Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor wapnia VS ATI Essentials Pro - Two part

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegos poltora roku jestem użytkownikiem reaktora wapnia firmy Pacific Sun. Najpierw mialem model AC2 pro - byl za maly i tak musialem lac ballinga, teraz mam AC3 pro. Ogolnie jakos to dziala, w teorii reaktor jest sterowany kore 7th kh lab - ale nie dziala to tak jak powinno (temat rzeka poruszony w osobnych wątkach). Ale poki to w miare dzialalo, to sie nawet cieszylem (wczesniej musialem lac ballinga okolo 1,2l na dobe z kazdego z plynow, wiec co 9 dni musialem czy mi sie chcialo czy nie, czy bylem w domu czy nie, czasmi w srodku nocy rozrabiac proszki). A dodatkowo, to sie rurka zatkala, to sie podwinela, wypadla ze zbiorniczka itp itd co skutkowalo mniejszymi wiekszymi dramatami. Wiec wkurzylem sie, wydalem worek pieniedzy, kupilem reaktor. Jest duzo lepiej ale nie tak fajnie jak myslalem ze bedzie (odpale - zapomne, raz na pol roku cos przy nim zrobie)

Plusy reaktora:

- działa praktycznie sam (z lekką kontrolą i korektą z mojej strony z poziomu komputera badz telefonu)
- jak działa to nie trzeba przy nim nic robic (zmiana butli badz dosypanie zasypu raz na dlugi czas)
- kh, ca, mg i wiekszosc mikroelementow w miare stabilne

Minusy reaktora:

- cena ! zależy jaki duży jakiej firmy 5-8k (do mojego akwarium 1500l raczej 8k)
- halas - mój w ramach testu stoi przy akwarium (juz tak pol roku), zebym mial latwy dostep i mogl go monitorowac. Niestety ta konstrukcja jest głośna (chlupanie przelewającej sie wody)
- niestabilne parametry w czasie, które musze korygować ręcznie. Po napelnieniu reaktora na 100% co2, dziala na 5% swojej wydajnosci, ale z kazdym dniem ten procent sie zwieksza, i musze czesto korygowac go recznie, aktualnie ustabilizowal sie w okolicach 25% przeplywu i tak mniej wiecej dziala stabilnie (czasami tez musze korygowac go w dol bo albo korale pobieraja mniej albo nagle dziala wydajniej...)
- obniżanie wartości PH w zbiorniku - były momenty, że PH spadało mi do 7,6 w nocy a to już niebezpiecznie nisko
- mimo wszystko potrzeba dozowania mikroelementów (ja lalem component ABC z AF po 150ml na tydzien)
- raz juz mi sie zacial elektrozawor przy butli co2 i gdyby nie to, ze akurat bylem obok, to cala butla by wyleciala a parenascie minut a czesc tego co2 poszlaby do zbiornika
- przy reaktorze pracuja 2 pompy 24h na dobe, jedna obiegowa druga dozujaca - nie liczylem zuzycia pradu, ale rocznie to pewnie tez pare zl.

W zwiazku z tym szalejacym u mnie PH, zaczalem kombinowac jak je podbic i w skrocie okazalo sie ze latwo nie bedzie. Czesc uzytkownikow korzysta z metody, przypominajacej ballinga (3 roztwory) i dozuja to razem z reaktorem. A ja nie po to wydałem tyle siana, zeby znowu wracac do proszkow (nawet gdyby tym razem starczały na 20 dni zamiast na 9), wiec mialem plan zaczac dozowac kalkwasser, ale zeby to tez jakos sensownie dzialalo, musialbym zakupic do tego mixer (koszt 1-2 tys zl) i tez monitorowac parametry kiedy uzupelnic w nim proszki. I wtedy na jedno z moich glupich pytan o proszki, ktos wspomnial o Ati essentials pro.

W skrócie, to taki balling, tylko że już gotowy rozrobiony, zawierający mikroelementy (ok, takie byly) w 2 butelkach (wiedzialem ze cos takiego istnieje, ale dalej mnie to nie kupowalo) i co najwazniejsze, 5 krotnie stężony w stosunku do normalnego ballinga (i to byla dla mnie nowosc, myslalem ze sie nie da przekroczyc stezenia w wodzie bo sie krystalizuje, a tu jednak) ! Policzyłem na szybko koszty użytkowania reaktora i ATI (o tym może pozniej) i wyszlo mi ze mogloby to wyjsc podobnie a o ile prosciej ltawiej i przyjemniej. W teorii sa butle po 10l w sprzedazy. Przyjezdza juz to gotowe do uzytku, czyli wkladam rurke (mam teraz pieknie zrobione ze nic sie nie zatka, zawinie itp) i dziala! I w teorii (zobaczymy jakie bede mial realne zuzycie, na razie kalkulator ze strony wyliczyl mi 110ml na dobe, co by mowilo o wrecz 10x stezeniu do ballinga ktorego ja kiedys sam mieszalem) przez 2 do 3m !

Dodatkowe plusy w stosunku do reaktora:
- mniejsza bezwladnosc systemu - mozliwe precyzyjne dozowanie zeby utrzymac stale KH w momencie wiekszego badz mniejszego zuzycia (noc, dzien)
- mozliwosc latwiejszego regulowania stęzenia KH do MG i CA w zbiorniku (sa w osobnych bańkach mozna podawac rozne ilosci)

Tyle tytulem wstepu dla niewtajemniczonych (bo poruszylem to w innym watku), ale moze komus sie to przyda, gdy stanie przed dylematem co ma wybrac reaktor czy moze Two Part (tu od ATI). Dzisiaj gdzies przeczytalem, ze nawet jest 1 skladnikowy balling (masakra :) ) ale nie wiem jak stezony i wole miec mozliwosc regulowania osobno kh do ca i mg, a miejsca w szafce na 2 banki 10l jeszcze mam. Dzisiaj zaczalem testy. Odlaczylem reaktor, podpialem ATI, zrobilem testy, wyslalem probke na ICP, gdzies za miesiac powtorze testy i zobaczymy. W miedzyczasie bede monitorowal zwierzaki i stezenia kh ca mg, liczyl zuzycie i uzupelnie o jakies fotki i moje wyliczenia - czemu moze sie to oplacac ;)

UWAGA! Żeby zrobić wątek jeszcze ciekawszym, to oczywiście musiało się tak wydarzyć, pół roku szukałem Euphylli Holly Grail i znalazlem akurat wczoraj (500km wyprawy). Wiec przyjechaly do mnie 2 - jedna Australijska 1gl i 4 główkowa Indonezyjska, wiec pomijajac koralowce, ktore u mnie sa juz dluzej i moga byc przyzwyczajone do lekkich wahań, to tutaj poprzeczka poszla do góry, jeden błąd i bedzie tragedia, a ja zmieniam wlasnie caly system dozowania w akwarium :D

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem jak wyjdzie Ci ten eksperyment. Teraz jest moda na zmienianie reaktora na ATI. Widziałem już kilku akwarystycznych youtuberów którzy proponują takie rozwiązania z galery aquatica i brs tv na czele. Ja osobiście nie używałem ATI ale myślę o nim jak i bardziej stężonym ballingu okraszonym duża dozą marketingu i nieco mikro [emoji3] dlatego jestem ciekawy jak to wygląda naprawdę. Trzymam kciuki za powodzenie i liczę na aktualizację wątku.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz z brs o ati akurat nie znalazlem, tylko test innych produktów. Musze poszukać.

Oczywiście zdaje sobie sprawe ze to nie jest magiczny produkt i ze pewnie bede musial uzupelniac mikro tak jak robilem to w reaktorze, ale jezeli, faktycznie raz na nawet 2m mam podmienic 2 banki, co zajmie 3min max, cena bedzie wychodzila podobnie (moze byc nawet trochę wiecej) niż uzywanie reaktora i efekt koncowy dla obsady bedzie taki sam (a nawet tu na forum chodza sluchy, ze wyniki icp potrafia byc naprawde dobre, plus licze na to ze ph wroci mi do normy, co dodatkowo pomoze zwierzakom), to mnie kupili :) i z jednej strony będę żałował ile kasy poszlo na reaktor, a z drugiej będę sie cieszyl ze 2 buteleczki (plus ewentualnie 3x component AF jak przy reaktorze) i moge zapomniec o temacie.

A jak będzie.... zobaczymy za miesiac :)

na razie rzućmy okiem, na ponizsze fotki, co zmieniamy na co........ ;)

20210726_145039_copy_756x1008.jpg

20210726_145109_copy_756x1008.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są pierwsze informacje zwrotne.... na razie bardzo mieszane.....

No to tak. Reaktor wyłączyłem wczoraj koło 15 tej i zacząłem dozować Ati. Po pierwszych 2 testach KH (co 3h) wygladalo to dobrze. Potem zaczely sie skoki. I to takie o 0,8 w 3h
Ogólna tendencja była jednak spadkowa. Zwiększyłem ze 120 do 160ml na dobe. To nie pomoglo w skokach więc, zmieniłem miejsce poboru wody do kh lab przy samym splywie (jest szansa, ze nawet niewielka ilosc ATI #1 mogla sie dostawac w okolice rurki ssacej i zaburzac wynik), przestawilem godziny dozowania zeby przypadkiem nie wchodzilo sobie w parade z robieniem testu (w sumie moze rozsadnie bedzie ustawic testy tak, zeby wypadaly godzine po dozowaniu #1, zeby sie lepiej rozeszlo po zbiorniku...).

Dodatkowym problemem, który się dość szybko pojawił jest #$@%$@ kore 7th.... w ciagu doby na 12 dawek nie podal 2 !! - a przy takim stezeniu, mowimy o jakis 15% ! a to może zaburzać wyniki znacznie... Mam nadzieje ze to kwestia zmiany parametrów na pompach, zazebiania sie testow z dozowaniami itp. chociaz nie do konca w to wierze... Mam w pudelku nowe jebao za 300zl... i sie zastanawiam czy nie powierzyc tej odpowiedzialnej funkcji wlasnie jemu, zamiast kore za blisko 4k......

No nic, wczoraj KH bylo w okolicach 8,9 teraz jest 7,9 :/ dolalem brakujace dawki i patrze dalej co sie bedzie dzialo (co ciekawe pompa z #2 podala jedna dawke za duzo.............)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz ty problemy ze sprzętem ps. 

 

Współczuję 

 

Wysoko trzymać kh jakiś cel w tym masz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo gdyby to Ati zadzialalo to mógłbym myśleć nad przejsciem na inna firme i pozbyc sie calego PS...

Tylko tak alcatronic z dosetronic, to wydatek gdzieś 8k.......

Lepiej by wyszedl kh keeper z ich pompami żeby moglo to dzialac automatycznie, to już koło 6k (dalej prawie 2x drożej niż PS...) a niestety na razie też czytam mieszane opinie :/

wracajac do testu

Na szczescie wahania w pomiarze to na razie problem kh lab (jeszcze nie wiem czemu - pracuje nad tym)

wczoraj kh było 8.9 dzisiaj rano 8.3 i teraz też jest 8.3 - czyli chwilowo sie trzyma... zobaczymy co dalej. Jutro będę sprawdzał ca i mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, mem_phis napisał:

Noo gdyby to Ati zadzialalo to mógłbym myśleć nad przejsciem na inna firme i pozbyc sie calego PS...

 

Smutne jest to , że starasz się i naprawdę dużo inwestujesz w sprzęt , a ciagle masz problemy . A co do jebao , mi się nie zdarzyło by nie podała i znajomi też nie mieli problemów . Z resztą to to samo co AM i kilka innych firm tylko inne nalepki . Trzymam kciuki , żeby wypaliło . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako długotrwały, bo to już 2 lata , uzytkownik Ati Essentials tylko w 3 butelkach powiem, że jestem zadowolony tym jak goni parametry - żadnych korekt strontu, potasu, boru baru czy innych antymonów... jedyne co to metale + więcej żelaza, bo był reaktor glonowy + jod.
Znajomy, który długo glonów nie dodał do systemu a używa ATI PRO - nie musi dozować ani metali ani jodu nawet, na ICP wszystko perfect a pobory dzienne ma duże.
Optymistycznie powiem - uporaj się z pompą dozującą a będziesz zadowolony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy, dam jej jeszcze dzisiaj szanse. Poprzestawialem ja tak żeby nie kolidowaly ze soba godziny pracy i monitoruje dalej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Optymistycznie powiem - uporaj się z pompą dozującą a będziesz zadowolony

Bynajmniej jeden problem był by z głowy . Raz za dużo , a raz za mało . To nie jest normalne i przy cenie tego sprzętu nie powinno się zdążyć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Jako długotrwały, bo to już 2 lata , uzytkownik Ati Essentials tylko w 3 butelkach powiem, że jestem zadowolony tym jak goni parametry - żadnych korekt strontu, potasu, boru baru czy innych antymonów... jedyne co to metale + więcej żelaza, bo był reaktor glonowy + jod.
Znajomy, który długo glonów nie dodał do systemu a używa ATI PRO - nie musi dozować ani metali ani jodu nawet, na ICP wszystko perfect a pobory dzienne ma duże.
Optymistycznie powiem - uporaj się z pompą dozującą a będziesz zadowolony. 

U mnie występowały  braki w ATI pro.  Ale wszystko rosło. Na zbiornik gdzie w obiegu mam 300l zużycie dzienne jednego elementu to 42 ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo to w prostym przeliczeniu, do mnie potrzeba by 240ml (ponad 2x wiecej niz kalkulator mówi) a juz mam 160ml zamiast 110ml. Co niestety mogłoby by zachwiać oplacalnoscia takiego biznesu... to by wyszlo jakies 9 zestawow na rok, czyli okolo 4tys zl. Plus do tego mikro i mamy 5k vs jakies 2500 przy reaktorze :/ a to już jest duża roznica. No nic, testujemy dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, mem_phis napisał:

Nooo to w prostym przeliczeniu, do mnie potrzeba by 240ml (ponad 2x wiecej niz kalkulator mówi) a juz mam 160ml zamiast 110ml. Co niestety mogłoby by zachwiać oplacalnoscia takiego biznesu... to by wyszlo jakies 9 zestawow na rok, czyli okolo 4tys zl. Plus do tego mikro i mamy 5k vs jakies 2500 przy reaktorze :/ a to już jest duża roznica. No nic, testujemy dalej. 

Odejmij jeszcze sól bo przy ATI nie trzeba robić podmian. Będziesz grubo na +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z ta podmiana soli to ciekawa sprawa jest, bo teoretycznie, przy reaktorze powinno być to samo. Niby uzupelnia mikro i makro, wiec nie potrzebna podmianka. Ale jednak większość osób i tak to robi. Może rzadziej ale jednak. To trochę takie przewietrzenie pokoju. Usuwa się z aqa 10% wody z potencjalnym syfem i uzupelnia krystalicznie czysta.... przynajmniej w teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo przy podmianie odmulamy :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, mem_phis napisał:

Nooo to w prostym przeliczeniu, do mnie potrzeba by 240ml (ponad 2x wiecej niz kalkulator mówi) a juz mam 160ml zamiast 110ml.

A skąd to przeliczenie? Robisz ekstrapolację po czyimś akwarium?
Jak lałeś ballinga 1,2l/d to by się nawet zgadzało z 240ml ati PRO, a przecież dążysz do tego, żeby rosły lepiej, szybciej to i wyjdzie więcej.
Koszt inwestycji w reaktor już poniosłeś, czyli najwyższy koszt za tobą, teraz nie powinieneś do końca patrzeć na ekonomię, bo reaktor wygra na 100% - tylko na wady i zalety obu rozwiązań. Które ostatecznie zaakceptujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zgodnie z pierwszymi wyliczeniami, wcale nie było to takie pewne ze wygra reaktor nawet z ekonomią.... i oczywiście zdaje sobie sprawe ze za spokój ducha można doplacic (tak myslalem kupujac reaktor) i z tym sie licze, ale to tez musi sie miescic w jakis granicach. Jeżeli reaktor powiedzmy wychodzi 2500 rocznie a tu by mialo wyjsc 5k..... no to chyba mimo wszystko zostalbym z reaktorem. Ale jeśli mówimy o takim 1000-1500zl rocznie wiecej.... to jednak ati.

Co do zuzycia 1.2l to od tego czasu troche wylecialo krzakow milki (wiadro) i zasugerowalem sie kalkulatorem ATI (zawyzylem wielkosc zbiornika o 25% wyszlo im 110ml i  dolozylem do tego jeszcze 50% tak na wszelki wypadek). Jakos teoretycznie musialem to liczyć (oczywiscie 1.2l / na 5 krotne stezenie też mi wyszło 240 - ale ciągle liczę że tak nie będzie ;)) Dochodzi jeszcze kwestia mikroelementow. Jak duzo bede musial ich dodatkowo dozowac, bo przy reaktorze to jakies 1000zl rocznie (plus jeszcze jod i zelazo, ktore na pewno tu tez bede lal, wiec nie licze) i po to jest icp.

Na chwile obecna dozowanie jest ustawione na 160ml i kh sie utrzymuje w okolicach 8.3 (8.6-8.2 w zaleznosci od pory). Z PH nie zauważyłem jeszcze zmian 8.1-7.9 nad ranem. Ca i Mg sprawdze wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mem_phis napisał:

... i oczywiście zdaje sobie sprawe ze za spokój ducha można doplacic (tak myslalem kupujac reaktor)

Czytając Twoje wątki, to wydaje mi się, że spokój ducha ze sprzętami to Ci nie grozi :). Życzę szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phispo jakim czasie od startu ati będziesz robił icp . Dozujesz coś teraz oprócz ati jakiś jod itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Czytając Twoje wątki, to wydaje mi się, że spokój ducha ze sprzętami to Ci nie grozi :). Życzę szczęścia

Hehehe

Jak wywale PS jest szansa... ale tak, co chwile cos...

50 minut temu, Hoom napisał:

@mem_phispo jakim czasie od startu ati będziesz robił icp . Dozujesz coś teraz oprócz ati jakiś jod itd. 

Planowalem po 30 dniach, ale moge wydluzyc to do 60 jeżeli ktoś myśli że tak mogłoby być lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mem_phis napisał:

Hehehe

Jak wywale PS jest szansa... ale tak, co chwile cos...

Planowalem po 30 dniach, ale moge wydluzyc to do 60 jeżeli ktoś myśli że tak mogłoby być lepiej

O ile dobrze liczę, to dobowe spadki KH sięgają u Ciebie 2dKH (bazując na 1,2l ballinga) - tj wystarczająco duży spadek by po 30 dniach móc cokolwiek ocenić, ale rzeczywiste niedobory zaczełby się zdecydowanie dużo później.

P.S. Pokaż no to akwarium, bo nigdzie w sumie nie widziałem stocku jaki tam utrzymujesz.

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

niedobory zaczełby się zdecydowanie dużo później.

No do niedoborow bym nie doprowadzil bo zaczalbym suplementowac, a chodzi o to zeby widziec co spada i o ile, na tej podstawie mozna szacowac dozowanie mikro.

No to tak, mamy 2 dzień testu. KH sobie troche skacze (nie wiem ile w tym bledu kh lab) o godzinie 10 - 8.4, o 12 - 8.8!, o 14 - 8.55 (potwierdzone salifertem), no ale powiedzmy utrzymuje sie w okolicach 8.3 a jak by docelowo było kolo 8.5 to będzie git.

Ca - bylo 420 jest 450

Mg - 1320 jest 1350/1380

Czyli,  #1 przy 160ml utrzymuje kh w ryzach, to #2 przy 160ml podbija Ca i Mg ( to dobra wiadomosc, bo czytalem ze ludzie w usa, dozuja sporo wiecej #2 w stosunku do #1)

Zmniejszam o 20ml #2 i za 2 dni znowu test. 

11 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

P.S. Pokaż no to akwarium, bo nigdzie w sumie nie widziałem stocku jaki tam utrzymujesz.

Ogarnę fote i wstawie bo tez taki mam plan. Chociaż teraz przez skok po4 to nie wyglada to wcale super.... slaby moment na testy ale cóż, tak wyszło
(miałem plan załączyć fote z początku i końca testu - ale bedzie to mało miarodajne ze wzgledu na PO4 :/ )

zobaczymy czy coś tu w ogóle widać...

20210728_193410_copy_1612x1066.jpg

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, mem_phis napisał:

 

20210728_193410_copy_1612x1066.jpg

:czapkizgłów:) Ciekawa mieszana rafa, fajne goldy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis.... A Idź Pan w ..... tak mi skopać dzień na starcie... Niby kupa gruzu, a akwarium bajeczne....

jest wiele zbiorników, gdzie ludzie myślą że wystarczy wywalić grube tysiące i będzie efekt. A wychodzi chaos i cyjano. A u Ciebie widać że akwarium kwitnie. Trzymam kciuki - jeden z najładniejszych zbiorników jakie widziałem.

ps. ciekawe jak by się potoczyły losy, gdybyś poszedł w inną stronę niż PS - np. zwykły profilux z pompami dozującymi plus reaktor Twistmana. Niby "to samo", a sporo osób i nawet kilka firm ostatnio przesiadły się na podobne zestawy....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za mile slowa, bo tyle co to bolu czasu i nerwow kosztuje to az szkoda gadac.... ale od roku w koncu troche mnie cieszy :) a dobre zdjecie (moze filmik) zrobie na koniec testu jak ogarne akwarium, bo tutaj ledwo szybe przetarlem.

losy na innym sprzecie..... tak samo ;) tylko ja byłbym zdrowszy :p na innym 5x dziennie nie sprawdzalbym czy sprzet działa,  dobrze dozuje, jakie wyniki itp itd.

najlepszym podsumowaniem zmian jest to zdjecie (tak jak w 2020 wygladalo przez poprzednie 4 lata, zanim sie porzadnie nie wzialem za ogarniecie wszystkich problemow....)

20210419_214642_copy_1612x828.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.