziałem że nie mam aiptasii. Mówił, że jak będa głodować to sie moga wziąć za korale - miał takie przypadki na sklepie.

Tak przy okazji, czy te krewetki ruszają corynactisy? Mam ich trochę w zakamarkach.

U mnie jak widać koralowce dobrze się przed nimi broniły :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z większymi aiptasiami, których krewetki nie chcą ruszać, to taką sztukę trzeba uszkodzić. Nanokaczor kiedyś o tym pisał, a co jak co, pod względem krewetek to on jest specem. Po uszkodzeniu róża mniej sie pompuje, nie otwiera tak mocno i zanim się odbuduje to po niej. Można ją nawet nożyczkami lub nożem stłamsić/poszarpać i będzie git. Widziałem też filmik na youtube, na którym własnie ktoś zalecał, żeby taką dużą aiptasie pokiereszować a krewetki "poczują krew" i się do niej dobiorą.

 

51 minut temu, Sagerrak1 napisał:

U mnie nie żrą corynacisów nawet malutkich, aiptasie skubańce koszą o ile nie trafi się jakaś duża sztuka. W drugiej kostce miałem z 12 szt aiptasii, w 24h od wpuszczenia było czysto poza jednym okazem powyżej 1cm, dostał w pysk pastę z kalk i resztki krewetki wyżarły

@=Fresz= @katani i Konrad miał rację, jak karmiłem mniej mrożonkami to mi podcinały polipy euphylli (straciłem po zakażeniu od tego dwie fajne euphyllki), założyłem im karmnik z suchym zarciem, które tylko one jadły i się uspokoiło. Teraz karmię trochę więcej to nie atakują korali. W tym hobby zawsze coś niesie jakieś niewielkie ryzyko :). 

Ile sztuk masz? Myślę, że jakbym kupił jedną to w moich 500l zawsze by coś do żarcia znalazła.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani w 200l mam 2 szt już duże, teraz nie ma awantur, na początku tłukły się z czyszczącą, ale jest spokój. 
Jedna to w Twoim przypadku śmieszna ilość, jak padnie to będziesz jechał znów. Kup ze 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, katani napisał:

Ile sztuk masz? Myślę, że jakbym kupił jedną to w moich 500l zawsze by coś do żarcia znalazła.

Ja na moje akwarium miałem 10szt. Jedna to będzie siedziała w norze i portkami trzęsła. One lubią stadnie buszować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na osiadłe w naturalnym środowisku wszystkie z gatunku Lysmata. Natomiast w niewoli poza seticaudatą nie zauważyłem aby któraś zjadała, aczkolwiek mogą być wyjątki. Jedna krewetka nie ogarnie tematu, chyba że żyła już w grupie w obecnym zbiorniku a reszta padła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjechały do mnie dzisiaj krewetki od Konrada Nanokaczora z Sexykrewetka. MIały być3, przyjechała jedna extra, więc są 4. Będę informował o postępach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, katani napisał:

Przyjechały do mnie dzisiaj krewetki od Konrada Nanokaczora z Sexykrewetka. MIały być3, przyjechała jedna extra, więc są 4. Będę informował o postępach.

Które ostatecznie kupiłeś??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.