Skocz do zawartości

Klejenie skał  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czym kleicie skały

    • Ceresit CX5
      5
    • AquaForest Stone Fix
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem dotyczący klejenia konstrukcji ze skał, przeczytałem wszystkie możliwe tematy na nano-reef na temat klejenia skał i zauważyłem, że zdania rabinów są podzielone z jednej strony dużo osób klei na ceresicie i poleca a inne osoby mówią że po jakimś czasie ceresit im pękł i skała spadła. Co do stone fixa od aqua forestu nie do końca wiem jak wygląda długotrwałe użytkowanie, ponieważ nikt tego nie opisał ale wszyscy mówią że ani razu nie mieli problemu z tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co pękło, spoina, czy skała? Ja mógłbym powiedzieć, że u mnie pękła spoina ze stone fix, ale to nie prawda, jak się siłowałem ze skałą w kilku miejscach to pękała skała przy spoinie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, katani napisał:

Pytanie co pękło, spoina, czy skała? Ja mógłbym powiedzieć, że u mnie pękła spoina ze stone fix, ale to nie prawda, jak się siłowałem ze skałą w kilku miejscach to pękała skała przy spoinie

 

Teraz trudno mi znaleźć ten temat z tych wszystkich tematów ale chyba spoina z tego co pamiętam. A co ty byś polecił?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Może jestem staroświecki , ale moim zdaniem  jeśli jest możliwość ułożenia skały bez klejenia , to tak zrób. Dlaczego ? sam zobaczysz po  czasie .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem doklejoną do konstrukcję skalnej gałąź i i taką płaską skałę Ceresitem CX5 i niestety spoina po czasie pękła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem u siebie stone fix. 5 lat, wszystko trzyma, za wyjątkiem tego, co na siłę urwałem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, JerzyB napisał:

Witam

Może jestem staroświecki , ale moim zdaniem  jeśli jest możliwość ułożenia skały bez klejenia , to tak zrób. Dlaczego ? sam zobaczysz po  czasie .

Pozdrawiam

Też myślałem nad tym dłuższy czas ale strach przed tym że jest możliwość że coś pokroju babka/krewetka pistoletowa podkopie skałę, a ta na nią spadnie jest przyczyną strachu, dodatkowo obawiam się, że skała może upaść na szybę a ta może się uszkodzić.

58 minut temu, budinese napisał:

Ja miałem doklejoną do konstrukcję skalnej gałąź i i taką płaską skałę Ceresitem CX5 i niestety spoina po czasie pękła.

Kurczę no i właśnie tu jest ta niepewność teraz w moim które kupiłem jako zestaw jest skała posklejana chyba ceresitem (tak mi sie wydaje po kolorze) i na spoinie pękła po lekkim przesunięciu. Nie wiem czy to powód osoby która to robiła czy złe proporcje przy robocie czy co.

 

10 minut temu, katani napisał:

Ja kleiłem u siebie stone fix. 5 lat, wszystko trzyma, za wyjątkiem tego, co na siłę urwałem.

W sumie to długo, dobrze słyszeć że komuś się trzyma po długim czasie. A kleiłeś na suchej czy żywej skale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio walczyłem ze skałą poklejoną CX5. Wszystko kwestia tego jak to połączenie zrobione. Trzeba było mocno pierdyknąć młotkiem by połączenie "puściło". Czasami pękało w innym miejscu ;) Sam CX5 nie do ruszenia sprzętem budowlanym ;) 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, VDR napisał:

Ostatnio walczyłem ze skałą poklejoną CX5. Wszystko kwestia tego jak to połączenie zrobione. Trzeba było mocno pierdyknąć młotkiem by połączenie "puściło". Czasami pękało w innym miejscu ;) Sam CX5 nie do ruszenia sprzętem budowlanym ;) 

A ile już miałeś taką konstrukcję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile ona byla w baniaku,  u mnie lezala w wodzie z rok albo 2 lata ?  Wodoszczelne właściwości CX 5 pozwalają stosować go do miejscowego uszczelniania konstrukcji betonowych oraz do tamowania lokalnych przecieków wody.
 
Predzej skała "zmurszeje" niż ten CX5 pusci.  To co mialem to bylo Marco Rocks - niektore kawalki bylem w stanie w palcach pokruszyc. Dlatego wszystko IMHO jest uzaleznione od tego co kleimy, jak wyglada ta spoina etc. I jesli juz to raczej tak jak pisal @Katani - to skała się kruszyła a nie CX5 odchodził od skały. Jak się obawiasz to wklej pręty akrylowe by wzmocnic konstrukcję.  Stonefix tez jest na bazie cementu tak jak CX5 ;)

I jedno i drugie w swojej karcie charakterystyki ma zdanie: 
Zawartość chromu (VI) nie przekracza 2 ppm w okresie ważności wyrobu. 

Cóż za zbieznosc ;) 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem oboma klejami i dla mnie wszystko jedno którym skleisz, oba podobnie się zachowują. Z dwa miesiące temu wyciągałem taką konstrukcję około 10kg Pukani aby poodrywać od niej monitory. Niestety rozsypała się w innych miejscach niż klejenie. Oba kleje bardzo szybko schną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Onlyafailure napisał:

Cześć, mam problem dotyczący klejenia konstrukcji ze skał, przeczytałem wszystkie możliwe tematy na nano-reef na temat klejenia skał i zauważyłem, że zdania rabinów są podzielone z jednej strony dużo osób klei na ceresicie i poleca a inne osoby mówią że po jakimś czasie ceresit im pękł i skała spadła. Co do stone fixa od aqua forestu nie do końca wiem jak wygląda długotrwałe użytkowanie, ponieważ nikt tego nie opisał ale wszyscy mówią że ani razu nie mieli problemu z tym.

To jest wszystko to samo, ja nie widzę różnicy, 

a sorry jest- cena 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Onlyafailure napisał:

Też myślałem nad tym dłuższy czas ale strach przed tym że jest możliwość że coś pokroju babka/krewetka pistoletowa podkopie skałę, a ta na nią spadnie jest przyczyną strachu, dodatkowo obawiam się, że skała może upaść na szybę a ta może się uszkodzić.

Kurczę no i właśnie tu jest ta niepewność teraz w moim które kupiłem jako zestaw jest skała posklejana chyba ceresitem (tak mi sie wydaje po kolorze) i na spoinie pękła po lekkim przesunięciu. Nie wiem czy to powód osoby która to robiła czy złe proporcje przy robocie czy co.

 

W sumie to długo, dobrze słyszeć że komuś się trzyma po długim czasie. A kleiłeś na suchej czy żywej skale?

Skały nie układamy na piasku tylko na szkle piach później.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, JerzyB napisał:

Skały nie układamy na piasku tylko na szkle piach później.

O w sumie no tak nawet o tym nie pomyślałem a miałem to z tyłu głowy.

 

12 godzin temu, Beti napisał:

To jest wszystko to samo, ja nie widzę różnicy

W sumie racja 

 

 

W takim razie inne pytanie ile kawałków ze sobą sklejać, czy całość skeić do kupy?

Bo w sumie przy wkładaniu może być później problem.

Jeszcze jedna osoba poleciła mi klejenie

Cyjanoakrylem co też wygląda ładnie bo nie widać miejsca łączeń. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Onlyafailure napisał:

Jeszcze jedna osoba poleciła mi klejenie

Cyjanoakrylem co też wygląda ładnie bo nie widać miejsca łączeń. 

Chyba tylko po to by wstepnie zrobic konstrukcje. To nie jest mocne i trwale polaczenie. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, VDR napisał:

Chyba tylko po to by wstepnie zrobic konstrukcje. To nie jest mocne i trwale polaczenie. 

U mnie taka konstrukcja ponad dwa lata jest, Jedna leży w piwnicy i nie idzie rozkleić, puszcza w innym miejscu, klejenie trzyma. Klejone cyjanoakrylem w żelu wymieszanym z piaskiem koralowym.

20210620_175350.jpg

Edytowane przez Danielj (wyświetl historię edycji)

90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Danielj napisał:

U mnie taka konstrukcja ponad dwa lata jest, Jedna leży w piwnicy i nie idzie rozkleić, puszcza w innym miejscu, klejenie trzyma. Klejone cyjanoakrylem w żelu wymieszanym z piaskiem koralowym.

 

 

Daj ja do mnie pokaże Ci jak szybko szlag ja trafi ;)  Tak na prawdę to poza jedna skała reszta tej konstrukcji wyglada jakby nie musiała być klejona. Na BRSTv kleja cyjanoakrylem i czesto pozniej idzie cement dla wzmocnienia konstrukcji. W szczegolnosci jak robia jakies filary i pozniej dorabiaja "galezie" i "półki". Na kanale Queen of Reef  tez jest taki filmik jak pokleiła sobie konstrukcje cyjano i ......pozniej robila ja na nowo bo jej sie rozleciała.  Juz nie mowiac, ze bez akywatora trzeba czekac na wyschniecie dosc dlugo i jednak cement wiaze szybciej. Zreszta - czesto kleiłem korale na cyjano i te ktore nie oblewały podstawy - jak podrosły, potrafiły przy gonitwie ryb oderwać się od skały. Dlatego cyjano stosuje głównie do szczepek i korali, które oblewają podstawe. Do pozostałych miliputa ;) 
 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Voder, koralowców nie kleję cyjanoakrylem, źle trzyma , ale skały owszem, bez problemu :) Fakt, dłużej bez aktywatora wiąże, ale za to ładnie zalewa łączenia. Poza tym, jak wyżej pisałem, ja klej mieszałem z piaskiem i taką papką robiłem łączenia. Na zdjęciu to leży, zresztą trochę pozmieniałem układ i tak to wygląda teraz. 

akwarium.jpg


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Onlyafailure napisał:

W takim razie inne pytanie ile kawałków ze sobą sklejać, czy całość skeić do kupy?

Jeśli to ma być układanka nie duża polecam w całości a jeśli duża polecam w 2-3 kawałkach a resztę dokleić w środku zbiornika 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Beti napisał:
W dniu 28.10.2023 o 11:03, Onlyafailure napisał:

W takim razie inne pytanie ile kawałków ze sobą sklejać, czy całość skeić do kupy?

Jeśli to ma być układanka nie duża polecam w całości a jeśli duża polecam w 2-3 kawałkach a resztę dokleić w środku zbiornika

Planowo coś około 100cm na 40 cm żeby było po 10 cm od ścianki

Wysokość 10-25cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2023 o 06:44, Danielj napisał:

Voder, koralowców nie kleję cyjanoakrylem, źle trzyma , ale skały owszem, bez problemu :) Fakt, dłużej bez aktywatora wiąże, ale za to ładnie zalewa łączenia. Poza tym, jak wyżej pisałem, ja klej mieszałem z piaskiem i taką papką robiłem łączenia. Na zdjęciu to leży, zresztą trochę pozmieniałem układ i tak to wygląda teraz. 

Tak jak wyżej - nie chce mi sie szukać konkretnego filmu. Queen of Reef - tam na pewno znajdziesz jeden filmik jak taka konstrukcja jej sie sypie po poklejeniu. Ona robi takie konstrukcje na takiej betonowej stopie klejąc cyjano ;)  Gdzies tam w pierwszych produkcjach powinien byc bo ostatnio to dawno juz nic nie przegladalem z braku czasu :/  Zreszta mam u siebie dwie skałki podklejone dla przydaczni i ...... obecnie mam juz dwie oddzielne skalki ;) 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, mazmaciek napisał:

Od przodu zostaw więcej niż 10 cm, z czasem na pewno zechcesz coś na piachu postawić

Ile byś w sumie zalecił?

 

3 godziny temu, VDR napisał:

Tak jak wyżej - nie chce mi sie szukać konkretnego filmu. Queen of Reef - tam na pewno znajdziesz jeden filmik jak taka konstrukcja jej sie sypie po poklejeniu. Ona robi takie konstrukcje na takiej betonowej stopie klejąc cyjano ;)  Gdzies tam w pierwszych produkcjach powinien byc bo ostatnio to dawno juz nic nie przegladalem z braku czasu :/  Zreszta mam u siebie dwie skałki podklejone dla przydaczni i ...... obecnie mam juz dwie oddzielne skalki ;) 

chodzi o ten? 

 

Ja oglądałem Acroholica który też robił na kleju i wacikach i bardzo mi się to spodobało 

 Ale co się okazało po dłuższym czasie to to że wszystko się rozpadło no i teraz jestem zmieszany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skleiłem skałę w 2012 przy pomocy CX5. Stopy straciły przez lata część powierzchni mimo, że dobrze wykonałem proces. 

Dzisiaj prywatnie kleje wylacznie cyjanoakrylem - trwałość, estetyka, minimalizm

no i brak krzemianów w spoinie


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, VDR napisał:

Tak jak wyżej - nie chce mi sie szukać konkretnego filmu. Queen of Reef - tam na pewno znajdziesz jeden filmik jak taka konstrukcja jej sie sypie po poklejeniu. Ona robi takie konstrukcje na takiej betonowej stopie klejąc cyjano ;)  Gdzies tam w pierwszych produkcjach powinien byc bo ostatnio to dawno juz nic nie przegladalem z braku czasu :/  Zreszta mam u siebie dwie skałki podklejone dla przydaczni i ...... obecnie mam juz dwie oddzielne skalki ;) 

 

To musimy mieć bardzo różne techniki klejenia cyjanoakrylem .  Tak jak ja zrobiłem, dając dużo piasku i kliny z gruzu.... to nie puszcza kompletnie nic. A ciężkie wiszące konstrukcje wyciągałem trzymając za skrajne "ramiona" . Jak tluklem takie połączenie przy tworzeniu konstrukcji to puszczała Marco rock a nie łączenie. U mnie w temacie filar z acroporami zobacz. 

Może różne kleje, może różnie trzymają różne skały. 

Do szczepek świetnie sobie radzi tadam, te większe butelki jak joker to o kant d*py do szczepek, choć na nich robiłem konstrukcje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.