Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

...Tester...podziwiam Twoje zaangazowanie i przedstawienie nam w prosty sposob tych metod...powinno byc dla potomnych i powinno sie znalezc gdzies w przylepionym temacie...szacunek...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co? po kielichu za metode:D i za cierpliwosc

Ja jeszcze zauwazylem ze po rozrobieniu wiekszej ilosci mixtury, jak przez pierwsze tygodnie bylo czuc ocet, to teraz zalatuje zmywaczem do paznokci (acetonen) Nie wiem czy to kwestia wiekszej ilosci cukru czy jakas reakcja chemiczna. (fermentacja)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fermentacja to na pewno nie - przy takim stezeniu wodki (40%) to malo co jest tam w stanie przezyc. U mnie jest podobny zapach - jakby rozpuszczalnik, ale nie przejmuje sie tym. Spotkalem sie natomiast z opinia ze nie nalezy robic mieszanki na dluzej niz 2 tygodnie. Moze cos w tym jest.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Jedno pytanko, w czym trzymacie roztwor i gdzie ????

Moze byc butelka plastikowa czy powinna byc szklana, no i czy powinno byc w lodowce czy moze temperatura pokojowa ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Nie sadze by byloz wazne w czym sie trzyma elixir...ja mam w szklanym sloiczku,gdyz latwiej jest wlozyc strzykawke...apropo zapachu...hmm,dziwne ale moja mieszanka tez wali jakims rozpuszczalnikiem a zrobiona jest ze spirytusu technicznego ,modyfikowanego z mala iloscia acetonu...moze brzmiec to dziwnie ale jak uczylem sie vodka method to czytalem ze moze byc aceton,zamiast vodki.Przy vodka method zauwazylem tez ze dziala ona do pewnego stopnia,leje jej sie wiecej i wiecej a parametry pieknie "stoja"...nie wiem czym to tlumaczyc,ale w takim momencie zrobilem przerwe ,zmniejszajac dawki a parametry jeszcze bardzo dlugo utrzymywaly sie na dobrym poziomie bez lania...U mnie KH nie spada poznizej 8smiu bez lania czegokolwiek,ale tera stosuje Ballinga i KH wynosi 10...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowywanie mikstury

W przypadku stosowania VM sprawa jest prosta. Bierzemy najtańsza czysta wódkę 38-40% i mikstura gotowa. Jest możliwość używania spirytusu, ale wtedy należy go rozcieńczyć woda RODi w stosunku 2,5:1. Nasz eliksir jest gotowy. Przechowywanie w szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej. Jeśli chodzi o VSV, sprawa jest tylko ciut bardziej skomplikowana. Jako ze VSV znaczy wódka, sugar (cukier), vinegar (ocet). Potrzebujemy tych trzech składników. W necie znalazłem kilka różnych proporcji, ale zastosowałem metodę Prezesa Dyzmy i przyjąłem:

4 objętości wódki - 1 objętość octu &


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester, piękne przypomnienie/wytłumaczenie i wyszczególnienie "alkoholowych" metod.

mam jedno pytanie.

co prawda, jestem głównie teoretykiem jeśli chodzi o VSV (kilka lat temu próbowałam zamej wódeczności) ale... z tego co spotkałam w opisach, ważne było wychodzenie z dozowania. i dlatego zastanawia mnie sytuacja B. odstawić całkowicie?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..ale sie Tester rozkreciles dzisiaj i chwala Ci za to,czasami oprocz luznych rozmow warto nad czyms sie glebiej zastanowic...mowisz ze to jest dawkowanie Prezesa Dyzmy...?...nie wiedzialem ze to jego a sam stosuje...kamien z serca mnie spadl bo jak rozwale akwarium to Prezesa do sadu podam...hehehe...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Grzesiek przekonal mnie do tej metody. Sytuacja ktora teraz opisze wydarzyla sie u niego na poczatku lutego. (mam nadzieje Grzes ze moge ja przytoczyc i popraw mnie jesli sie gdzies pomylilem) Grzesiek stosowal VSV przed zlotem w Milowce. Na kilka dni przed zlotem NO3 spadlo mu gwaltownie do 5-10 mg/L. Z racji kilkudniowej nieobecnosci przestal lac VSV. Po powrocie wynik NO3 = 0,00mg/L. Piec dni bakterie pracowaly jeszcze bez dolewania czegokolwiek. Zadzialala swego rodzaju inercja dzieki ktorej nadwyzka wegla zostala calkowicie zuzyta przez coraz to wolniej namnazajace sie bakterie.

Za kazdym razem kiedy z nim rozmawiam o moich azotanach - potwierdza koniecznosc przerwania dozowania przy gwaltownym spadku poziomu NO3 w celu unikniecia przedawkowania. U Grzesia nie bylo negatywnych efektow raptownego odstawienia wodki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Ja,kiedy przestalem lac vodke,robilem to stopniowo...od dawna NO3 bylo 2,5 i mialem swoja miarke,juz nie pamietam ile...najpierw polowe tego co zazwyczaj,potem co drugi,trzeci dzien,potem jak mnie sie przypomnialo...Zastanawiajace bylo tylko to ze po odstawieniu nigdy nie pojawily sie glony i nigdy nie NO3 nie wzroslo ponad 5...trwalo to bardzo dlugo.Potem wlozylem kulki i i parametry staly w miejscu...ciagle NO3 5...do tej pory nie wiem czy te kulki tak trzymaly parametry czy zbiornik posiadal ciagle bakterie natworzone przez vodke co logicznie jest chyba niemozliwe...kulek sie pozbylem bo cudow nie zrobily a klopotow z nimi troche,te gluty,smrod w srodku filtra,ktory od czasu do czasu czyscilem no i szybkie scieranie sie samych kulek,czyli drogo...fakt ze vodke trzeba dozowac codziennie,podobnie jak VSV,ale ja na razie sie nigdzie nie wybieram...Pomyslalem ze jezeli wyjade na dluzej to stopniowo zmniejsze dawki i po powrocie znowu zaczne...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam nowy pomysl, wlasnie testuje, jak na razie rewelacja. na reefcentralu nawet nikt tego nie probowal, a korale u mnie oszalaly :clowning za miesiac zdam relacje i wszyscy swoje VSV wyleja do haźla :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak za miesiac zdasz relcje to ja zaryzykuje, ale moze za jakis rok:clowning Po peletach przeszedlem na akwarystyczna emeryture i juz nie chce mi sie nic probowac. Chce swietego spokoju. Ale wierz mi ze umieram z ciekawosci co w tym roku bedzie hitem a moze kitem

Bartek poltorej lyzeczki do herbaty, nie stolowej ale moze to wcale nie przeszkadza. Ja Cie wcale nie przekonywalem tylko powiedzialm Ci co sie dzieje u mnie i sam popadles w morski alkoholizm:D Przy koralach NP zejsc do NO3 niewykrywalnego to dla mnie cos. Poki co jak dla mnie naj bardziej prosta i skuteczna metoda. Codzienie gapie sie w baniak, codziennie karmie ryby, wiec od dokarmiania bakterii korona mi z glowy nie spada. Juz nie krpoie codzinnie ale co drugi, trzeci dzien. Nie ma potrzeby czesciej, ale nadal podpieram sie Phosguardem na PO4. Nie stosowalem nic lub sporadycznie przez bardzo dlugi okres (zapuscilem akwa) wiec nawet jak jak wybije fosforany z kolumy wody to za dwa dni znowu musze wsadzic absorber.

1-2 dni przed podmianka skarpeta z weglem na zrzut. A po kazdej na zmiane bioptim biodigest bioptim biodigest bioptim biodigest:googleye


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale pamietam jak mowiles ze i tak dales wiecej cukru niz powinno sie dawac - stad napisalem ze 1,5 lyzki stolowej. Zreszto na forum RK tez pisza o stolowej lyzcze wiec uznalem to za pewnik. Ja dalem dwie czubate od herbaty wiec genaralnie na jedno wychodzi


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester dzięki za podsumowanie :clowning

Napisałeś: 4 objętości wódki - 1 objętość octu &


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. moze byc 200 ml wodki i 50 ml octu


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zeby niewielkie odstepstwa od proporcji mialy znaczenie. Ja i tak staralem sie usrednic przepis. Jeden koles, zdaje sie z RC, stosowal ocet i wodke 1:1.

Mysle ze z proporcjami mozna troche experymentowac zeby otrzymac najlepsze wyniki. Wszystko zalezy od reakcji zbiornika:

I have found Vinegar can create unwanted white bacteria growth more so than the other two; if we notice this in the next batch we will reduce the amount of vinegar. For sugar we notice more surface film. Again if this occurs we reduce the amount added to the next batch.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330793 Tester :

Nie sadze zeby niewielkie odstepstwa od proporcji mialy znaczenie. Ja i tak staralem sie usrednic przepis. Jeden koles, zdaje sie z RC, stosowal ocet i wodke 1:1.

Mysle ze z proporcjami mozna troche experymentowac zeby otrzymac najlepsze wyniki. Wszystko zalezy od reakcji zbiornika:

I have found Vinegar can create unwanted white bacteria growth more so than the other two; if we notice this in the next batch we will reduce the amount of vinegar. For sugar we notice more surface film. Again if this occurs we reduce the amount added to the next batch.

To rozumiem, Ale orientacyjnie, tak jak Piotr pisze: 1,5 łyżki na 250ml płynu tak ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

Tester pisalem na PW, ale chcialbym tez tutaj napisac, czy mleko mozna lac razem z VSV ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330793 Tester :

Nie sadze zeby niewielkie odstepstwa od proporcji mialy znaczenie. Ja i tak staralem sie usrednic przepis. Jeden koles, zdaje sie z RC, stosowal ocet i wodke 1:1.

Mysle ze z proporcjami mozna troche experymentowac zeby otrzymac najlepsze wyniki. Wszystko zalezy od reakcji zbiornika:

I have found Vinegar can create unwanted white bacteria growth more so than the other two; if we notice this in the next batch we will reduce the amount of vinegar. For sugar we notice more surface film. Again if this occurs we reduce the amount added to the next batch.

...Tester,wynika z tego ze kazdy indywidualnie powinien dobierac sobie proporcje,co nie bedzie takie latwe,prawdopodobnosc idealnej proporcji ma sie do prawdopodobnosci wygrania "trojki" w lotto,czyli ciezko...z sama vodka jest o tyle latwiej,ze jezeli robi sie biala powloka czy akwarium zaczyna "sniezyc",wtedy zmniejszamy dawke...a tutaj bedzie ciezej...Czekam z niecierpliwoscia na "Kidult's Method"...Tak czy siak jade na VSV dalej...Dzielcie sie spostrzezeniami...Pozdrawiam...

Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330696 KIDULT :

a ja mam nowy pomysl, wlasnie testuje, jak na razie rewelacja. na reefcentralu nawet nikt tego nie probowal, a korale u mnie oszalaly :clowning za miesiac zdam relacje i wszyscy swoje VSV wyleja do haźla :(

Może coś więcej ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330807 Niejeden z nas :

To rozumiem, Ale orientacyjnie, tak jak Piotr pisze: 1,5 łyżki na 250ml płynu tak ??

Tak. Ten przepis jest jakby wersja podstawowa z najbardziej optymalnymi proporcjami. Warto najpierw zrobic mniejsza ilosc "eliksiru" zeby sie przekonac jak system zareaguje.

buczi, nigdy nie stosowalem mleka. Nie mam pojecia na czym polega, choc wydaje sie ze to inna wersja "Carbon Dosing"

Osobiscie nie ryzykowalbym mieszania obu metod choc w zaden sposob nie moge tego uzasadnic.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby wodke mlekiem popijac:help1 moze ktos odwazny:clowning.

Buczi najlepiej nie mieszac, tak samo jak przy wspomaganiu filtracji


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

oki, tak pytam bo moj ukwial cos sflaczal i czytalem ze mleko dobre, ale nie bede mieszal, bo rybki beda mialy rozwolnienei hehe

Grzesiu jak juz nic nie ma to i mlekiem mozna zapic po paru glebszych nie ma to juz roznicy hehe bleeee :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.