Skocz do zawartości
gora

Koralowce bladną, pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam problem z bieleniem koralowców. Zwłaszcza montipory tależowe bledną. Jestem nowy w temacie morszczyzny. Zbiornik posiadam od 6 miesięcy więc wybaczcie możliwy brak profesjnalizmu :)

Podejrzewałem oświetlenie mam Lampy 2x Maxspect Jump Light MJ-L165 zwykłe nie blue ostatnio dodałem AI Blade coral glow 40w, wrzuciłem nową szczepkę talerzówki i również straciła kolor. Załączam ustawienia lamp. Może świece za długo/krótko, może nie tak ustawiona lampa.... nie mam pojęcia.

 Chciałem sprawdzić wodę, więc zrobiłem ICP. Wiem że KH trochę duże, obecnie powoli zbiłem do 8,3 i tak trzymam, zasolenie także skorygowane do 35ppm. Temp wody 25stopni, ph od 8 do 8,3. 

Sam nie wiem jak interpretować wyniki ICP i co może być przyczyną bielenia. Zoantusy pandora także wyjątkowo jasne, wyraźnie zbielały po dodaniu do zbiornika.

Proszę pomóżcie. 

Zdjęcia i testy ICP w linku

 https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz jaki masz wielki zbiornik i jakie masz azotany. Nie wygląda to na światło bo widać że inne korale się pompują. Więc prawdopodobnie za świeży zbiornik lub wysokie azotany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Kirzan napisał:

Napisz jaki masz wielki zbiornik i jakie masz azotany. Nie wygląda to na światło bo widać że inne korale się pompują. Więc prawdopodobnie za świeży zbiornik lub wysokie azotany.

Dzieki za odpowiedź. Zbiornik 200l z panelem filtracyjnym. No3 miałem w zasadzie zerowe. Karmiłem więcej, zmniejszyłem moc odpieniacza ale były cały czas 0. W końcu zacząłem dozować i trzymałem mniej niż 5. Obecnie nie dozuje i zwiększyłem obsadę ryb i są w okolicy 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak często robisz podmiany?jakie światło ?

Żelaza zero, jodu za mało czynniki bardzo ważne poczytaj jakie są skutki uboczne dla koralowców, jak ważne jest Fe(żelazo)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gora napisał:

Hej,

Mam problem z bieleniem koralowców. Zwłaszcza montipory tależowe bledną. Jestem nowy w temacie morszczyzny. Zbiornik posiadam od 6 miesięcy więc wybaczcie możliwy brak profesjnalizmu :)

Podejrzewałem oświetlenie mam Lampy 2x Maxspect Jump Light MJ-L165 zwykłe nie blue ostatnio dodałem AI Blade coral glow 40w, wrzuciłem nową szczepkę talerzówki i również straciła kolor. Załączam ustawienia lamp. Może świece za długo/krótko, może nie tak ustawiona lampa.... nie mam pojęcia.

 Chciałem sprawdzić wodę, więc zrobiłem ICP. Wiem że KH trochę duże, obecnie powoli zbiłem do 8,3 i tak trzymam, zasolenie także skorygowane do 35ppm. Temp wody 25stopni, ph od 8 do 8,3. 

Sam nie wiem jak interpretować wyniki ICP i co może być przyczyną bielenia. Zoantusy pandora także wyjątkowo jasne, wyraźnie zbielały po dodaniu do zbiornika.

Proszę pomóżcie. 

Zdjęcia i testy ICP w linku

 https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

 

 

Za mocne światło! Podnieś lampę albo zmniejsz moc. Najlepiej i jedno i drugie. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ciemno obstawiam za dużo światła w stosunku do po4 i no3, dodatkowo brak amoniaku w wodzie który korale łatwiej przyswajają niż no3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomko napisał:

Za mocne światło! Podnieś lampę albo zmniejsz moc. Najlepiej i jedno i drugie. Pozdr., tomko

Dzięki, Jakie sugerujesz ustawienia lamp. Moje ustawienia znajdziesz w linku https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

Te maxspecty nie mają aż tak dużo niebieskiego jedynie coral glow ma sporo ale to jest 40W i świeci na 80%.

Proszę o więcej konkretów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak często robisz podmiany , na jakiej soli , stosujesz ballinga + micro +macro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Maniekkkkk napisał:

Jak często robisz podmiany , na jakiej soli , stosujesz ballinga + micro +macro ?

Stosuje ati essential pro i jak czytałem podmiany nie są konieczne bo niby zawiera to wszystko co potrzebne (wychodzi na to że nie wszystko:)). Wcześniej robiłem podmiany 5% co dwa tygodnie. Obecnie 10% co tydzień używam probiotic reef salt. Dozowałem jeszcze NO3 bo miałem zerowe ale obecnie jakiś 2 tyg temu zaprzestałem i NO3 utrzymuje się w okolicach 5.

Myślisz że powinienem zrobić większą podmiankę niż 10%?

Co sądzisz o świetle?

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sądzę że tu niedobory mikroelementów są główną przyczyną bielenia .Widać ATI niedomaga .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Maniekkkkk napisał:

Sądzę że tu niedobory mikroelementów są główną przyczyną bielenia .Widać ATI niedomaga .....

Co byś proponował dozowanie poszczególnych mikroelementów czy coś w stylu all in one. Cos konkretnego polecisz? Dozować w ciemno czy robić testy na żelazo i inne. Z tego co czytałem testy na mikro są mało wiarygodne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W teście ICP masz zalecenie , tego bym się trzymał skoro już się na niego zdecydowałeś .Żelazo , jod czym prędzej tym lepiej .

Dodatkowo pomyślał bym o innym ballingu + micro +macro  bo widać ATI nie wyrabia , Jeśli korale są w złej kondycji dodawałbym aminokwasy , na pewno nie zaszkodzą ( oczywiście wg zaleceń producenta) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam ati pro, miałem niedobory więc stosuje red sea abcd, i nadal były braki jodu więc jodynę, 

u mnie przy tym ballingu kumuluje się wapń 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mojim zdaniem problemem jest mlody zbiornik, brak podmian, baling, dokladanie swiatla, grzebanie w srodku, parametry bujaja sie zapewne jak lajba na baltyku, zaprzestan balinga, rob podmiany az wszystko wroci na wlasciwe tory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, gora napisał:

Stosuje ati essential pro i jak czytałem podmiany nie są konieczne bo niby zawiera to wszystko co potrzebne (wychodzi na to że nie wszystko:)). Wcześniej robiłem podmiany 5% co dwa tygodnie. Obecnie 10% co tydzień używam probiotic reef salt. Dozowałem jeszcze NO3 bo miałem zerowe ale obecnie jakiś 2 tyg temu zaprzestałem i NO3 utrzymuje się w okolicach 5.

Myślisz że powinienem zrobić większą podmiankę niż 10%?

Co sądzisz o świetle?

Z góry dzięki za pomoc

To że one zbladły wydarzyło się w tym okresie gdy było zerowe no3. Korale zazwyczaj nie padają z dnia na dzień. Chyba że wydarzyło się coś co spowodowało drastyczną zmianę parametrów. Musisz zawsze patrzeć co  sie wydarzyło 3-5 tygodni wstecz. Zagłodziłeś je wtedy i w ramach obrony wyrzuciły zooxanthele co spowodowało wybielenie. Jeśli lejesz to co napisałeś i robisz podmiany to raczej nie brakuje ci pierwiastków w wodzie i to nie był powód bielenia. Ciekawi mnie jeszcze ile było i jest Po4.  Ważne jest aby było w wodzie wykrywalne bo inaczej też korale będą umierać. W sumie możesz mieć no3 i po4 zerowe ale wtedy musisz je dostarczać w pożywieniu dla korali. Dostarczanie w ten sposób wiąże sie jednak z prawdopodobieństwem różnych plag które też będą z tego korzystać. Podsumowując mało pokarmu dla korali plus dużo światła równa się śmierć korala. Mam nadzieję że pomogłem i weźmiesz tą wypowiedz pod rozwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz masz w wynikach ICP.

Po pierwsze zmniejsz dozowanie KH - ewidentnie korale przestały rosnąć i pobierać cokolwiek z wody

Po drugie uzupełnij micro bez tego wszystko Ci za chwile padnie (albo już padło)

Po trzecie wywal zeolit. 

Światła nigdy nie za wiele szczególnie dla SPS

No i zacznij karmić korale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Walker napisał:

Odpowiedz masz w wynikach ICP.

Po pierwsze zmniejsz dozowanie KH - ewidentnie korale przestały rosnąć i pobierać cokolwiek z wody

Po drugie uzupełnij micro bez tego wszystko Ci za chwile padnie (albo już padło)

Po trzecie wywal zeolit. 

Światła nigdy nie za wiele szczególnie dla SPS

No i zacznij karmić korale 

Nic dodać, nic ująć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak montipory talerzowe wyglądały przy braku żelaza i fluoru w tym samym czasie. Fluor i jego znaczenie to niezbyt znany temat, jednak obstawiam że braki żelaza. Ati pro czy Plus rzeczywiscie nie radzi sobie dobrze z metalami i jod/fluor, trzeba dolewać.  Reszta ok i dalej będę używał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

Nic dodać, nic ująć.

Chemia wody to raz ale swiatło to dwa. Nie zgodzę się , żę światła dla Acr nidgy za wiele. Może pod T5 tak, ale ledy pieknie smażą acry i lps'y jak jest za dużo. Elegancko widać systematyczne bielenie całych kolonii pod zbyt intensywnym światlem ledowym.  Pozdr.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, tomko napisał:

Chemia wody to raz ale swiatło to dwa. Nie zgodzę się , żę światła dla Acr nidgy za wiele. Może pod T5 tak, ale ledy pieknie smażą acry i lps'y jak jest za dużo. Elegancko widać systematyczne bielenie całych kolonii pod zbyt intensywnym światlem ledowym.  Pozdr.

Zobacz wykresy świecenia z linku https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

Wymiary tafli wody to 40x80 głębokość 45. Jak powinienem ustawić lampy? Świecić mniej to ile? jak zmniejszyć to jakie kanały? Proszę o więcej konkretów. Jak pisałem jestem nowy w tym hobby więc chciałbym się dowiedzieć coś więcej od doświadczonych akwarystów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tą samą lampę co Ty, zbiornik mam o wysokości 50cm. Lampa jest na uchwycie na maksymalnej wysokości, koralowce mieszane czyli miękasy, lps, sps i swiece uv-60%, niebieskie 66%, biały 20%, zielony i czerwony 10%. Koralowce nie marudzą i są przyrosty chodź nie jestem pewien czy te ustawienia są dobre i jest odpowiedni PAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gora napisał:

Zobacz wykresy świecenia z linku https://drive.google.com/drive/folders/1iITE5yeJyJsD2FIFflr6n89tuI6bjGEY?usp=sharing

Wymiary tafli wody to 40x80 głębokość 45. Jak powinienem ustawić lampy? Świecić mniej to ile? jak zmniejszyć to jakie kanały? Proszę o więcej konkretów. Jak pisałem jestem nowy w tym hobby więc chciałbym się dowiedzieć coś więcej od doświadczonych akwarystów. 

 

Nie mam dośw. z tą lampą ale zacząłbym od zredukowania mocy o 50% i obs. Korale ktore wyrzuciły zooksantele są już niestety nie do uratowania

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W naturze koralowiec dostaje pełne spectrum światła , dlatego dla zdrowia koralowca w akwarium powinno się świecić  długością fal 380 nm - 700 nm żeby mógł czerpać energię i zdrowo rosnąć , nie rozumiem skręcania widm i w jakim celu akwaryści to robią ..... no chyba że mają przewymiarowane lampy led nad baniakami :blink:

Mam te same lampy co Ty  Maxspect Jump Light MJ-L165 i w podobnym litrażu , więc sądzę że nie są przewymiarowane  ( za mocne ) a w dodatku nie świecisz pełnią mocy i masz skręcone widma .

Podstawowym problemem wg mnie to brak micro i macro plus zagłodzenie koralowca .

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.