Skocz do zawartości
Adrian82

No3 nie do zbicia

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.08.2021 o 10:18, Arek77 napisał:

Mimo wszystko nie odważyłbym się dodawać fosforanòw do akwarium..

W moim starym akwarium regularne podawanie po4 z pompy było jedna z najlepszych posunięć w tamtym zbiorniku. Ale przy takich wartościach tzn 0.04-0.15 nie dodawałbym. Nie wiem czemu, od zawsze wszyscy piszą karm suchym to po4 wzrośnie. Ja do swojego zbiornika podaję takie ilości jedzenia ze byście się za głowę złapali i parametry jak zwykle takie same tez mierzone hankami

W dniu 7.08.2021 o 09:19, Grzegorz Dyzma napisał:

Bez skutecznego odpieniania nawet podnoszac PO4 nie zbijesz NO3.

Są na forum i na grupach zbiorniki bez odpiniacza gdzie probiotyka działa bardzo dobrze.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrianie, a myślałeś może o reaktorze glonowym?


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie same problemy co Ty. W dodatku dino dosłownie wszędzie. Zrobiłem reset zbiornika, przygotowałem refugium glonowe na spaghetti i woda marzenie. Niemal zerowe no3 ipo4. Akwarium mam już ponad rok i wszystko rośnie jak szalone, na skałach pojawiają się glony wapienne. Powiem Ci że nawet dojrzewanie było niesamowicie delikatne. Na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się nawet chwili. Mam u syna malutkie akwarium 30 litrów i tam również wrzuciłem spaghetti do reaktora, reaktor ukryty jest za tylną ścianką akwarium i nawet go nie widać, a parametry w tym akwarium bardzo zbliżone do zbiornika głównego. Ogolnie mówiąc postawiłem na naturalne zbijanie azotanów i bardzo to sobie cenię do dziś dnia ;)


:baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 8/9/2021 at 11:41 PM, Rezus said:

Są na forum i na grupach zbiorniki bez odpiniacza gdzie probiotyka działa bardzo dobrze.

Mimo kilkunastoletniego siedzenia w temacie, prowadząc samemu akwarium bez odpieniacza jak i stosując metody probiotyczne z definicji jak i w praktyce nie spotkalem sie ze zbiornikiem gdzie dodawanie pożywki dla bakterii było z pominięciem odpieniania. 

 

Raz ze nie działa, 2 ze to bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla całego zbiornika. 

 

Jeslinmasz jakies przykłady to proszę o linki bo całe zycie sie człowiek uczy.

 

 

P.S. Pisze dlatego i tym zebybktos majac piko rafke z kaskada nie wpadł na pomysł lania oliwy do ognia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Mimo kilkunastoletniego siedzenia w temacie, prowadząc samemu akwarium bez odpieniacza jak i stosując metody probiotyczne z definicji jak i w praktyce nie spotkalem sie ze zbiornikiem gdzie dodawanie pożywki dla bakterii było z pominięciem odpieniania. 

 

Raz ze nie działa, 2 ze to bardzo szkodliwe i niebezpieczne dla całego zbiornika. 

 

Jeslinmasz jakies przykłady to proszę o linki bo całe zycie sie człowiek uczy.

 

 

P.S. Pisze dlatego i tym zebybktos majac piko rafke z kaskada nie wpadł na pomysł lania oliwy do ognia.

Bardzo ciekawe co piszesz. Jak dla mnie typowy wpis człowieka z „branży” bo najwyraźniej sprzedaż odpieniaczy spada :).

Ja leję wódkę, ocet od 4 czy 5 lat, już nie pamiętam dokładnie kiedy go usunąłem z systemu i wszystko się ładnie kręci.   

Pomagam prowadzić zbiornik online „nowemu”. Leje wódkę i ocet do zbiornika 120ltr, zbiornik oczywiście prowadzony metodą „BEZ”, rybki pływają, korale rosną ogólnie wszyscy  zadowoleni.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

jakies przykłady to proszę o linki bo całe zycie sie człowiek uczy.

 

Żeby długo nie szuka to mój zbiornik. Prowadzony bez odpieniacza metodą probiotyczną (zeovit). I tak od dwóch lat.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jacek56

Pozwolisz ze uzyje twojego tonu wypowiedzi bo jeszcze nie spotkalem sie ani jedną Twoja merytoryczna checią pomocy komus kiedy trzeba,  natomist czy tu na forum czy na FB ciagle robisz jakies osobiste podjazdy. 

Jarasz sie tym swoim system BEZ jak dziecko w sklepie zzabawakami.  I OK ciesze sie ze cieszy Cie twoje akwarium. I nic osobistego. Prowadzilem akwarium bez odpoeniacznia i zeby było ciekawieje na DSB i nigdy nie pyszniłem sie w tej całej wyjątkowsci. Nie chodzi mi kto ma racje czy kto jest mądrzejszy. Tylko o to chodzi zebu brac odpowiedzialnosc za to co sie pisze. Coś  tam sie znasz, ja tez cos tam sie znam, ale nowa osoba uwierz mi ma taką gonitwe myśli przez pierwszy ze lepoej jak postepuje wg ogolnie przyjętych zasad a później jak złapie rownowage na nocniku robi po swojemu jak Ty czg ja. Jestes mentorem jednemu super,  w każdylej chwili jestes pod ręka i mu pomożesz. Ale ktos kto samodzielnire stawia kroki i czyta skrajnosci Twoje czy moje nie ma juz tak łatwo.

 

Co do mojej pracy w branzy musze cos tu napisac bo nawet nie wiesz o czym piszesz. Osmiele sie załozyc ze nawet nie wiesz gdzie, dla kogo i jaki mam zakres pracy.

Pracy w swojej pasji zycze kazdemu. Dlatego mimo ze jestem zwolennikiem X czy Y , nigdy nie dyskredytowalem zadnej metody ani produktu. Rynek i klienci sa tak zróżnicowani ze nie ma powodow do obaw jesli chodzi o sprzedaży odpieniaczy. Na rollermatach jest lepasza marza. 

A na wacie filtrcyjnej ktora idzie jak chleb mleko cukier to juz w ogole jest kosmos. Ta z racji najwkaszej ilosci amatorow idzie  najbardziej.

 

 

@norbi2222

Świetny zbiornik, bardzo mi sie podoba. Z tym ze nie kazdy nowicjusz wie tyle co ty, a juz na pewno nie zaczynie od metody Zeovit tylko dlatego ze sie da.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
[mention=8276]Jacek56[/mention]
Pozwolisz ze uzyje twojego tonu wypowiedzi bo jeszcze nie spotkalem sie ani jedną Twoja merytoryczna checią pomocy komus kiedy trzeba,  natomist czy tu na forum czy na FB ciagle robisz jakies osobiste podjazdy. 
Jarasz sie tym swoim system BEZ jak dziecko w sklepie zzabawakami.  I OK ciesze sie ze cieszy Cie twoje akwarium. I nic osobistego. Prowadzilem akwarium bez odpoeniacznia i zeby było ciekawieje na DSB i nigdy nie pyszniłem sie w tej całej wyjątkowsci. Nie chodzi mi kto ma racje czy kto jest mądrzejszy. Tylko o to chodzi zebu brac odpowiedzialnosc za to co sie pisze. Coś  tam sie znasz, ja tez cos tam sie znam, ale nowa osoba uwierz mi ma taką gonitwe myśli przez pierwszy ze lepoej jak postepuje wg ogolnie przyjętych zasad a później jak złapie rownowage na nocniku robi po swojemu jak Ty czg ja. Jestes mentorem jednemu super,  w każdylej chwili jestes pod ręka i mu pomożesz. Ale ktos kto samodzielnire stawia kroki i czyta skrajnosci Twoje czy moje nie ma juz tak łatwo.
 
Co do mojej pracy w branzy musze cos tu napisac bo nawet nie wiesz o czym piszesz. Osmiele sie załozyc ze nawet nie wiesz gdzie, dla kogo i jaki mam zakres pracy.
Pracy w swojej pasji zycze kazdemu. Dlatego mimo ze jestem zwolennikiem X czy Y , nigdy nie dyskredytowalem zadnej metody ani produktu. Rynek i klienci sa tak zróżnicowani ze nie ma powodow do obaw jesli chodzi o sprzedaży odpieniaczy. Na rollermatach jest lepasza marza. 
A na wacie filtrcyjnej ktora idzie jak chleb mleko cukier to juz w ogole jest kosmos. Ta z racji najwkaszej ilosci amatorow idzie  najbardziej.
 
 
[mention=26392]norbi2222[/mention]
Świetny zbiornik, bardzo mi sie podoba. Z tym ze nie kazdy nowicjusz wie tyle co ty, a juz na pewno nie zaczynie od metody Zeovit tylko dlatego ze sie da.
Ja też jadę bez odpieniacza, bez rollermata [emoji14] a jak widać po odpowiedzi owieczki są odpowiednio golone hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz= Niesteyy takie sa realia. W kazdej dziedzinie płaci sie frycowe jezli nie ma sie doswiadczenia. Ja tez swoje  zaplaciłem. 75 % produktoow rynku akwarystyczmym jest zbyteczma  i pisze to człowiek z branży.  Ale jestem za tym zeby zanim zaczniemy chodzic własnymy sciezkami do czego namawiam, osoba nowa  w temacie powina skorzystac z przetartych szlakow zeby nie zrobic sobie KuKu.

Tez nie uzywalem odpieniacza i jechalem na DSB. To pozwolilo mi zupełnie inaczej spojrzec na akwarium. Widzialem tez mnóstwo  zajefajnych zbiornikow i odpieniacz tam był. Nie sprawiedliwa była by krytyka osoby z takimi efektami. Ze ciemnigrod bo kase w błoto  wyrzucił. 

Czy ja mam z góry traktowac ludzi bo zgłębiłem jakąs metodę zgłębiona wczesniej przez kogoś innego? Na Miracle Mud sa TOTM, na BEZ tez sa TOTMy, na DSB są TOTMy i na samych odpieniaczach tez są TOTMY

Czy ja mam w co drugim wpisie głosic sekciarską mantre typu za prawde powiadam Wam, ....ze odkrylem tajemmjce BEZ i wszyscy robicie zle bo ja robie inaczej a mam taki sam efekt jak wy?.

Oczywiscie ze nie

Czy ja mam zawracacac Wisłe tylko dlatego ze mam filtr podżwirowy z lat 50tych ubiegłego stulecia u w kazdym jednym wpisie udowadniac wyższość mojej metody?

Kazda metoda filtracji jest słuszna tak dlugo jak przynosi efekty,  ALE nie kazda nadaje sie dla nowocjisza. 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2021 o 23:24, Adrian82 napisał:

No3 -26

 Ryb 8 sztuk karmie 2 kostkami dziennie

Jakie masz ryby?

8 ryb na 125l to może być sporo. Zależy jakie ryby. Możesz miec za niskie PO4 do zbijania. To, że jest wykrywalne, nie znaczy, że nie będzie powstrzymywać zbijania NO3.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Świetny zbiornik, bardzo mi sie podoba. Z tym ze nie kazdy nowicjusz wie tyle co ty, a juz na pewno nie zaczynie od metody Zeovit tylko dlatego ze sie da.

Dzięki. Grzegorz nie namawiam nikogo aby szedł moja drogą, gdyż tak jak piszesz trzeba wiedzieć co się robi. Niestety nowicjusze nie mają doświadczenia, a wielość dróg do sukcesu jest tak dużo i czasem są one przeciwstawne. Nie ma jednej słusznej. I uważam podobnie jak Ty, że nowicjusze powinni na początku iść utartymi ścieżkami, a jak nabiorą doświadczenia niech szukają swojego szlaku. 

Problemem jest tylko marketing, który nowicjuszom robi w głowie sieczkę. Widzę to po swoich klientach. Nawet jak i mówię, że nie jest im to, czy tamto potrzebna na danym etapie funkcjonowania zbiornika, to oni i tak twierdzą, że muszą... szczególnie chodzi o chemię.

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Mimo kilkunastoletniego siedzenia w temacie, prowadząc samemu akwarium bez odpieniacza jak i stosując metody probiotyczne z definicji jak i w praktyce nie spotkalem sie ze zbiornikiem gdzie dodawanie pożywki dla bakterii było z pominięciem odpieniania. 

Ja nie mam odpieniacza, a VSV leję od roku.

EDIT: Norbert mi się wciął między posty ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minutes ago, katani said:

Ja nie mam odpieniacza, a VSV leję od roku.

EDIT: Norbert mi się wciął między posty ;)

Ja to wszytsko rozumiem tylko przy takiej biomasie korali bakterie sa w stanie bcc skonsumowane.

 

Teraz wyobrazmy sobje zbiornik nowicjuszaa ktory nie ma odpoeniacza  dopiero co powkladal kikutki, paremetry szybują, leje VSV,  a w odpowoedzi dostaje zwieksz dawke.

 Jak naposalem wczesniej wszytsko sie da tylko nie wszytsko jest dla kazdego na starcie. 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Tylko o to chodzi zebu brac odpowiedzialnosc za to co sie pisze. Coś  tam sie znasz, ja tez cos tam sie znam, ale nowa osoba uwierz mi ma taką gonitwe myśli przez pierwszy ze lepoej jak postepuje wg ogolnie przyjętych zasad a później jak złapie rownowage na nocniku robi po swojemu jak Ty czg ja. Jestes mentorem jednemu super,  w każdylej chwili jestes pod ręka i mu pomożesz. Ale ktos kto samodzielnire stawia kroki i czyta skrajnosci Twoje czy moje nie ma juz tak łatwo.

Widzisz, daleko nie musiales szukać takich zbiornikow. I odwracasz teraz kota ogonem powołując się, że jesteś starym wyjadaczem. Dwa posty wyżej pisałeś, że nje ma prawa działać probiotyka bez odpieniacza a teraz piszesz, że trzeba być ogarnięty zeby tak robic bo mlodzi startem patrzą i powtarzają..


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Rezus napisał:

Widzisz, daleko nie musiales szukać takich zbiornikow. I odwracasz teraz kota ogonem powołując się, że jesteś starym wyjadaczem. Dwa posty wyżej pisałeś, że nje ma prawa działać probiotyka bez odpieniacza a teraz piszesz, że trzeba być ogarnięty zeby tak robic bo mlodzi startem patrzą i powtarzają..

Dobrze napisane.

 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Teraz wyobrazmy sobje zbiornik nowicjuszaa ktory nie ma odpoeniacza  dopiero co powkladal kikutki, paremetry szybują, leje VSV,  a w odpowoedzi dostaje zwieksz dawke.

 Jak naposalem wczesniej wszytsko sie da tylko nie wszytsko jest dla kazdego na starcie. 

Czy w takim razie ktoś z doświadczeniem mógłby podpowiedzieć na co taki nowicjusz powinien zwrócić uwagę? Ja właśnie jestem takim nowicjuszem z akwarium bez odpieniacza, co prawda trochę korali mam i obecnie parametry zbyt niskie ale jakiś czas temu zastanawiałem się nad zastosowaniem metody vodka/vsv. Pierwotnie myślałem że stosowanie tej metody możliwe jest tylko w akwarium z odpieniaczem ale ktoś mi napisał, że bez także da radę. Przeczytałem cały temat na tym forum i myślałem o stosowaniu tej metody w minimalnej ilości - jakieś 1-2 krople dziennie. Z racji braku doświadczenia nie wiem na co powinienem zwrócić uwagę stosując tę metodę więc rzucenia jakiegoś światła bardzo by pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie 

@Jacek56 @Rezus @norbi2222

Zapraszam do tablicy bo wazelinką miedzy sobą dzielicie sie w najlepsze a kolega z pierwazego postu @Arek77 @chris_ek z ostatniego nadal czekaja na odpowiedź.

Jak przełożyć wyjątkowość i superowość waszych zbiorników oraz postępowań na sytuacje nowocjiszy w opisanych problemach?

 

 

Koelaga Rezus konkrety prosze, jakie PO4 kupić, ile dozowac, jak kontrolowac sutuacje?

Jacek masz okazję co dalej z sytuacją u kolegi z powyzszego postu. Leje VSV tak jak ty i nie ma odpieniacza tak Ty co robić?

 

Najpierw pomóżcie, a ze wzajemnymi riposty przeniesmy sie do oddzielnego wątku.

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Jak przełożyć wyjątkowość i superowość waszych zbiorników oraz postępowań na sytuacje nowocjiszy w opisanych problemach?

 

Przeczytałem temat od początku i moim zdanie wszystko jest napisane i nic nie trzeba dodawać. Problemem jest niskie PO4 co zatrzymało konsumpcję NO3. Autor dostał też odpowiedź jak podnieść PO4. Moim zdaniem  karmienie suchym pokarmem jest najlepszym sposobem podbicia PO4, a zarazem zmniejszenie ilości mrożonek. Jeżeli po tych zmianach PO4 się podniesie, a NO3 nie zacznie spadać to znaczy, że trzeba o 20% zwiększyć ilość węgla dla bakterii i obserwować przez kolejny tydzień co się dzieje...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze przy obecnym poziomie Po4 0.04 meroda bakterii i dozowaniu wegla nadal działa. Chyba ze mamy bład pomiariu i jest 0.

Redfield ratio N P C napweno ma znaczneie ale bakterie dzialaja na zasadzie sluchajcie nie konsumujemy wiecej NO3 bo po4 jest za nisko. Metoda przestaje dzialac gdy jeden ze skladnikow staje sie niedostepny. 

Można sprobowac pokarmem z tym PO4 tylko warto miec na uwadze to ze zookslantele tez skorzystaja. 

Ja bardziej skłaniam sie  do przyczyny takiego stanu. Skoro PO4 utrzymuje sie na niskim poziomie dzieki bakterią a No3 rosnie to nalezalo by powalczyc z przyczyną. Wbrew pozorom najwiecej amoniaku wydzialana jest przez skrzela ryb a nie przez odchody w postaci kupy czy uryny.

8 ryb w 120 litrach moze tu jest problem. Jesli podbicie po4 pokarmem nie przyniesie efektu ja bym sklanial sie użyć kamoeni zelitu małej ilosci.  Fluval sprawdzi sie doskonale nie tylko ze ze wzgledu na mała ilosc we woreczku i gradacje ale na niska cene.

Kolejna sprawa to to co pisalem wczesniej No3 na poziomie 26 nie szkodzi koralą jak przelanie pożywki czy niskie pH.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Zapraszam do tablicy bo wazelinką miedzy sobą dzielicie sie w najlepsze

Uuu chyba argumenty się skończyły.

 

52 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Można sprobowac pokarmem z tym PO4

Nie gwarantuje to podbicia po4

 

54 minuty temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Ja mysle ze przy obecnym poziomie Po4 0.04 meroda bakterii i dozowaniu wegla nadal działa

Pisałem o tym w tym wątku kilka dni temu. Akurat temat przerabiałem u siebie w starym zbiorniku tylko po4 rzeczywiście mialem bardzo nisko. Duże karminie nie pomagało w żaden sposób,  dopiero chemicznie udało się podbić. Z tego co pamiętam codziennie podbijałem po4  o 0.03 a o tak było 0 to co dolewałem pozwoliło działać bakteria i no3 wkoncu spadło..  pozniej wrzuciłem ogłoszenie na olx ze kupie zywa skale która oddaje duże ilości po4 do wody. Po włożeniu skaly do sampa przestałem dozować i po4 skoczyło do około 0.04 i tak się ustabilizowało. Dalej mam ta skale w sumpie ale nie wiem czy jezcze oddaje.

3 godziny temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Jak przełożyć wyjątkowość i superowość waszych zbiorników

W moim zbiorniku nie ma nic wyjątkowego ale widzę strasznie cie boli  ze ktoś ma inne zdanie niż ty i mógł nawet udowodnić swoje racje...


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema @Grzegorz Dyzma jak bym cię nie znał osobiście kupę lat to bym się nie odezwał :D 

 

Grzegorz - i po co ci to było  ? :blink: :ice::evil::horse:

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Rezus said:

Uuu chyba argumenty się skończyły.

W moim zbiorniku nie ma nic wyjątkowego ale widzę strasznie cie boli  ze ktoś ma inne zdanie niż ty i mógł nawet udowodnić swoje racje...

Argumenty konczą mi sie wtedy kiedy kończy sie merytoryczna rozmowa. Natomisat bardzo nie kubie wazeliny  poplecznictwa, i osobistych wycieczk. Po co kopac sie z koniem.

Wszyscy uczymy sie na wlasnych zbiornikach zdobywamy doswiadczenia z roznych miejsc. Rownie dobrze moglem napisać osobą ktorym potrzebna pomóc założcie sobie DSB bo ja w poprzednim mialem i to bylo super a wszyscy robia zle. Moglem Wrzucić ze 2 zbiorniki na DSB jako argument i po sprawie. Jednak jedna jakólka wiosny nie czuni.  I nie da sie doradzaac komuś tylko podstawie co sprawdza sie na obecna chwile w moim zbiorniku. 

I nic mnie nie boli, szanuje inne, twoje  zdanie. Ciesze sie jak komuś  wychodzi. Wystarczająco długo w tym siedzę by na własnej skórze sie przekonać  ze nic nie pewnikiem .

 

Witaj @AnT , kope lat. :gathering:

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.08.2021 o 23:24, Adrian82 napisał:

Witam 

Od 3 miesięcy nie mogę zbic wysokiego no3 (26ppm). Proszę o pomoc już nie wiem co mam zrobić. 

Akwarium 125 l ma 11 miesięcy  na kaskadzie tidal 110 . W środku kulki maxspect i siporax . Odpieniacz tunze 9004 . Lampa maxpect rsx 150 . Świece 12 godzin dziennie . Cyrkulacja 2 x Jeba SOW4 i maxpect Maxspect JUMP Gyre MJ-GF2K. 

Parametry wody 

Zasolenie 35ppm

No2-0

No3 -26

Po4- 0,04

Kh-9

Ph- 8.2

Ca-415

Mg- 1370

Co tydzień podmiana wody 10% bakterie biogro po podmianie . Dozuje codziennie red sea no3po4x (2ml). Ryb 8 sztuk karmie 2 kostkami dziennie . Baling ati essentials pro 5 ml dziennie. Skala D-D Aquascape Natural Aquarium Rock około 20kg .

Ostani test icp

Results_29308_pl (1).pdf 86 kB · 10 pobrań

20210806_194921_copy_1008x756.jpg

Może inaczej . 

Jaki przepływ potrzebują dane media które używasz ? 

Jak poszukasz to coś idzie wygrzebać . 

 

Możesz iść w tą stronę jak chce ci się spróbować . 

Palisz samym niebieskim ? - jakie światło ? 

Podajesz jakieś amino ? 

Dałeś starszą fotkę akwa ,ale ?  tam miałeś krzemiany teraz pewnie nie masz . 

Możesz sobie zrobić próbę czy reagują LPS 

Daj krople , dwie do akwa amino w cyrkulacje , poczekaj z 2 minuty , połóż na pompie cyrkulacyjnej kostkę wrotki czerwonej niech rozpyli po akwa , spokojnie się rozpuści na pompie .

Może tak powtórzyć na drugi dzień . 

Sam zobaczyć co dalej działać . 

Pozdr. 

 

 

P.S - sorki za off . 

Fajna mała kropla rafy . 

Sam teraz zmieniłem zbiornik na mniejszy , Tidal chodzi głośno , ja swojego właśnie wywaliłem (Traktor ) 

Osobiście nie walczę z no3 mogę mieć 50  lub 100 to nie problem (ale to ja )  , ale PO4 to już inna bajka  , spokojnie do 0,15 - 0.20 potem brązy się zaczynają .

Zbijesz no3 do niskich wartości to będzie problem , cjano dino , umierajcie korale itp . 

Masz fajne parametry no3 i po4  trzymaj się tego , po za tym pojedziesz na tzw " Pergamin" to sam będziesz łykał węgiel ze strachu . 

Po za tym daj mu spokojnie dojrzeć ,  ciekawe który od razu urodził się dojrzałym ? 

Sam musisz się nauczyć akwa co i jak lubi a czego nie nikt inny tego nie zrobi , tylko mogą pokazać jakąś drogę , sam musisz obrać jaką ? 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.