Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bez odpieniacza? Odważnie, albo nierozsądnie - zależy od wiedzy i doświadczenia. Ja obstawiam brak znajomości procesów.

lejąc bakterie zwiększamy szansę na wprowadzenie do obiegu (czy też zwiększenie ich udziału)  bakterii znanych i zalecanych, w innym wypadku mamy loterię. Owszem, gro bakterii będzie równie pożytecznych, może nawet trafić się szczep jeszcze wydajniejszy. Ale niszę mogą zająć i niepożądane - coś z dino, albo jeszcze prędzej, cyjano.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Bez odpieniacza? Odważnie, albo nierozsądnie - zależy od wiedzy i doświadczenia. Ja obstawiam brak znajomości procesów.

Tak nie mam odpieniacza i w kilku mniejszych akwariach również nie miałem a mimo to co jakiś czas odświeżam szczepy bakterii i leję vsv . Problem nie jest u mnie brak wiedzy , czy nieznajomość procesów zachodzących podczas ich namnazania , wszystko z głową i trzeba obserwować baniak bo łatwiej jest przegiąć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Ariel napisał:

Problem nie jest u mnie brak wiedzy , czy nieznajomość procesów zachodzących podczas ich namnazania , wszystko z głową i trzeba obserwować baniak bo łatwiej jest przegiąć. 

Ale zdajesz sobie sprawę że cześć bakterii które są wlewane nie namnażają się w akwarium? Dlatego zasadą jest okresowe dodawanie bakterii, nawet jesli się namnażają, to taka hodowla się degraduje. owszem "wlewanie małymi porcjami" czyli poniżej możliwości systemu jest bezpieczne, tutaj znajomość systemu ma podstawowe znaczenie, tyle że bez odpieniacza nie masz tego marginesu bezpieczeństwa. A pamiętaj że w takim systemie każde działanie wywołuje jakieś efekty.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Ale zdajesz sobie sprawę że cześć bakterii które są wlewane nie namnażają się w akwarium? Dlatego zasadą jest okresowe dodawanie bakterii, nawet jesli się namnażają, to taka hodowla się degraduje. owszem "wlewanie małymi porcjami" czyli poniżej możliwości systemu jest bezpieczne, tutaj znajomość systemu ma podstawowe znaczenie, tyle że bez odpieniacza nie masz tego marginesu bezpieczeństwa. A pamiętaj że w takim systemie każde działanie wywołuje jakieś efekty.

Zgadza się , przez to napisałem że co jakiś czas odświeżam bakterie w systemie , jednak nie leje ich co tydzień.  Jak do tej pory miałem tylko raz zakwit jak wlałem zalecaną dawkę do nowego baniaka zaraz po jego zalaniu ( same bakterie bez pożywki) . Obecnym baniaku który ma dopiero kilka miesięcy nie mam problemów , system radzi sobie bez problemów.  Do tego stopnia że dozuje co dzień kno3 i NP plus . Jednak kilka baniakow już miałem I w każdym a czasami były 2 o takie same trochę inaczej się zachowywały i były różne dawki ustalane .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update:

Od dwóch tygodni bez większych zmian. Dino na piasku cały czas widoczne. Odsysanie pipetą w jakimś stopniu pomogło. Świecę tylko 4x39w niebieskimi 6 godzin. Widać poprawę więc jest nadzieja, że za jakiś czas Dino będzie się cofało. Co mnie martwi to skała zaczęła robić się zielona. Kilka kulek Valonii też się pojawiło ale po szybkim usunięciu na razie brak kolejnych. Prawdopodobnie jest to spowodowane NO3 - 20 (reszta parametrów spoko, KH 8.7, PH - 7.2) Napowietrzacz włączam co 2-3 dzień dla lepszej kondycji wody. Co drugi dzień podaję też fitoplankton 60-70ml. Ale azotany już przed "fito" były tak wysokie. Podaję VSV ale bez skutku. Zacząłem dawką 0.2ml na mój litraż. Codziennie zwiększałem o kolejne 0.2-.0.3ml. Aktualnie podaję 4ml. Fosforany są wykrywalne więc NO3 powinno schodzić ? Suchym karmię bardzo rzadko, mrożonki płuczę 3 razy. Refugium myślę, że działa jak należy. Nie wiem skąd te azotany się biorą. 

Czy jest możliwość na tym etapie VSV przejście na samą wódkę ? 

Druga sprawa to aiptasia. Rozrasta się na potęgę. Kiedyś kupiłem 3 krewetki ale nie mam pojęcia czy żyją :D Preparat JJ pomógł ale na chwilę.
Myślę nad brzydalem ale jak czytam tyle opinii, że skubię korale to jestem zmieszany :D W sumie każda ryba która zjada aiptasie ma jakieś wady.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Aquaman napisał:

PH - 7.2

Albo pomyliłeś się w pomiarze albo masz bardzo niskie pH. 7,2 to jest zdecydowanie poniżej akceptowalnej normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Albo pomyliłeś się w pomiarze albo masz bardzo niskie pH. 7,2 to jest zdecydowanie poniżej akceptowalnej normy.

Chyba mam jakiś miernik do D.... Przy kilku próbach pokazuje różne wyniki :P
Za pierwszym podejściem pokaże 7.6-7.8 potem 7.2. A różne próby podniesienia PH kończył się poprawą na kilka dni (soda oczyszczona, napowietrzanie itp). Jeszcze jest podobno jakaś chemia na to ale nie chcę. Także odpuściłem.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Aquaman napisał:

Za pierwszym podejściem pokaże 7.6-7.8 potem 7.2.

Warto mieć jakiś test kropelkowy w zapasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Aquaman napisał:

Podaję VSV ale bez skutku. Zacząłem dawką 0.2ml na mój litraż. Codziennie zwiększałem o kolejne 0.2-.0.3ml. Aktualnie podaję 4ml. Fosforany są wykrywalne więc NO3 powinno schodzić ? Suchym karmię bardzo rzadko, mrożonki płuczę 3 razy. Refugium myślę, że działa jak należy. Nie wiem skąd te azotany się biorą. 

Czy jest możliwość na tym etapie VSV przejście na samą wódkę ? 

Czym mierzysz fosforany i jaki masz ich poziom? Może jednak zbyt mały.

A co do przejścia na samą wódkę to poszukaj na forum - z tego co pamiętam to ludzie bez problemu przechodzili z jednej metody na drugą.

14 godzin temu, Aquaman napisał:

Chyba mam jakiś miernik do D.... Przy kilku próbach pokazuje różne wyniki :P
Za pierwszym podejściem pokaże 7.6-7.8 potem 7.2. A różne próby podniesienia PH kończył się poprawą na kilka dni (soda oczyszczona, napowietrzanie itp). Jeszcze jest podobno jakaś chemia na to ale nie chcę. Także odpuściłem.

Ja bym odpuścił mierzenie tym miernikiem - wprowadza tylko zamieszanie a niczego nie jesteś pewny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Arek77 napisał:

Warto mieć jakiś test kropelkowy w zapasie.

Mam jakies Zooleka. Spróbuję zrobić. 

1 godzinę temu, chris_ek napisał:

Czym mierzysz fosforany i jaki masz ich poziom? Może jednak zbyt mały.

A co do przejścia na samą wódkę to poszukaj na forum - z tego co pamiętam to ludzie bez problemu przechodzili z jednej metody na drugą.

 

Kropelkowymi mierzę. Salifetr i Zoolek. Wyniki podobne ale ile dokładnie to też nie da się określić bez Hanki :) Na Salifetr pokazuje 0.03. Wydaje mi się, że przed VSV było 0.1.

Co do wódki to czytałem, że można przejść. Tylko czy zaczynać małymi dawkami tego nie wiem. Jak już leje 4ml VSV to czy mogę przejść na 4 ml wódki. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Aquaman napisał:

Tylko czy zaczynać małymi dawkami tego nie wiem. Jak już leje 4ml VSV to czy mogę przejść na 4 ml wódki. 

Myślę, że żeby nie zrobić jakiegoś nagłego skoku to zacząłbym małymi dawkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Aquaman napisał:

Czy jest możliwość na tym etapie VSV przejście na samą wódkę ? 

A z jakiego powodu chcesz przejść na samą wódkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

A z jakiego powodu chcesz przejść na samą wódkę?

Na samej wódce szybciej zbije NO3 ? Przynajmniej tak czytałem :P

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe pupile :D

26722033a2c84c6ffd5532e8eca095bf.jpg

79392a13c2b2631638087412e9b2ec67.jpg

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie bardzo fajne rybki. Obie robią świetną robotę u mnie, czasami babka robi nawet aż za dużo ;) No i u mnie np. Aiptasia w moment zniknęła kiedy pojawił się Brzydal.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, R3BEL napisał:

Dwie bardzo fajne rybki. Obie robią świetną robotę u mnie, czasami babka robi nawet aż za dużo ;) No i u mnie np. Aiptasia w moment zniknęła kiedy pojawił się Brzydal.

No ja z początku kontrolowałem jakoś aiptasie. Ale z dnia na dzień było jej tyle, że stała się plagą na potęgę. Dlatego zdecydowałem się na brzydala :)

Babka super. Od razu zabrała się do roboty :D No i strasznie duża. Zamówiłem rozmiar M/L i w porównaniu do reszty S-ek jest potworem hehe :P


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Aquaman napisał:

Babka super. Od razu zabrała się do roboty :D No i strasznie duża. Zamówiłem rozmiar M/L i w porównaniu do reszty S-ek jest potworem hehe :P

Poczekaj, jeszcze urośnie :D


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, R3BEL napisał:

Poczekaj, jeszcze urośnie :D

Oby nie za dużo :D Rozmiary są podawane różnie. Na jednej stronie piszę,, że do 12 cm na drugiej, że do 16cm. Puellaris. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Aquaman napisał:

Na jednej stronie piszę,, że do 12 cm na drugiej, że do 16cm. Puellaris. 

Centymetrem mojej nie jestem w stanie zmierzyć, ale myślę, że ten drugi wymiar podany przez Ciebie jest do osiągnięcia.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R3BEL napisał:

Centymetrem mojej nie jestem w stanie zmierzyć, ale myślę, że ten drugi wymiar podany przez Ciebie jest do osiągnięcia.

Ważne, że robi robotę. Jest dosłownie kilka godzin w akwarium a już cały piach przekopany. Jak nówka :D

Musiałem korale przełożyć wyżej bo wszystko zakopała. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Aquaman napisał:

Musiałem korale przełożyć wyżej bo wszystko zakopała. 

To jest niestety ten jej minus. Ja u siebie musiałem pozbyć się piasku i wymieniłem go na drobny aragonit. Nadal bez problemu jest w stanie go przesiewać, ale przynajmniej już tak nie zakopuje korali i nie robi burzy piaskowej w akwarium.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, R3BEL napisał:

To jest niestety ten jej minus. Ja u siebie musiałem pozbyć się piasku i wymieniłem go na drobny aragonit. Nadal bez problemu jest w stanie go przesiewać, ale przynajmniej już tak nie zakopuje korali i nie robi burzy piaskowej w akwarium.

Ciekawi mnie też jaki będzie skok NO3 :D Tyle syfu co tam siedziało w tym piachu... Strach pomyśleć 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Aquaman napisał:

Ciekawi mnie też jaki będzie skok NO3 :D Tyle syfu co tam siedziało w tym piachu... Strach pomyśleć 

Spokojnie, być może nawet nic nie zauważysz. Ja u siebie swego czasu robiłem testy na NO3 żeby sprawdzić jaki wpływ ma jej przekopywanie bo też się bałem jak ten cały syf wyjdzie i cały czas mi pokazywało 0.0. Jedynie co to na początku bardzo redox poleciał, ale z czasem wszystko wróciło do normy.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy fajne stwierdzisz po czasie.. to babeczka która potrafi zrobić niezły horror w zbiorniku, nawet zasypując korale piaskiem, ogólnie super zobaczysz co się trafiło po czasie co będzie robić.

Brzydal… ;)   


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Beti napisał:

Czy fajne stwierdzisz po czasie.. to babeczka która potrafi zrobić niezły horror w zbiorniku, nawet zasypując korale piaskiem, ogólnie super zobaczysz co się trafiło po czasie co będzie robić.

Brzydal… ;)   

Przekopałem sporo starych tematów na forum i właśnie dużo osób polecało tą babeczkę. Niby najsłabiej kopiącą? :D No ale to oczywiście zależy na jaką się trafi. No i ma to w sobie jakiś urok :D Górki z piasku... Naturalnie hehe :P

Co do brzydala też nie byłem przekonany. Mam sporo małych korali a też nie wiadomo czy nie zacznie skubać. Wszystko wiąże się z jakimś ryzykiem. 

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.