Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Rollermat / odpieniacz """destabilizacja czy właściwa droga ?""

Rekomendowane odpowiedzi

Popchnięty dyskusją z przed ponad roku w watku Jacka56 o Akwarium BEZ odpiemiacza i rozmową na świeżo z  firma D-D ktora jako pierwsza zautomatyzowala / zastąpiła wymiane skarpet na luksus,  postanowilem ze odgrzeje kotleta dodajac swoje przemyslenia i obserwacje.

W całej rozmowie o rolermacie , odpieniaczu "" destabilizacji"" zostało pominięte kilka bardzo istotnych czynników,  a  z racji wczesniejszego prowadzenia akwarium BEZ a teraz BEZ/Z w formie on/off oraz stosowania innego rodzaju filtra mechanicznegio pomyślałem ze muszę. Tym bardziej ze minał kolejny rok i jesteśmy  bogatsi o kolejne  wnioski.

1. Ideą rollermata jest zastąpnienie wymiany skarpety w sposob automatyczny.

Zapychanie w przypadku skarpety jak i rolki działa tak samo. Fizyka, dynamika cieczy, gęstość materiału.  Szybkosc zapychania  materialu oraz przepuszalność fito? to juz sprawa TOTALNNIE indywidualna. Kazdy ma inny poziom zawiesiny w wodzie, piasek lub brak piasku , ilosc detrytusu, zwierzęta kopiące, pompe obiegowa, wysokość slupa wody w komorze gdzie zainstalowany jest rollermat. Gdybym zapytał  co ile wymieniacie rolke,  kazda odpowiedź  byłaby inna jak w przypadku pytania  ile lejecie Ballinga. Kiedy Rollermat przepuszcza troche ze względu na ciaglą podmienianie włókniny to skarpeta przelewa kiedy jej nie wymieniamy na czas.  Co natomiast,  co napweno moze miec wplyw na przepusczanie fito przez materiał to dozowanie wegla. Kazdy kto dozował VSV, wodke, ocet, stosuje pelety, czy komercyjny produkt, po pewnym czasie obserwuje złogi, płaszcze, farfocle. Płaszcz bakteryjny tworzy sie w miejscu najintensywniejszego przepływu. A w miejscu gdzie zbierają sie osady / pożywka , (specjalnie nie uzyje słowa zamieczyszczenia) ilosc biofilmu jest znacznie wieksza. I właśnie ten biofilm oraz wysoksc kolumny w komorze rollermata moze miec kluczowe znaczneie w przepuszczaniu i zatrzumuwaniu fito. ALE ilosc wypadkowych ktora okresli nam jak długo utrzymuje sie fito w kolumnie wody jest tak duża  ze wręcz niemożliwe staje rsie robienie doswiadczenia.

 

2. """Destabilizacja"" / "" właściwa "" droga. Plusy/minusy  rollermata jak i odpieniacza.

Po pierwsze NIE powinnismy uzywac  takiego słowa zarowno destabilizacja jak i własciwa droga. To pojęcia wzgledne proporcjionalne do lości  przypadkow i sytuacji.

U Jacka56 odpieniacz "zdestabilizuje""system u innego jak u mnie w połączeniu z ozonem ""ustabilizuje" system lub rozwiąze problem.

Bez oceniania sensownosci sporo osob stosuje metode prowadzenia zbiornika  "heavy in - heavy out"  Duzo i intensywnie pakujemy "pokarm" do systemu, po czym intensywną filtracją usuwamy produkty uboczne lub po prostu przemiany  materii.

Teraz w zaleznosci od przypadku "te produkty przemiany materii "" dla jednych beda zmorą, syfem, detrytusem, dla innych pokarmem, poczatkiem  łańcucha, mnogoscią zycia.  Ten przypadek nie do końca  jest przypadkiem bo zależy od nas samych, a dokladniej od sposobu filtracji jaki sobie wybierzemy i całej gamy decyzji w jaki prowadzimy  zbiornik.

3. Filtracja to  usuwanie niechcianych związków.  ALE znowu sytuacja bardzo subiektywna. Np No3 na poziomie  15ppm bedzie jak najbardziej  OK w przypadku trzymania korali miekich a juz nie bardzo kiedy  ktoś chce uzyskac kolory SPSów. 

Nie ma tu sytuacji kto ma racje. Jedyną sensowna odpowoedzią  jest rzeczywistość za szklem. 

 

Co może  być  filtracją lub pełnic jej rolę?

- Duza biomasa , obsada korali

- Łancuchy pokarmowe, bioróżnorodność 

- Refugium

- Odpieniacz

- Rollermat

- Fizelina, wata, skarpeta

- Wegiel aktywny 

- Zeolit

- Bakterie 

- Adsorber fosforanow 

- Ozon

- Media dla bakterii 

- Pozywka dla bakterii 

- DSB

- Denitrator

- Zywice 

- Cryptoc Zone

- UV 

 

Nie wiem co jeszcze mogłbym dodac do tej listy,  ale z pewnoscia cos by sie jescze znalazlo.

MERITUM.

Kazdy punkt filtracji w przesadzie , niepoprawnie zastosowany, zle skonfigurowany z innym zdestabilizuje nam akwarium, zrobi krzywde, nie zadziała, nie pomoże? zaszkodzi.

Druga strona medalu jest taka ze zastosowanie ktoregokolwiek elememntu filtracji bez skrajnosci , dobrany pod swoj typ zbiornika, w połączenii z innum moze nam dac niesamowite efekty. Sedno tkwi w wyborze drogi, w rozumieniu poszczegolnych elementów filtracji, spięciu  tego razem oraz umiejętności  patrzenia.

Umiejętność  patrzenia całosociowo, równowaga, ""złoty środek"" to kluczowe słowa jesli oczekujemy efektu za szklem.

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu . Co byś nie robił, pisał cuda .

Czyli

Stara zasada z przed X lat. 

Pokaż akwa i wiemy z kim piszemy . 

Co na którą wielu " pluje " co  ciekawe . 

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

odgrzeje kotleta dodajac swoje przemyslenia i obserwacje.

Sorry, ale to Twój kolejny temat w zasadzie bez treści. Trochę ogólników, okrągłych frazesów o "zmienności" i "potrzebie obserwacji", ale żadnej konkluzji poza "zależy".

Poza tym to chyba nie DD było pierwsze. Wcześniej był theling, jeszcze wcześniej filtry genesis dla hodowli karpi, a jeszcze wcześniej pewnie jeszcze jakieś inne produkty, bo ogólnie nue jest to nowy pomysł. Dzięki czemu obecnie ludzie kupują w niemieckich sklepach zamienniki włókniny.

Już nie mówiąc, że o odpieniaczach już było, o zapychaniu włókniny już było, o zatrzymywaniu fito już było... Dużo i konkretniej

10 godzin temu, AnT napisał:

Pokaż akwa i wiemy z kim piszemy .

:clapping

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem...:

Każdy akwarysta zaczynający przygodę z morszczyzną powinien wystartować na 'standartowym" zestawie. I tak będzie porzesiadał się na większe... to też jest "standard":). Co to jest dla mnie standardowe akwa:

Obieg z sumpem lub z panelem/filtrem kaskadowym

Sump lub panel min. 3 komory. 

-odpieniacz i wata (lub skarpeta lub roller )- jako podstawa filtracji mechanicznej.

- kilogram porowatego medium na 100 l wody- jako podstawa filtracji biologicznej

- Węgiel aktywny plus ewentualnie purigen jako podstawa filtracji chemicznej plus jakiś adsorber fosforanòw w zapasie.

- pompa obiegowa minimum rzepływ 10x pojemność systemu

- cyrkulatory w akwa pow 54 litry minimum 2 

No i oczywiście skała i lampa.

Po zalaniu bakterie, garść piachu i trochę wody z ładnego stabilnego akwa. Po kilku dniach jakieś najprostrze życie do karmienia i brudzenia wody - np kawałek pseudogorgonii, capnelli jakiś ślimak, krewetka atlantycka. 

I badamy wodę na nh3 i no2. Jak zniknie to zasiedlamy dalej wkladając docelowe korale i ryby.... ale partiami tak aby dać czas na rozwój masy bakteryjnej przerabiającej produkty przemiany materii.

 

Do tego dorzuciłbym jeszcze refugium przy większych akwariach. 

I na tak zbudowanym ekosytemie, po kilku miesiącach możemy sami dojść co robią tak naprawdę poszczególne urządzenia. Mam dużo glonòw (w refugium) mało ryb a dużo korali wymagającego pylistego pokarmu... to po co mi wata- sprawę załatwi odpieniacz. Itp. Mam duży odpieniacz i rozbudowane refugium może wata niepotrzebna - robale rodzrobnią odpady, które osadzały się na wacie i wywali je odpieniacz. 

Podstawa - musimy posiadać trochę wiedzy z tzw przedmiotów ścisłych i rozumieć podstawy biologii co się dzieje w akwarium. Wtedy będziemy mogli przesiać przez sito wszelkie porady na tym forum i wybrać te, które aktualnie nam pasują i pomogą w naszym akwarium. W przeciwnym wypadku wprowadzimy dwie rzeczy, które się wykluczają i awaria gotowa.....

I szkoda mi nieraz osób na tym forum.... trochę skazanych na porażkę już na starcie a poznać można ich po wpisach ...." zakładam akwa bez odpieniacza bo znajomy ma takie ładne i też go nie ma".  "Kolega z forum używa kranówki od kilku lat i akwa mu nie padło"....

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Sorry, ale to Twój kolejny temat w zasadzie bez treści. Trochę ogólników, okrągłych frazesów o "zmienności" i "potrzebie obserwacji", ale żadnej konkluzji poza "zależy".

Poza tym to chyba nie DD było pierwsze. Wcześniej był theling, jeszcze wcześniej filtry genesis dla hodowli karpi, a jeszcze wcześniej pewnie jeszcze jakieś inne produkty, bo ogólnie nue jest to nowy pomysł. Dzięki czemu obecnie ludzie kupują w niemieckich sklepach zamienniki włókniny.

Już nie mówiąc, że o odpieniaczach już było, o zapychaniu włókniny już było, o zatrzymywaniu fito już było... Dużo i konkretniej

:clapping

E tam, mi się nawet podoba ta Grzegorza nostalgia i rozważania nad "kiedyś to było", nie demotywuj. 

Jest takie jedno podsumowanie fajne i trafne, choć też ogólnikowe:

Niech akwarium BEZ czy akwarium Z czymś, będzie celem, a nie drogą. Jedni sie zapierają, że akwarium będzie bez podmian, bo komuś się udaje, tylko należy rozważyć jak ten system powstawał. To akwarium BEZ, od którego wywodzą się wszystkie te awantury, też przeszło różne fazy, włącznie "Z" jak i dużym crashem...

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie to kolejny post z którego nic nie wynika no sorry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat na pozytywnie.

Grzesiek @Grzegorz Dyzma dobra robota.

Dlaczego .

Dobrze jest przypomnieć podstawy co nie którym . Teraz era FB i YT ale za to jest większe uwstecznienie nowych .

Tematy tam szybko przemijają jak i akwaria tam i te osoby. Poczytać na forum  i dopiero pytać. Tak to nawet nie chce się pisać . Napisze się coś a nawet podstaw nie znają Morszczyzna nie jest od dziś nauką badaną.

I tak dalej .....

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat z tych co rozrusza dyskusje i nic nie wniesie . Taki by otworzyć browara i czipsy by sie zrelaksować . 
co akwarysta to teoria bo akurat jemu wyjdzie tak a innemu inaczej . Gdybym dziś budował sump od nowa to napewno wywalił bym odpieniacz i wstawił bym rolermat o szerokości rolki 50cm . Ktoś inny zrobił by coś innego i tez miał by racje 

@Grzegorz Dyzmanapisz proszę lepiej temat jak nas firmy robią w ….. i wciskają nam rzeczy w ogóle nie potrzebne . Wchodzisz do sklepu akwarystycznego i wyglada on jak apteka . 99% tego nikomu nie jest potrzebne . Mój kumpel angol karmi ryby mrożonym sercem wołowym , ja mu ze nie może bo niby tłuszcze omega itd a on mi na to ze robi to 10 lat i nic mu nie padło i rosną ryby jak na drożdżach  . Wiec sie pytam kto ma racje chyba nie ci co nas kroją 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

                   Dlugo sie zastanawialem co odpisac niezadowolonym bo nie ma sensu robic gownoburzy. Ale z drugiej strony wierze w ludzi ktorzy  nic nie napisza a skorzystaja. Nie wiem moze ja tak mam ze kazdego dnia przeczytam cos nowego lub to samo , przemysle cos o czym rozwazalem juz setki razy. Nie raz ktos zupelnie "swiezy" tak zada pytane  ze zmieniam zdanie. Nawet po latach mozna miec nowe wnioski. Ktos kto sie nie rozwija, nie robi progresu zawsze znajdzie w dziure w calym. Podstawy sa ich gorna garniaca i nigdy nie wyjda poza wlasne ramy myslowe. Nie pokojarza, nie spojrza na akwarium z innej strony, nie zrobia sobie rachunku sumienia. Oczekuja gotowego konkretnego rozwiaznia, recepty na swoje bolaczki i jak nie zrozumieja to sie tylko frustruja

Dlatego stwerdzilem ze pociagne frazes ""ZALEZY""

Wiele osob ma swoich mentorow, ma swoje wzorce, korzysta ze sprawdzonych rozwiazan, kopiuje poczynania a mimo takich samych parametrow, takiej samej lampy, tych samych produktow i tak nie ma efektu?  Odpowiedz jest prosta i bardzo wytarta. Pomiajajc ze kazde akwarium jest inne, wiele  ZALEZY ogromnej ilosci skladowych. Mozna by tez powiedziec ze diabel tkwi w szczegolach. 

Przyklady ?  

1.Ma znaczenie o jakiej porze i kiedy podajemy mikroelementy , a juz szczegolnie  w systemach z refugium. Wiele osob robi to od tak po prostu inni pomysla nad mechanizmami. 

2.W lampach ATI sunpower sciemnianych  nie ma mozliwosci regulacji szybkosci pracy wentylatorow, a jak sie okazalo w podstawowch modelach redukujac na zasilaczu prace wentylatorow uzyskujemy wiekszy PAR.

3. Dwie osoby stosuja taka sama ilosc Siporaxu przy takim samym  przelywie jednak ulozenie u jednego sprawi ze medium skolonizuja kielze i inne robactrowo a drugego nie. Jakie to ma znacznie?  A takie ze kielze sie namnoza i procz tego ze media w obu przypadkach beda dzialac pupulacja bedzie stanowic pokarm, odrywanie plaszczy bakteryjnych skolonizowane przez robactwo jest znacznie wieksze niz bez. Karmienei korali, nadmiar do kubka, Pozatym utrzymuja media w czystosci. 

4. Osoba zianspirowana DSB u kogos postanowila ze zrobi u siebie a nawet lepsze. Wpuscila jednego zajebistego slimaka kopiacego ktory ma takie zdolnosci ze wyzre larwy , jaja innych organizmow ktore tak aprwawde sa kluczowe. Efekt? po kilku miesiach DSB nie dziala a przecez to tylko kopiacy slimak do piasku. 

5. Jedna osoba powiesi nad refugium 50w specialnego  swiatla dla roslin,  inna 20w plus 5W filterek powierzchniowy ktory usunie czynnik kotry bardzo blokuje przennikanie swiatla. 

6. 100gram drobno zmielonego zeolitu zdziala w filtrze przeplywowaym lepiej niz 200g grubego. 

Mozna by tak wymieniac i wymieniac a przeciez tyle osob stosuje te same lub wydaje sie ze tak samo te produkty czy spospoby. Jezeli ktos nadal nie rozumie slowa ""ZALEZY"" niech nie oczkuje ze sie  akwarium cos sie zmieni nawet po 10 latach w tym hobby. 

 

Nie pisze na zlosc,  ze by zablysnac, ani zeby sie wyzalic. Nauczylem sie i nadal ucze na tym co ktos napisal przede mna. Za to im dziekuje.  Wystarczy ze jednej osobie zapali sie w glowie lampka i to wystarczy. Kto umie korzystac, skorzysta. 

 

@Hoom

 

3 hours ago, Hoom said:

Temat z tych co rozrusza dyskusje i nic nie wniesie . Taki by otworzyć browara i czipsy by sie zrelaksować . 

 Dobre , krytykujesz i prosisz. Jesli uwazasz ze nic nie wniesie to wclae sie nie dziwie ze czujesz sie krojony.  Nikt nikogo nie zmusza do czytania, myslenia a juz na pewno do kupowania. 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

ATI sunpower sciemnianych  nie ma mozliwosci regulacji szybkosci pracy wentylatorow

... w menu serwisowym jest regulacja napięcia zasilania wentylatorów. Jak mniemam to owa regulacja wpływa na prędkość obrotową wentylatorów.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest ,  gorzej jak wyswietlacz szwakuje  i samo to utrudnia podstawowe ustawienia. Tym razem kupilem podstawowy model.  

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzmanie bierz tego do siebie . Wiem ze jestes osobą z dużym doświadczeniem i wiedzą . Tylko ostatnio dużo na tym forum jest tematów które nic nie wnoszą a odnoszę wrażenie ze pojawiają sie po to by te forum nie umarło . 
zamieszcza ktoś piękne zdjęcia korali , swego akwarium i może z trzy osoby napiszą coś i zapytają sie . Reszta nic . Zobacz jak rzadko ktoś zamieszcza teraz aktualizacje swojego akwarium . Bo po co i tak nikt tego nie zauważy .

z nie cały miesiac temu (bez podawania imienia) zamieścił ktoś (admin) tu reklamę swojego sprzętu , zamieściłem post lekko krytykujący lecz wnoszący coś do dyskusji ta ten temat i został on przez admina usunięty ( nie było to pierwszy raz) . Odnoszę wrażenie ze nano-reef powoli z forum w którym rozmawiały ze sobą osoby mające wiedzę i wymieniający sie nią staje sie forum o niczym lub reklamą producentów . 
Nie wyobrażam sobie by Krzysiek (twistman) usunął taki post . Może dlatego ze robi naprawdę dobry sprzęt  i nie potrzebuje zakłamanych pochwał . 
Coraz więcej osób ucieka stąd na Facebook bo szybciej uzyskasz tam pomoc . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.08.2021 o 10:17, Sagerrak1 napisał:

E tam, mi się nawet podoba ta Grzegorza nostalgia i rozważania nad "kiedyś to było", nie demotywuj. 

Jest takie jedno podsumowanie fajne i trafne, choć też ogólnikowe:

Niech akwarium BEZ czy akwarium Z czymś, będzie celem, a nie drogą. Jedni sie zapierają, że akwarium będzie bez podmian, bo komuś się udaje, tylko należy rozważyć jak ten system powstawał. To akwarium BEZ, od którego wywodzą się wszystkie te awantury, też przeszło różne fazy, włącznie "Z" jak i dużym crashem...

Czy crash akwarium był związany z BEZ czy też była inna przyczyna? Tak z ciekawości zapytam?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jacek56 napisał:

Czy crash akwarium był związany z BEZ czy też była inna przyczyna? Tak z ciekawości zapytam?

Oficjalnie to robaki, ale Jacku, ja nie personalizuję, nie pytam i nic nie sugeruję. Ot pragnę zwrócić uwagę na to, z czym musisz się zgodzić: czy to ideologia Z, BEZ czy jakakolwiek inna nie sprowadza się TYLKO do decydowania o tym, czy jest Z czy BEZ. Akwaria morskie to cholernie złożone systemy, z różnymi drogami do sukcesu. Nie można przesadnie wszystkiego uprościć (chyba że kilkuletnie stabilne akwarium - to jest proste, "samo" działa :) ). 
Mimo, że mogłeś to odebrać dwuznacznie, to bardzo szanuję Twoje doświadczenie, Twoje wyniki i to co robisz. Szacunek nie musi iść w parze z konformizmem czy jednogłośnością, a straty takiego widoku jaki miałeś współczuję bardzo, bo pewnie moje nerwy by tego nie wytrzymały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

Ot pragnę zwrócić uwagę na to, z czym musisz się zgodzić: czy to ideologia Z, BEZ czy jakakolwiek inna nie sprowadza się TYLKO do decydowania o tym, czy jest Z czy BEZ

No co niektórzy będą się jednak doszukiwać że to na pewno nie przez robaki, a przez brak odpieniacza jeżeli go w systemie rzeczywiście nie było :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, =Fresz= napisał:

No co niektórzy będą się jednak doszukiwać że to na pewno nie przez robaki, a przez brak odpieniacza jeżeli go w systemie rzeczywiście nie było :P 

A niech szukają, dla mnie jak z łóżkiem... Co kto robi w swoim mnie nie interesuje, póki nie pcha się z butami do mojego. Choć fajnie, jeśli sam dzieli się doświadczeniem, którego cholera.. kto wie, może mi brakuje. Podobnie jest z ideologiami prowadzenia baniaka. Ze można BEZ to @=Fresz= jesteś bardzo dobrym przykładem i nie ma nad czym dyskutować.  Ale też przykładem, że można BEZ wciskania swojej ideologii ludziom na siłę głęboko do gardeł, a to już jest coś, co można cenić (i mam tu na myśli BEZ a nie szczepionki ;P ). 

 

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom @MayFly

Przepraszam kto Wam panowie broni założyć temat czy poprowadzić dyskusje ktora cos wniesie. MayFly ile lat juz w tym siedzisz? Arek władasz jezykiem wchodzisz na reefs.com ktore przejeło bloga advanced-aquarist, tam jest tyle tematów nie ruszonyvh na form ze braknie nam miejsca na serwerze. Przetłumaczyć wkleic i juz jest start.

 

Co do samego tematu to ciesze sie ze pojawił sie @Jacek56 bo tak jak miał akwarium z odpieniaczem lub nawet dwoma jesli dobrze obiło mi sie o uszy to od kilku lat  ma ma BEZ.  Ja ostatnie akwarium mialem BEZ teraz mam Z.  tyle ze na poł gwizdka.  On uzywa włókniny ja filtra podżwirowego

Odważe sie  powiedzieć ze mamy podobne lub takie same poglądy jesli chodzi o odpienianie a juz na pewno patrzymy na akwarium całosciowo.  On uwaza ze odpieniacz destabilizuje system ja zawsze pisalem ze odpiemiacz działa aborcyjnie. Roznica w obecnej filtracji ze u niego włuknina czy wata u mnie filtr podżwirowy. On restartował ja wystartowalen

Ja jednak wrocilem do tego urządzenia bo zdecydowalem sie na okresowe uzywanie ozonu, a na ozon zdecydowalem sie ze wzgledu na decyzje o rzadszych podmianach wody plus kilka innych. Jednak bez wzgledu jakiego okrrslenia uzyjemy o dopieniaczach uzywam pogląd mam taki sam.  Na bakterii sie wszystko zaczyna i na bakterii konczy. Bez sensu dodawać cos co po chwili wyląduje w kubku, ale jednocześnie dobrze miec zabezpieczenie i zdawac sobie sprawe z odpieniania i nie odpieniania.

On 8/17/2021 at 9:53 PM, AnT said:

Po przeczytaniu . Co byś nie robił, pisał cuda .

Czyli

Stara zasada z przed X lat. 

Pokaż akwa i wiemy z kim piszemy . 

Co na którą wielu " pluje " co  ciekawe . 

 

 

 

Bardzo trafna rada ale w obecnych czasach w dobie istagrama, filtrów, fotoshopa i grubego $ mozna sie tzlez bardzo zawieść.  Akwarium z wyglądu mega jednak po zaznajomieniu sie realiami to zagranie na naiwnosci dla lajkow.

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

 

Bardzo trafna rada ale w obecnych czasach w dobie istagrama, filtrów, fotoshopa i grubego $ mozna sie tzlez bardzo zawieść.  Akwarium z wyglądu mega jednak po zaznajomieniu sie realiami to zagranie na naiwnosci dla lajkow.

 

Ja tego gościa pytałem przy pierwszych filmach o to,  ile czasu ma akwarium to mnie zbywał tekstem, że lata :) Mocno przycina te lobophyllie :ph34r:

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma mówiłem nie bierz tego do siebie :-) 

a co do czytania czegokolwiek niestety już nie ma nic ciekawego . kiedyś czytałem namiętnie forum.zeovit.com  ale tam tez już wciskają tak wszystko ze szkoda gadać . Fajnie ze bartek rozkręca tropical bo naprawdę chłopaki mądrze gadają i robią to profesjonalnie . 
znajomy prowadzi sklep w Manchester i twierdzi on ze w rok 90% klientów wymienia sie na nowych , tak dużo jest jest likwidowanych akwariów . Dlatego wszędzie na każdym forum jest grupa ludzi wynajętych przez producentów wciskających początkującym niepotrzebne rzeczy . Nawet na Facebook jak wpiszesz ze potrzeba ci czegoś zaraz ktoś ci poleci konkretnego poroducenta i jego produkty bo ten go sponsoruje . 
a wracajac do twego tematu można mieć odpieniacz i można bez wszystko zależy od tego czy wiesz jak go używać 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom

Piszesz zebym nie brał do siebie a marudzisz jak stara baba. Ze forum zgasło, ze jacys tajniacy opłacani.  3 lata w hobby I juz nie ma nic ciekawego do czytania? Jaja sobie robisz. Ja sie po 5-8 latach nie mogłem nasycić. Prosze Na srebrnej tacy jak narzekasz na nudę. Ponad 2.5 tysiaca profesionalnych materialow nie przepychanek forumowych. Ja po niektórych  kilka nocy spac nie mogłem. 

https://reefs.com/page/346/?s=Advanced+Aquarist+

Kolejny przystepny blog gdzie pełno zakladek

http://www.reefkeeping.com/joomla/index.php/blog#ariyuimenu_ariyui62_78

 

i na co dzień, jak ja to mowie na kibelek, napewno znasz.

https://reefbuilders.com/

 

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Grzegorz Dyzma czemu wybrałeś filtr podżwirowy ? Polecasz jakieś linki gdzie mógłbym poczytać o konstrukcji i zasadzie działania ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje poprzednie akwarium prowadzilem na DSB / refugium i bez odpieniacza. Bylo to mega rozwiazanie. Pomijając prostotę, niskie koszty i efektywność, to poprostu byl to inny wymiar akwarystyki. Turbastrea pompowala sie w dzien mając jednoczesnie SPSy. Poprzednie dwa systemy prowadzone za pomocą tradycyjnych produktów i rozwiazań nie dawaly stabilności, spokoju , efektów albo po prostu nie mialem ręki. 

Ale nie ma drogi bez zakrętow. Korale mogly miec lepsze przyrosty. System mimo swojej prostoty nie dawal luzu (bezpieczenstwa)  Akwarium ""cierpiało" na niskie pH , rzadko kiedy udawało mi sie wyjsc powyzej 8, z rana nie raz miałem 7.6 i niżej. Ogromna ilość bakterii w DSB bardzo intensywnie konsumowala tlen. Tradycjna wymian gazowa przez tafle wody nie działała tak efektywnie, ciagle otwarte okno itp itd.  Gdybym nie użył obojetnego chemicznie piasku a naturalnego olitycznego,   bufor KH, pH byłby znacznie lepszy. 

Brak odpieniacza zmuszał minie do ciagłego i częstszego używania wegla aktywnego. Na dluzsza mete nie jest to ani ekonomiczne ani ergonomiczne.  Akwarium nie wybuchlo i ze wzgedu na sytuacje osobistą musiałem zrobic sobie przerwe.  Planując kolejny  system nadal opieralem sie na zdobytych obserwacjach i doswiadczeniach, ale chcialem rozwiazac problem z pH i pewna iloscia organiki ktora zawze przekłada sie na słabsze kolory. Do tego doszły nowe wyzwania jak prawie 3 razy większy system. Wtedy wpadła mi w ręce publikacja bardzo malo znananej metody  rowniez bez odpieniacza. "CRYPTIC ZONE" -

https://reeffarmers.contentshelf.com/shop.

 Filtacja za pomoca gabek, osłonic oraz innych organizmow bedacych w stanie filtrwac wode z organiki. Niby to czego mi trzeba było, ale znowu nowe wymagania. 

W obecnym akwarium za cel postawilem sobie unormowane ,  wyzsze srednie dobowe pH co jest kluczowe jesli chcemy miec szybsze przyrosty.  Chcialem tez sensowniej robic  podmiany wody i zrezygnowac z tradycji  10% co tydzien. Przy wiekszych systemch to juz nie jest wiaderko. Cała sytuacja pchnela mnie w kierunku OZONU a jak ozon to i odpieniacz. A jak odpieniacz to odejscie od wczesniejszej sprawdzonej drogi metod naturalnych. 

Jednak moja najlepsza metoda to brak skrajnosci, złoty srodek i szczypta czegos od siebie

W ostatnich latach do rąk dostalismy bardzo duzo nowych mediow o "kosmicznej porowatosci i cechach"  Natmiast zupełnie przypadkowo  moja uwagprzyciągnął l tradycyjny zasyp do reaktora wapnia w postaci martwych szkieletow koralli. Żwir  koralowy juz samym ksztltem  i wygladem  jest znacznie bardziej interesujacy niz cokoliwek innnnego. W rektorze wapnia jest prosta zasada. W proch sie obrociles to i z prochu powstaniesz.  I od razu pytanie dlaczego zwir koralowy jest taki lekki. Z czago sie sklada i co zawiera. Mikroskop oraz materialy znalezione w sieci popchnęły mnie zeby uzyc tego jako medium dla bakterii ale jednoczensie miec swoje kryptic zone.  Zaciemniona strefa  z bardzo wolnym przpływem wody mimi sprawnego obiegu.

Jak to dziala , jakie funkcje?

Woda z obiegu wpada do komory gdzie stoi Schuran 150, i pieni miedzy 7 rano a 21 . Wieczorem kiedy gasnie swiatlo i korale zaczynają jeść,   jest wyłaczony i nie przeszkadza.  Co odpieni w dzien to odpieni natimiast cala reszta staowi pokarm dla niszy ktora jest kluczowa. No i ta błoga cisza.  Woda ze splywu w komorze odpieniacza wyhamowywauje a nastepnie przedostaje sie pod "gril" na ktorym znajduje sie siatka z warstwą żwiru koralowego. Jakikolwiek pojawiajacy sie pokarm / detrytus osiada w strefie Twilight  i Cryptic Zone. Gołe szklo z luzno poukladanymi skalkami stanowi strefe gdzie z  racji ciemnosci i braku drapienikow oraz innej konkurencji pokarmowej najwiekze używanie maja wieloszczety i kielze. Widze tez ile sie zbiera lub właśnie  nie zbira w tej strefie " odstojnika " Ktokowleik przyswiecil latrka w nocy na skale i zobaczyl efekt gotowania wie o czym mowie. To samo zjawasko zachodzi w strefie CRYPTC ZONE  tyle ze 24 godziny na dobe i zadna ryba , krab czy krewetka nie zagraza ekipie sprzatajacej. Gąbki które nie lubia swiatła oraz cyrkulacji maja odpowiednie warunki do rozwoju.

Nastepnie jakakolwiek zawiesina musi przedostac sie przez warstwe zwiru z martwych szkieltow korali i muszli. Na pierwszy rzut oka dziala to jak rollermat tyle ze w odwrotnym kierynku, moim zdaniem takie rozwiazanie  posiada cechy ktore miażdży rollermat czy wate filtacyjna.  

- cena startowa killkukrotnie  mniejsza oraz brak pozniejszych kosztow zwiaznych z wymiana materialu filtrujacego 

- Nie wymaga  obslugi

- Nie zacinania sie 

- Koszty energii - ZERO

- karmi system produkujac bakterie, zooplankton, napewno przepuszcza fitopalnkton a jednoczensie redukuje potrzebe dodawania pokaru do stystemu

- redukje  NO3 i PO4  - struktura krystaliczna korali zapewnia super warunki dla abakterii denitryfikacynych

- stablizuje system bedac domem dla wielu mieszkancow.

- stanowi bufor ph, kh oraz mikro elementow. 

- filtr podzwirowy jest 100 razy ciekwszy w obserwacji niz tradycyjny rollermat czy wata

 

Nadal mam cos w rodzaju rollermata bo zachodzi krystalizacja wody , a wychwytywanie babalekow  z odpeniacza  po prostu zasila zycie w zlozu. Dynamika przepływu wody dziala jak cyrkulacja na korale. 

Posiadajc odpienaicz moge uzywac OZONU, a to skuteczna walka z pasorzytami i patogenami. 

Za chwile minie 6 misiecy odkad wystartowalem wiec  czas na aktualizajce własnwgo watku, tam pewnie napisze wiecej wraz ze zdjęciami. 

 

20200917_135200.jpg

20210106_195139.jpg

inCollage_20210410_114930657.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie. Wrzuć zdjęcia jak to wygląda.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Swoje poprzednie akwarium prowadzilem na DSB / refugium i bez odpieniacza. Bylo to mega rozwiazanie. Pomijając prostotę, niskie koszty i efektywność, to poprostu byl to inny wymiar akwarystyki. Turbastrea pompowala sie w dzien mając jednoczesnie SPSy. Poprzednie dwa systemy prowadzone za pomocą tradycyjnych produktów i rozwiazań nie dawaly stabilności, spokoju , efektów albo po prostu nie mialem ręki. 
Ale nie ma drogi bez zakrętow. Korale mogly miec lepsze przyrosty. System mimo swojej prostoty nie dawal luzu (bezpieczenstwa)  Akwarium ""cierpiało" na niskie pH , rzadko kiedy udawało mi sie wyjsc powyzej 8, z rana nie raz miałem 7.6 i niżej. Ogromna ilość bakterii w DSB bardzo intensywnie konsumowala tlen. Tradycjna wymian gazowa przez tafle wody nie działała tak efektywnie, ciagle otwarte okno itp itd.  Gdybym nie użył obojetnego chemicznie piasku a naturalnego olitycznego,   bufor KH, pH byłby znacznie lepszy. 
Brak odpieniacza zmuszał minie do ciagłego i częstszego używania wegla aktywnego. Na dluzsza mete nie jest to ani ekonomiczne ani ergonomiczne.  Akwarium nie wybuchlo i ze wzgedu na sytuacje osobistą musiałem zrobic sobie przerwe.  Planując kolejny  system nadal opieralem sie na zdobytych obserwacjach i doswiadczeniach, ale chcialem rozwiazac problem z pH i pewna iloscia organiki ktora zawze przekłada sie na słabsze kolory. Do tego doszły nowe wyzwania jak prawie 3 razy większy system. Wtedy wpadła mi w ręce publikacja bardzo malo znananej metody  rowniez bez odpieniacza. "CRYPTIC ZONE" -
https://reeffarmers.contentshelf.com/shop.
 Filtacja za pomoca gabek, osłonic oraz innych organizmow bedacych w stanie filtrwac wode z organiki. Niby to czego mi trzeba było, ale znowu nowe wymagania. 
W obecnym akwarium za cel postawilem sobie unormowane ,  wyzsze srednie dobowe pH co jest kluczowe jesli chcemy miec szybsze przyrosty.  Chcialem tez sensowniej robic  podmiany wody i zrezygnowac z tradycji  10% co tydzien. Przy wiekszych systemch to juz nie jest wiaderko. Cała sytuacja pchnela mnie w kierunku OZONU a jak ozon to i odpieniacz. A jak odpieniacz to odejscie od wczesniejszej sprawdzonej drogi metod naturalnych. 
Jednak moja najlepsza metoda to brak skrajnosci, złoty srodek i szczypta czegos od siebie
W ostatnich latach do rąk dostalismy bardzo duzo nowych mediow o "kosmicznej porowatosci i cechach"  Natmiast zupełnie przypadkowo  moja uwagprzyciągnął l tradycyjny zasyp do reaktora wapnia w postaci martwych szkieletow koralli. Żwir  koralowy juz samym ksztltem  i wygladem  jest znacznie bardziej interesujacy niz cokoliwek innnnego. W rektorze wapnia jest prosta zasada. W proch sie obrociles to i z prochu powstaniesz.  I od razu pytanie dlaczego zwir koralowy jest taki lekki. Z czago sie sklada i co zawiera. Mikroskop oraz materialy znalezione w sieci popchnęły mnie zeby uzyc tego jako medium dla bakterii ale jednoczensie miec swoje kryptic zone.  Zaciemniona strefa  z bardzo wolnym przpływem wody mimi sprawnego obiegu.
Jak to dziala , jakie funkcje?
Woda z obiegu wpada do komory gdzie stoi Schuran 150, i pieni miedzy 7 rano a 21 . Wieczorem kiedy gasnie swiatlo i korale zaczynają jeść,   jest wyłaczony i nie przeszkadza.  Co odpieni w dzien to odpieni natimiast cala reszta staowi pokarm dla niszy ktora jest kluczowa. No i ta błoga cisza.  Woda ze splywu w komorze odpieniacza wyhamowywauje a nastepnie przedostaje sie pod "gril" na ktorym znajduje sie siatka z warstwą żwiru koralowego. Jakikolwiek pojawiajacy sie pokarm / detrytus osiada w strefie Twilight  i Cryptic Zone. Gołe szklo z luzno poukladanymi skalkami stanowi strefe gdzie z  racji ciemnosci i braku drapienikow oraz innej konkurencji pokarmowej najwiekze używanie maja wieloszczety i kielze. Widze tez ile sie zbiera lub właśnie  nie zbira w tej strefie " odstojnika " Ktokowleik przyswiecil latrka w nocy na skale i zobaczyl efekt gotowania wie o czym mowie. To samo zjawasko zachodzi w strefie CRYPTC ZONE  tyle ze 24 godziny na dobe i zadna ryba , krab czy krewetka nie zagraza ekipie sprzatajacej. Gąbki które nie lubia swiatła oraz cyrkulacji maja odpowiednie warunki do rozwoju.
Nastepnie jakakolwiek zawiesina musi przedostac sie przez warstwe zwiru z martwych szkieltow korali i muszli. Na pierwszy rzut oka dziala to jak rollermat tyle ze w odwrotnym kierynku, moim zdaniem takie rozwiazanie  posiada cechy ktore miażdży rollermat czy wate filtacyjna.  
- cena startowa killkukrotnie  mniejsza oraz brak pozniejszych kosztow zwiaznych z wymiana materialu filtrujacego 
- Nie wymaga  obslugi
- Nie zacinania sie 
- Koszty energii - ZERO
- karmi system produkujac bakterie, zooplankton, napewno przepuszcza fitopalnkton a jednoczensie redukuje potrzebe dodawania pokaru do stystemu
- redukje  NO3 i PO4  - struktura krystaliczna korali zapewnia super warunki dla abakterii denitryfikacynych
- stablizuje system bedac domem dla wielu mieszkancow.
- stanowi bufor ph, kh oraz mikro elementow. 
- filtr podzwirowy jest 100 razy ciekwszy w obserwacji niz tradycyjny rollermat czy wata
 
Nadal mam cos w rodzaju rollermata bo zachodzi krystalizacja wody , a wychwytywanie babalekow  z odpeniacza  po prostu zasila zycie w zlozu. Dynamika przepływu wody dziala jak cyrkulacja na korale. 
Posiadajc odpienaicz moge uzywac OZONU, a to skuteczna walka z pasorzytami i patogenami. 
Za chwile minie 6 misiecy odkad wystartowalem wiec  czas na aktualizajce własnwgo watku, tam pewnie napisze wiecej wraz ze zdjęciami. 
 
20200917_135200.thumb.jpg.f6ca4d34fc52bef5070adc390f414921.jpg
20210106_195139.thumb.jpg.d1f4b75a58f0e10f29b573c708b51aad.jpg
inCollage_20210410_114930657.thumb.jpg.0db7fb3751a07577f52431c15c01d0ed.jpg
Wielkie dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Czyli wychodzi że jednak można przesadzić z wielkością dsb i lepszy na dsb byłby aragonit

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czasmi moze nie ma sensu robic wielkiego ze wzgledu na bardzo skuteczne dzialanie. Sklaniam sie ku temu ze maly odpieniacz  w tamtym systemie mogł rozwiazac problem z pH. Niestety nie mialem juz miejsca zeby go dodac. Stacja do balinga jak i dolewal były juz poza sumpem.   

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.