Skocz do zawartości
Xcome

Wysokie PO4 , zbijać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam dylemat czy walczyć i zbijać PO4 na teście salifert 0,25  przy No3 2,5 wg RR stosunek niemal idealny. Plag żadnych nie mam, korale wyglądają ok , jedynie glony wapienne zaczęły zanikać. Zbiornik SPS/LPS . Zbiornik ma ok 3 lat.

Zasolenie : 35ppt , Ca 420 , Kh 7,5

nr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat u mnie na pierwszym miejscu obecnie i mam podobny dylemat. Nawet miałem założyć nowy temat i poddać pod dyskusję drogę do niskiego PO4. Tzn. nie mam dylematu czy zbijać. To na pewno chcę zbijać. Pytanie jak. Zastanawiam się nad lekkim przemodelowaniem filtracji. Jakiś czas temu zlikwidowałem refugium, ale PO4 poszło jeszcze do góry, więc znów świecę. PO4 utrzymuje mi się w okolicach 0.2-0.3. Już się piasku pozbyłem w tym celu, ale niewiele to dało. Zastanawiam się nad GFO, zeovitem, peletami, nie wiem co jeszcze można zrobić. Pytanie, czy GFO musi być w osobnym filtrze, czy jakiś worek wystarczy (tak jak węgiel).

Chciałbym zbić u siebie w okolice 0.05. Lanie VSV działa, muszę do tego lać NO3 cały czas. Ale to nie zbija aż tak nisko, jakbym chciał.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak realnie czego oczekujecie po tym zbiciu? Skoro wszystko ładnie rośnie, zbiornik jest stabilny to nie obawiacie się, że taka ingerencja tylko wszystko popsuje?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, SHARK_2 napisał:

A tak realnie czego oczekujecie po tym zbiciu?

Jak raz widziałeś u siebie w zbiorniku, jak wyglądają akropory przy niskim PO4, to nie chcesz ich już oglądać przy wysokim. To tak, jakby ktoś ci zabrał ulubiony kufel do piwa, i kazał pić z puszki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Jak raz widziałeś u siebie w zbiorniku, jak wyglądają akropory przy niskim PO4, to nie chcesz ich już oglądać przy wysokim. To tak, jakby ktoś ci zabrał ulubiony kufel do piwa, i kazał pić z puszki.

Możemy się zamienić :D Ja mam PO4 0.03 i co bym nie robił za cholerę nie idzie tego podbić :D Nie wiem o czym to świadczy. 

 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, katani napisał:

Temat u mnie na pierwszym miejscu obecnie i mam podobny dylemat. Nawet miałem założyć nowy temat i poddać pod dyskusję drogę do niskiego PO4. Tzn. nie mam dylematu czy zbijać. To na pewno chcę zbijać. Pytanie jak. Zastanawiam się nad lekkim przemodelowaniem filtracji. Jakiś czas temu zlikwidowałem refugium, ale PO4 poszło jeszcze do góry, więc znów świecę. PO4 utrzymuje mi się w okolicach 0.2-0.3. Już się piasku pozbyłem w tym celu, ale niewiele to dało. Zastanawiam się nad GFO, zeovitem, peletami, nie wiem co jeszcze można zrobić. Pytanie, czy GFO musi być w osobnym filtrze, czy jakiś worek wystarczy (tak jak węgiel).

Chciałbym zbić u siebie w okolice 0.05. Lanie VSV działa, muszę do tego lać NO3 cały czas. Ale to nie zbija aż tak nisko, jakbym chciał.

Ja planowałem u siebie na pierwszy ogień podać atrament a potem lecieć na seachem phosguard tylko wcześniej  hankę muszę zakupić żeby nie przegiąć i za bardzo nie skasować Po4...Na razie się wstrzymuję bo to jednak duża ingerencja w biologie i pewnie cyjano wywali...

6 godzin temu, Aquaman napisał:

Możemy się zamienić :D Ja mam PO4 0.03 i co bym nie robił za cholerę nie idzie tego podbić :D Nie wiem o czym to świadczy. 

 

A jakie masz No3 przy takim Po4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xcome napisał:

A jakie masz No3 przy takim Po4 ?

2-5

Zależy jak mi się sypnie żarcia albo przy większym sprzątaniu w sumpie :P

Ale nawet jak miałem NO3 10-20 to PO4 było w tej samej granicy.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Aquaman napisał:

2-5

Zależy jak mi się sypnie żarcia albo przy większym sprzątaniu w sumpie :P

Ale nawet jak miałem NO3 10-20 to PO4 było w tej samej granicy.

Ile masz ryb, czym i ile karmisz?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 ryb ale w planach dokupienie dwóch. Bo 3 mi zjechały.

Z karmieniem różnie. Rano sypnę coś suchego (przeważnie spirulina) a późnym popołudniem kostkę mrożonki (artemia, mysis, ikra ryb - zależy co pod ręką :D )

Przy 9-ciu rybach PO4 było takie samo.

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje akwarium jest świeże dosyć, niech zarośnie dobrze rurówkami, ślimakami, wężowidła, wieloszczety, miliony malutkich zwierzątek i każde je i się wypróżnia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak raz widziałeś u siebie w zbiorniku, jak wyglądają akropory przy niskim PO4, to nie chcesz ich już oglądać przy wysokim. To tak, jakby ktoś ci zabrał ulubiony kufel do piwa, i kazał pić z puszki.

OK, teraz rozumiem :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Xcome napisał:

Witam,

Mam dylemat czy walczyć i zbijać PO4 na teście salifert 0,25  przy No3 2,5 wg RR stosunek niemal idealny. Plag żadnych nie mam, korale wyglądają ok , jedynie glony wapienne zaczęły zanikać. Zbiornik SPS/LPS . Zbiornik ma ok 3 lat.

Zasolenie : 35ppt , Ca 420 , Kh 7,5

nr.jpg

Moim skromnym zdaniem nic nie rob tylko kontroluj, korale przywykły ale zawsze można zrobić sobie kuku w postaci destabilizacji zbiornika.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.12.2022 o 19:55, Beti napisał:

Moim skromnym zdaniem nic nie rob tylko kontroluj, korale przywykły ale zawsze można zrobić sobie kuku w postaci destabilizacji zbiornika.

Generalnie bym nie poruszał tego tematu, tylko zawsze podobały mi się glony wapienne i niestety prawie wszystkie poleciały...,ale nie będę chyba dla nich ryzykował i zbijał na siłę to Po4 może samo się kiedyś wyrówna :)  W dodatku mam tylko 7 acropor więc nie mam parcia na wyciąganie nie wiadomo jakich barw ,brązowe nie są i nawet rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny problem, PO4 0,4 przy NO3 5. Teoretycznie współczynnik Redfielda zachowany, ale czy PO4 na poziomie 0,4 to już nie trochę za dużo ? Od 2 lat nie karmie suchym żeby nie podwyższać jeszcze bardziej. Absorber w reaktorze, pomaga dosłownie na chwile, zastanawiam się nad uruchomieniem refugium, aby długofalowo panować nad fosforanami. Czy glony zwalczą ten poziom ? Warto w to iść ?

Edytowane przez ryzyk.fizyk (wyświetl historię edycji)

de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam refugium. Bez tego u mnie PO4 rośnie.

Ale samym refugium nie jestem w stanie sprowadzić do np 0.05 mimo podawania VSV.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jakieś dalsze przemyślenia ?? Dziś zrobiłem pierwsze testy małą Hanką w nowym zbiorniku..... i d*pa. N03 nie mierzyłem czekam na testy ale PO4 kosmos bo ponad 0,6. NO3 obawiam się że małe bo Montipora BublleGum przestała polipować.... ale poczekam na testy.


aquarium60179.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.