Skocz do zawartości
Adrian82

No3 nie do zbicia

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, AnT napisał:

Zbijesz no3 do niskich wartości to będzie problem , cjano dino , umierajcie korale itp . 

Masz fajne parametry no3 i po4  trzymaj się tego , po za tym pojedziesz na tzw " Pergamin" to sam będziesz łykał węgiel ze strachu . 

Po za tym daj mu spokojnie dojrzeć ,  ciekawe który od razu urodził się dojrzałym ? 

To samo pisałam, tylko to potwierdzone...mam to samo zdanie.

Ps.umieranie korali zdarza się nawet w extra akwarium typu na tip top to zwierzak który ma czasem ciężko z aklimatyzacją, albo to łyknie albo i nie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian82. Wydaje mi się , że nasz za mały przepływ przez kaskadę. Poza tym w tej kaskadzie jest mało przestrzeni na media. I ja bym zostawił tylko kulki , a wyrzucił siporax. (Siporax jest mało porowate medium w stosunku doninnych, np:kulek, które już masz,), dosypał bym ich więcej. Ja mam 147l i stosowałem sachem matrix 1L na trzymanie w ryzach NO3 .i niestety zbiłem go do 0.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeplyw w kaskadzie jest 2000l . Więc chyba nie ma tragedii. Zrobię jak sugerujesz w kaskadzie jest teraz Equo Stilla , siporax , i kulki maxspecta . Dokupię kulek i tylko one tam będą.  Equo Stilla i siporax są całe brązowe i naprwno zasiedlone mnóstwem bakterii . Czy jak wymienię to na nowe kulki to nie będzie problemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli siporax jest cały brązowy to chyba jest zasyfiony. Może zobacz czy jego opłukanie pomoże . Bo może to jest ta przyczyna dość dużego NO3


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukałem już go wielokrotnie nic to nie dało jest ciemno brazowy . I śmierdzi miałem go jeszcze w starym zbiorniku mam go pewnie ponad rok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:ball:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siporax to nie jest medium na stałe, co jakiś czas trzeba wymieniać go kilka % bo całego syfu sie nie wywali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.08.2021 o 11:12, MayFly napisał:

siporax to nie jest medium na stałe, co jakiś czas trzeba wymieniać go kilka % bo całego syfu sie nie wywali. 

Możesz rozwinąć wypowiedź . 

1. 

Czyli np. mam 2 litry siporaxu to ile wymienić i po jakim czasie lub kiedy mam to wymienić i ile procentowo ? 

2. 

Nie da się zregenerować ? 

3 . 

W dniu 16.08.2021 o 00:22, slider napisał:

Adrian82. Wydaje mi się , że nasz za mały przepływ przez kaskadę. Poza tym w tej kaskadzie jest mało przestrzeni na media. I ja bym zostawił tylko kulki , a wyrzucił siporax. (Siporax jest mało porowate medium w stosunku doninnych, np:kulek, które już masz,), dosypał bym ich więcej. Ja mam 147l i stosowałem sachem matrix 1L na trzymanie w ryzach NO3 .i niestety zbiłem go do 0.
 

Siporax jest mało porowaty ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup: AnT  widoczniej mało...:D

coś mi się wydaję że tu jest tyle opini że to akwarium wyleci...nim zacznie spadać No3.

Ja nie wymieniłam nigdy siporaxu i akwarium żyje hmm...baa, jest nawet czysty po 18 miesiącach..jeśli jest dobry przepływ przez siporax to się nie zasyfi, jeśli są martwe strefy, owszem..będzie trzymał syf.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Siporax jest mało porowaty ? 
 

Nie powiedziałem, że jest mało porowaty.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ogólnie w sklepach słyszałem taką opinie i w sumie ma to sens bo w kanalikach od ceramiki będzie sie zbierał i zbijał detrytus i w końcu go zatka więc warto dokładać co jakiś czas dać jakiś % świeżego żeby stale była taka sama ilość kanalików dla bakterii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MayFly napisał:

No ogólnie w sklepach słyszałem taką opinie i w sumie ma to sens bo w kanalikach od ceramiki będzie sie zbierał i zbijał detrytus i w końcu go zatka więc warto dokładać co jakiś czas dać jakiś % świeżego żeby stale była taka sama ilość kanalików dla bakterii. 

Czyli jak każde medium zapcha sobie kanaliki ?


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie inne bardziej inne miej ale każde sie kiedyś zapcha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, MayFly napisał:

No dokładnie inne bardziej inne miej ale każde sie kiedyś zapcha 

Da się zregenerować / oczyścić ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozumiem do czego zmierzasz, myciem nie przeczyścisz wszystkich kanalików i z biegiem czasu będą sie co raz mocniej zapychały :p 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównajcie sobie porowatość matrixa 1L-700m2 i kulek maspexa - 1 kulka 54m2 a siporaxu- nic nie podają o porowatości. Przy dużych zbiornikach siporax ma sens bo jest tani i można go sporo załadować. Natomiast w małych zbiornikach, gdzie gdzie miejsce na medium jest mało uważam , że należy stosować bardzo porowate złoża. Ja stosowałem matrix bo przez 15L w dyskowcach też go miałem i było git.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, AnT napisał:

Da się zregenerować / oczyścić ? 

Może się wtrącam , ale da się . 

 

6 minut temu, slider napisał:

Porównajcie sobie porowatość matrixa 1L-700m2 i kulek maspexa - 1 kulka 54m2 a siporaxu- nic nie podają o porowatości.

Tu jeszcze przydało by się wiarygodne źródło a nie producent .

 

7 minut temu, slider napisał:

Ja stosowałem matrix bo przez 15L w dyskowcach też go miałem i było git.

Ja miałem gąbki i też było git . 
Dużo zależy od baniaka , podmian , przepływu i innych zmiennych . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 minut temu, slider napisał:

Porównajcie sobie porowatość matrixa 1L-700m2 i kulek maspexa - 1 kulka 54m2 a siporaxu- nic nie podają o porowatości. Przy dużych zbiornikach siporax ma sens bo jest tani i można go sporo załadować. Natomiast w małych zbiornikach, gdzie gdzie miejsce na medium jest mało uważam , że należy stosować bardzo porowate złoża. Ja stosowałem matrix bo przez 15L w dyskowcach też go miałem i było git.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

+1 do tego powinno być medium w którym jak najefektywniej zachodzi denitryfikacja bo to ona redukuje no3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@slider info ze strony sera.de

Media filtracyjne muszą zapewnić odpowiednią strukturę powierzchni, aby umożliwić osiedlenie się bakteriom czyszczącym na i wewnątrz tego medium. Im większa powierzchnia, tym mniejsze pory. W przypadku powierzchni większej niż około 450 m² na litr, pory będą tak małe, że bakterie nie mogą się już namnażać. Jak dowiedziono w badaniach uniwersyteckich, 270 m² / l to optymalne warunki do osiedlania się, ponieważ wielkość porów odpowiada wielkości bakterii, dzięki czemu mają one doskonałe warunki do rozwoju. sera siporax zapewnia dokładnie taką powierzchnię.


hmmm jak się ma do tego matrix ?
1 litr Sera siporax stanowi 270 m2
info... przykładowy link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, MayFly napisał:

rozumiem do czego zmierzasz, myciem nie przeczyścisz wszystkich kanalików i z biegiem czasu będą sie co raz mocniej zapychały :p 

 

Czyli jak każde medium , czyli do czasu i do kosza ? 

20 minut temu, slider napisał:

Porównajcie sobie porowatość matrixa 1L-700m2 i kulek maspexa - 1 kulka 54m2 a siporaxu- nic nie podają o porowatości. Przy dużych zbiornikach siporax ma sens bo jest tani i można go sporo załadować. Natomiast w małych zbiornikach, gdzie gdzie miejsce na medium jest mało uważam , że należy stosować bardzo porowate złoża. Ja stosowałem matrix bo przez 15L w dyskowcach też go miałem i było git.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

https://www.sera.de/pl/uslugi/info/jak-dziala-biologiczna-filtracja-w-akwarium-z-sera-siporax/

 

Edit

Podają i jest o wiele więcej info. 

Kurcze @Ariel , @chwialek a miałem taką ..... Oj nie dobre chłopaki . 

Siporax takie stare medium i działa od lat . 

Oczywiście że można regenerować . I ma się czysciutki Siporax . 

Ciekawe czy z innymi tak można ? 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=33743]slider[/mention] info ze strony sera.de

Media filtracyjne muszą zapewnić odpowiednią strukturę powierzchni, aby umożliwić osiedlenie się bakteriom czyszczącym na i wewnątrz tego medium. Im większa powierzchnia, tym mniejsze pory. W przypadku powierzchni większej niż około 450 m² na litr, pory będą tak małe, że bakterie nie mogą się już namnażać. Jak dowiedziono w badaniach uniwersyteckich, 270 m² / l to optymalne warunki do osiedlania się, ponieważ wielkość porów odpowiada wielkości bakterii, dzięki czemu mają one doskonałe warunki do rozwoju. sera siporax zapewnia dokładnie taką powierzchnię.

hmmm jak się ma do tego matrix ?
1 litr Sera siporax stanowi 270 m2
info... przykładowy link

Matrix 1L-700m2


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, AnT napisał:

Ciekawe czy z innymi tak można ? 

Tak , można . Maxspect też czyściłem , może nie w temacie ale Eheim substrat pro też . Sporo da się jeśli chcemy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe to odnośnie wielkości porów w medium filtracyjnym

Jeśli powierzchnia określonego medium będzie większa niż około 1500 m² na litr, to pory będą zbyt małe, żeby baterie mogły się mnożyć.

źródło...https://akwarium.info.pl

Lecz niestety pod tymi danymi też nie ma odnośnika do badań to potwierdzających. hmmm ciekawe gdzie tkwi granica... Bo różnica znaczna.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.