Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor wapnia VS ATI Essentials Pro - Two part

Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie, ponieważ postanowiłem zamiast zwykłego Ballinga na CZDA  przejść na próbę na ATI Essentials Pro. W roztworze #1 mam na dnie butelki taki jakby lód i nie mogę tego wymieszać. Co zrobić aby to się rozpuściło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marijo napisał:

Szybkie pytanie, ponieważ postanowiłem zamiast zwykłego Ballinga na CZDA  przejść na próbę na ATI Essentials Pro. W roztworze #1 mam na dnie butelki taki jakby lód i nie mogę tego wymieszać. Co zrobić aby to się rozpuściło?

To normalne. W temperaturze pokojowej możesz to rozmieszać i już się nie wytrąci ten osad. Łatwiej rozmieszać po lekkim podgrzaniu. Preparat nie traci swoich właściwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, butelki stały od soboty w garażu gdzie mam około 15 stopni. Po wstawieniu do wiadra z ciepłą wodą zaczyna się rozpuszczać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki maly update i WAŻNE INFO!

Prawie 3 tyg temu robilem wyniki icp. Chyba ze 3m nie robiłem podmianki (nawet jak na mnie to dlugo, brak czasu), jedynie co, pomiedzy icp to leje zelazo 2x w tyg bo mam refugium i raz w miesiacu dodaje 20 kropelek jodu, wyniki caly czas idealne.

Pomine podbite zasolenie, kh i po4 wzgledem testow które robilem przed nadaniem probki. Jedno co mnie zastanawia to Glin. W teorii korzystalem z absorberow na bazie glinu 3m temu, ale potem poziom spadl do 0,01 a teraz wrocil do 0,02 - zastanawia mnie czy cos nie oddaje aluminimum do wody- ale to sie okaże przy nastepnym icp.

I odnosnie tego waznego fragementu. Jak sie okazuje ATI pro, obniza wartosci nutrientow w wodzie, do takiego stopnia, ze ja moze wyzerowac. Oczywiście wiem, ze sa różne metody prowadzenia zbiornika i różne sugerowane wartosci parametrow, ale przyjmijmy, ze trzymanie 0 jest conajmniej bardzo ryzykowne ibw dluzszym czasie może sie przyczynic do katastrofy.

Niby,  aktualnie zalecanym poziomem PO4 jest 0.03 ale z tego co czytalem pare prac naukowych (oczywiscie samych konkluzji) to niski poziom fosforanow powoduje wolniejszy wzrost, zanik kolorow i bielenie spsow .... wiec kij wie jak to jest dokladnie, kazdy mowi co innego :/

ja na chwile obecna podbijam no3 poprzez dozowanie go do akwarium, chcialbym utrzymac taki poziom kolo 1ppm, po4 za to spada mi ostatnio do 0.02-0.01, chcialbym celowac w takie okolice 0.05-0.1.

na pewno wazny jest odpowiedni wspolczynnik no3 do po4 i nie do konca jest to znany wspolczynnik Radfielda (niektorzy pisza o wartosciach 10:1)

Tak czy siak. Przy Ati trzeba obserwowac nutrienty i nie dopuścić do ich zerowania. A jaka wartosc jest idealna... kto to wie. Z tego co czytalem w innym poscie to @Hoomteż doszedl do podobnych wnioskow i odszedl od trzymania 0 i ma ostatnio bardzo ladne wzrosty. Mi od momentu kiedy zaczalem dozowac no3, konsumpcja kh tez powoli zaczela wzrastac.

 

Ps - myslicie ze jest sens dozowac te bardzo sladowe pierwiastki jak chrom, kobalt, wanad ??

SmartSelect_20211229-124325_Drive.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  1. Cześć, w jaki sposób ATI Essentials Pro miałoby obniżać wartość nutrientów w wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jest o tym na sieci, ale z tego co pamietam poprzez zastosowanie organicznego wegla dla KH. Nawet Ati ma swoje produkty do dozowania z ati pro. C:N:P chyba (carbon fosfor azotany)

To tak troche, jakbys polaczyl vodka method z ballingiem najwyrazniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, mem_phis napisał:

Jak sie okazuje ATI pro, obniza wartosci nutrientow w wodzie, do takiego stopnia, ze ja moze wyzerowac.

Sorki, nie ogarnąłem cytowania ;)

Do tego chciałem się odnieść. W jaki sposób ATI Essentials obniża zawartość składników odżywczych w wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minutes ago, Robin_PL said:

Sorki, nie ogarnąłem cytowania ;)

Do tego chciałem się odnieść. W jaki sposób ATI Essentials obniża zawartość składników odżywczych w wodzie?

Ati ma dwa produkty essential pro i plus Największa różnica miedzy nimi to źródło wodorowęglanów w PRO jest organiczne, a w + nieorganiczne. PRO wymaga czasu i aktywności bakterii do uwolnienia wyższego wyniku w dKH, tym samym miesza troszkę w nutrientach (źródło węgla organicznego jako pożywka dla bakterii). Przez to obniża trochę parametry . Essentials + jako nieorganiczny daje natychmiastowy skok dKH.
Poza tym zwiększyli jeszcze zawartość jodu i wanadu. To odpowiedz red sea na ballinga tritona który nie jest organiczny

@mem_phisz tymi zerami to tak nie do końca prawda . Zmieniłem zdanie co do samych zer po padła mi całkowicie przy nich biologia z ati to nie miało wiele wspólnego bo zaczęło sie to dziać jeszcze przy reaktorze . Ale jak skończy mi sie essential pro przechodzę napewno na plus on nie obniża parametrów i podbija kh natychmiast w przeciwieństwie do pro . 
teraz podbijam no3 i to mocno leje na dzień 3ml colombo i cztery krople amoniaku . Różnica jest mega politowanie lPS trzy krotnie mocniejsze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie. Używam Essentials Pro od blisko 4 lat i nie zdawałem sobie sprawy, że ma coś wspólnego z nutrientami. KH podaję stale (co godzinę), więc istnienie ewentualnego opóźnienia pomiędzy dolaniem preparatu a wzrostem twardości miało miejsce przy podaniu pierwszych dawek ;)Też właśnie się przesiadam na Plus - być może przestanę dozować dodatkowo jod dzięki temu.

Ktoś już przeszedł tę przesiadkę? Jaki przelicznik dozowanej ilości zastosowaliście? Zamierzam dać 30% więcej "plusa" na początek. Chyba bezpiecznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Robin_PL napisał:

Jaki przelicznik dozowanej ilości zastosowaliście? Zamierzam dać 30% więcej "plusa" na początek. Chyba bezpiecznie?

Na ich stronie jest kalkulator jak ktoś zmienia dozowanie na essentials+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, chris_ek napisał:

Na ich stronie jest kalkulator jak ktoś zmienia dozowanie na essentials+.

Dzięki, d*pa ze mnie, że tego wcześniej nie zauważyłem :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Hoom napisał:

Zmieniłem zdanie co do samych zer po padła mi całkowicie przy nich biologia z ati to nie miało wiele wspólnego

Ale ja o tym pisalem, o zerach, nie, ze u Ciebie przez Ati tak się stało. 

A co do Ati +, wyprowadzcie mnie z błędu,  ale czy najwieksza roznica nie jest to, ze nie jest skoncentrowany jak pro? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Just now, mem_phis said:

Ale ja o tym pisalem, o zerach, nie, ze u Ciebie przez Ati tak się stało. 

A co do Ati +, wyprowadzcie mnie z błędu,  ale czy najwieksza roznica nie jest to, ze nie jest skoncentrowany jak pro? 

Nie . Różnica jest w źródle wodorowęglanów i ma podwyższoną zawartość jodu i wanadu . Plus jest dedykowany do akwariów z niskimi nutrientami ( przy niski nutrientach pro ma problemy z podwyższeniem kh ) i do akwariów SPS ze względu na powyzszoną zawartość jodu itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

myslicie ze jest sens dozowac te bardzo sladowe pierwiastki jak chrom, kobalt, wanad ??

Normalnie jakbym widział swoje dzisiejsze icp. Te same braki śladowych i brak żelaza. Jade na ati juz ponad 2lata, podmiany sporadyczne. Nie mam refugia. Śladowe odpuściłem, podbije tylko Fe. Wniosek taki, że można założyć że wszyscy co stosują ati maja te same deficyty. Widziałem icp innych osób i to samo. O dziwo stront w normie a nie leje go w ogóle. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Hoom napisał:

Nie . Różnica jest w źródle wodorowęglanów

Kurcze, masz racje. A wczoraj szukalem info, a jest go strasznie malo i wzialem je z coralhouse a tam jest jak widac blad. I to wychodzi podwojny, bo, nie tylko jest napisane ze zastepuje 3x 2.7l (badz 3x 10l przy 2 bankach 10l) to cena jest o 30% niższa od wersji pro! KUPUJE!! Szkoda ze wczoraj kupiłem pro 2x10l :) będę miał na później

Update!

Dobra, ja jestem w aucie i ciezko idzie mi sprawdzanie tego, ale! Na stronie Ati cena też jest niższa o 30% a w opisie tez jest ze 2x10 zastepuje 3x10. Wiec.... niska cena i lepszy produkt?! Cos mi sie jednak nie wydaje. Bede za godzine w domu, sprawdzcie to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie. Plusa trzeba lac wiecej niż pro o to równoważy cena

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objętnie czy na stronie sklepów , czy producenta w opisie jest że essential plus to dwie butelki po 2,7l i zastępują zwykłego ballinga w ilości 3 butelek po 10l . W przypadku wersji pro są to 2 butelki po 2l i zastępują również 3x10l 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra. To tak... faktycznie, wychodzi na to, ze wersja plus jest slabsza od pro o jakies 35%, stad butelka ma 2700ml zamiast 2000 i stad roznica w cenie.

Ale, strona coralhouse ma na pewno blad i strony Ati też go maja.

Na stronie baniek 10l jest opis z baniek 2.7l, a na stronie baniek 2.7l też pisza bzdury, bo pisza ze "2x2l zastepuje 3x10" - a powinno byc 2x 2.7 zastepuje 3x10 jak juz. Ponizej zrzuty.

Ergo. Powinno być lepsze, tylko slabiej skoncentrowane, przy tej samej cenie. Roznica taka, ze trzeba dolewac 35% czesciej niz w przypadku pro.... to poczekam jakie bedziecie mieli rezultaty z przesiadki i wtedy pomysle ;)

2 godziny temu, Rezus napisał:

Wniosek taki, że można założyć że wszyscy co stosują ati maja te same deficyty. Widziałem icp innych osób i to samo. O dziwo stront w normie a nie leje go w ogóle. 

Dokladnie. Z tym, ze ja na reaktorze, plus 3x pierwiastki od aquaforest mialem mimo wszystko gorsze wyniki na icp. Zastanawia mnie czy te brakujace sladowe by poprawily cos w kondycji korali... 

Screenshot_20211229-181202_Chrome.jpg

Screenshot_20211229-181308_Chrome.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, mem_phis napisał:

Na stronie baniek 10l jest opis z baniek 2.7l, a na stronie baniek 2.7l też pisza bzdury, bo pisza ze "2x2l zastepuje 3x10" - a powinno byc 2x 2.7 zastepuje 3x10 jak juz. Ponizej zrzuty.

Na niemieckiej stronie nie ma wzmianki o 10 litrowych essential plus . Jest tylko 2,7 

https://atiaquaristik.com/de/?page_id=6241

Natomiast na stronie sklepów jest tak jak napisałeś że 2 x 10l zastępuje 3 banki zwykłego ballinga po 10l . Więc albo błąd , albo te co mają po 10l nie są tak stężone jak te co mają 2,7 l .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, jak widac bledne tlumaczenia ma ATI na wlasnej stronie i dalej jest to przeklejane na kolejne. Poza tym, sami nie wiedza na co zamienic te 2x 10l :) - 3x 37l brzmi malo marketingowo ;)

Cena wskazuje, ze czy 2x 2.7l czy 2x 10l - to to samo jest. Jakby ICP wychodzilo jeszcze ladniejsze po tym ATI,  niż po pro, to się zastanowie nad tym czestszym uzupelnianiem butelek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, mem_phis napisał:

Cena wskazuje, ze czy 2x 2.7l czy 2x 10l

2x2.7l kosztuje 23-25€ a 2x10l prawie 80€

Ale fakt sami nie wiedzą co pisać .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.