Skocz do zawartości
Wojtasik17

Walka z cyjanobakteriami

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Od jakiegoś czasu mam problem z cyjanobakteriami odsyłałem tego parcha ze skały z korali itd zmieniałem cyrkulację we wszystkie strony ale to coś nie chce dać spokoju już nie wiem co robić wiec proszę was drodzy koledzy i koleżanki o jakąś sprawdzoną chemię co polecacie już nie mam siły grzebać w każdym zakamarku skały i się tego pozbywać rozrasta się naprawdę szybko wiec chemia to ostateczność 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie cyjano jak sie pojawi to samymi bakteriami znika mi w dwa dni . Ważna jest biologia , dobra filtracja i nie zalegający detrus . Użyjesz chemię zniknie i za chwile znów wróci jak czegoś nie zmienisz . Czasami tez sie pojawia jak skoczy temperatura w akwarium 

Wrzuć zdjęcia zbiornika , sumpa czy co tam masz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Wojtasik17 napisał:

sprawdzoną chemię co polecacie

Bakterie i odpowiednia proporcja No3 do PO4. :D

Zresztą @Hoom Ci właściwie już wszystko wyjaśnił. Robisz jakieś testy parametrów wody? Ile ma zbiornik? Bo bez tego to właściwie jak wróżenie z kart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik chodzi już 3miesiące

NO3 wykazalo 25 

Po4 0,01 ;0,003

MG1290

KH11,5

CA 290

pH 8.0

mam zbiornik 50l jest na dużym filtrze kaskadowym tidal 75 w środku ceramika i wata 

stosuje bakterie Aquaforest bio proS przy każdej podmianie 1-2kropel 

koralowce karmione fito planktonem a błazen solowcem 

3 godziny temu, Hoom napisał:

U mnie cyjano jak sie pojawi to samymi bakteriami znika mi w dwa dni . Ważna jest biologia , dobra filtracja i nie zalegający detrus . Użyjesz chemię zniknie i za chwile znów wróci jak czegoś nie zmienisz . Czasami tez sie pojawia jak skoczy temperatura w akwarium 

Wrzuć zdjęcia zbiornika , sumpa czy co tam masz 

Jakich bakterii używasz bo ja stosuje aquafirest bio Pro S

Edytowane przez Wojtasik17 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium masz bardzo podobnie do mojego i w podobnym "wieku". U mnie pomogło to co pisałem wcześniej. U Ciebie zacząłbym od parametrów: KH masz dość wysoko - obniż bo przy wysokim bakteriom trudniej się namnażać, za to wapń za nisko - do podbicia. Mam nadzieję, że zasolenie utrzymujesz w jakiś rozsądnych granicach. Teraz jeżeli chodzi o nutrienty: azotany są w miarę (ale starałbym się już nie zwiększać) natomiast fosforany chyba za nisko - ponoć najłatwiej podbić karmiąc suchym pokarmem. Co do bakterii to ja używam śmierdziuchów, w okresie gdy miałem cyjano dolewałem ich co kilka dni w małych dawkach. Fito stosujesz żywe, możesz napisać skąd masz?

Przydałaby się jeszcze fotka tego z czym się mierzymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Hoom napisał:

U mnie cyjano jak sie pojawi to samymi bakteriami znika mi w dwa dni . Ważna jest biologia , dobra filtracja i nie zalegający detrus . Użyjesz chemię zniknie i za chwile znów wróci jak czegoś nie zmienisz . Czasami tez sie pojawia jak skoczy temperatura w akwarium 

Wrzuć zdjęcia zbiornika , sumpa czy co tam masz 

A jakich bakterii używasz i jak często je lejesz. Pożywka też jakaś leci? a jeszcze opisz swoją filtrację

Edytowane przez jacek_kl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, chris_ek napisał:

odpowiednia proporcja No3 do PO4

Najpierw piszesz o odpowiedniej proporcji która wynosi 16:1

 

4 godziny temu, chris_ek napisał:

azotany są w miarę

A później twierdzisz, że azotany są w miarę ok gdy stosunek wynosi 833...

Założę się , że w twoim akwarium daleko do zachowania tego "magicznego stosunku" który jest tylko punktem zaczepienia a nie wyrocznia. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje bakterie kz ale nie polecam ich do tak małego zbiornika . Kolega próbował je używać w akwarium 60L i miał zakwit bakteryjny . Jedna kropla jest na 100L wiec łatwo przedawkować a są naprawdę mocne . Ważne byś nie miał martwych stref w akwarium . Może masz za dużo piasku zalega detrus . Masz jakaś filtrację mechaniczną typu wata . Ja na twoim miejscu założył bym matę filtracyjną ją sie tnie nożyczkami i wymieniał bym ją codziennie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.08.2021 o 02:20, Rezus napisał:

Najpierw piszesz o odpowiedniej proporcji która wynosi 16:1

 

A później twierdzisz, że azotany są w miarę ok gdy stosunek wynosi 833...

Założę się , że w twoim akwarium daleko do zachowania tego "magicznego stosunku" który jest tylko punktem zaczepienia a nie wyrocznia. 

W badaniach pan Redfield wykazał, że w glonach występujących w NSW stosunek molowy N:P wynosił 16:1. Stosunek molowy to iloczyn ilości atomów azotu i fosforu, a nie mas jonów atotanowych i fosforanowych. Poza tym te badania były powtarzane przez innych badaczy na innych próbkach i wartości wychodziły różne. Nie ma się co upierać na tego Redfielda, tylko tego co faktycznie przynosi dobre rezultaty w akwariach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W badaniach pan Redfield wykazał, że w glonach występujących w NSW stosunek molowy N:P wynosił 16:1. Stosunek molowy to iloczyn ilości atomów azotu i fosforu, a nie mas jonów atotanowych i fosforanowych. Poza tym te badania były powtarzane przez innych badaczy na innych próbkach i wartości wychodziły różne. Nie ma się co upierać na tego Redfielda, tylko tego co faktycznie przynosi dobre rezultaty w akwariach [emoji6]
Ja akurat jestem z tych co uważają, że ta cała teoria redfielfa to bzdura ale większość akwarystów przeczytałaś gdzies w internecie o tym i powtarza to jak mantrę

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Rezus napisał:

Ja akurat jestem z tych co uważają, że ta cała teoria redfielfa to bzdura ale większość akwarystów przeczytałaś gdzies w internecie o tym i powtarza to jak mantrę

Masz prawo tak uważać. Zwłaszcza że w potocznym rozumieniu tej teorii są znaczne uproszczenia. To trochę tak, jak prymitywne ludy pukały się głowę, kiedy ktoś im mówił że ziemia jest okrągła... Przecież widać że jest płaska... Tak samo jest, kiedy sprowadzasz to do dwóch pierwiastków.  No i analizujesz w oderwaniu od posiadanej biologii.

Ale do rzeczy, u mnie z racji samego systemu cyjano mam wpisane w naturę zbiornika. Przy identycznych parametrach nie występowało nigdzie w systemie, do czasu podłączenia zbiornika konikowego, tam z racji małej cyrkulacji wewnętrznej, nie ma bata, zawsze po tygodniu od odmulania pojawia się na dnie. Może kiedyś spróbuję chemią wytłuc je, oczywiście kilkoma dawkami ...

Natomiast, jeśli w konikarium odpuszczę i nie będę usuwał cyjano, powiedzmy przez kolejny tydzień, to pod koniec, kiedy już jest go sporo w konikarium, a nie ma nawet w zasłoniętych strefach sumpa, gdzie przepływ też nie jest duży, w dużym zbiorniku pojawia się śladowe dino. Znowu jak wywalę znaczną ilość glonów z refugium, dino się nie pojawia...

Moim zdaniem, jest to dosyć silna poszlaka na wykazanie w moim systemie zależności pomiędzy tymi dwoma organizmami, oraz postawieniem założenia iż wyzwalaczem  ich jest brak równowagi pomiędzy składnikami mikro. A nie tylko stosunku fosforu do azotu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie odzywać bo autor zdaje się już dawno poszedł sobie... ale skoro temat żyje swoim życiem to

W dniu 24.08.2021 o 02:20, Rezus napisał:

Najpierw piszesz o odpowiedniej proporcji która wynosi 16:1

Nigdzie nie napisałem że chodzi o proporcję 16:1 i wcale nie uważam, że taki stosunek jest jedyny i słuszny. Każde akwarium jest inne i w każdym ta proporcja inaczej się kształtuje.

W dniu 24.08.2021 o 02:20, Rezus napisał:

A później twierdzisz, że azotany są w miarę ok gdy stosunek wynosi 833..

Napisałem to ponieważ uważam, że poziom azotanów nie jest jakoś strasznie wysoki i łatwiej byłoby podbić fosforany w sposób naturalny niż zbijać tylko azotany.

W dniu 24.08.2021 o 02:20, Rezus napisał:

Założę się , że w twoim akwarium daleko do zachowania tego "magicznego stosunku" który jest tylko punktem zaczepienia a nie wyrocznia. 

Oczywiście że u mnie ten stosunek jest inny niż 16:1 i wcale nie uważam, że ten stosunek jest jakiś "magiczny". Prawdopodobnie jest bardzo mało zbiorników gdzie taki stosunek jest zachowany. I zgadzam się że jest to punkt zaczepienia bo przecież chodzi o znalezienie równowagi a na pewno łatwiej o nią gdy ilości obu związków są zbliżone.

@Rezus możesz nie zgadzać się ze sposobem jaki zaproponowałem na rozwiązanie problemu, natomiast nie wkładaj w moje usta czegoś czego nie powiedziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.08.2021 o 17:58, chris_ek napisał:

, natomiast nie wkładaj w moje usta czegoś czego nie powiedziałem

Skoro napisałeś o odpowiedniej proporcji po4 do no3 to nie ma innej znanej proporcji niż 16:1 więc tym samym twierdze, że wlasnie o taką ci chodziło. 

 

W dniu 31.08.2021 o 17:58, chris_ek napisał:

Każde akwarium jest inne

To chyba największą bzdura powtarzana tak długo, że wszyscy to powtarzają. Każde akwarium  jest takie samo tzn tak  samo działa chemia i biologia. Różnią się zapotrzebowaniem na pierwiastki, sprzęt i obsada ale to chyba nic odkrywczego.


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rezus napisał:

Skoro napisałeś o odpowiedniej proporcji po4 do no3 to nie ma innej znanej proporcji niż 16:1 więc tym samym twierdze, że wlasnie o taką ci chodziło.

Nie dostrzegasz pewnej sprzeczności?

6 godzin temu, Rezus napisał:

Różnią się zapotrzebowaniem na pierwiastki, sprzęt i obsada ale to chyba nic odkrywczego.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Rezus napisał:

więc tym samym twierdze, że wlasnie o taką ci chodziło

No skoro tak twierdzisz to przecież nie może być inaczej.

Jak dla mnie koniec tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, chris_ek napisał:

No skoro tak twierdzisz to przecież nie może być inaczej.

Jak dla mnie koniec tematu.

Odpowiedź pozbawiona argumentu. Może mnie jednak oświecisz i powiesz o jaką proporcje chodzi a nie piszesz, że wkładam Ci coś w usta.

38 minut temu, dale napisał:

Nie dostrzegasz 

Rozwiń prosze


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Rezus napisał:

To chyba największą bzdura powtarzana tak długo, że wszyscy to powtarzają. Każde akwarium  jest takie samo tzn tak  samo działa chemia i biologia

Pozolę sobie niezgodzić się z tym stwierdzemiem. Akwaria wizualnie mogą podobne... ale wiele procesów biochemicznych przebiega w nich innymi torami mimo, że wsadzamy i "wyciągamy" podobne pierwiastki. W każdym akwa bedą dominować inne szczepy bakterii, inaczej będzie przebiegać obieg azotu, węgla i fosforu w akwarium z piaskiem, a inaczej w akwa bez podłoża, inaczej w akwarium z naturalną skałą niż  z konstrukcją ceramiczną, nie mòwiąc już o różnicach pomiędzy akwariami z odpieniaczem i bez czy z rozbudowanym refugium.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Arek77 napisał:

To chyba największą bzdura powtarzana tak długo, że wszyscy to powtarzają. Każde akwarium  jest takie samo tzn tak  samo działa chemia i biologia

Jakby tak się zastanowić i wrócić do XIX wieku, to nie tylko można, ale nawet trzeba zgodzić się z autorem śmiałej teorii.

Tylko @Rezus dlaczego u mnie i u @Wojtasik17 rośnie fioletowy kożuch a u @Arek77, @dale i wielu innych wymiataczy rosną korale?

Hmmm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Raff 2020 napisał:

Jakby tak się zastanowić i wrócić do XIX wieku, to nie tylko można, ale nawet trzeba zgodzić się z autorem śmiałej teorii.

Autorem tej teorii jest Seb Holcer i mówi o tym w jednym  z odcinków rafowych opowieści.

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

W każdym akwa bedą dominować inne szczepy bakterii, inaczej będzie przebiegać obieg azotu, węgla i fosforu w akwarium z piaskiem, a inaczej w akwa bez podłoża, inaczej w akwarium z naturalną skałą niż  z konstrukcją ceramiczną, nie mòwiąc już o różnicach pomiędzy akwariami z odpieniaczem i bez czy z rozbudowanym refugium.

 

Bardzo ciekawe, możesz napisać jakie obiegi azotu, węgla i fosforu rozróżniasz w akwarium z piaskiem i bez piasku, ze skałą naturalną i ceramiczną. Zgadzam się co do dominacji różnych bakterii ale zbytnio nie rozumiem dalszej części Twojego wywodu.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Rezus napisał:

Rozwiń prosze

Twój rozmówca napisał o proporcji P do N, a Ty założyłeś że mówi o 16:1 - bo taka jest powielana, a może On był świadomy że akwaria jedna różnią się, na przykład bogactwem, co do rodzaju planktonu czy bakterii i w innych zbiornikach ten stosunek będzie inny?

 

1 godzinę temu, Rezus napisał:

Autorem tej teorii jest Seb Holcer i mówi o tym w jednym  z odcinków rafowych opowieści

Ale mogę się z nią nie zgadzać? Jak również z paroma innymi rewolucyjnymi twierdzeniami tego Pana? Obiecuję że rozwinę ten temat nieco później, obecnie padam na twarz po owocnie spędzonym dniu...

 

52 minuty temu, Jacek56 napisał:

Bardzo ciekawe, możesz napisać jakie obiegi azotu, węgla i fosforu rozróżniasz w akwarium z piaskiem i bez piasku, ze skałą naturalną i ceramiczną.

Może chodzi tutaj o proporcje bakeri tlenowych i względnych beztlenowców? Czy też proporcji pomiędzy ilością "życia". ?

1 godzinę temu, Raff 2020 napisał:

Tylko @Rezus dlaczego u mnie i u @Wojtasik17 rośnie fioletowy kożuch a u @Arek77, @dale i wielu innych wymiataczy rosną korale?

Raff, daruj sobie sarkazm, ironię czy inne narzędzia literackie, jak chcesz się przyp...ć to napisz mi że jestem gruby/głupi bądź zjadam kozy z nosa, a nie podjeżdżaj z takimi tekstami. Jak pisałem, zmęczony jestem i mie mam ochoty na yntelektualne pyskówki...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  moim akwarium fish only stosunek Redfielda jest na korzyść cyano a tymczasem cyano nie ma, za to potrafiły się pojawić na szybach zielenice gdy przez 2-3 miesiace jedyna czynnoscia przy akwarium  było karmienie ryb. 

Dla odmiany potrafiło pojawić się przy ksiazkowych parametrach na tylnej szybie i to centralnie w punkcie na które dmuchała pompa cyrkulacyjna. I gdybym nie widzial to bym pewnie nigdy nie uwierzył. 

To tyle na temat trzymania się ściśle artykułów.  

Wracajac do pytania autora - 26 czerwca autor tego pytania zastanawiał się jeszcze jaki baniak wybrać.  17 lipca pytał co to za glony w jego akwarium - gdzie na fotce już były ukwiały i  korale. Dzisiaj mamy 3 września.  Minęło 2 miesiące od założenia zbiornika ?  Serio współczynnik Redfielda jest tu najważniejszy i stanowi główne źródło problemu  ? :o 


 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jacek56 napisał:

Bardzo ciekawe, możesz napisać jakie obiegi azotu, węgla i fosforu rozróżniasz w akwarium z piaskiem i bez piasku, ze skałą naturalną i ceramiczną. Zgadzam się co do dominacji różnych bakterii ale zbytnio nie rozumiem dalszej części Twojego wywodu.

Najprościej będzie z azotem.

Akwarium nr 1 - skała ceramiczna, brak piasku, czysty sump z szybkim przepływem wody przez media (siporax, kulki czy podobne) w takim akwarium będzie bardzo mało stref ubogich w tlen i marne szanse na powstanie stref odpowiednich dla bakterii denitryfikujących wykorzystujących jony azotanowe jako źródło tlenu. 

Akwarium nr 2 - 3-4 cm piasku, skała ze szkieletów koralowców, żywa skała w sumpie - w takim akwarium istnieje duże prawdopodobieństwo powstania stref beztlenowych i szansa na rozkład azotanòw do m. in. azotu cząsteczkowego.

Ale to wcale nie oznacza, że pierwsze akwa będzie miało problemy z NO3 a drugie nie bo......każde akwa jest inne.

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale odepnij guzik.

Wymiatacz = ekspert 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 3 miesiące i jest jeszcze niedojrzałe. Dopóki skała nie dojrzeje, nie będzie odpowiedniej ilości robactwa, równowagi biologicznej to cyjano będzie się pojawiać. Jak kożuch zaczyna dusić koralowce to nie ma co czekać tylko zastosować chemiclean imho. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.